Çaresizim artık kafayi yiyeceğim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu arada bir dönem kızım ne ödev yapardı ne sorumluluk gösterirdi. Öyle çok kızardım ki bir akşam evden çıkıp gitti apartman boşluğunda ağlamış. Benim bu kötülüğüm şükür bir ay sürdü. Neler diyordum ona. Aglar odasina gider pesinden gidip sarilmazdim. Kurban olurum ne çok aglatmistim. Şimdi yıllardır aklıma geliyor da telafi etmek için o bir ayı ne gerekirse yapmaya çalışıyorum. Hevesi yok hayata, istiyor ama başaramıyor, ders çalışmıyor ödev yapmıyor öğretmenler şikayet ediyor diye elalem ne derdi olmustum. Allah da benim belamı versin. Bir gün uyandım ve dedim ki ne yapıyorum ben canımın parçasına. O küçük savunmasız insanı ben annesi olarak aglatıyorum. Gittim yanına ne yaparsan yap dağ gibi arkandayim. Sen çocukluğunu yasa. Üniversite zamanı gelince beraber calisiriz kazanırız. O sene olmaz öbür sene. Bosver senin mutluluğun bu saçma sapan sistemden daha önemli dedim. Sonra bir daha aglatmadim. Çok eğlendik çok güldük. Sınavdan 1 aldiginda evde pasta kesip kutlama yaptık. Bundan sonra daha yüksek alırız nasılsa bundan düşük alamayız diye cunku yüz üzerinden 10 almıştı. Arada çıktı arada düştü notları. O kaygilandikca sen yaparsın dedim. Hayatın keyfini çıkar dedim. Seni ben sen olduğun için seviyorum dedim. Notlar seni temsil etmez dedim. Hocalarına benim kızımın mutluluğu önemli iyi bir insan olması önemli dedim. Lisede de çok aşırı parlak değildi ama sevdiği derslerde çok başarılıydı.

Benim kızım üniversite sınavında derece yaptı. Özel bir üniversiteyi burslu kazandı. Not ortalaması 1. Dönem 96. Önümüzdeki sene çift anadal burslu okuyacak inşallah. Ayrıca toeflda derece aldı, sinava girmeden hazirlik atladi.. Ben aglata aglata ingilizce calistirirdim. Benim kizim dehbli bir cocuk. Benim kızım ne zaman mutlu bir çocuk oldu ne zaman kendine güvendi sonra başarı geldi. Ben ne zaman sinava hazirlanmak istemiyor canim dese oyunla gule oynaya sakalarla calistirdim. Ben kizimi cok uzdum. Keşke o günlere donebilseydim. Akan bir damla yaşı bin tane sınav notuna değmez. Benim kızım liseye giderken anne bir kere de sınav sonucuna sinirlen de azıcık motivasyon olsun sınavda kötü geçse bile napim annemle gezeriz moralim düzelir diyorum azıcık korkayım dedi. Benim kızım artık başarısız olmaktan korkmuyor. Bu olmazsa bi dahakine dener yaparım diyor. Ben kızımla gurur duyuyorum. Bir zamanlar utandigim, kızdığım kızımla gurur duyuyorum. Ama gurur duyulacak bir anne olmadım ve bunun vicdan azabı ömrümce benimle gelecek.

Arkadaslar herkes şuna takılı kalmıs oglum sadece gitar kursuna gıdıyor oda kendı ıstegıyle onun haricinde neurosound dıye bı sısteme basladık ordada ders oyun gibi guzel etkınlıkler yapılıyor ayrıca terapıst pıskolog var onlarla konusuluyor onada zorla gıtmıyor tabıkı yoksa neden cocugumun ıstemedıgı seye bırde bı ton para vereyım ? Zaten zar zor gecınıyoruz calısmam gerek kızımı bı yere bırakamıyorum bakan yok kreşler olmus 10bın tl cıvarı calıssam alacagım maaşın yarısı kreşe oglum bu durumdaykende onu tek basına okula gıt gel yalamam gozum arkada kalır yanı anlatamıyormuyum caresızım dıyorum ıcımı dokuyorum abup subuk yazanların yorumlarını okuyorum yapıcı eleştırılere acıgım kesınlıkle dogru ılerlemıyorda olabılırım o yuzden buraya yazdjm zaten

Önce kendi ruh halinizi düzeltin bence.
Hayat yıpratmış sizi.
Ergen olmak çok zor. İnanın ergen çocuklar sizin bilmediğiniz şeylerle boğuşuyor.
Ergen ebeveyni olmakta zor. Bunu da biliyorum. Önce kendinizi sakinleştirin. Çocuğunuzda çok anormal bir durum yok bence. Aşılır zamanla hepsi. Siz yeter ki ilişkinizi baltalamayın. Sonra düzeltmek zor olur.

İşte tamda bu tutarsızlık için yardım almalısınız oğlunuzla aranızda bi duvar var. İstemiyosan alalım dediğinizde tepki veriyor belkide yetersiz hissettiriyosunuz bu yüzden istekli gözükmek istiyor. Çocuklar her şeyin farkında oluyor mesela herkes zor çocuk vs derken o bunların farkında sizin bunaldığınızın farkında bi noktada kendini soyutlamış. Siz çocuğun davranışlarına bakın “sanırım gitar kursunu sevmedin çünkü derslerinle ilgilenmiyorsun bu kursu bırakalım istersen başka kurs bakarız” gibi yönlendirici yapıcı ilerleyin onu anladığınızı belli ederek gerçek hislerini söylesin “bende küçükken annem x yap derdi yapmak istemezdim sanırım sende bazen böyle hissediyorsu değil mi ?” Bu tarz aynalamalar yapabilirsiniz. Bi noktada içini açacak esas şey ortaya çıkıcak demektir.

Yahu çocuğu bezdirmişler o kurs bu kurs çocuk bu biraz da oyun oynamasın mı onu da elinden alsınlar tam olur zaten
çocuğun gittiği tek kurs gitar kursu

o kurs bu kursluk bi durum yok, nereden çıkarıyorsunuz her yorumda kurs kurs sorumluluk sorumluluk yazıp durmuşsunuz

sanki satranç kursundan çıkıp aikidoya oradan çıkıp inglizce özel dersine giden bir çocuk var ortada....

İçimi şişirdiniz iki çocuktan da şikayetçisiniz ama asıl sorunun siz olduğunuzun farkında değilsiniz galiba. Bu saydıklarınızın tüm annelerin yaşadığını düşünüyorum kızım 6 yaşında bu yazdıklarınızın hepsini yaşıyorum neredeyse. +alerjik ne uyuyo ne uyutuyo 6 senedir. Ama ben ne bıktım ne usandım. Siz kendiniz için bir doktora gidin normal tepkiler vermiyorsunuz bence.

Kesinlikle dogru ilerlemiyorsunuz. Ayni benzer yollardan gectim oglum ile ilgili, ordan biliyorum. Oglunuzu nereye kime gonderdiginizin bir onemi yok aslinda. Annesi ve babasi ile nasil bir iliskisi var, neyi gercekten paylasiyorsunuz, sizinle ilgili buyudugunde neyi nasil hatirlayacak, lutfen ilkonce buna durust bir cevap vermeye calisin.

Yapmadigi dersler, gitmek istemedigi kurslar ya da okuldaki haylazliklarin hepsi oglunuzda gormediginiz duymadiginiz birseylerin isaretleri.

Oglunuzu yasiti cocuklarla bilincli ya da bilincsiz karsilastiriyorsunuz. Kendisi de biliyor bunu. Eminim icine kapanmasi ya da sessiz kalmasi bundan. Bu kabul gormeme durumunu hem evinde hem okulunda yasiyor. İnanin cok uzuldum oglunuz icin.

Siz de oglunuzla ilgili yanlis gordugunuz herseye bu kadar tepki vererek aslinda anneliginizle ilgili ya da kendinizle ilgili korkularinizi ona yansitmis oluyorsunuz. Sanki onun yuzunden hep utaniyormussunuz ya da o yanlis hareketlerinin sonucu hep sizi bagliyormus gibi. Kotu anne yetersiz anne yaftasi yiyecekmissiniz gibi davraniyorsunuz.

Oglunuzu kizinizi olduklari gibi gorun, sarin, yanlarinda oldugunuzu bilsinler, bu yaslarinda bir daha olmayacaklar. Benim annem babam yanimdaydi sevdiler korudular kolladilar, sikinti cektim ama biz bir aileydik desin. Ders, basari bir yere kadar, once aile.

Alta kurstan kursa gönderiyoruz yazmış gözünüz görüyorsa eğer. Gerçi o kadar karmaşık yazmış ki ne yazdığı da belli değil. Ayrıca size yorumumun hesabını mı vereceğim haddinizi biliniz yahu!

Pozitif disiplin denemiş miydiniz? Sanki çözüm olur gibi geldi bana.

bu ülkede pedagog diye bir şey yok yani var da o kişi çocuk gelişimcisi, psikolog değil. onun da en genci 82 senesinde üniversiteden mezun oldu. şu anda çalışıyor olması zor ihtimal.
gitmesi gereken çocuk psikoloğu

ayrıca zaten dehb için yardım alıyorlarmış

Kadın kendi postuna şöyle bir şey yazmış, herkes de bir sürü kursa gidiyor diye düşündü.

durumuz cok iyi degıl ev kıra esım normal maasla calıaıyor ona ragmen oglumu kurstan kursa gotururyoruz

Kadın kendi postuna şöyle bir şey yazmış, herkes de bir sürü kursa gidiyor diye düşündü.

durumuz cok iyi degıl ev kıra esım normal maasla calıaıyor ona ragmen oglumu kurstan kursa gotururyoruz
Yazmış zaten Kerkenesciğim bak burada
ev kıra esım normal maasla calıaıyor ona ragmen oglumu kurstan kursa gotururyoruz

İyide bu çocuk madem böyle siz bir zahmet ilgilenin. Bir veli olarak sınav tarihlerini siz bilmiyor musunuz? Sizin bunları takip etmeniz gerekir. Günde bu çocuğa 40dk ayırsanız yeter. Bugün ne yaptılar okulda, ödevler neler, o 40dkda yaptığı kadar yapsın, en azından bir rutini olur.

Hem kızınız hem oğlunuz bir düzensizlik içinde, ikisinde de aynı sorun varsa sizin evde çocuklara karşı yanlış yapılan şeyler vardır.

Umarım bu durum geçicidir oğlumu cok sevıyorum tabıkı her anne gibi ama beni
Kurstan kursa gönderiyoruz yazmışsınız. Tek kurs gitar ise nasıl kurstan kursa gidiyor
kurstan kursa derken kursuna goturuyoruz anlamında demek istemiştim yanı kursunun takibini yapıyoruz hep yoksa inanın başka kursa goturmuyoruz zaten dedigm gibi o kadar durumumuzda yok

Bu yaşanan şey sadece oyunla alakalı değildir ama. Belli ki çok ciddi bir ihmakarlık var. Çovukla alakası yok belki evde ciddi sorunlar yaşanıyır yada çocuk kendi içinde psikolojik olarak etkilendiği şeyler vardır. bütün gün bu oyunu oynuyor ve başka birşey yapmıyorsa ben bunu ailenin ihmalkarlığına bağlıyorum.

Ben aslında sureklı ilgiliyim ama ortaokulda haliyle herşeydem hberdar olamıyoruz ılkokuldakı gibi ogretmenımız oyle whatsaba tarıhlerı odevleri atmıyor ılk okulda oglum herseyını soyler takıbınıde bı sekılde yapardık burdada o sekılde devam eder sandık ama umursamadıgı icin odevmıs sınavmıs unuttum deyıp cıkıyor işin icinden odevlerını bıke hep yaptım dıyor bende yaptıgını dusunuyorum tabıkı cocuguma ınanıo ama bı sabah hocası mesaj atıyor kac keredir odev yapılmıyor dıye şok oldum hemen okula gittim ve ogretmenı bı suru şıkayet sıraladı ben okukda herşeyi yolunda sanıyordum oysa

Ay yok artık oğlumdan soğudum diyince bende baya bir şeyler yaptı sandım .
Siz baya mükemmelliyetçi bir annesiniz çocuk da buna karşı bir duruş sergilemeye çalışıyor. Farkındaysaniz siz cocugu sürekli yönlendirmişsiniz. Çocuk da zamanla nasıl olsa annem yaptırıyor diye kolay olanı seçmiş ve tembelleşmiş.
Kızınızdan bahsetmissiniz. Oğlunuza yaptığınız gibi davranmaya devam ederseniz üzgünüm o da aynısı olacak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…