Bursa'yı bilenler...

elmadilimi

❤️
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2013
5.703
9.096
Arkadaşlar merhabalar...

Bir sonraki haftasonu eşimin doğum günü, ne zamandır bursaya gitmek istediğimiz için ona sürpriz yapayım diyorum. Ama günübirlik mi gitsek yoksa bir gece kalsak mı, nereleri gezsek, şehir içi ulaşım zor olur mu diye düşünüyorum.

Bu arada biz izmitte oturuyoruz. Kendi aracımız yok ve 5 aylık bir bebeğimiz var. Bursa'ya ulaşım sorun olmaz diye düşünüyorum, yol 1,5-2 saat kadar sürer sanırım. Bebeği idare edebiliriz. Ama bebek arabasıyla şehir içi gezmek sıkıntı olur mu, toplu taşıma ile...

Ve nereleri mutlaka gezip görmeliyiz. Bursa'da yaşayan ya da orayı iyi bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum...

bursalıyım
çocukla olunca kısıtlanıyor tabi gidilecek yerler
rahat gezersiniz
eğer yağmur falan yoksa tabiii

1-cumalıkızık a gitmelisiniz
2-uludağa gidebilme şansınız olursa tavsiye ederim özellikle teleferikle çıkın
3-karamustafa kaplıcalarınıa gidebilirsiniz
4-heykel -altıparmak-setbaşı ulucamı emirsultan camii
5-yeşil semtine gidin orada manzaraya karşı çay için
6-tophaneye gidin mutlaka
7-kapalıçarşı-açıkçarşı
8-saitabat şelaşesi var gidebilirsiniz
9-birsürü avm ler var ama onlar her yerde olduğu için sonlara yazıyorum
10-fsm bulvarına gidin
11-mudanyaya gidin deniz havası alın balık yiyin
vs... böyle uzar gider

bana söyleycek birşey bırakmadın

Peki günübirlik gidersek nerelere öncelik vermeliyiz. Ben aslında daha çok çarşı ve tarihi yerleri gezmek istiyorum...

Cumalıkızık, Mudanya vs çok mu zaman alır günübirlik gezerken?

Sabah kahvaltısında cumalıkızık

sabah - öğle arası teleferikle uludağ

öğlen-iskender kebabı için ulucami çevresi ve ulucami gezilir.

öğlen-ikindi arası botanik park

ikindi - akşam arası tophane veya yeşilde çay ve muhabbet

akşam-kültürpark veya botanik

akşam-yatsı arası ise emir sultan

sonra da hadi herkes evine

Peki günübirlik gidersek nerelere öncelik vermeliyiz. Ben aslında daha çok çarşı ve tarihi yerleri gezmek istiyorum...

cumalıkızık almaz ancak mudanya zaman alır gidiş geliş zor arabanız olmayınca

Günübirlik ise saat kaçta çıkacaksınız yola

o zaman şunu diyeyim sana

cumalıkızık,teleferikle uludağ,ardından ulucami ve çevresi - kapalı çarşı hemen dibinde zaten-tophane veya yeşil

bunlar sizi eğlendirir günübirlikte

1-2 günlük gezmeye ancak sığdırır belki yetişemez bile.Birde araç olmayınca....Bence yeşil ve tophane yeter onlara.

Ben de bir günde gezilemeyeceğini düşünüyorum. O yüzden bi gece kalsak mı diyorum ama o zaman da pazar akşamı döneceğiz ve eşim dinlenemeden Pazartesi sabahı işe gidecek. Onun yerine Cumartesi gidip dönsek, başka bir gün (mesela baharda)yine gidip gezemediğimiz yerleri gezeriz diye düşünüyorum.

Bu arada araçla gitmek istemiyorum çünkü bilmediğim şehirde araçla gezmek daha zor geliyor. Genel olarak da toplu taşımayı daha çok seviyorum, daha eğlenceli geliyor. Ama çok mu zor olur şehir içinde araçsız gezmemiz?

Ama cumalıkızıktanda vazgeç,inşallah arabanızı alınca olur o da

Teleferik ile uludağ,ulucami ve çevresi ile kapalı çarşı.Ardından yeşil de de çay ve muhabbet.sonra tek otobüs ile terminal ve oradan da izmit

<Bursa hem araçla hemde araçsız gezilebilecek tek büyükşehir...Çok düzenli bir yapısı var.O kadar karışık değil.nokta atışı ile istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Siz kararınızı verin gerisi çok kolay

Ayrıca toplu taşıma da karışık bir yapısı yok.İstediğiniz bir çok yere tek araç ile gidebilirsiniz

Yatsıya kadar kalamayız büyük ihtimal. Akşam huysuz oluyor bizim bücür

cumalıkızık almaz ancak mudanya zaman alır gidiş geliş zor arabanız olmayınca

Mudanya başka zamana kalsın o zaman.

Günübirlik ise saat kaçta çıkacaksınız yola

Saat 10 gibi Bursa'da olacak şekilde çıkarız

o zaman şunu diyeyim sana

cumalıkızık,teleferikle uludağ,ardından ulucami ve çevresi - kapalı çarşı hemen dibinde zaten-tophane veya yeşil

bunlar sizi eğlendirir günübirlikte

Yetişmez diye mi vazgeçeyim cumalıkızıktan yoksa bu mevsimde güzel olmaz mı?

Yatsıya kadar kalamayız büyük ihtimal. Akşam huysuz oluyor bizim bücür

Yetişmez diye mi vazgeçeyim cumalıkızıktan yoksa bu mevsimde güzel olmaz mı?

cumalıkızık her mevsim güzel olur ama zamanınızı çok alır.

Ama şöyle de yapabilirsiniz....

Biraz daha erken gelebilirseniz eğer,cumalıkızık ta kahvaltı yaparsınız.Ardından oradan hemen ulucami çevresine gidersiniz.Ardında teleferik ile uludağa çıkar ve gezersiniz biraz,ama kalın giyinin soğuk olur.Sonra da yine ulucami çevresinde akşam yemeği yersiniz - iskender veya pideli köfte- sonrada tek otobüs ile terminal ve izmit

Ben en iyisi önce bir otobüs saatlerine bakayım, ona göre de plan yaparım gidiş dönüş arasındaki vaktimize göre...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…