Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

Yahu nafaka ne kadar ki o paralarla he düğün yaptı hem çocuk baktı hem 2 kolu bilezik doldurdu. Şu dediklerinizin maliyeti 200 bin. Eski koca ağaoğlu değilse ufak atsın da milleti arkasından güldürmesin.
Olay 4yıl önce oldu 50bin tazminat artı düğün takılarını aldı ki adamın sülalesi evin tek oğlu diye çok takmış 2.düğündede taktı aynı takıları 4yıllık çocuk ve kendi nafakası da 2bindi sen düşün artık

Eeee ben ne dedim? Adam versin 400 tl yan gelsin keyfine mi baksın dedim. Çocuğun ihtiyaçlarının tamamının her iki ebeveyn tarafından ödenmesini söyledim. Ama anneliği nafakaya bağlamak bana itici gelir. Ben annelik yapıyorsam çocuğun babası da bana nafaka ödeyecek zihniyetinde olamayacağım. Çocuğuma bakmak bana zor geliyorsa ya babasına veririm velayeti yada sosyal hizmetlere veririm çocuğu.

Sadece annelik yapmayacaksınız, neredeyse babasız çocuk büyüteceksiniz. Anneler çocuğun tüm sorumluluğunu yüklenmek zorunda değillerdir (Ölüm vs hariç). Çocuğun iki ebeveynine de ihtiyacı var. Ama boşanma olunca baba pırrrr diye uçup gidiyor tüm sorumluluk kadının başına kalıyor çoğunlukla. Öyleyse baba da aynı şekilde elini taşını altına koyacak çocuklarının anasına da bir miktar nafaka verecek. Bu anneliğin bedeli falan değil sorumlulukları paylaşmaktır. Diğer türlü çocuk içinde nafaka istenmemeli o zaman. Annesi değil mi elbette bakacak? Evladına para mı biçiyor bir anne? Ne kadar ayıp.

Farklı zihniyette olmanız haklı olduğunuz anlamına gelmez. Zaten artık günümüzde evi geçindiren kadın, çocuklara bakan kadın, kaynana görümce kaprisi çeken kadın. Üstüne bir de aldatılıyorlar. Savaş çıksa savaşmaya da kadınları gönderecek bu erkekler. En büyük destekçileri de erkek savunmacısı kadınlar tabi.

Eeee ben ne dedim? Adam versin 400 tl yan gelsin keyfine mi baksın dedim. Çocuğun ihtiyaçlarının tamamının her iki ebeveyn tarafından ödenmesini söyledim. Ama anneliği nafakaya bağlamak bana itici gelir. Ben annelik yapıyorsam çocuğun babası da bana nafaka ödeyecek zihniyetinde olamayacağım. Çocuğuma bakmak bana zor geliyorsa ya babasına veririm velayeti yada sosyal hizmetlere veririm çocuğu.
O cocuga bakmak zor geldi diye degil zaten. Konu siz de degilsiniz,ben de degilim. Toplumda tek tip yasam tarzi yok. Kimisi bes kurus almaz kendi basina bakar cocuguna. Kimisi sirf babanin cani acisin diye nafaka ister,kimisinin gercekten ihtiyaci vardir,bu bilinmez. Bilinmeyecegi gibi de nafaka alan kadina “cocuga bakiyor diye nafaka veriliyor” diye tek tip bir cumleyle yargida bulunamayiz. Kanun koyucu ozele degil genele bakmak ve kanunu buna gore koymak mecburiyetindedir.

Nafakaya baglanan annelik degil zaten,cocugun ihtiyaclarindan mutevellit ortaya cikan bir meblag var,onun karsilanmasi. Sayfalarca anlatmis arkadaslar,calisan bir anne cocugunu krese-okula gonderiyor,eve bakici tutuyor. Bunlar gozle gorulmuyor belki ama masraf demek. Ben bugun calisma hayatina geri donsem 14 saat evde yokum. 14 saat benim cocuguma bakacak ne kres var ne de bakici. Mecburen kres+evde bakici seklinde devam etmek zorundayim. Kendime istedigim nafakayi alip dunya turuna cikamam,zaten kucuk bir meblag. Cogu mahkeme cocuga 300-400 lira nafaka bagliyor,anneye de bir o kadar baglaniyor. Netice itibariyle 800 lirayla cocugun hic bir seyi karsilanmiyor. Babalar bahsettiginiz kadar modern degil ki ay sonunda eski esini arayip “merhaba,bu ayki masraflarinizin su kadarini vermek istiyorum bu benim gorevim ve de boynumun borcu” desin. Bunu diyen babalari anca Finlandiyada falan bulursunuz. O sebeple eski ese baglanan nafakayi,”anneligin karsiligi” olarak degerlendirmek yanlistir. Cogu kadin bu hakka sahipse bile o aldigi parayi zaten cocugunun iyiligine harcar.

Ben mi kendimi ifade edemedim acaba. Diyorum ki verdiğiniz örnek, savunduğunuz fikir ile örtüşmüyor. Çocuğuna bakmayan o nice anneler var ya hani, onlara para ile bile baktırmamak gerekir diyorum. Çocuğun iyiliği için velayet alınmalı diyorum. Çocuğuna severek bakan, anneliği layığıyla yapan kadına elbette nafaka verilebilir. Elbette yardım edilebilir. Ancak verdiğiniz örnek ile bu mevzunun pek alakası yok diyorum.

Çocuğuna bakan anneye demek yerine, çocuğuna bakan ebeveyne yspıslcak yardım denilebilir mesela. Böyle de olması gerekir. Hangi taraf bakıyorsa, ortak bir çocuk varsa ekstra ödeme olabilir. Zira bu ülkede çocuğa verilen nafaka miktarı çok komik seviyelerde.

He mevzuya kişisel olarak bakacak olursam, ben şahsıma herhangi bir ödeme istemem. Yineliyorum çocuğuma isteyerek, severek bakarım. Şahsıma ödeme yapılacağına, çocuğuma verilen nafaka miktarı arttırılsın. Ben kendi kendime zaten yeterim. Ortak bir çocuk var ise, nafaka çocuğun masrafını karşılayacak miktarda olmalı.

Aslında zaten dediğine geliyor mesele...
Çocuğa verilen nafaka miktarları o kadar komik oluyor ki, Şahsına yapılan nafaka ile birlikte anlamlı bir hale gelebiliyor (o da çok nadir...)

Bir de şöyle düşün, tek başına olsan, gider bir apartta yaşarsın, yada stüdyo bir daire tutarsın, işe uzak da olsa kirası uygun bir yer olur yol giderim, ailenin evine dönersin...
Ama yanında çocuk varken tek ebeveyn isen iş-ev yakın olmalı ki acil durumda gidebilesin, düzgün bir ev gibi evde yaşamalısın çünkü çocuğun düzene ihtiyacı var, ailenin yanına çocukla gitmek zaten zor.
Peki çocuk masrafları hesaplıyoruz, kirayı hiç söylüyor muyuz? Hayır... ama gerçek de bu...

Çocuksuz boşanan için şartlar farklı olabilir ama çocuğa verilen nafaka miktarları komik...

Bir de bu konuda mağdur olan kadın ile mağdur olan erkek kıyası yaptığımızda erkekler epey epey azınlıkta...

Sadece annelik yapmayacaksınız, neredeyse babasız çocuk büyüteceksiniz. Anneler çocuğun tüm sorumluluğunu yüklenmek zorunda değillerdir (Ölüm vs hariç). Çocuğun iki ebeveynine de ihtiyacı var. Ama boşanma olunca baba pırrrr diye uçup gidiyor tüm sorumluluk kadının başına kalıyor çoğunlukla. Öyleyse baba da aynı şekilde elini taşını altına koyacak çocuklarının anasına da bir miktar nafaka verecek. Bu anneliğin bedeli falan değil sorumlulukları paylaşmaktır. Diğer türlü çocuk içinde nafaka istenmemeli o zaman. Annesi değil mi elbette bakacak? Evladına para mı biçiyor bir anne? Ne kadar ayıp.

Farklı zihniyette olmanız haklı olduğunuz anlamına gelmez. Zaten artık günümüzde evi geçindiren kadın, çocuklara bakan kadın, kaynana görümce kaprisi çeken kadın. Üstüne bir de aldatılıyorlar. Savaş çıksa savaşmaya da kadınları gönderecek bu erkekler. En büyük destekçileri de erkek savunmacısı kadınlar tabi.

Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol Yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir.

Ursula K. Le Guin

O cocuga bakmak zor geldi diye degil zaten. Konu siz de degilsiniz,ben de degilim. Toplumda tek tip yasam tarzi yok. Kimisi bes kurus almaz kendi basina bakar cocuguna. Kimisi sirf babanin cani acisin diye nafaka ister,kimisinin gercekten ihtiyaci vardir,bu bilinmez. Bilinmeyecegi gibi de nafaka alan kadina “cocuga bakiyor diye nafaka veriliyor” diye tek tip bir cumleyle yargida bulunamayiz. Kanun koyucu ozele degil genele bakmak ve kanunu buna gore koymak mecburiyetindedir.

Nafakaya baglanan annelik degil zaten,cocugun ihtiyaclarindan mutevellit ortaya cikan bir meblag var,onun karsilanmasi. Sayfalarca anlatmis arkadaslar,calisan bir anne cocugunu krese-okula gonderiyor,eve bakici tutuyor. Bunlar gozle gorulmuyor belki ama masraf demek. Ben bugun calisma hayatina geri donsem 14 saat evde yokum. 14 saat benim cocuguma bakacak ne kres var ne de bakici. Mecburen kres+evde bakici seklinde devam etmek zorundayim. Kendime istedigim nafakayi alip dunya turuna cikamam,zaten kucuk bir meblag. Cogu mahkeme cocuga 300-400 lira nafaka bagliyor,anneye de bir o kadar baglaniyor. Netice itibariyle 800 lirayla cocugun hic bir seyi karsilanmiyor. Babalar bahsettiginiz kadar modern degil ki ay sonunda eski esini arayip “merhaba,bu ayki masraflarinizin su kadarini vermek istiyorum bu benim gorevim ve de boynumun borcu” desin. Bunu diyen babalari anca Finlandiyada falan bulursunuz. O sebeple eski ese baglanan nafakayi,”anneligin karsiligi” olarak degerlendirmek yanlistir. Cogu kadin bu hakka sahipse bile o aldigi parayi zaten cocugunun iyiligine harcar.

Zaten ben de bunu baba sorsun demiyorum. Bunu mahkemeler karara bağlayacak. Günümüz koşullarında bir çocuğun aylık masrafı nedir (okul durumu, yaş durumu, annenin çalışıp çalışmama durumu vb. kriterler gözönüne alıncak) bu tutar tespit edilir ve mahkeme 400 tl gibi komik bir ücret yerine daha makul ve günümüz şartlarına uygun nafaka belirler.
Burada çözülmesi gereken tek nokta çocuğa bağlanan nafakanın tutarındadır. O tutar şartlara uygun olursa bence kadının da ben çocuğa bakıyorum diye nafaka istemesi bana ters düşer.
Buradaki tüm kadınlar gibi bende kendi fikrimi beyan ettim.
Konuşmalarım ve fikirlerim kendi hayatıma göredir.
Günümüzdeki bağlanan nafakalara zaten münasip bir yerle ancak gülünür. Anne ve baba çocuğun tüm ihtiyaçlarını paylaşmalı bence. Bu yapılırsa boşanmış çiftlerin de birbirine karşı nafaka gibi bir sorunları kalmaz.

Zaten ben de bunu baba sorsun demiyorum. Bunu mahkemeler karara bağlayacak. Günümüz koşullarında bir çocuğun aylık masrafı nedir (okul durumu, yaş durumu, annenin çalışıp çalışmama durumu vb. kriterler gözönüne alıncak) bu tutar tespit edilir ve mahkeme 400 tl gibi komik bir ücret yerine daha makul ve günümüz şartlarına uygun nafaka belirler.
Burada çözülmesi gereken tek nokta çocuğa bağlanan nafakanın tutarındadır. O tutar şartlara uygun olursa bence kadının da ben çocuğa bakıyorum diye nafaka istemesi bana ters düşer.
Günümüzdeki bağlanan nafakalara zaten münasip bir yerle ancak gülünür. Anne ve baba çocuğun tüm ihtiyaçlarını paylaşmalı bence. Bu yapılırsa boşanmış çiftlerin de birbirine karşı nafaka gibi bir sorunları kalmaz.
Mahkeme sizin yasantinizi bilemez iste. Rastgele baglar nafakayi gecer. Maalesef. Ben eslerin medeni insanlar gibi oturup goruserek karara baglamalarindan yanayim. Mahkemenin takdiri ile cozulebilecek sorunlar degil ebeveynlik sorunlari.

Olay 4yıl önce oldu 50bin tazminat artı düğün takılarını aldı ki adamın sülalesi evin tek oğlu diye çok takmış 2.düğündede taktı aynı takıları 4yıllık çocuk ve kendi nafakası da 2bindi sen düşün artık
4 yıl önce 50 bin lira tazminat. Bu kadar büyük tazminata hükmedilecek ne yaptı kocası acaba?

Ama varsayımlar üzerinden gidiyoruz.
Sonuçta nafaka miktarları belli.
Makul ve mantıklı degil.

E erkek milletinin de bir çoğu o parayı kadını cezalandırmak için vermemeyi seçiyor.
Hatta işten çıkan, asgari ücret üzerinden sigorta yaptırtan
(ki zaten çalışan büyük bir kesime aldığı maaştan degil asgari ücretten sigorta yatırılıyor maalesef)
Kendi işi ise iş yapamıyor gösteren
(Ki vergi kaçırmak için bunu da yapıyorlar zaten)
Bunları mahkeme tek tek belirlemiyor ki.
Belirlemesi nasıl mümkün onu da bilmiyorum.

kadın çoğu zaman mağdurken, kadına nafaka diye verilen 300-400 liranın burada bu kadar konuşulmasına hiç anlam veremedim. Çevrenizde 1000+ nafaka alan kaç çocuklu kadın tanıyorsunuz?

4 yıl önce 50 bin lira tazminat. Bu kadar büyük tazminata hükmedilecek ne yaptı kocası acaba?
Kurtulmak için aslında haksızlığa uğrayan erkek ama boşanmak için tüm şartları kabul ediyo çünkü adamın üzerine babası yerlerini veriyo kadın onlardan da hak talep edebiliyo bu yüzden tüm şartları kabul ediyo neyse daha detaylı yazardım da konu o değil işte inanıp inanmamak ta size kalmış benim için sıkıntı yok

Dunyanin cogu gelismis ulkesinde bu tarz durumlar takip edilir. Yani anne acaba bi yerde calisiyor mu yoksa bi adamla yasiyo mu cocuga iyi bakiyomu vs diye. O durumlarda bi degisme olursa kesiliyor tabii nafaka. Bir de tazminat denmis yipranma payi adi altinda ama yapmayin allah askina yani su sistemi kendi cikarina kullanan kadin sayisi cok ama cok ufak bi yuzde. Genelde serefsizligi erkek yapiyor. Isten cikiyor mallari baskasina geciriyor kisacasi kirk takla atiyor para vermemek icin.
Ben calisiyorum tek kurus da para almam ayrilirsam ama cocugu da adama birakirim diyorum hep. Iki ay baksin sonra pasa pasa ayaklarima kapanir zaten al ne istersen vericem diye. :) biz cocugu babamizin evinden getirmisiz gibi davranmayi kesmedikleri surece heeeeeeer turlu muamele hak. Arada kaynayan iyi beyefendi adamlar da olur elbette ama dogunun bi koyunde hasbelkader bosanabilme cesaretini gosterebilmis bi kadina da pasa pasa bu isin bedeli odenir.

Dunyanin cogu gelismis ulkesinde bu tarz durumlar takip edilir. Yani anne acaba bi yerde calisiyor mu yoksa bi adamla yasiyo mu cocuga iyi bakiyomu vs diye. O durumlarda bi degisme olursa kesiliyor tabii nafaka. Bir de tazminat denmis yipranma payi adi altinda ama yapmayin allah askina yani su sistemi kendi cikarina kullanan kadin sayisi cok ama cok ufak bi yuzde. Genelde serefsizligi erkek yapiyor. Isten cikiyor mallari baskasina geciriyor kisacasi kirk takla atiyor para vermemek icin.
Ben calisiyorum tek kurus da para almam ayrilirsam ama cocugu da adama birakirim diyorum hep. Iki ay baksin sonra pasa pasa ayaklarima kapanir zaten al ne istersen vericem diye. :) biz cocugu babamizin evinden getirmisiz gibi davranmayi kesmedikleri surece heeeeeeer turlu muamele hak. Arada kaynayan iyi beyefendi adamlar da olur elbette ama dogunun bi koyunde hasbelkader bosanabilme cesaretini gosterebilmis bi kadina da pasa pasa bu isin bedeli odenir.
Bizim ülkemizde yatak odasında uygunsuz basmadığın sürece aynı evde yaşayana nafaka devam çünkü akrabam arkadaşım misafirliğe geldim gibi bahaneler hazır malesef ve bu durumu kullanan çok malesef yeri gelip babasının maaşını almak için boşanan bile var bu sebeple

Çocuktan bir yere sigdirilamayan fazlalık, insana ayakbağı, masraf kapısı olarak bahsedilmiş, babalara verip biz haftasonu alalim o zaman denmiş... çocuk ınsanın cani, babada bu duygu genellikle daha azdır bu yüzden çoğu çocuk annede kalır ve çoğu anne çocuğunun bakımını severek ve isteyerek, etraftan minimum beklentiyle yapar. Ablam bir süredir ayrı ve çocukları için belirlenmiş nafakayı almıyor. Karşı taraf bilirsiniz bu konuda biraz rahat ama çocukları düzenli olarak alıp görüyor bu arada problem üretmekte ve çocukları doldurmakta üzerine yok daha neler neler, neyseki farklı bir şehirde. Bütün bunlara rağmen ablamda bir kez bile hissetmedim o çocukların maddi manevi yükü altında bikmislik, beklenti, isteksizlik... tam tersi büyük bir istek ve azimle çocuklarına her konuda yetmeye çalışıyor. Daha evlenmeden böyle dertlere düşmek çok acı ve ilerde evliliğe 1 adim geride başlamak anlamına gelir. Bir gün bir çocuk olacaksa; o çocuk sizin herşeyiniz olacak, oyle bir güç olacak ki içinizde ona herseyinizle yetebileceginizi çok iyi bileceksiniz.

İşte kimsenin anlayamadığı nokta şu bence. O olayda kadın kendini çok yanlış ifade etmiş. Adam 500 lira nafaka verse kadının çocuğa harcaması aylık 1000 TL nin üzerinde mi? Üzerindeyse kadın adamdan daha fazla çocuk için para harcıyor demektir. Bu durumda da kadının maddi sıkıntı yaşaması çok normal değil mi?

Bravo valla, gözünüzden kaçmamış.
Evet, tazminat iki durumda verilir bildiğim kadarıyla: Aldatma veya darp. Hangisini yaptı adam?

Sıcak ahırdan dana kaçmaz, diye bir söz vardır. Hiçbir kadın rahat yuvasını bırakmaz. Bıçak kemiğe dayanınca bırakır ancak. Ben bugüne kadar, boşanınca mağdur olan bir tane bile erkek görmedim. Ama gördüğüm boşanmış kadınların tamamı mağdur olmuştur. O yüzden boşanırken bu erkeklerin donuna kadar almalı, hatta her ay maaşından da yüklü bir miktar yatırmalı ki onun hayatı da cehenneme dönsün. Evlilikte kadına cehennemi yaşatan, boşanınca cehennemi kendisi yaşasın. Bunu gören diğer erkekler de hiç olmazsa örnek alır da iyi geçinmeye çalışır karısıyla!

Evet, tazminat iki durumda verilir bildiğim kadarıyla: Aldatma veya darp. Hangisini yaptı adam?

Sıcak ahırdan dana kaçmaz, diye bir söz vardır. Hiçbir kadın rahat yuvasını bırakmaz. Bıçak kemiğe dayanınca bırakır ancak. Ben bugüne kadar, boşanınca mağdur olan bir tane bile erkek görmedim. Ama gördüğüm boşanmış kadınların tamamı mağdur olmuştur. O yüzden boşanırken bu erkeklerin donuna kadar almalı, hatta her ay maaşından da yüklü bir miktar yatırmalı ki onun hayatı da cehenneme dönsün. Evlilikte kadına cehennemi yaşatan, boşanınca cehennemi kendisi yaşasın. Bunu gören diğer erkekler de hiç olmazsa örnek alır da iyi geçinmeye çalışır karısıyla!
Kadının niyeti para olunca evlenip beraberliği sağlayıp çocuk da olunca bide çocuğun geleceği baban malları senin üstüne yapmassa doğurmam mallar adama geçince vınn anasının evine adam bu kadarıyla kurtulduğuna seviniyo ama çocuğunu bile hala para karşılığı görüyo yoksa kavga çıkartıp karakollarla uğraşıyolar
Of açıklamak istemiyodum ayrıntı istiypsunuz bi kadın bi anne için bu tabiri kullanmak da istemem de dolandırıcı işte kadının annesi de aynı şeyi yapıyo şimdiki eşinden de ayrıldı aynı şekilde ve işte uygunsuz bastıramadığı için velayet alamıyo adam kızı için endişeli ama işte malesef off neyse sizi inandırmak için de daha çok ayrıntı vermek istemiyorum kadın üyedir falan adama sararzaten zar zor 5dk görüyo kızını

Haklısın bu adamın evlat hasretinden hasta olması elinde yüzünde sitresten çıkan lekeler ailesinin bu kadınla evlenc3m dedin diye adama baskıları hiç mağdur değil gerçekten hayatta istisnalar vardır malesef bi sepette illeki çürük elma vardır

Dikkatimi çekti de sanırım eski eşinizden kaynaklı erkeklere çok öfke dolusunuz.
Yanlış anlamayın. Melek değiller. Ama siz hepsini bir kefeye koyup ölsün gebersin sürünsünler morundasınız.

Bütün mesajlarınızda sanki kendi evliliginizin acısı var.

Aslında zaten dediğine geliyor mesele...
Çocuğa verilen nafaka miktarları o kadar komik oluyor ki, Şahsına yapılan nafaka ile birlikte anlamlı bir hale gelebiliyor (o da çok nadir...)

Bir de şöyle düşün, tek başına olsan, gider bir apartta yaşarsın, yada stüdyo bir daire tutarsın, işe uzak da olsa kirası uygun bir yer olur yol giderim, ailenin evine dönersin...
Ama yanında çocuk varken tek ebeveyn isen iş-ev yakın olmalı ki acil durumda gidebilesin, düzgün bir ev gibi evde yaşamalısın çünkü çocuğun düzene ihtiyacı var, ailenin yanına çocukla gitmek zaten zor.
Peki çocuk masrafları hesaplıyoruz, kirayı hiç söylüyor muyuz? Hayır... ama gerçek de bu...

Çocuksuz boşanan için şartlar farklı olabilir ama çocuğa verilen nafaka miktarları komik...

Bir de bu konuda mağdur olan kadın ile mağdur olan erkek kıyası yaptığımızda erkekler epey epey azınlıkta...

Kesinlikle her cümlene katılıyorum. Lakin maalesef ki bizim ülkemizde ebebeynlik, sadece kadına yüklenen bir sorumluluk. Keşke bu durum değişse, keşke babalar da eşit sorumluluğa sahip olduklarını anlasalar. Lakin pek umudum yok bu konuda. İş yine devlette bitiyor. Manevi katkısı olamıyorsa bile, en azından maddi katkısı olmak zorunda.

Merhaba hanımlar,

Bugün internette okuduğum bir haber üzerine bu konuyu açmaya karar verdim. İçim içime sığmıyor çünkü. Geleceğimiz hakkında çok endişeliyim. Evlenmekten ve anne olmaktan korkuyorum resmen. Konu uzun oldu kusura bakmayın.

Belki sizde denk gelmişsinizdir. Bir adam, nafaka arttırım davasına nişanlısıyla gelen kadını ifşa etmiş. Ekşi sözlükte çıktı, haber sitelerinde bile çıktı. Burada link vermek istemiyorum ama google da aratırsanız bulursunuz. Olay şu, kadınla adam boşanıyor, adam başkasıyla evleniyor. Kadın evlenmemiş fakat o da başkasıyla nişanlı. Kadın nafaka arttırım talebinde bulunmuş ve davaya nişanlısıyla birlikte gelmiş. Mahkemede de maddi yetersizlik yüzünden nişanlımla evlenemiyoruz tarzında bir şey söylemiş. Buraya kadar bende sosyal medyadakiler gibi kadın pişkinmiş diye düşünürken boşandığı adamın röportajını okudum ve çocuklarının olduğunu hayretler içerisinde öğrendim. Çocuk annede kalıyormuş.

Velayet annede ise anneye de maddi açıdan biraz olsun destek olmanın ne gibi bir zararı var ki?

Şimdi hanımlar, biriyle evlendik çocuğumuz oldu anlaşamadık ayrıldık diyelim. Çocuk kadın da kalıyorsa erkek çocuğa nafaka ödüyor burada bir sıkıntı yok. Ama kadına ödenen nafaka neden sorun oluyor ?

-Çocuk hastalandığında, ateşlendiğinde başında annesi var,
-Sabah erkenden uyanıp kahvaltı hazırlayan okuluna bırakan annesi,
-Ödevleriyle dersleriyle ilgilenen annesi,
-Veli toplantılarına giden annesi,
-Çocukla alakalı tüm sorumluluğu alan annesi,
-Erkek yeniden yuva kurmak istediğinde hiç zorlanmadan bekar kız bulup evleniyor ama belki anne tekrardan evlenip yuva kurmak istediğinde önüne bir sürü engel çıkıyor ki çocukla alakalı sorunlarda oluyor hepimiz şahidiz. Toplumsal ön yargılardan bahsetmiyorum bile.

Baba sadece hafta sonu gelip çocuğu McDonalds'a, sinemaya götürüyor. Belki bu haberdeki baba onu bile yapmıyordur. Madem nafaka ödemek zoruna gidiyor o zaman alsın çocuğunu yanına kendi baksın? Ama işine gelmez muhtemelen. Zaten 2. eşi de istemez.

Parçalanmış ailelerde annenin hakkı bu kadar çokken neden anneye de nafaka ödemek çok görülüyor? Neredeyse babasız çocuk büyütüyor kadınlar, çocuk haricinde kadına ödenen 3 kuruş nafakada nasıl gözü kalır bir erkeğin?

Ne yani, boşandıktan sonra çocuklar annede kalsın, baba tekrar evlensin hayatını yaşasın. Anne de çocukların servis parasına bile yetmeyen nafakayla geçinmeye çalışsın, hem kendisi çalışsın, hem çocuklarla tek başına uğraşsın, bütün yük omuzlarında hayat mücadelesiyle saçlarını ağartsın, Bu mudur yani? Annenin de çocuk kadar nafaka almaya hakkı yok mu?

Çocuk kimde kalıyorsa çocuk haricinde ödenen nafakadan ayrı o ebeveyne de nafaka ödenmeli. Velayeti alan ebeveynin çektiği sıkıntı, stres, tek başına çocuk büyütmek bunlar kolay şeyler değil.

Sosyal medya da haberde bahsi geçen kadına inanılmaz bir saldırı var. Utanmadan bir de erkekler evlenmeyin, nikah yapan erkek salaktır, nikahsız yaşayın, imam nikahı yapın vs şeyler yazmışlar. Kadın cinayetlerini bile bu nafakaya bağlamışlar, adam kadını öldürse haklıdır diyenler var.

Şimdi bir de yasa çıkaracaklarmış sanırım kadına verilen nafakayı kaldırmak için. Dernek kurmuşlar, hükümete baskı yapıyorlarmış. Bunları dile getirince feminist, erkek düşmanı falan oluyorsun. Geleceğimizden, bu ülkede evlenmekten korkuyorum hanımlar.

Ben bile bu kadar dolduysam bekar anneleri düşünemiyorum bile. Okuduğunuz için teşekkürler.

DÜZENLEME: Hakkımızı savunduk diye gurursuzuz demek? Valla diyecek bir şey bulamıyorum. Bizim kadınımıza her şey müstehak. Bundan sonra çocuğuna bile nafaka alamayan kadın görürsem bile hiç üzülmem herhalde.

Bu feminizm değil. Feminizm kadının erkeğe bağımlı olmasına kesinlikle karşı olma biçimidir. Bu sizin bahsettiğiniz yiyicilik oluyor.

Çocuğa ödenen nafaka kesilmemeli ama niye adam ömür boyu bir de eski karısına bakmak zorunda? Kadın çocuğuna bakıyorsa silah zoruyla mı bakıyor? Kendi çocuğu değil mi o baktığı bunun için neden para almalı sizce?

Bu yiyici tipler yüzünden her kadını aynı kefeye koyup 2. sınıf insan muamelesi yapıyorlar deliriyorum.

Kadın dediğin az gurur sahibi olup verilse bile almamalı kendisine ödenen nafakayı.

Neden sadece benim mesajım :)
Evet haklısın fakat erkeğe sırtını dayayıp çalışmadan geçinme derdine düşen uyanıklar gördüm .bu da çok mide bulandırıcı. Açlıktan ölsem eski kocamdan 5 kurus talep etmem .talep eden de dediğin gibi belli bir süre olursa sıkıntı çıkmaz .burda hemfikiriz .

Bir kadın vardı ,arkadaşımın tanıdığı ..hem kocayi aldatıyor ,hem boşanmak istemiyor ,hem nafaka hem tazminat istiyor ,bunca yıl saçımı süpürge ettim ,bir karşılığı olmalı diyor (mus) .. geçenlerde arkadaşımla buluştuk bır yerlerde .bu kadın da arkadaşımı görüp geldi oturdu yanımıza .ballandıra ballandıra sevgilisinden bahsediyor ,eşine öfke kusuyordu .eş de herkes tarafından sevilen ,bilinen biri ..tek derdi evi eşi ve işi ..bunlar hanım ablamıza fazla gelmiş olacak ki ,heyecan arayışına girmiş ,sonunda da bulmuş .ben çok rahatsız oldum anlattıklarından .arada haksız mıyım diyerek ,söylediklerini bana da onaylatmak istiyor .beni ilgilendirmez ,eşinizi de tanımıyorum ,bu konuya dahil olamak istemiyorum dedikçe esinin arkasından daha fazla sallamaya başladı .bide diyor ki m.l o ,beyinsiz ,ç.kü de küçük zaten .paşa paşa bakacak bana .Ee sen napacaksin dedim ,artık canım ne isterse ,sevgilim onun parasına tenezzül etmez diyor .arkadaşım o gittikten sonra söyledi ,sevgilisi de 5 parasız ,işi gücü olmayan ,sevgili parası yiyen ,serseri takımından bir gereksiz ..valla nereye baglayacagimi unuttum .mesajımı da gözden geciremiycem. Acil çıkmam lazım .iyi bir cevap verememissem gelince bakarım turuncupijama :)
3nity 3nity yani kısaca :) gerçekten ihtiyacı olana verilmeli nafaKa . Sevgilisiyle eski kocasının parasını yiyen zavallılara değil .kulaklarımla duydum yahu ,kadın kocasını sömürmenin peşinde .bence bu nafaka iyice arastirilmadan bağlanmamalı ..hatta erkekler de kadınlardan alabilmeli. Normalde kadın hakları savunucusuyum fakat boylelerinin değil ..birkaç örnek hikayem daha var .duydukça midem bulanıyor .kadın ve çocuk mağdur edilmesin, uyanıklar da mağdur sıfatıyla erkekleri soymasin

X