Çocuk sahibi olmayı istememek

Valla ben de çocuk istemiyorum diyince uzaylı muamelesi görüyorum. Ynai istediğiniz kadar okuyun, süper kariyer yapın, çok da iyi vicdanlı, dürüst, yardımsever birisi olun ama evlenip çocuk doğurmuyorsanız toplumun gözünde pek bir anlam ifade etmiyorsunuz,hiçsiniz. Çocuk doğurmadan tam kadın gözüyle bile bakılmıyor, ilginç gerçekten..

Brsnz ben o uzaylı gıbı bakanları bılmem ama bana gore sende anne olmuslar kadar kadınsın.Kadın olmak ayrı anne olmak ayrı.Anne olmak bir tercihtir kadın olmaksa kader.Ben dogurdugumda cocugumu ıyı yetıstırebılırıyım korkusu tasıyan,toplumda daha saygın bır yere gelmek adına dogurmayan,sımdıden cocuk gelısımıne ilgi duyan bir kadınım.Ve sunu bılıyorumkı senın bahsettıgın göstermelık annelerden cok daha ıyı anne olurum.Eminim birgün sende istersen benim dıyen anneden daha iyi bir anne olursun.a.s.​

Valla bir anne gelip de çocuğunun yüzüne yüzüne seni doğurduma pişmanım, doğurmaz olaydım diyorsa, çocuğunu dövüyorsa, kendisi kokoş kokoş gezip çocuğunu anasına baktırıyorsa, doğurup doğurup sokağa salıyorsa, çocuğuyla ilgilenmiyorsa, çocuğuna küfürler savuruyorsa, çocuğunu bir kalemde hemde hiç suçu yokken sliyorsa kusura bakmayın ben bunları sorgularım, hesabını da sorarım..

Bunların büyük ksımını yaşamış, çok acılar çekmiş ve geçmişin acıları yüzündne çocuk sahbi olmaktan korkan birisi olarak hesabını sorarım...

Benden önce böyle "anne"leri anneliğin hakkını veren, çocuğunu seven, çocuğunu gözündne sakınan, merhametli şefkatli anneler sorgulamalı..

Benim annem, annemin annesi çok gaddar oldukları için ben böyle çocuğuna düşkün, çok seven anneleri anlayamıyorum, onların duygularını, hissettiklerini, çocuğuna olan ilgilerini falan anlayamıyorum, ya gerçekten çocuk çok mu sevilir diyorum, gerçekten bana yalan gibi geliyo. Burda lütfen kimse yanlış anlamasın zaten annelere hiç bir lafım olmaz, saygım sonsuz ama bazı hisler bende yarım olduğu için bazı konuları anlayamıyorum, tuhaf geliyo. Ultrason fotoğraf albümü gibi..

Valla ben de çocuk istemiyorum diyince uzaylı muamelesi görüyorum. Ynai istediğiniz kadar okuyun, süper kariyer yapın, çok da iyi vicdanlı, dürüst, yardımsever birisi olun ama evlenip çocuk doğurmuyorsanız toplumun gözünde pek bir anlam ifade etmiyorsunuz,hiçsiniz. Çocuk doğurmadan tam kadın gözüyle bile bakılmıyor, ilginç gerçekten..

Yaşadıklarınıza üzüldüm gerçekten.
ama çocuk istemek kadar istememek de normal arkadaşım ,
mesela benim bir tane yavrum var,ikinciyi istemiyorum,
ama nedenlerim olduğu için,tıpkı sizin size göre nedenleriniz olduğu gibi.
Anne kelimesinin anlamı çoook büyük,
anneliği yapanlara anne derim ben,
sadece doğurup bir kenara atanlar benim gözümde anne değildir...
onun için hak veriyorum size ama
ileride birgün anne olmayı düşünürseniz harika bir anne olacağınıza inanıyorum,
neden mi,sizin yaşadıklarınızı çocuğunuza yaşatmayacağınız için...
sevgiler...

Son düzenleme:
Brsnz ben o uzaylı gıbı bakanları bılmem ama bana gore sende anne olmuslar kadar kadınsın.Kadın olmak ayrı anne olmak ayrı.Anne olmak bir tercihtir kadın olmaksa kader.Ben dogurdugumda cocugumu ıyı yetıstırebılırıyım korkusu tasıyan,toplumda daha saygın bır yere gelmek adına dogurmayan,sımdıden cocuk gelısımıne ilgi duyan bir kadınım.Ve sunu bılıyorumkı senın bahsettıgın göstermelık annelerden cok daha ıyı anne olurum.Eminim birgün sende istersen benim dıyen anneden daha iyi bir anne olursun.a.s.​

a.s.a.s. Elbette ben kendimi hiç eksik veya yarım kadın olarak görmüyorum ki. Sonuçta o organı taşıyan, bu vücuda, bu kadınlık hormonlarına,bu kadınlık hissine sahip her dişi, kadındır. Doğurunca tam kadın değil dediğiniz gibi anne oluyor ve ikisi çok ayrı şeyler...

Yaşadıklarınıza üzüldüm gerçekten.
ama çocuk istemek kadar istememek de normal arkadaşım ,
mesela benim bir tane yavrum var,ikinciyi istemiyorum,
ama nedenlerim olduğu için,tıpkı sizin size göre nedenleriniz olduğu gibi.
Anne kelimesinin anlamı çoook büyük,
anneliği yapanlara anne derim ben,
sadece doğurup bir kenara atanlar benim gözümde anne değildir...
onun için hak veriyorum size ama
ileride birgün anne olmayı düşünürseniz harika bir anne olacağınıza inanıyorum,
neden mi,sizin yaşadıklarınızı çocuğunuza yaşatmayacağınız için...
sevgiler...

a.s.a.s.

Anlıyorum sizi nbu zamanda ikinci yapmak cesaret ve maddiyat gerektiriyor..

Bilmiyorum yaa iyi niyetli ve beni tanıyan insanlar da aynı şeyi söylüyor ama ben farklı düşünüyorum.

Mesela şımarık çocuklara hiç tahammülüm yoktur. Dur demekten anlamayan, dediğini yaptırmak için hemen oturup ağlayan veletlere acaip sinir oluyorum. Benim çocuğum böyle olursa inanınki dayanamam ağzının ortasına patlatırım. Bir seferinde böyle şımaırk bir-iki komşu çocuğuna vurdum çünkü.. Karşı komşunun çocuğu böyle annesine nasıl bağırıyor, vuruyor, salak manyak diyor ayy ben o çocuğu çoktan dövmüştüm yani :))

Ayrıca evet daha öncede yazmıştım, belki ben olamam ama burda çocuk istemeyen bayanlar gerçekten çok tatlı, çok şefkatli anneler olurlardı. Çünkü çok bilinçli, kendilerini tamemen hzırlanmış olarak ve dahası çocuğun ne istediğin bilen kişiler olarak çocuk yapacaklar. Valla inanın çocuğun istediği okul, özle kolejler, bilgisayar, telefon, bol harçlık değil sevgi ve ilgi, annesinin onu önemsemesi, onu dinlemesi, bir birey olarak görmesi.

Son düzenleme:
a.s.a.s.

a.s.a.s.

Bilmiyorum yaa iyi niyetli ve beni tanıyan insanlar da aynı şeyi söylüyor ama ben farklı düşünüyorum.

Mesela şımarık çocuklara hiç tahammülüm yoktur. Dur demekten anlamayan, dediğini yaptırmak için hemen oturup ağlayan veletlere acaip sinir oluyorum. Benim çocuğum böyle olursa inanınki dayanamam ağzının ortasına patlatırım. Bir seferinde böyle şımaırk bir-iki komşu çocuğuna vurdum çünkü.. Karşı komşunun çocuğu böyle annesine nasıl bağırıyor, vuruyor, salak manyak diyor ayy ben o çocuğu çoktan dövmüştüm yani :))

Ayrıca evet daha öncede yazmıştım, belki ben olamam ama burda çocuk istemeyen bayanlar gerçekten çok tatlı, çok şefkatli anneler olurlardı. Çünkü çok bilinçli, kendilerini tamemen hzırlanmış olarak ve dahası çocuğun ne istediğin bilen kişiler olarak çocuk yapacaklar. Valla inanın çocuğun istediği okul, özle kolejler, bilgisayar, telefon, bol harçlık değil sevgi ve ilgi, annesinin onu önemsemesi, onu dinlemesi, bir birey olarak görmesi.

Siz o çocuğa şımarıklık yaptığında vurursanız annenizden ne farkınız kalır.
O çok şikayet ettiğiniz annenizden yani:nazar:
Neticede adı çocuk arkadaşım bu kadar büyük konuşmayın,zaman-hayat size tüm büyük konuştuğunuz lafları yediriyor.
Kızmanız gereken sorgulamanız gereken sizin kendi annenizdir başka bu durumda olanlardan önce.
Ve sakın kızmayın ama bence bu anlamda psikolojinizin düzgün olmadığını düşünüyorum buda geçmişte yaşadıklarınızla ilgili.

kızlar siz dalgami geciyosunuz annelik duygusunu neden bu kadar hafife alıyorsunuz bizler anne olmayı cok istiyoruz allahım şu güne kadar nasip etmedi sizlerse hiç istemiyosunuz yarın birgün göreceksiniz sizlerde nasip olunca istesenizde istemesenizde anne olucaksınız hayırlısnın isteyelim

Ben annelik duygusunu hafife alıyorum çünkü annelik görmedim bu kadar basit...
Bir arkadaşın dediği gibi ''çocuğum için ölürüm'' vs gibi laflar bana çok yapmacık geliyor...
Çünkü benim öyle bir annem olmadı, dolayısıyla anlayamıyorum bu lafları...

Yaaa nolur vurmayın vurursanız sızden hep korkarlar .Cok sınırlenırsenız hemencecık cıkmaya calısın o ortamdan,annesı egıtmıyosa sen ıkı tokatla egıtemezsınkiii bilmiyorumkismile.Benım esımde kankardesının cocuguna ürkünç bir surat ifadesıyle baktı bıde garıp bı ses cıkardı cocuk hala gordugu anda bagıra bagıra aglamaya baslıyo.

Ben nedense sizlerin tersine sizlerin çok çok iyi anneler olabileceğine inanıyorum.Ciddiyim.

Siz o çocuğa şımarıklık yaptığında vurursanız annenizden ne farkınız kalır.
O çok şikayet ettiğiniz annenizden yani:nazar:
Neticede adı çocuk arkadaşım bu kadar büyük konuşmayın,zaman-hayat size tüm büyük konuştuğunuz lafları yediriyor.
Kızmanız gereken sorgulamanız gereken sizin kendi annenizdir başka bu durumda olanlardan önce.
Ve sakın kızmayın ama bence bu anlamda psikolojinizin düzgün olmadığını düşünüyorum buda geçmişte yaşadıklarınızla ilgili.

Kendi annemi sorguluyorum zaten ama böyle anneleri de sorguluyorum.. Amaan canım dövsün çocuğu döver de sever diyemiyorum, duyarsız kalamıyorum, vvurdumduymaz birisi değilim.

Son önermenize göre çocuğunu dövenler de pek düzgün psikolojide değil. Ve bu bozuk ruh haliyle boy boy çocuklar yapıp ziyan ediyorlar..

Bak ben herşeyi nasıl düşünüyorum, ince eleyip sık dokuyorum ve çocuk istemiyorum. İlerde isteyebilirim belki çocuk yapacaksam da bacak kadar annesine vuran, istediğini elde etmek için tepinen, dur bilmeyen, bir yerelere oturmaya gittiğimde ortalığı daıtan, sıkıntı veren şımaırk bir çocuk da yetişmirmeyeceğimi iyi biliyorum. İnsan canına kıyamazmış ben döverim diyorum da kendi çocuğuma elim kalkmaz belki :))

Kendi annemi sorguluyorum zaten ama böyle anneleri de sorguluyorum.. Amaan canım dövsün çocuğu döver de sever diyemiyorum, duyarsız kalamıyorum, vvurdumduymaz birisi değilim.

Son önermenize göre çocuğunu dövenler de pek düzgün psikolojide değil. Ve bu bozuk ruh haliyle boy boy çocuklar yapıp ziyan ediyorlar..

Bak ben herşeyi nasıl düşünüyorum, ince eleyip sık dokuyorum ve çocuk istemiyorum. İlerde isteyebilirim belki çocuk yapacaksam da bacak kadar annesine vuran, istediğini elde etmek için tepinen, dur bilmeyen, bir yerelere oturmaya gittiğimde ortalığı daıtan, sıkıntı veren şımaırk bir çocuk da yetişmirmeyeceğimi iyi biliyorum. İnsan canına kıyamazmış ben döverim diyorum da kendi çocuğuma elim kalkmaz belki :))

Kalkmamalı.Neticede adı çocuk!
İlerde o da sizi hep eli maşalı avazı çıktığı kadar bağıran tersleyen annesi olarak hatırlayacak,sizde nasıl derin yaralar varsa aynı şekilde ondada olacak çünkü.İstermisiniz sağlıksız bir çocuk yetiştirmeyi.
Çocuk sabır işidir ama bunu şimdiden düşünüpde ince eleyip sık dokuyarak ben işte bu yüzden istemiyorum diyemezsiniz.O çocuk sevgisi bambaşka,yaşayın göreceksiniz.Ki kesinlikle diyorum ya ben sizin tersinize buraya istemiyorum yazanların çok çok iyi bir anne olacağını düşünüyorum.Çünkü bastırılmış duygular var bu duygular çocuğunuzu hissettiğiniz an içinizde ortaya çıkacak.Aynı benim annesizliğimi kızımda çıkardığım gibi
Köpek değilki karşınızdaki çocuk yani.Otur otur kalk kalk olmuyor arkadaşım.Yaşı geçtikçe aklı erdikçe tüm o olumsuzlukları oturacak srekli bağırıp vururp arsızlaştırmamak gerek.

Yaaa nolur vurmayın vurursanız sızden hep korkarlar .Cok sınırlenırsenız hemencecık cıkmaya calısın o ortamdan,annesı egıtmıyosa sen ıkı tokatla egıtemezsınkiii bilmiyorumkismile.Benım esımde kankardesının cocuguna ürkünç bir surat ifadesıyle baktı bıde garıp bı ses cıkardı cocuk hala gordugu anda bagıra bagıra aglamaya baslıyo.

Ama güzel arkadaşım çok şımarıklık yapmıştı yaa.

Bizim buzdolabı su pınarlı.. Yaz günü bu kızan dolabı gördü aldı bardağı su pınarıla oynamaya başladı. Birde o böyle dokundukça vın vınnn diye garip mekanik ses çıkıyor, hoşuna gitti herhalde bebenin. Neyse başta dedim su içecek herhade gayet güzel şekilde erdem şu mu içeceksin canım ver ben koyayım hem o çok soğuk içemezsin dedim velet eaaaaaa diye garip birses çıkardı. Neyse mutfağa gittim pasta börek servisi yapılacak hala oynuyor, bir itiyor bir itmiyor, bardağı taşırıyor, heryeri su yapmış. Yine güzellikle erdem o oyuncak değil, gel içerde oyuncaklar var oynayalım yok bu anlamıyor birde hem pınarıyla oynuyor birde bana bakıp bakıp gülüyor, suları yere atıyor. Neyse ben derin nefes alıp içeri gittim annesi de görüyor bu arada hiç sesini çıkarmıyor. Üçüncüye girdim velet suyu doldurup bana atmasın mı benim cinler tepemde dedim napıyorsan sen içeri gel çabuk ve sonra bu yere yatıp tepinmeye başladı ve ben dayanamdı acı son..

Son düzenleme:
a.s.a.s.

Bence sizin bilinçaltınızdaki öfkenin dışa vurumu,
çocuk dediğin yaramazlık yapacak ki çocuk olsun,
robot gibi oturan,kalk deyince kalkan çocuk değil bence,
dediğim gibi robottan hiçbir farkı olmaz o zaman.
ben dövmeye,tokata kesinlikle karşıyım ve kızıma
el kaldırmış değilim,kaldıramam zaten.o ağlasa bende ağlarım onunla.
anne babaya küfür söyleyen çocukta suç yok bence,
suç anne babada,saygı ailede başlar,
demek ki o ailede anne baba da birlirlerine çocuklarının yanında
rahatlıkla bu tür laflar söyleyebiliyor.
aslında sizin bu denli ,bu konuda net görüşünüz
hem çocukluğunuzda yaşadıklarınız hem de
yakın çevrenizde şahit olduklarınız.
dediğim gibi kötüleri görmeyelim,iyileri görelim bence
...kaydirigubbakcemile5

Kalkmamalı.Neticede adı çocuk!
İlerde o da sizi hep eli maşalı avazı çıktığı kadar bağıran tersleyen annesi olarak hatırlayacak,sizde nasıl derin yaralar varsa aynı şekilde ondada olacak çünkü.İstermisiniz sağlıksız bir çocuk yetiştirmeyi.
Çocuk sabır işidir ama bunu şimdiden düşünüpde ince eleyip sık dokuyarak ben işte bu yüzden istemiyorum diyemezsiniz.O çocuk sevgisi bambaşka,yaşayın göreceksiniz.Ki kesinlikle diyorum ya ben sizin tersinize buraya istemiyorum yazanların çok çok iyi bir anne olacağını düşünüyorum.Çünkü bastırılmış duygular var bu duygular çocuğunuzu hissettiğiniz an içinizde ortaya çıkacak.Aynı benim annesizliğimi kızımda çıkardığım gibi
Köpek değilki karşınızdaki çocuk yani.Otur otur kalk kalk olmuyor arkadaşım.Yaşı geçtikçe aklı erdikçe tüm o olumsuzlukları oturacak srekli bağırıp vururp arsızlaştırmamak gerek.

Ben de diyorum ki yani ben nasıl anneliği anlayamıyorsam hani doğurmadan bilinmezmiş ya siz de beni pek anlamıyorsunuz. İşte diyorum ben annem gibi olmaktan korktuğum için çocuk yapmaya cesaretim yok.. Yani düşünüyorum nasıl yetiştiricem, nasıl tahammül edicem, çook büyük bir yük aslında.. Yapabilene anne olabilene ne mutlu.

Birde biliyor musunuz benim içimde annelik duygusu yok, annelik içgüdüsü, hormonlar, yumurta üretimi takım taslavat tamam da çyle ay doğurayım çocuğum olsun, anne olayım diyemiyorum, his yok.

E istemeden, hazır olmadan da yapılmaz herhalde değil mi?

Sizinde 3-4 tane varmış. Maşallah Allah hepsini size bağışlasın, sağlıkla büyüsünler, kaderleri güzel olsun inşallah...

Son düzenleme:
...kaydirigubbakcemile5

Tabi yani çocuğun böyle olmasında annenin payı büyük elbette... Öyle yetiştirmiş çocuğu şimdi de önünü alamıyor..

Öyle cazgır, cadaloz birisi değilim. Sinirlendiğimde mesela ortamdna uzaklaşırım, hem kendimin hem karşımdkaini sakinleşmesini beklerim sonra sakin kafayla, aklı selim şekilde konuşur, sorunu halletmeye çalışırım.. Medeniyim ben sevin beni :KK70: :KK70:

İyileri görsem de yine çocuk yapasım yok :))

Son düzenleme:
Ben de diyorum ki yani ben nasıl anneliği anlayamıyorsam hani doğurmadan bilinmezmiş ya siz de beni pek anlamıyorsunuz. İşte diyorum ben annem gibi olmaktan korktuğum için çocuk yapmaya cesaretim yok.. Yani düşünüyorum nasıl yetiştiricem, nasıl tahammül edicem, çook büyük bir yük aslında.. Yapabilene anne olabilene ne mutlu.

Birde biliyor musunuz benim içimde annelik duygusu yok, annelik içgüdüsü, hormonlar, yumurta üretimi takım taslavat tamam da çyle ay doğurayım çocuğum olsun, anne olayım diyemiyorum, his yok.

E istemeden, hazır olmadan da yapılmaz herhalde değil mi?

Sizinde 3-4 tane varmış. Maşallah Allah hepsini size bağışlasın, sağlıkla büyüsünler, kaderleri güzel olsun inşallah...

:roflol::roflol::roflol:
Ayy çok güldüm vallahi süpersiniz,benim profil bilgilerime baktınız sanırım.Ordaki hiç bir bilgim gerçek değil.gamyoncuiremsu
Ama çok isterdim 4 taneye bakabileyimde olsun diye:CüvCüv:
Hakkınızda hayırlısıhihoyyyt

:roflol::roflol::roflol:
Ayy çok güldüm vallahi süpersiniz,benim profil bilgilerime baktınız sanırım.Ordaki hiç bir bilgim gerçek değil.gamyoncuiremsu
Ama çok isterdim 4 taneye bakabileyimde olsun diye:CüvCüv:
Hakkınızda hayırlısıhihoyyyt

Bana da tuhaf gelmişti zaten. Neee 4den fazla mı diye bi gözlerim belermişti :KK70:

Makarasına yazdınız herhalde, iyimiş :))delikafadulden

...kaydirigubbakcemile5

Elbette robot değil, koşup oynayacak, bisiklete binecek, düşecek dizini de yaralayacak ki ben herşeye rağmen güzeldi çocukluğum doya doya sokaklarda oynadım, arladaşlarım oldu, çok güzel anılarım var. Şimdi şehirde bunları yaşayamayan çocuklara çok üzlüyorum.. Ufak tefek şımaırklıkları da olur üyük gibi bir olgunluk da beklemiyorum ama bir çocuk da yapma oğlum yapma kızım lafından da anlamalı, söz dinlemeli..

Bu çocuklar en çok misafirlikte anneyi zor durumda bırakıyor, orayı burayı dağıtarak..

Aklıma Hakan'ım geldi :)) Çok yaramazdı ama çok severdim ben o çocuğu ya. Bir sefer oyun adı altında dağıttığı yorganları toplatmıştım sonra da afeeerim sana diye gofret almıştım ona :KK70: :KK70:

Şimdi eşşşek kadar olmuş beni de hatırlamıyor :KK43:( Halbuki ben onu az sallamamıştım parklarda, az bakmamıştım ona :gitme:

Hehe :))

bende sizler gibi düşünüyordum dünyanın gidişatı ülkemizin durumu çok fazla sorumluluk almak gerektiği ama 7 yıl bebeğim olmadı şimdi bir bebeğim var allaha şükürler olsun ama dünyanın en güzel dugusu çok farklı çok güzel bir duygu çoğu zaman hiç bebeği olamayanlar depresyona giriyor neler kaybettiklerinin farkındalar çünki
ama duyarlı anne baba olmak ve bakabileceyin kadar çocuk yapmak önemli maddi va manevi anlamda
çok büyük sorumluluk kaçmak yan çizmek imkansız olduktan sonra geri dönüş yok sabırlı ve özverili olmak gerekiyor

Çocuk nefesdir yaşama sebebidir benim için onun canını yanarken benimde yanar ta yüreğimin derinliklerinde hissederim bunu .
Şu an ayrıyız başka bir yerde okuyor hasta oluyor yanında olamıyorsunuz sadece ne yapması gerektiğini telde söyleyebiliyorum geçen ay yanındaydım tatil yaptık beraber ama ayrılık vakti geldiğinde boğazınıza düğümleniyor herşey .
Bir anda birakıyorsunuz gözyaşlarınızı hemde ana kız beraberce ağlıyoruz orada..
Annelik böyle bir şey işte ancak yaşayınca anlıyorsunuz iyiki anne olmuşum diyorum...

Hani çocuk istemeyenlerin başlığıydı burası

Az sayıda bayan toplanıp konuşalım, paylaşalım istedik.. Bizimkislerin işi var galiba pek gelen yok :))

Çocuğun güzelliğini yaşayan gani gani yaşasın..

Son düzenleme:
X