Çocuk Kitabındaki kötü karakterler

Alys

Nirvana
Pro Üye
6 Aralık 2010
34.491
91.162
Merhaba,

Özet: 2 yaş sendromundan çıkamadık biz halen, ara ara düzelirken ara ara dibi boyluyoruz.

Oğlum hikaye kitaplarını çok sever, haftasonu ona 2 tane kitap aldım, hiç almadığım bir serinin 2 kitabı. Resimleri çok güzel, alırken de şöyle bir göz gezdirdim. Gayet eğlenceli kitaplar.
Oğlum da okurken çok sevdi. Korktuğunu vs hissetmedim, hatta tekrar tekrar okumamı istedi.
Kitabın bir sayfasında kötü köpek sürüsüne denk geliyor ana karakter, görünmeden kaçıyor. Bir başka sayfada da sinirli bir file denk geliyor.
Neyse gece oldu, oğlum uykusundan uyandı, anne köpek geldi diye, uyuttum, bir saat sonra gene uyandı anne fil geldi. baktım baya korkuyor, hani normalde de bazı şeylerden korkar ama öyle değil bu. baya kafasında kuruyor bir şeyler.
neyse yanımda yatırdım, ertesi gün kitapları sakladım, tüm gün onları sordu, yine de vermedim. Gece yine aynı problemi yaşadık.
Bugün sabah yine nerede benim kitaplarım diyordu. Fikri olan var mı?

Merhaba,

Özet: 2 yaş sendromundan çıkamadık biz halen, ara ara düzelirken ara ara dibi boyluyoruz.

Oğlum hikaye kitaplarını çok sever, haftasonu ona 2 tane kitap aldım, hiç almadığım bir serinin 2 kitabı. Resimleri çok güzel, alırken de şöyle bir göz gezdirdim. Gayet eğlenceli kitaplar.
Oğlum da okurken çok sevdi. Korktuğunu vs hissetmedim, hatta tekrar tekrar okumamı istedi.
Kitabın bir sayfasında kötü köpek sürüsüne denk geliyor ana karakter, görünmeden kaçıyor. Bir başka sayfada da sinirli bir file denk geliyor.
Neyse gece oldu, oğlum uykusundan uyandı, anne köpek geldi diye, uyuttum, bir saat sonra gene uyandı anne fil geldi. baktım baya korkuyor, hani normalde de bazı şeylerden korkar ama öyle değil bu. baya kafasında kuruyor bir şeyler.
neyse yanımda yatırdım, ertesi gün kitapları sakladım, tüm gün onları sordu, yine de vermedim. Gece yine aynı problemi yaşadık.
Kitap seçimine dikkat edeceksin. Ama snein oğlun zaten çok küçük henüz. Bu tür şeylerden etkilenebilir. O yüzden daha ılıman şeyler seçebilirsin bence. Kötü köpek sürüsünden sonra bir fil sürüsü... Hikayenin akışını bilmiyorum ama çocuğun tepkilerine göre değiştirebilirsin.

Merhaba,

Keloğlan yok mu artık?:KK37:

Kitap seçimine dikkat edeceksin. Ama snein oğlun zaten çok küçük henüz. Bu tür şeylerden etkilenebilir. O yüzden daha ılıman şeyler seçebilirsin bence. Kötü köpek sürüsünden sonra bir fil sürüsü... Hikayenin akışını bilmiyorum ama çocuğun tepkilerine göre değiştirebilirsin.

Ya başka kitaplarda korkabileceği yerleri es geçiyorum zaten. Ama bunlara ben fark edemedim. Okurken o da tepki vermedi. Sanırım ben biraz resimlere aldandım. Bir de çok "Çocuğum şunu öğreniyor, çok uslu ahlaklı vs" tarzı kitapları sevmiyorum. Çocuğun beyni yıkanıyormuş gibi geliyor, o yüzden aslında çok dikkat ederim alacağım kitaplara. Bunlar biraz aceleye geldi doğru, haftasonu başka şehire gittik, o da huysuzdu,ben de sevinsin diye girdim bir kitapçıya işte...

Kafasında kurması çok doğal,biz bile okuduğumuz kitapların etkisinde kalıyoruz.ama ben olsam ben de o kitapları okumazdım çocuğuma.çocuğun tepkisi çok normal bence endişe etme.zamanla unutur.

bıazı çocukları hiç etkilemez ama bazısı çok etkilenir. senin çocugun da hassas bünyeli demek ki. bundan sonra daha yumuşak kitaplar seç

bıazı çocukları hiç etkilemez ama bazısı çok etkilenir. senin çocugun da hassas bünyeli demek ki. bundan sonra daha yumuşak kitaplar seç

evet genel olarak duygusal ve hassas bir çocuktur. O yüzden zaten kitapları çok seviyor.

Ya başka kitaplarda korkabileceği yerleri es geçiyorum zaten. Ama bunlara ben fark edemedim. Okurken o da tepki vermedi. Sanırım ben biraz resimlere aldandım. Bir de çok "Çocuğum şunu öğreniyor, çok uslu ahlaklı vs" tarzı kitapları sevmiyorum. Çocuğun beyni yıkanıyormuş gibi geliyor, o yüzden aslında çok dikkat ederim alacağım kitaplara. Bunlar biraz aceleye geldi doğru, haftasonu başka şehire gittik, o da huysuzdu,ben de sevinsin diye girdim bir kitapçıya işte...
Doğru ben de sevmiyorum "çocuğum uslu" türü kitapları.
Hayatın her yönü var ve olduğu gibi bilmeli.
Ama onlar henüz yoğrulmamış hamur oldukları için doğruları gerçeklerden ayırt edemezler. O noktada biraz yol göstermek lazım. Çok hassas bir konu.

bir de burada size danışayım. Kitapları çok sevdiği için, özellikle dinlemeyi. Sadece resimlerine bakmıyor yani, uyurken vs dinlemeyi seviyor. Ben de o yüzden bir yaş üstü kitaplar alıyorum, hani daha fazla yazılı vs. Bu konuda yanlış olduğunu düşünüyor musunuz?

canım en güzeli bulabilirsen ayşegül serisi vardı ben küçükken dostluğu hayvan sevgisini anlatıyordu ondan alabilirsin. cin ali ve keloğlan da o yaşlar için en uygun kitaplar.

kitaplar onların hayal gücünün ortasına bırakılmış saatli bomba gibiler, içinde kötü, sinirli, korkak vs. sözcükler gördüğünüzde onları kendiniz çevirecek yada atlayacaksınız, egitici kitapları tercih etmelisiniz ama bunlarında seçenekleri var bizim kızımıza aldığımız Cemile serisi var bunun erkek çocuklar için Atakan olanı var, kitap çocuğa davranışının sonuçlarında karşılaşabileceği olumsuz şeyleri ve sonunda nasıl düzelte bileceğini anlatıyor, beynini yıkamıyor aksine olumsuz tavırlarla nasıl baş edeceğini öğretiyor.

kitaplar onların hayal gücünün ortasına bırakılmış saatli bomba gibiler, içinde kötü, sinirli, korkak vs. sözcükler gördüğünüzde onları kendiniz çevirecek yada atlayacaksınız, egitici kitapları tercih etmelisiniz ama bunlarında seçenekleri var bizim kızımıza aldığımız Cemile serisi var bunun erkek çocuklar için Atakan olanı var, kitap çocuğa davranışının sonuçlarında karşılaşabileceği olumsuz şeyleri ve sonunda nasıl düzelte bileceğini anlatıyor, beynini yıkamıyor aksine olumsuz tavırlarla nasıl baş edeceğini öğretiyor.

açıkçası almadım.
en başından başlık beni ürkütüyor.
örnek vereyim: "cemile ahlaklı olmayı öğreniyor"... belki haklısınızdır. biraz kendi önyargımı kırmalıyım.

En sevdiği kitap bu bakın, daha bu tarz şeylere yöneliyorum ben;
http://www.dr.com.tr/Kitap/Ayi-Kim-...10-Yas/Cocuk-Oyku-Hikaye/urunno=0000000385867

Aynı sorun çizgi film karakterlerinde de var.Çoğu çizgi film kanallarını hiç açmıyorum.Geçen gün kanal değiştirirken dikkatimi çekti,ben bile ürktüm.Kızım dediki;anne bunu işlemicem ben bundan koykayım bu beni yey

neredeyse sıfır tv modundayız biz.
Hassas olduğu için muhakkak etkileniyor, tv izlediği gün de aynı problemi yaşıyoruz, uyuyamıyor.

hiç profesyonel bir tavsiye olmayacak şimdiden eleştirileri kabul ediyorum ama kendi deneyimimden yola çıkarak böyle durumları da çok saklamamak mı gerek acaba diye düşünüyorum...
kızım 3 yaşında ben de çok dikkat ettim onu büyütürken onu korkutacak hiçbir öğe ile karşılaşmamasına ama şimdi sıkıntı yaşıyorum.
herşeyden korkuyor çok fanus içinde mi büyüttüm diye kendimi sorguluyorum...
gölgeden korktu uzun bir süre sonra duvarda ellerimizle kuş köpek şekli yaptık alışır gibi oldu.
gürültüden uzak tutarak büyüttüm şimdi makine gürültüsünde deliye dönüyor dün ilk defa oyunla gırgırla "hadi saçlarımız dansetsin" diye uzaktan uzağa biraz saçlarını kurutabildim.
annemlerde komşudan matkap sesi gelmiş diye bir hafta sonra bile annemlere gitmek istemiyordu.
kreşi hiç anlatmayayım çocuk yemekhaneye bile gitmekten korkuyor merdivenlerdeki uğultudan, gürültüden...

arada bir neden-sonuç ilişkisi var mı bilemiyorum ama çocuklara karşılaşacakları olumsuzlukları da anlatarak mı benimsetsek bilemiyorum.
mesela kreşe gitmek istemedi bir gün sebebini sordum "merdivenlerden çok korkuyorum çocuklar aaa diye bağırıyor" dedi. ben de hem o an hem de başka zamanlar çocukların eğlenirken de bağırabileceklerini anlatmaya çalıştım.
arkadaşları o kadar iyi davranıyorlar ki uzaktan izliyorum hemen etrafını sarıp sarılmak öpmek istiyorlar ama kızım kalabalık halde üstüne gelen çocuk grubundan kaçıyor.

korkunun üstüne gitmek meselesini ters tepkiye yol açmadan uygulamalı ama riskli bir durum tabii ki

ayrıca 2-3 yaş dünyayı daha iyi tanıyıp bilmedikleri şeylerden korkma dönemi diye biliyorum.

mesela düşünüyorum o kitap bizde olsaydı normalleştirmeye çalışırdım sanırım, köpeklerden bahsederdim "köpekler ne der? hav hav" filan gibi, ya da fil ne kadar büyük bir hayvan di mi? diyerek dikkatini dağıtır masalı kendime göre yorumlardım. sonuçta masalın içeriğini anlayabilecek yaşta değil.
beyaz yalanlar :KK66:
köpekten korktuysa ve bu iş çözülmeden kapatılırsa ilerde anlamsız bir köpek korkusu da oluşabilir mi acaba? of ben yine paranoyaklaştım :KK53:

kafanızı şişirdim kusura bakmayın :KK48:

X