Çok kafaya takıyorum ama aşamıyorum

İşte mesele tam olarak bu ben fikir sormuyorum ki. Hoş bana bunu diyen ya belasını gördü ya da benim sıralamamın ucundan BİLE geçemedi ama hassas bi yapım var o yüzden yazdım zaten buraya
Kıskançlıklarından yapıyorlar bir de. Siz dik duruşunuzu koruyun, sizi bozduklarını falan düşünmesinler. Hayal edemedikleri puanı yaptığınız için kuyruk acıları vardır.

Merhabalar. Ben doğudaki küçük bir şehirde diş hekimliği okuyan bir öğrenciyim. Devlet üniversitesinde okuyorum ve ilk senemde kazanmıştım. Ama bazı insanlara ne zaman diş hekimliği okuduğumu söylesem, bana üç senedir neredeyse yapıyorlar, yerini sorduklarında bir küçümseme bir aşağılama başlıyor. Orada napıyorsun, yaşayabiliyor musun tarzında saçma sapan sorular yöneltiyorlar. Hayat olmadığını, kafe, canlı müzik, spor salonu, avm vs. Olmadığını düşünüyorlar. Evet çok küçük bir şehir ama bu kadar da değil. İnsanların düşüncesini çok takıyorum. Kendimi başarısız ve yetersiz hissediyorum. Bana bu tepkiyi verenler de hiçbir şekilde üniversite bile kazanamamış kişiler. İnsanlar bilmeden karşındakini kırmadan konuşuyor. Üniversite sınavında %1’lik dilime girip yerleştim oraya ben neticede. Mutluyum ama insanların düşüncesi yüzünden mutlu olmamalıymışım gibi geliyor. Bu düşünceleri nasıl yeneceğimi de bilmiyorum.

Diş hekimliği, tıp ve eczacılıktan okuması çok daha zor ve yorucu bir bölüm. Allah sabır ve kolaylık versin. Zaten bir eziyet çekiyorsun, boşver şuan kıskanç yılan dillileri, sen mezun olunca ayağına paspas olmak isteyecekler.

Ya da bir önceki alıntıda dediğiniz gibi alttan alta hissediyorsunuz fesatlığı e siz de az dilli olun anadoluda asla okunmaz diyon puanın ona bile yetmiyo önce sıralamayı tuttur da sonra şehir seçmek kalsın diyin
işte bunu bir kişiye yapmak ayrı bir sürü kişiye sürekli bunu açıklamaya çalışmak da oldukça yorucu. tabi hayat by insanların ağzı torba değil

Diş hekimliği, tıp ve eczacılıktan okuması çok daha zor ve yorucu bir bölüm. Allah sabır ve kolaylık versin. Zaten bir eziyet çekiyorsun, boşver şuan kıskanç yılan dillileri, sen mezun olunca ayağına paspas olmak isteyecekler.
Yani bir de küçük bir şehirde diş okuyunca o şehrin tüm diş sıkıntıları bize doluşuyor. Bir sürü hasta imkanımız vaka imkanımız oluyor. Ama insanlar niyeyse sıralaman daha iyisine yetmedi mi cnm ya diyerek diş hekimliği kazanmamı takdir etmek yerine keşke eczacılık yazsaydın diyip bir de benim yerime karar veriyorlar

Kıskançlıklarından yapıyorlar bir de. Siz dik duruşunuzu koruyun, sizi bozduklarını falan düşünmesinler. Hayal edemedikleri puanı yaptığınız için kuyruk acıları vardır.
Yani inanın ben kendi hayatımda küçük bir yerde mutlu bir arkadaş grubu oluşturdum, her günüm kahkaha ile ve gerçekten dolu dolu geçti, insanlar özellikle kötüledikçe bende mi problem var oluyorum, o yüzden içimi dökmek istedim

Yani bir de küçük bir şehirde diş okuyunca o şehrin tüm diş sıkıntıları bize doluşuyor. Bir sürü hasta imkanımız vaka imkanımız oluyor. Ama insanlar niyeyse sıralaman daha iyisine yetmedi mi cnm ya diyerek diş hekimliği kazanmamı takdir etmek yerine keşke eczacılık yazsaydın diyip bir de benim yerime karar veriyorlar

Tıp-eczacılık-diş gibi bölümlere büyük bir araştırmacı hevesiyle girmediysen büyükşehirde okumanın çokta bir artısı yok. Ben toplumda pek diş hekiminin diplomasına bakıldığını görmüyorum, genellikle hekimlerde bakılıyor.

Üstelik sıralama sıkıntın olmadığı için istersen yatay geçiş için uğraşabilirdin. İma edilen başka okulda okumak için imkansız değil. Özelde öyle kazanamadığın okulu üstüne para verip okumuyorsun, gayet hakkınla kazanmışsın okulu. İnsanlar yıllık 300 bin küsür liralar harcıyor seninle aynı diplomayı almak için. Bir daha bir şey derlerse diplomanın değerinin bir milyonu aştığını söyle susarlar parayı duyunca.

Hiç öyle biri olamadım ki. Bana bunu diyenlerden bir tanesi üçüncü senesinde Diyarbakır diş okutacak kadar bir sıralama yaptı. Özel ünide %50 burslu okumayı galan düşünüyor. Benim yapmam gereken de onu buradan vurmaktı ama kırılır gücenir diyip yapamıyorum işte
Kimse senin kırılıp kırılmamanı önemsemiyor ama.

Ya da bir önceki alıntıda dediğiniz gibi alttan alta hissediyorsunuz fesatlığı e siz de az dilli olun anadoluda asla okunmaz diyon puanın ona bile yetmiyo önce sıralamayı tuttur da sonra şehir seçmek kalsın diyin
Konu sahibinin dediğine göre gelen geçen laf sokuyor ama konu sahibi bir şey diyemiyor. İnsan en azından çirkefleşmeden birkaçına laf sokmalı yani. Bu kadar mı zor?

İki kere yazdım " inşallah o arkadaşın hâlâ hayatında değildir, olmasın da" diye. Cevap yok. Konu sahibi böyle saçma sapan insanları neden hayatında tutuyor hayret!

En çok güldüğüm de çocuğu özelde adalet okuyan birinin konu sahibinin okuduğu şehir konusunda canını sıkması. Ben hiçbir bölümü küçümsemem. Ama bu durumda gayet de küçümsenir. Açıktan bile okunan bir bölüm için özel okula gitmek, çocuk göndermek hangi kafa? Böyle kafanın dediğini insanın kulağını duymamalı. Afedersin popomu sallasam adalet okumaya puanım olur yani. :))) Bunu da adamın tavrından dolayı yazıyorum, bölümü küçümsemem aslında.

Konu sahibinin dediğine göre gelen geçen laf sokuyor ama konu sahibi bir şey diyemiyor. İnsan en azından çirkefleşmeden birkaçına laf sokmalı yani. Bu kadar mı zor?

İki kere yazdım " inşallah o arkadaşın hâlâ hayatında değildir, olmasın da" diye. Cevap yok. Konu sahibi böyle saçma sapan insanları neden hayatında tutuyor hayret!

En çok güldüğüm de çocuğu özelde adalet okuyan birinin konu sahibinin okuduğu şehir konusunda canını sıkması. Ben hiçbir bölümü küçümsemem. Ama bu durumda gayet de küçümsenir. Açıktan bile okunan bir bölüm için özel okula gitmek, çocuk göndermek hangi kafa? Böyle kafanın dediğini insanın kulağını duymamalı. Afedersin popomu sallasam adalet okumaya puanım olur yani. :))) Bunu da adamın tavrından dolayı yazıyorum, bölümü küçümsemem aslında.
Cevap vermediğimi fark etmedim kusura bakmayın. Bir anda bir sürü şey yazıldı telefonum da kasıyor göremiyorum bazen. O arkadaşımı iki defa hayatımdan çıkardım, özür dileyerek ve yalvar yakar barıştık bir şekilde. Şimdi baktım geçen yine buluştuğumuzda ben orada canlı müziğe gittim diyorum “canlı müzik de mi var orada” diyor, insan ne bileyim garip hissediyor. hayatımdan çıkarmam gerek dediğiniz gibi

Kuzum.. Ne güzel mesleğin olacak işte.. .. Niye takılıyorsun ki sen..Bazı İnsanlar hep konuşur.. Hersey hakkında konuşur.. Hep bişey bulur eleştirecek. beğenmeyecek.. Aman boş verrrr.. Sen bitirmene bak okulunu.. Mis gibi.. Herşeyide böyle kafaya takma sakın.. Daha çok zamanın var önünde.. Daha neler görüp, yaşayacaksın .. Herşeye takılırsan oooo Çok üzülür yıpranır anca kendine yaparsın.. Tadını çıkar her anının.. Herşey gönlünce olsun kuzum.. 🥰

Cevap vermediğimi fark etmedim kusura bakmayın. Bir anda bir sürü şey yazıldı telefonum da kasıyor göremiyorum bazen. O arkadaşımı iki defa hayatımdan çıkardım, özür dileyerek ve yalvar yakar barıştık bir şekilde. Şimdi baktım geçen yine buluştuğumuzda ben orada canlı müziğe gittim diyorum “canlı müzik de mi var orada” diyor, insan ne bileyim garip hissediyor. hayatımdan çıkarmam gerek dediğiniz gibi
Sen dalak öıısn barıştın demeyin, kız fake hesap açıp 2 gün barışmaya çalıştı, bana kendini affettirmek için tiyatro biletleri bir sürü etkinlik planlamaca falan yaptı. Ben de hami gerçekten pişman ve boşluğuna denk geldi diyip barıştım. Ama anladığıma göre kızın yapısı bu ve değişmeyecek. İçinden beni küçümsemeye de devam ediyor

Çok yeşekkür ederim. Ne güzel yazmışsınız. Aslında normal insanların hiç takacağı bir konu değil farkındayım. Ama ben yapı olarak çabuk dağılan ve insanların düşüncelerini gereğinden gazla takan bir yapıdayım. Buraya da bunu biraz olsun destek alabilmek için yazdım . Tekrardan teşekkür ederim

Barışmamalıydın, hata etmişsin. Bir daha görüşme onunla. O kişi arkadaşın değil. Arkadaş dediğin böyle olmaz. Kıskançlıktan en az 4-5 parçaya bölünmüş, ne desem de şu kızın ( yani senin) moralini bozsam diye düşünüyor.

Ben büyük bir şehirde okuyorum. Ne yani burada boşa okuyan tüm insanlar adam olacak diğer sehirdekiler nasıl bir azme sahip olursa olsun adam olamayacak mı yani ? Aşağılamak için söylüyorlar. Siz de aşağılanarak onların istediğini veriyorsunuz. Laf yetiştirmek zorunda bile değilsiniz. Hıhı evet diyip kaale almayın. Kudursunlar. Ben de küçük sehirlerde hayat yok köy gibi her yer sanırdım. Canım sıkılır oralarda derdim. Sanki istanbulda bütün gün köpük partisi yapiyoruz. Her şehir ayrı bir dünya ayrı bir deneyim ayri bir aroma. Doğuda okuyabilmek de...

Barışmamalıydın, hata etmişsin. Bir daha görüşme onunla. O kişi arkadaşın değil. Arkadaş dediğin böyle olmaz. Kıskançlıktan en az 4-5 parçaya bölünmüş, ne desem de şu kızın ( yani senin) moralini bozsam diye düşünüyor.
İnanın size anlatsam dersiniz ki bu nasıl biri sana neden böyle davranıyor. Biz bu arkadaşımla 11. sınıfta dershanede tıp kazanmak için tanıştık. Ben ilk senemde 36 bin o ise 16 bin yaptı ve ben çok sevindim onun adına. 16 bin sıralamayla Bolu’da tıp geliyordu ama ailesi göndermedi iyi bir yerde okuması için: ben ise mezuna kalamam diyip doğuda diş yazdım. O arkadaşım mezun senesinde ders çalışırken sürekli “ben çok kaliteli bir yerde eğitim alacağım” diyip durdu, ben de inşallah kanka dedim hep. Asla doğuda okumam falan da diyordu büyük konuşma derdim. Tabi bunları gülerek söylüyor o an laf soktuğunu düşünmüyor sadece bozuluyordum. Yani bunda ne var diyeceksiniz ama benim doğuda okuduğumu bildiği halde bastıra bastıra doğuda okuyamam hepsi aynı iğrenş bir yer falan diyince karşınızdaki, ister istemez bozuluyorsunuz. Bu arkadaşım ikinci kez girdiği sınavda da 22 bin yaptı yani sıralamasını geri çekti. Yine tıp geliyordu ama bu sefer doğudaki ve iç Anadolu’daki küçük şehirlerdeki tıplar. Yine ailesinin Cerrahpaşa ve çapa baskısıyla mezuna kaldı ve bu sene de 34 bin yaptı. Kız her sonuç açıklandığında “ her yerde tıp diş okunur” diyip mezuna kalma kararı aldığında ise ben çok iyi
Bir yerde okuyacağım diyor. Kendi yapamadığında her yerde okunur çalıştığında ise Anadolu’ya laf atıyor. Bu seneki sıralaması ise en nihayetinde tıp fakültesine yetmiyor. Küçümsediği güneydoğuda diş hekimliğine veya özelde %50 burslu tıpa yetiyor. Yani bana kınadığı şeyi yaşadı evet

Doğudakiler farklı evrende değil. Millet doğuyu ne sanıyor. Madem çok biliyorlar kendileri kazansalarmis.
Bu arada okuduğunuz il Kars mı?

Ben büyük bir şehirde okuyorum. Ne yani burada boşa okuyan tüm insanlar adam olacak diğer sehirdekiler nasıl bir azme sahip olursa olsun adam olamayacak mı yani ? Aşağılamak için söylüyorlar. Siz de aşağılanarak onların istediğini veriyorsunuz. Laf yetiştirmek zorunda bile değilsiniz. Hıhı evet diyip kaale almayın. Kudursunlar. Ben de küçük sehirlerde hayat yok köy gibi her yer sanırdım. Canım sıkılır oralarda derdim. Sanki istanbulda bütün gün köpük partisi yapiyoruz. Her şehir ayrı bir dünya ayrı bir deneyim ayri bir aroma. Doğuda okuyabilmek de...
İnanın İstanbul’da da nezih bir yerde oturmuyorum. Oradaki hayatımda daha fazla dışarı çıkıyorum BİLE diyebilirim. Ben de gitmeden nasıl olduğunu bu kadar bilmezdim ama buralarda yüksek bölümler kazanmış insanlara da laf etmezdim hiç.

X