Çerkez'lerin buluşma noktası...

Valla onnar benı ıstemedı ben oĞullarını kaÇırdım sonradan kıymete bındım bılemıcem artık =) Çerkezlerle ılk buluŞmam pek ıyı olmadı yanı maleseff

selam kızlar....ben bu topigin çokkkkkk eskilerindenim.bayadır gelemedim...yeni gelen arkadaşlar hoş geldiniz ...

selam kızlar....ben bu topigin çokkkkkk eskilerindenim.bayadır gelemedim...yeni gelen arkadaşlar hoş geldiniz ...

canım kendimizi tanıtalım.ben memleket sivas eşim tokatlı çerkeziz eşimde bende.

eşimin ailesindede bizdede hala örf ve adetlerimiz devam ediyor.

ismim sümeyye 2 tane meleğim var...

Merhaba
Bende anne tarafından çerkezim. Malum çerkezlerde torunun kız ya da erkekten olmasına gerek yok. "Kızımın çocuğu da çerkezdir" zihniyeti var. Ve bende Türk örf adetlerinden çok annemin eğitimi ile çerkez geleneklerine göre büyüdüm.
Pek çok arkadaşıma göre daha rahat ama güvenli yetiştirildim. Baskı yaşamadım hiçbir zaman ancak nerde ne yapılması gerektiği öğretildi.
Çerkezlere akraba olmak şanstır :)

Merhaba
Bende anne tarafından çerkezim. Malum çerkezlerde torunun kız ya da erkekten olmasına gerek yok. "Kızımın çocuğu da çerkezdir" zihniyeti var. Ve bende Türk örf adetlerinden çok annemin eğitimi ile çerkez geleneklerine göre büyüdüm.
Pek çok arkadaşıma göre daha rahat ama güvenli yetiştirildim. Baskı yaşamadım hiçbir zaman ancak nerde ne yapılması gerektiği öğretildi.
Çerkezlere akraba olmak şanstır :)
günaydın kızlar...opuyorumnanaktan
crl hoşgeldin canım aramıza...a.s.
ee nasılsınız bakalım deneef ablamız nasıl oldu ameliyat oldu mu?

Valla onnar benİ İstemedİ ben oĞullarını kaÇırdım sonradan kıymete bİndİm bİlemİcem artık =) Çerkezlerle İlk buluŞmam pek İyİ olmadı yanİ maleseff

genelde kendi cerksler cerkeslerle evlenirler eğer başka milletten olursa aile karşıcıkabilir benim yengemde arnavut ilk başta karşı cıktık ama şimdi başımızın tacı bu istememe durumu evlenen kadar oda kendi milleti olunca insan daha iyi anlaşıyor adet örf bir oluyor insanlar uyum konusunda zorluk çekmiyor :)

istanbulda olup derneklere katılanlar varmı aranızda birde eğer soy sülale yazarsanız sevinirin :) tanıdığım sülaleler cıkabili aranızda :)kaydirigubbakcemile3

genelde kendi cerksler cerkeslerle evlenirler eğer başka milletten olursa aile karşıcıkabilir benim yengemde arnavut ilk başta karşı cıktık ama şimdi başımızın tacı bu istememe durumu evlenen kadar oda kendi milleti olunca insan daha iyi anlaşıyor adet örf bir oluyor insanlar uyum konusunda zorluk çekmiyor :)

Çerkezlerin mantığı tam olarak şu: Eğer kızımız iyiyse yabancıyla evlenmesin bizim içimizde kalsın, kızımız kötüyse yabancıyla evlenmesin bizi kötü bilmesinler şakkıdı O yüzden de dışarıdan damat ya da gelin gelmesini pek istemiyorlar(dı). Evlendikten sonra da "damadımız kötü" ya da "gelinimiz kötü" kelimesini kullanmamak için kendi çocuklarına verdikleri değeri veriyorlar. Seviyorum çerkezleri :1hug:

çerkezlere gelin olmak güzeldir de zordur yaf. Eğer çerkez değilseniz daha zordur. Beklenti fazla gelebilir bu durumda. Gelinlik yapmalar kayın valideye kayınpedere falan,biçok şey ters gelebilir ve alışması zor gelebilir.ama biz zaten öyle yetişip gördüğümüz için seviyoruz ,sevince de bize ağır gelmiyo. Hayatımız renkli yaffguclubacismile

Çerkezlerin mantığı tam olarak şu: Eğer kızımız iyiyse yabancıyla evlenmesin bizim içimizde kalsın, kızımız kötüyse yabancıyla evlenmesin bizi kötü bilmesinler şakkıdı O yüzden de dışarıdan damat ya da gelin gelmesini pek istemiyorlar(dı). Evlendikten sonra da "damadımız kötü" ya da "gelinimiz kötü" kelimesini kullanmamak için kendi çocuklarına verdikleri değeri veriyorlar. Seviyorum çerkezleri :1hug:

hiç böyle bir mantıkla karşılaşmadım :) cerkeslerin tek isteği sürgünden sonra zaten yeterince asimile olduk dilimizi adetlerimizi unuttuk daha fazla bizden birşeyler gitmesin bildiklerimizide bizden sonra gelicek nesillere annesi babası en doğru şekilde anlatsın mantık bu :))

hiç böyle bir mantıkla karşılaşmadım :) cerkeslerin tek isteği sürgünden sonra zaten yeterince asimile olduk dilimizi adetlerimizi unuttuk daha fazla bizden birşeyler gitmesin bildiklerimizide bizden sonra gelicek nesillere annesi babası en doğru şekilde anlatsın mantık bu :))

O da mantıklı ancak bana öğretilen bu. Anneannemin, teyzemin söyledikleri bunlar. Çünkü yabancılar evlenmeler çok eski değil. Annemi bile vermek istememişler babama sırf bu yüzden :) Bizim kızımızı Türk e mi vereceksin diye karşı çıkmış akrabalar :)

hayırlı geceler..

ee nasılsınız bakalım deneef ablamız nasıl oldu ameliyat oldu mu?[/QUOTE]

haydeç ablam ameliyat oldu canım.şu an durumu baya iyi..yavaş yavaş toparlanıyo işte.sen nasılsın..nasıl gidiyo hamilelik..

canım kendimizi tanıtalım.ben memleket sivas eşim tokatlı çerkeziz eşimde bende.

eşimin ailesindede bizdede hala örf ve adetlerimiz devam ediyor.

ismim sümeyye 2 tane meleğim var...

ben düzceli çerkezlerdenim..eşimde adige....evliyim.19 sene oldu.ama hala melegim yok...mafoldumben
tanıştıgıma memnun oldum bacım...

slm kızlar,samsun alaçam çerkez...ıstanbul doğumluyum eşim göçmen,çerkez danslarını çok istememe rağmen beceremesemde çerkez örf adetlerine göre yetiştik bundanda çok mutluyum.

hayırlı geceler..

ee nasılsınız bakalım deneef ablamız nasıl oldu ameliyat oldu mu?

haydeç ablam ameliyat oldu canım.şu an durumu baya iyi..yavaş yavaş toparlanıyo işte.sen nasılsın..nasıl gidiyo hamilelik..[/QUOTE]

slm kızlar,samsun alaçam çerkez...İstanbul doğumluyum eşim göçmen,çerkez danslarını çok istememe rağmen beceremesemde çerkez örf adetlerine göre yetiştik bundanda çok mutluyum.
günaydın kızlar...opuyorumnanaktan
denefciğim haydeç ablama geçmiş olsun dileklerimi ilet.
sevindim iyi olmasına.
ben de idare ediyorum bazen asabi oluyorum kız da durmayınca!
hamilelik şu ara daha iyi gidiyor hastalıktan kurtuldum çok şükür.
djpunk hoşgeldin canım ben de samsunluyum...

selam adıge dostlarıma.s.a.s.
nasılsınız.. uzun zamandır ugrayamadım bazı neden lerden dolayı
eskı dostlar nasılsınız hepınızı çok özledım
yenı gelen dostlar sızlerde HOŞGELDINIZa.s.
şimsı kardeşim haydeç in yanındayım amelıyat için 15 gun yanında kalacagım
bundan sonra hep beraberiz artık..hepinızı çok öpuyorumm..:dance: kaydirigubbakcemile5

X