Cocuklariniza bagiriyor musunuz?

Oğlum 19 ayın içinde; iki kere bağırdım.

İlkinde hatta buraya konu açtım:
https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/benden-3-4-tane-klonlasalar-ne-guzel-olur.1035691/
Kopma noktamdı sanırım, o kadar tükenmiştim ki, 13 aylık el kadar çocuğa bağırdım, çocuk da değil, bebek... Hala gözümün önünde o dudağını indirip gözünden dolu tanesi gibi bir anda yaşların akıverdiği.

İkinciye bağırdım, yine bir bıkmışlık haliydi, milyon kere söyle söyle anlat açıkla, göster, söyle söyle, benim kuralımı babası çiğner, babasından yüz bulur güzüme güler yapmaya devam eder, eşime de bağırdım oğluma da, evin diktatörü gibi. İçim bk gibi oldu yine, taş gibi. Korkudan olduğunu fark ettim. İstediği kadar eşya kırsın, koltuk lekelesin, orayı burayı yırtsın duvar çizsin, üzerine çorbalar boca etsin... Düzenli uyusun-yesin bedenden düşmesin korkusu, aman dikkat oradan takılıp düşmesin korkusu, o kapıya bu çekmeceye parmağı sıkışmasın korkusu... Ev tamamen çocuğa göre düzenli, en fazla ne olur orası burası düşünce kanar yani yok... Kafamda felaket senaryoları, oradan oraya atlarken boynu ters gelir kırılır korkusu... Bla bla bla...

Bağırdım.
Korktuğum için.
Sonra düşündüm, gittim özür diledim konuştum. Anladı mı anlamadı mı bilmiyorum 17. ayındaydı sanırım, arabalarını sürmeye çalışıyordu bir yandan oturdum gözlerine baktım,"Özür dilerim sana bağırdığım, senin oyunlarını,merakını kısıtladığım için. Ben de anneliği seninle öğreniyorum, sadece canın yanacak diye korkuyorum, sana bağırarak hata yaptım, bir daha yapmamaya çalışacağım." diyerek öyle onla konuştum, kendime de konuştum.

O zamandan beridir daha rahatım, bağırmadım-bağırmıyorum, geçen gün komodinden üzerime atladı ansızın, dudağı kafama geldi dişi kesti kanadı. Birlikte yıkadık ağzını, o gün canının acısına pek bir şey yiyemedi ama bir daha oradan o şekilde atlamadı. Kafasını koruyarak bekleyip temkinli atlıyor atlamak isteyince. Öyle işte... Çocuğumun vücudunu koruyacağım diye, ruhunu darbelemek işte. Yapmam artık.
Kimi cocuk annesinden bedenen ayridir ama ruhen birliktedir kimi cocukta bedenen birlikte ruhen ayridir.aslinda cocuklarimizi buyuturken biz de onlarla buyuyoruz.

yorumlari okudum hayret icerisinde kaldim.vayy be herkes mukemmel anne yolunda ilerliyormus.siddete karsiyim kesinlikle ama nasi bi sabir varmis herkeste.valla arada kizip bagirdigim oluyor ama cocugumun psikolojisini bozacak derecede degil.sonucta bende insanim surekli olmamak kaydiyla boyoe seyler olur.herkes biz bagirmiyoruz diyince burayi okuyan anneler acaba ben yetersiz miyim iyi bi anne degil miyim diye dusunecek.hayir sen mukemmel bi annesin her anne kendi cocugu icin en iyi annedir.ayrica bu kadar cocuklarin uzerine titreyip herseyi uzmanlardan ogrenip uygulamaya gerek yok.her birey her aile farklidir.kendi cocugunuzun kisiligini en iyi siz bilirsiniz.onlara asla bagirmam demek simdilik belki dogru ama ilerde topluma karisacak ve ilk tepkiyle karsilastiginda buyuk yikima ugrayacak.cocuklari cokta nazli buyutmemek lazim.asiriya kacmadigi surece herseyi tatmasi lazim ama asirisi degil kesinlikle.

yorumlari okudum hayret icerisinde kaldim.vayy be herkes mukemmel anne yolunda ilerliyormus.siddete karsiyim kesinlikle ama nasi bi sabir varmis herkeste.valla arada kizip bagirdigim oluyor ama cocugumun psikolojisini bozacak derecede degil.sonucta bende insanim surekli olmamak kaydiyla boyoe seyler olur.herkes biz bagirmiyoruz diyince burayi okuyan anneler acaba ben yetersiz miyim iyi bi anne degil miyim diye dusunecek.hayir sen mukemmel bi annesin her anne kendi cocugu icin en iyi annedir.ayrica bu kadar cocuklarin uzerine titreyip herseyi uzmanlardan ogrenip uygulamaya gerek yok.her birey her aile farklidir.kendi cocugunuzun kisiligini en iyi siz bilirsiniz.onlara asla bagirmam demek simdilik belki dogru ama ilerde topluma karisacak ve ilk tepkiyle karsilastiginda buyuk yikima ugrayacak.cocuklari cokta nazli buyutmemek lazim.asiriya kacmadigi surece herseyi tatmasi lazim ama asirisi degil kesinlikle.
Ben bagirmiyorum sadece sesimi yukseltirim o da kurallari uygulamakta zorlandigimda nadir yani ornegin biraz once anca uyudu bir saate yakin uyumasi gerektigini soyluyorum babasinin yaninda kitap okuyor kendince.aa yeter artik yataga diye sesimi yukselttim ancak babamiz bagirdiginda ses yukseltme degil bagirma oluyor ben razi olmuyorum bu cikisina kizim korkuyor bana kosuyor.bu benim icin problem.

Keşke kitaplardaki gibi hep birşeyleri açıklayan, tatlı tatlı konuşan biri olmak mümkün olabilse.Benim için bu mümkün değil ve çoğunlukla dikkat etsemde sesimi yukselttigim oluyor.Gerci benim oğlum 9 yaşında onunda benden aşağı kalır yanı yok bazen oglumda sesini yükseltebiliyor..Aslında kitapları felan takip etmesem bizim ailede iletişim gayet normal ama okudukça sorguluyorum ve arada bir de olsa yaptıgım şey yani sesimi yükseltmelerim çocuğumu etkiliyor mu diye düşünüyorum..Eşim sakindir ama ben çok sıradan biriyim.Sinirlenen üzulen mutlu olan ve bu duygularıni yansıtan sıradan biri..Cocuğumu bu sıradanlıgım yüzunden üzüyor olabilirim belki de..

malesef ayni durum.bizde de soz konusu. asla bagirmam tabi arada bi bagirdigim olmuştur ama daha çok konusarak çözerim. mesela odasını dağıtıyor oylece birakip gidiyor kizim burayi dagittin simdi topluyoruz oynamak istedigimizde toplu bulalim dimi annecim diyorum gozlerinin icine bakarak ve vurgulayarak bende ona yardim ediyorum birlikte topluyoruz. konusarak cozebiliyorum. ama esim arada bagiriyor bir de masallah koca bir sesi var kizim hemen bana sariliyor cok üzülüyorum esimede kızıyorum cocugu korkutma guzel konuş diye sonra pisman olup sariliyor ama o yasadigi korku gozumun onunden gitmiyor bi daha

Merhabalar.Bes bucuk yillik evliyim 2.5 yasinda kizim var esimle ikimizde calisiyoruz.Kizim konuskan hareketli yerinde durmayan biri.Ben sabirli sakin herseyi yumusak uslupla halletmeye calisan bir anneyim.Dahasi kizim huzurlu sevgi dolu sicak bir yuvada buyusun istiyorum her anne gibi.Esimin ailesinde cocuklugunda bu hassasiyetler olmadigi icin esim benim aksime cabuk kizan sinirli sabirsiz biri.Ancak kizim babasina baba da kizina cok duskun birlikte oynarlar cok eglenirler aksam gulmekten evi inletiyorlardi.Kizim babasi isten gelince yanindan ayrilmaz yatarken masallar anlattirir birlikte konusurlar babasi gelmeden yemek yememize izin vermez babami bekliyelim der.Tam konuyu hatirlamiyorum aksam kizimla bir konuda anlasamadik mizmizlandi sesini yukseltti galiba bir istegini yapmadim.esim koridorda epey bir sesini yukseltti ve kizim sandalyenin altina kacti.saldalyeyi uzerinden aldim anne niye aldin ben buraya saklandim dedi.Buna uzuldum ben babami sevmiyorum anne dedi.sonra hadi gel babanin yanina gidelim dedim o benden once gitti babasindan ozurdilemis.baktim yine bunlar kakara kikere.Ben okurum arastiririm esime makaleler yazilar notlar gonderirim soyle yapalim boyle diye o da ilgilenir uygulamaya calisir.Ben kriz aninda kizimi karsima alip kizim su sebepten dolayi istedigini yapamayabilirim beni anla derim sariliriz sorunu cozeriz.ama esimin ani cikislari hosuma gitmiyor.esimin birimizden korksun gibi bir dusuncesi de var ben buna katilmiyorum kesinlikle.onunla bu konuyu gece yatarken konustum korku olmasin sana guvensin.saygi duydugu icin babasinin sozunu dinlesin korkudan degil dedim.birde ofke aninda cocuklarin negatif duygularinin bosalmasina musade etmemiz gerekiyor diye pedagogun yazisini okudum siz ne dusunuyorsunuz.sizin esleriniz ve sizler nasil davraniyorsunuz.hangi yontemleri kullaniyorsunuz neler yapabiliriz.ben bunlari okuyup faydalanmak esime de anlatmak isterim.hepinize tesekkur ederim okudugunuz icin.
Ben yavruma sakinimdir kolay kolay kızmam kardeşine veya herkimseye isteyerek Zarar vermedikçe ama kızım çok bağırıyor arkadaş ortamına girince 3 yaşında nasıl halledeceğiz bilmiyorum

Engel olmali , 2.5 yasindaki bir cocuk korkmamali , saygi duymak soz dinlemek baska birsey korkmak baska birsey
Benim 1 yasindaki kizim bile hayir dedigimde yapmamasi gerektigini anlar ve durur , bunu bagirarark degil egitimle sagladik
Esinizle konusun gerekiyorsa ofke kontrolu icin destek alsin
Kızınıza hayır ı nasıl öğrettiniz

Kızınıza hayır ı nasıl öğrettiniz
Bikmadan usanmadan hayir diyerek
Normalde konustugumuzdan farkli bir ses tonuyla , ne sert ne yumusak ama kesin bir sekilde hayir diyerek
Ornegin masanin uzerindeki bibloya uzandiginda hayir , bana bakip tekrar uzandiginda yine hayir , dinlemeyip bibloya dokundugunda elini yavasca cekerek yine hayir , tekrar uzattiginda yine hayir.. ve sadece ben degil , babasi ve bakicisi da hepimiz ayni sekilde davranip ayni tepkiyi verdik , bi iki hafta sonra zaten hayirin anlamini ogrenmis oluyorlar
Ben ogluma da bu sekilde ogretmistim , evimde sadece dolap kapaklari ve cekmecelerde kilit var onun guvenligi icin onun disinda tek bir sus esyasini bile kaldirmadim , dokunmak istediginde hayir deyince birakip geri donuyor

Dün gece tahammülümün tükendiği noktadaydım. Bütün gün yedirmeye uğraş onu yemedi başka yemek yap onu da yemedi bunu yap... Uyumaz uyutmaya uğraş kaka yapmaz ilaç içirmeye uğraş üstüne başına döker giydirmeye uğraş alt değiştirmeye uğraş bütün gün uğraş uğraş... Bütün bu saydıklarım ağlama krizleri eşliğinde tabi her günümüz böyle gece de beni uyutmuyor hiç dinlenemiyorum. En son eşime al şunu diye bağırdım biraz da kolundan çekiştirdim. Eşim kızdı napıyorsun çocuğa sakın bir daha böyle davranma dedi.
Kitaplarda neyi yapman gerektiği yazıyor onu ben de biliyorum zaten ama nasıl yapabilirim o yazmıyor. Sizler sakin kalmayı nasıl basabiliyorsunuz bunun yöntemi nedir?

Bikmadan usanmadan hayir diyerek
Normalde konustugumuzdan farkli bir ses tonuyla , ne sert ne yumusak ama kesin bir sekilde hayir diyerek
Ornegin masanin uzerindeki bibloya uzandiginda hayir , bana bakip tekrar uzandiginda yine hayir , dinlemeyip bibloya dokundugunda elini yavasca cekerek yine hayir , tekrar uzattiginda yine hayir.. ve sadece ben degil , babasi ve bakicisi da hepimiz ayni sekilde davranip ayni tepkiyi verdik , bi iki hafta sonra zaten hayirin anlamini ogrenmis oluyorlar
Ben ogluma da bu sekilde ogretmistim , evimde sadece dolap kapaklari ve cekmecelerde kilit var onun guvenligi icin onun disinda tek bir sus esyasini bile kaldirmadim , dokunmak istediginde hayir deyince birakip geri donuyor
Cevabınız için teşekkür ederim
Benim oğlum 14 aylık dün mutfak masasından tepsiyi çekti ben koşana kadar üstü boştu Allahtan herşeye yetişemiyorum. Ben herşeyi kurcalamasina izin veriyorum ama böyle zamanlarda hayırdan anlaması lazım.

Dün gece tahammülümün tükendiği noktadaydım. Bütün gün yedirmeye uğraş onu yemedi başka yemek yap onu da yemedi bunu yap... Uyumaz uyutmaya uğraş kaka yapmaz ilaç içirmeye uğraş üstüne başına döker giydirmeye uğraş alt değiştirmeye uğraş bütün gün uğraş uğraş... Bütün bu saydıklarım ağlama krizleri eşliğinde tabi her günümüz böyle gece de beni uyutmuyor hiç dinlenemiyorum. En son eşime al şunu diye bağırdım biraz da kolundan çekiştirdim. Eşim kızdı napıyorsun çocuğa sakın bir daha böyle davranma dedi.
Kitaplarda neyi yapman gerektiği yazıyor onu ben de biliyorum zaten ama nasıl yapabilirim o yazmıyor. Sizler sakin kalmayı nasıl basabiliyorsunuz bunun yöntemi nedir?

Cevabınız için teşekkür ederim
Benim oğlum 14 aylık dün mutfak masasından tepsiyi çekti ben koşana kadar üstü boştu Allahtan herşeye yetişemiyorum. Ben herşeyi kurcalamasina izin veriyorum ama böyle zamanlarda hayırdan anlaması lazım.

Iki cocuk annesi olarak size verebilecegim birkac tavsiye var ama yapabilir misiniz bilemiyorum , daha yapani gormedim acikcasi :) ama ben mutlu bir anneyim cocuklatim mutlu cocuklar , o yuzden ise yaradigini dusunuyorum

Yemiyorsa kosmayin pesinden , ekstra yemek yapmayin , yeme cocugum deyin ve kaldirin tabagi onundrn
Birakin aglasin kendini yerden yere atsin
O kendini yere attiginda bi sandalye alip yanina koyun oturun sakin sakin brkleyin tepki vermeden
Susup kalktiginda hadi gel konusalim deyin
Hayir kelimesini cocuga buyudugunde ogretemezsiniz , gec bile kalmissiniz , ben 8 aylikken basladim hayiri ogrettim
Altinin acilmasini istemiyorsa acmayin
Alti acilmazsa yara olup caninin aciyacagini soyleyin ve bir kere pisik olmasina musade edin , sonra bak altini actirmadigin icin yara oldu canin aciyor deyin
Istedigi herseyi yapmayin
Kurallar koyun
Aglasa da trpinse de bogurse de taviz vermeyin geri adim atmayin
En fazla 3 ay mucadele edersiniz ama sonraki hayatiniz cok kolay olur

Iki cocuk annesi olarak size verebilecegim birkac tavsiye var ama yapabilir misiniz bilemiyorum , daha yapani gormedim acikcasi :) ama ben mutlu bir anneyim cocuklatim mutlu cocuklar , o yuzden ise yaradigini dusunuyorum

Yemiyorsa kosmayin pesinden , ekstra yemek yapmayin , yeme cocugum deyin ve kaldirin tabagi onundrn
Birakin aglasin kendini yerden yere atsin
O kendini yere attiginda bi sandalye alip yanina koyun oturun sakin sakin brkleyin tepki vermeden
Susup kalktiginda hadi gel konusalim deyin
Hayir kelimesini cocuga buyudugunde ogretemezsiniz , gec bile kalmissiniz , ben 8 aylikken basladim hayiri ogrettim
Altinin acilmasini istemiyorsa acmayin
Alti acilmazsa yara olup caninin aciyacagini soyleyin ve bir kere pisik olmasina musade edin , sonra bak altini actirmadigin icin yara oldu canin aciyor deyin
Istedigi herseyi yapmayin
Kurallar koyun
Aglasa da trpinse de bogurse de taviz vermeyin geri adim atmayin
En fazla 3 ay mucadele edersiniz ama sonraki hayatiniz cok kolay olur
Sanırım alt açma kısmına dayanamam ama diğerlerini yapmayı deniycem

Sanırım alt açma kısmına dayanamam ama diğerlerini yapmayı deniycem
Soylendigi kadar kolay olmadigini biliyorum
Ozellikle yemek kismi annelerin iciniz ciz ettiriyor
Benim buyuk sipa 9 yasinda hala evdeki yemegi yemezse ac kalabilecegini soyledigimde yuregim sıkışıyor ama bunun baska bir yolu oldugunu dusunmuyorum acikcasi
Insallah basarabilirsiniz ne diyim :)

X