Çocuk büyütürken herkesin karışması

Bigjetplane

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2019
792
551
Merhabalar,
Çok doluyum danışmak istedim size. Bir buçuk yaşında bebeğim var, erken doğum yaptım 7 aylıkken. Tam işe dönecekken annemde kanser teşhis edildi ve kemoterapi süreci başladı derken işten ayrılmak zorunda kaldım. Doğum yapmadan önce tabi ki planladığım bir şey değildi, evde oturmaya pek alışkın değilim yani bebeğimle ilgilenmek çok güzel olsa da çok bunalmaya başladım uykusuzluk, ev işi ve sabrım tükenmeye başladı. Neyse geçtiğimiz hafta kvalidelere yazlığa 3-4 günlüğüne gittik. Ama gitmeseydik daha iyi. Eşim giderken çok bunaldın artık orda gelin tribine girme dinlen biraz dedi. Tabi ki ben yine de temizlik, yemek vs yaptım ve yardım ettim. Eltiler de oradaydı. Kvalideler Bebeğe bakmayı da çok seviyorlar ama sürekli ve durmadan müdahale ediyorlar. Yemek yemeyen bir bebeğim var emdiği için hala benden yemek yemiyor, babasından da. Orda biz ortalıkta yokken yedi mesela ve herkesin bana söylediği(eltimin vs) “hani yemiyordu ne güzel yedi işte”. Ya da çok ince giymiş üşür, giydiririm kalın giyinmiş terlemiş, aaa sürekli yanında durma bırak düşmeyi de öğrensin, düşünce aman bişey oldu mu, bilmem ne derken bıktım gerçekten ve hiçbir tepki vermedim. Ses etmedim hiç, sustum sinir olsam da. Bu arada yakın zamanda çalışmayı düşünüyorum ama öncesinde bir ay kadar dinlenmek istiyorum, bakıcı tutacak gücümüz var ama tutmadık ben kendim bakmak istedim. Kayınvalidemler de sürekli biz bakarız diyorlar ama evde temizlik yapmam gerekiyor bazen 2 saatliğine bırakmak istediğimde annesi tek başınaysa evde bebeği götürmemi istemiyor, dedesi evdeyse getir diyor. Dedesiyle daha iyi anlaşıyor diye. Ama lafa gelince biz hep bakarız sakın bakıcı tutma diyorlar. Bu aralar Part time iş fırsatım vardı ama işim var siz bakar mısınız deyince annesinin suratı düşüyor tamam diyor ama istemiyor belli. Kaldı o iş de. E onlara güvenerek bekledim bunca zaman. corona sürecinde zaten sadece evde temizlik yapacağım zaman bıraktım onlara bebeğimi. Ama bi istemiyorlar gibi.
Yazlıktan döneceğimiz gün de annesinin arkamdan şey dediğini duydum ‘çocuk aç yemek yapsın annesi hala pijamayla dolaşıyor’ dedi arkamdan. Pijama dediği gayet güzel bir takımdı, çıkarmaya fırsatım bile olmadı. Bebeğim kahvaltı yedi diye yemeği hemen yapmadım saat daha 11 falandı bunu dediğinde. Ben de eşime söyledim ve apar topar eve geldik. Eşimin de baya üstüne gittim sesimi çıkarmadım tepeme çıktılar hemen bakıcı tutuyorum hem bu kadar laf edip hem arkamdan konuşup böyle davranamazlar dedim. Evden ayrılırken surat yaptım biraz ailesine hiç bişey demeden, Onlar da anladı kızdığımı herhalde ve duyduğumu onlar da beni aramadı hiç özellikle annesi. Muhtemelen bebeği göstermeyeceğimi düşünüyorlar. Kinci biriyim maalesef böyle şeyleri unutmam kolay biliyorlar. Yarın da bakıcı gelecek eve, ben çalışmadan alışmış olur hem. Sizce doğru mu yapıyorum, arayıp söylesem mi içimdekileri sizce ve haksız mıyım? bunca zamandır müdahalelerine bişey demedim hep he deyip kendi bildiğimi yaptım ama karışmayın demedim. Ama bu yaptıkları tepeme çıkmak değil mi? Resmen kovulmuş hissettim kendimi ordan.

Bana çok abarttınız gibi geldi.

Klasik kv muhabbeti bunlar. Evden çıkıp gitmeniz aşırı olmuş biraz.

Ayrıca bakmak istemiyorsa bakmasınlar. Tutun bakıcı gücünüz varsa. Siz bakıcı tutarken onlardan onay almak zorunda değilsiniz.

Onlar da torun bakmak zorunda değil.

Böyle küçük şeyler için evi terk etmek sorun çözmez. Aksine sorunları büyütür.

Bence tepkilerinizi daha ayarında tutmaya çalışın.

Bakmak istememeleri sorun değil ben de istemiyorum bakmalarını ama bakıcı konusu açıldığında biz bakarız diyorlar karşı çıkıyorlar eşimi de etkiliyorlar ama bırakmak istediğimde 2 saate bile istemiyor kadın. Yani ben çalışınca nasıl bakacak o zaman saatlerce? Evi hemen terk etmedik birkaç saat sonra, duymamış gibi yaptım ben ama suratım düşüktü yani evden ayrılırken normal ayrıldık hiç duymamış gibi. Ama anlamışlardır duyduğumu.

Onlara güvenerek bekledim bunca zamandan sonrasini okumadim. Neden?
Çocuğu kendi tercihinizle ve kendiniz için yapıyorsunuz. Kimse siz temizlik yaparken bakmak zorunda değil, kimse bakarım dediği halde bakacak değil. Kimseye guvenerek çocuk yapilmaz kim Ya kesin bakıcı tutarak işe girersiniz ya girmezsiniz. Böyle başkasından bu tarz beklentiler bana kendini üzmekten başka bir şey gibi gelmiyor.
Ben beklemem mi elbette bazen başkasından beklentim oluyor ama bu tarz bir bebek bakımı beklentisi değil. Biraz gerçekçi olmak lazım ve bu kadar büyük sorumluluk alıyorsak başkasıyla bölüsuruz yaaa bakarim dedi bende çalışırım bu esnada deyip sirt dayamamak lazim. Malum biz plan yapsakta hayat bu plana uymuyor.

Onu yaşadım sustum, bunu yaşadım sustum... susmayacaktınız. İş işten geçmiş neden arayıp kızasınız? Tutun bakıcıyı rahat edin. Ben çocuğum olsa kv baksın istemem. İyice çatışma ortamı olur çünkü

Yoldan geçen tanımadığınız insanlar bile yorum yapacak . Siz annesiniz bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu en iyi siz bilirsiniz . Bu arada bebeğiniz şu an kaç Aylık ?
Ben bunu kabullenemiyorum yoldan geçen insanlar yorum yaparsa çok da karışmamak lazım dediğim de oluyor. Yoldan geçenler karışmasın bi zahmet :) ama haklısınız bizim toplumun gerçeği.

Klasik kaynana sözü " Bizde doğurduk bilmem kaç çocuk ama , senin gibi yapmadik bak çocuklarima bişey olmuşmu ne güzel büyüttum " psikolojik baskının dibi bu...! Herşeye neden karisirlar bilmiyorum
Elbet huyunda suyunda vardır o çocuklardan begenmedigimiz tam vuracaksin o an da işte bunu suratına
Bizim zamanimizda böyle miydi, sutu gelmeyene anne sütüyle beslenir çocuk, siz rahata alismissiniz , ohoo bizim zamanimizda hamile olsaydin ne yapacaktın bilmem favorilerim arasındadir.
He kral sensin kalk s g diyemiyorsun iste.

Ağızlarının payını vermezseniz yoldan geçen kadın bile karışır. Düzgünce söyleseydiniz keşke surat yapıp pasif kalacağınıza.

Demeden geçemicem şu erkeklerin de analarının yazlığa çoluk çombalak gidip dinlen karıcım demelerine hastayım. Valla canınızı seviyorsanız yazlığa falan gitmeyin derim ben tüm bu çocuk derdinden bağımsız

Ben bunu kabullenemiyorum yoldan geçen insanlar yorum yaparsa çok da karışmamak lazım dediğim de oluyor. Yoldan geçenler karışmasın bi zahmet :) ama haklısınız bizim toplumun gerçeği.
Herkes sizden daha iyi annedir çünkü bu kesin bi şey . Tanısın tanımasın fark etmez . Geçen gün sağlık ocağından çıkarken kadının biri başını ört çocuk üşür dedi yüzüne baktım cevap vermedim bi de emir veriyor insan sinir oluyor

Benim favorimde çok yoruluyorum yahu dedigimde "eskiden daha zordu siz ne gördünüz ki b.klu bezleri yıkardik biz 2 gunde bir kaynatirdik. Şimdi haziri var bagla hop bitti. Iyiki bizim zamanimizds cocuk dogurmadiniz. "
Sanki ben dedim 4 cocuk yap diye

Biz size yedirdik bi şey olmadı bak hepiniz büyüdünüz ek gıdaya geçtim favorim bu

Bebek doğmadan plan yapan onlardı hatta eşimin ailesi Bakıcı olayına şiddetle karşı çıktığı ve eşimi etkiledikleri için tek onlar kalıyordu geriye. Bebeği olup çalışan çok anne var, sonuçta eltimin 10 yaşında çocuğu hala kvalideler bakıyor eltim çalışıyor. Madem surat yapacaklar bakarız diye diretmesinler herkesin yanında, yoksa ben zaten onlar baksın istemiyorum. Tatsızlık olacağı belli çünkü.

Biz size yedirdik bi şey olmadı bak hepiniz büyüdünüz ek gıdaya geçtim favorim bu

Birde o var dimi
Geçen daha ek gidaya gecmeyen cocuguma hurma yalattirdi kaynanam bende kizdim. Dediki kizim canı çeker pipisi şiser...
Bende dedimki ohoo anne ona bakarsan benim hamileyken canim çok cekti ama ben yemedim senin dedigine gore benim minnişimin küloduma sıgmamasi lazimdi dedim. Once bir kahkaha atti. Alakasi yok dedi.

Valla daha da gitmem, ev daha rahat

Yahu o zaman cocuklarla ayrı , psikolojisiyle ayrı ilgilenmek mi varmış. Saliyorlarmis çayıra mevlam kayira. Evet temizlik olsun, kiyafet olsun zormuş ama illa ki bunlarinda cok karışan nalet dedigi kv deleri oluyor. La saatlerce kadini anlatıyorsun öyle fena ,böyle kötü ee gün sonu ondan betersin. Üzüm üzüm baka baka kararmış, e senin dibin tutmuş tencere dibin kara seninki ondan kara diyemiyorsun yine
Evet evet hı, tabii ya, anlıyorum diye gecistiriyorsun sinir krizleri harici hormonlarim tavan yapmış, şiş sisim, dilimi zor tutuyorum zaten anne sen istersen hadi yavastan demek lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…