Çift terapisi

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
11.003
19.187
5 yıllık evliyiz. 16 aylık bir oğlumuz var. Oğlumuz doğmadan önce ruh eşim olduğunu düşünürdüm. Üniversitede tanıştık, eşim her zaman en iyi arkadaşımdı. Dürüst, kibar, en hararetli tartışmada bile sesini yükseltmekten kaçınan ve bana olann sevgisinden şüphe etmediğim biri o. Ama cook tembel. Evde sanki misafir gibi davranır, içtiği şu bardağını bile kaldırmaz. Hiç-bir ev işinin ucundan tutmaz. Basit tamir işlerinden dahi anlamaz. Musluk bozulsa aylarca durur. Çöp atmaktan nefret eder. Halinin ucu kıvrılsa ayağıyla duzeltmez. Mutfağa hiç yardımcı olmadığını söylememe gerek yok herhalde. Tüm bu huyları oğlum doğmadan önce bu kadar rahatsız edici değildi ama ben de çalışan bir kadınım ve corona öncesinde inanılmaz yoğun bir tempoda hem eve hem işime hem oğluma tek basima yetismekten helak olmuştum. Ama en azından birbirimize saracak vakit bulamıyorduk. Şimdi iki aydır ikimiz de evden çalışıyoruz. Oğlum artik iyice hareketlendi. Kesinlikle öz bakımıyla ilgilenmiyor. Çocuğuna ilgisiz bir baba olduğunu söylersem haksızlık etmiş olurum çünkü saatlerce onunla oynar, etkinlik kurar. Ama asla uyutmaz yedirmez, gece kalktığında geri yatırmaz. Sebebi ise yapamıyor beceremiyormuş. Aslında ev işlerinde yardımcı olmama sebebinin de bu olduğunu söylüyor. Elinden gelse yaparmış ama olmuyormuş hicbir şey. Bunca yıl alismamis tabii. Kvaludem 4 cocugunu( eşim en kucukleri) tek başına büyütmüş. Hicbir çocuğundan bir şey beklememiş evin erkeği olmuş. Sanırım.esim de öyle bir kadın profiline alışmış ama ben öyle değilim. Yoruluyorum ve iş bölümü bekliyorum. Annem bize yakın oturuyor çoğu yasantimiza şahit oluyor. Ona göre de ben abartıyorum eşime haksızlık ediyorum. Bazı işler erkek işi değilmiş ama ona göre olan bir iş yok ki zaten ortada. Herşeyin yükü bende. Calismaksa ben de çalışıyorum para kazanıyorum .

Isin en sınır bozucu kısmı ise ben bu adamla kavga edemiyorum arkadaşlar. Bu durumu tatlilikla konuşsam geyige vurur. Kadınsın anasın evi sen çekip cevireceksin vs girgir yapar. Bağırsam cagirsam sakinlesene kadar konuşmayalım der beni ortadan çatlatır. Protesto etsem ben de salsam ev işi yemek vs yapmasam umrunda olmaz dışardan söyler. Bize aile terapisi çözüm olur mu dersiniz? Birileri ona benim ne kadar yorulduğumu, onu artik eşim gibi gormekte zorlandigimi çünkü beni umursamadığını düşündüğümü, ne kadar yoruldugumu sallamadigini anlatsa? Çift terapisine daha önce giden var mı? ( ha bu arada çift terapisi alalım desem de gülmekten yıkılır herhalde)

Zaten neden ev isi yapmayan biriyle evleniyorsunuz ki. Her zaman derim sevgi bir yere kadar. Ev isi yapmayan biriyle ömür gečmez. İkiniz de calisiyorsaniz robot süpürge,çamaśır kurutma makinesi alın. Haftada 3 günde dışarıdan yiyin.Bakici tutun. Sürekli ileriye dönük yatirim yapılıyor kimse de ben bugünümü rahat ettireyim demiyir. Kazaniyorsaniz acimayin harcayin kisaca. Tembellik cift terapisiyle düzelecek bir sey değil.

Ev işlerini bırakın. Ama ciddi bir biçimde bırakın. Gerekirse 1 hafta gerekirse 5 ay. Aylarca dışarıdan yemek söylesin. Dolabında giyecek kıyafet kalmasın.
Siz de babası gibi çocukla oynayın. Uyku zamanı gelince kanepede uyuyakalıverin.

Ya da madem bu işler "kadın işi" ben istifa edicem kadınlık yapmak istiyorum evde diyin. Tüm maddi yükü ona bırakın.

Evet annesi evinde ona sorumluluk vermemiş suçlu ama siz de beş yıl boyunca sorumluluk vermemişsiniz.

Zaten neden ev isi yapmayan biriyle evleniyorsunuz ki. Her zaman derim sevgi bir yere kadar. Ev isi yapmayan biriyle ömür gečmez. İkiniz de calisiyorsaniz robot süpürge,çamaśır kurutma makinesi alın. Haftada 3 günde dışarıdan yiyin. Sürekli ileriye dönük yatirim yapılıyor kimse de ben bugünümü rahat ettireyim demiyir. Kazaniyorsaniz acimayin harcayin kisaca. Tembellik cift terapisiyle düzelecek bir sey değil.
Birlikte yaşamaya başlamadan anlaşılmıyor bazi şeyler. Hoş gerçi az tatile gitmedik sevgililik döneminde. Az çok anlamıştım ama bu kadar sorun oluşturacağını ön göremedim. Çocuğumuzolana kadar dediginiz gibi harcama yapardık rahatca belki de bu yüzden beni rahatsız etmiyordu ama artık maddi olarak daha dikkatli olmaya calisiyoruz

Aylarca musluk bozuk kalsa neden yardım talep edıyorsunuz kı cagırın ustayı yapsın belkı kendınden utanır. Ben garıp karsıladım. Sanırım bızım evde boyle bır durum olmadıgından. Bızde cocugu yerı gelır esım yıkar ben esım yogun calısıyorsa badanacı bulur getırırım boyaya baslar ısler aksamaz ama kımsede vay senın ısını ben yapıyorum ne demek cocuk yıkamak demez. Atıyorum esım cok yogun calısıyor erkek berberıne gotururum oglumu tıraşını yaptırırım bazen esım ısten erken gelır balkona bı su tutar. Evlılıkte kadın erkek ısı dıye ayrım olmaması gerekıyor bana gore. Ama sızın olayınız baska. Sız evın hızmetcısı degılsınız hanımısınız. Su bardagını kaldırmazsa da aylarca ellemem ordan. Hayat herkese müşterek. Evlılık demek bırı yan gelıp yatsın ısler dıgerının ustune kalsın demek degıldır kı. Bence konusun

Eşiniz ev işlerini beceremiyor değil, kendini zorlamak, öğrenmek işine gelmiyor. Bunun ucu da tembelliğe, bencilliğe çıkar. İnsan beceremiyor bile olsa, sırf karşısındaki insanın yıpranmaması, yorulmaması için bir şeylerin ucundan tutmaya çalışır. Örneğin bir çamaşır makinesini boşlatmak, çamaşır asmak, ev süpürmek için çok sivri bir zekaya ya da beceriye ihtiyaç yoktur zaten. Bu tip şeylere ilişkinin en başından göz yummamak gerekiyor. Oysa siz yummuşsunuz. Sebep? Valla merak ediyorum kadınlar bunu kendine neden yapıyor. Çift terapisi işe yarar mı bilmiyorum ama denemekten başka çareniz var mı? Yani ya boşanılır ya tedavi olunur böyle durumlarda. Ama adam böyle yetiştirilmiş, terapi fikrine güler diyorsunuz, o kadar çok yontulması gereken bir insana benziyor ki, sonuç alınacaksa bile çooook uzun bir süreç gibi duruyor.

Birlikte yaşamaya başlamadan anlaşılmıyor bazi şeyler. Hoş gerçi az tatile gitmedik sevgililik döneminde. Az çok anlamıştım ama bu kadar sorun oluşturacağını ön göremedim. Çocuğumuzolana kadar dediginiz gibi harcama yapardık rahatca belki de bu yüzden beni rahatsız etmiyordu ama artık maddi olarak daha dikkatli olmaya calisiyoruz
Evet kesinlikle beraber yaşanmalı evlenmeden. Her ne kadar bazi hanimlar erkek sikilirsa ne olacak dese de görüyoruz noluyor.Neyse. Çocuğun alışverisini toplu yapın. Zaten en büyük masraf bezdir. İnternetten toplu alirsiniz. Çocuğa harcayacağım diye kendinizin hayatindan vazgeçmeyin. İkinizde çalışıyormussunuz en azindan 5 bin giriyordur eve. Gerekirse kredi çekin alın bu dediklerimi. Ödemek zorunda kalsın.

Aylarca musluk bozuk kalsa neden yardım talep edıyorsunuz kı cagırın ustayı yapsın belkı kendınden utanır. Ben garıp karsıladım. Sanırım bızım evde boyle bır durum olmadıgından. Bızde cocugu yerı gelır esım yıkar ben esım yogun calısıyorsa badanacı bulur getırırım boyaya baslar ısler aksamaz ama kımsede vay senın ısını ben yapıyorum ne demek cocuk yıkamak demez. Atıyorum esım cok yogun calısıyor erkek berberıne gotururum oglumu tıraşını yaptırırım bazen esım ısten erken gelır balkona bı su tutar. Evlılıkte kadın erkek ısı dıye ayrım olmaması gerekıyor bana gore. Ama sızın olayınız baska. Sız evın hızmetcısı degılsınız hanımısınız. Su bardagını kaldırmazsa da aylarca ellemem ordan. Hayat herkese müşterek. Evlılık demek bırı yan gelıp yatsın ısler dıgerının ustune kalsın demek degıldır kı. Bence konusun
O örnekleri evin hiç-bir işiyle ilgilenmediğini anlatmak için vermiştim. Tabii ki aylarca bozuk muslukla durmuyoruz ama usta çağıran ben oluyorum. Mutfak aspiratorunun borusunu takacaktı mesela ha şimdi ha sonra derken kaldı gene ben hallettim. Hadi ev işlerinia geçtim arabanın yıllık bakımına bile ben götürürüm neden çünkü yapmaz. Halledeceğim der ama o iş muhakkak kalır.

Bence yavaş yavaş eşinize sorumluluk verin ve yaptığı iş iyi de olsa kötü de olsa onu yureklendirin. Çalisan bir insanmışsınız. Hem çalışmak hem ev işi hem çocuk çok çok yorucudur.

Eşinizi alın karşınıza. Onu yüreklendirecek şekilde konusun. Mesela bugün yemek yaparken size yardım etsin. Çok basit ama salatayı o hazırlasin. Sonra da cok guzel vs dersiniz. Bildiğiniz çocuğa iş öğretir gibi öğretmeyi deneyin.

olmaz. Adamın kişiliği bu, değişmez.

Sizin yerinizde olsam madem çalışıyorsunuz her gün yarım gün gelecek evin düzenini sağlayıp yemek yapacak bir yardımcı tutarım. Oğlanın yemesi içmesiyle siz, oyunu etkinliğiyle de babası ilgilenir oldu bitti.

Ben katiliyorum
Madem konu sahibesi de calisiyor, ne adam ne kadin yorulsun en iyisi evislerini yapacak yardimci tutmak

Çift terapisine yanaşmıyorsa, eşinize yapabildiklerini pekiştirecek davranışlarla yaklaşmalısınız. Biraz zaman ve sabır ister. Ama, gelişme kaydedersiniz.Yardım isteyerek, onu dahil etmeye başlayın. Herşeyi kendiniz yapmaya çalışmayın.Kötü yapmış olsa bile, ne güzel yapmışsın deyin. Asla beğenmemezlikte yapmayın.Çocuğuyla ilgilenmeyi becerebiliyorsa, onu giydirme, yedirme, yıkama gibi işlerde yardımını isteyin.Önce beraber yaparken, ufak yardımlar talep edin. Ama, tatlı tatlı olsun yaklaşımınız. Daha sonra bu işi ona tamamen kitlersiniz. Siz bu arada başka işle meşgul olun mesela.

Ben katiliyorum
Madem konu sahibesi de calisiyor, ne adam ne kadin yorulsun en iyisi evislerini yapacak yardimci tutmak
Yapmayan adama yapacaksın, yapmalısın, çocuğa da bakacaksın demenin alemi yok. Adam yapmıyor, belli ki yapmayacak. Öyle görmüş, öyle yetişmiş, kişiliği o yönde evrilmiş. Böyle bir adam seçtiysen evlenmek için kavga dövüş uğraşmanın huzur bozmanın ne gereği var. Bulursun bir çözüm yolu.

Eşiniz ev işlerini beceremiyor değil, kendini zorlamak, öğrenmek işine gelmiyor. Bunun ucu da tembelliğe, bencilliğe çıkar. İnsan beceremiyor bile olsa, sırf karşısındaki insanın yıpranmaması, yorulmaması için bir şeylerin ucundan tutmaya çalışır. Örneğin bir çamaşır makinesini boşlatmak, çamaşır asmak, ev süpürmek için çok sivri bir zekaya ya da beceriye ihtiyaç yoktur zaten. Bu tip şeylere ilişkinin en başından göz yummamak gerekiyor. Oysa siz yummuşsunuz. Sebep? Valla merak ediyorum kadınlar bunu kendine neden yapıyor. Çift terapisi işe yarar mı bilmiyorum ama denemekten başka çareniz var mı? Yani ya boşanılır ya tedavi olunur böyle durumlarda. Ama adam böyle yetiştirilmiş, terapi fikrine güler diyorsunuz, o kadar çok yontulması gereken bir insana benziyor ki, sonuç alınacaksa bile çooook uzun bir süreç gibi duruyor.
Evliliğimizin ilk zamanları çok alıştırmaya çalıştım. Yalandan bir iki yaptı ama devamı gelmedi. Onun çalışma saatlerindaha yoğun olduğu ben daha önce evde olduğum için çok da üstelemedim. Zaten dediğim gibi çocuk yokken vakit de boldu bu kadar yorulmuyordum . Bir şekilde götürüyordum. Haftada 2 3 gün muhakkak dışarda yerdik. Evet terapi teklifimi ciddiye alacağını sanmıyorum çünkü ortada bir sorun yok ona göre. Ben het şeyi fazla kafama takıyorum. Çocugun tüm oyuncakları yerde saatlerce dursun mesela ne olacak. Ama çocuk üstüne basıp düşüyor 5 dk sonra. Veya bulaşıklar lavabonun içinde günlerce makinaya konmayi bekleyebilir. Kullanacak tabak çanak kalmazsa nasılsa dışardan sipariş veririz

Evet kesinlikle beraber yaşanmalı evlenmeden. Her ne kadar bazi hanimlar erkek sikilirsa ne olacak dese de görüyoruz noluyor.Neyse. Çocuğun alışverisini toplu yapın. Zaten en büyük masraf bezdir. İnternetten toplu alirsiniz. Çocuğa harcayacağım diye kendinizin hayatindan vazgeçmeyin. İkinizde çalışıyormussunuz en azindan 5 bin giriyordur eve. Gerekirse kredi çekin alın bu dediklerimi. Ödemek zorunda kalsın.
Beraber de yaşasanız çocuk doğduktan sonra yaşanan yoğunluğu mümkün değil tahmin edemezsiniz. Evlenmeden çocuk da yapıp emin olun bence 😂 konuya gelirsek eve yardımcı tutmak dışında çözüm göremedim. Bir de çevrenizde eşine yardımcı bir erkek arkadaş ya da sözü geçecek akıllı bir büyük varsa bir araya getirebilirsiniz

Ben katiliyorum
Ayda bir gelen yardımcımız vardı en azından büyük temizlik için yorulmuyordum şimdi onu da alamaz olduk corona yüzünden. Daha sık almam gerekiyor ilk isim şu süreç bitince bunu ayarlamak olacak. Ama tek sorun temizlik değil hiç-bir konuda sorumluluk almaya yanaşmıyor. En iyi becerdigi şey her seferinde beni yapacağına inandırıp bir şekilde o işten de kaytarmak

Beraber de yaşasanız çocuk doğduktan sonra yaşanan yoğunluğu mümkün değil tahmin edemezsiniz. Evlenmeden çocuk da yapıp emin olun bence 😂
Yoğunluğun az olduğunu söyleyen mi oldu ? Ayrıca tek kişi olunca çok yoğun. Yoksa baba da anne kadar özbakimi ve diğer şeyleriyle ilgilense o yoğunluk yarıya iner. Evlenmeden yaşayınca nedir ne değildir pis midir,dağınık mıdır tembel midir öğreniliyor. Beraber yasamadan evlenince sürpriz yumurtadan çıkar gibi huyları çıkıyor.

Okurken tahammül edemedim ben.Yapamıyorum beceremiyorum lafı yalan.Üşeniyor adam.Hem zaten siz eninde sonunda yapıyorsunuz.Gırgır şamata dediğiniz yer bile çok sinirlendirdi beni.Siz çocuğun anasısınız onun değil.Çift terapisti işe yarar mı ya da ne yapılır bilmem ama eşiniz çekilecek insan değil.Size sabır diliyorum...

Neden kendinizi ev işleri için paralıyorsunuz ki? Çalışıyorsunuz bir yardımcı tutun ev işlerini halletsin, yemeğinizi yapsın. Eşinize onca yıl annesi öğretmemiş, 5 yıldır da siz öğretememişsiniz bundan sonra zor onun iş yapması hiç beklentiye girip kendinizi yormayın. Madem bir işin ucundan tutmuyor o zaman pamuk eller cebe paşamız elini cebine atacak. Siz de bebeğe kendinize zaman ayırırsınız ortada dert tasa kalmaz

X