bugün bebekler ne yedi?

2 gün önce burağa tarhana çorbası verdik ama sanırım ağır geldi
2 gündür çok afedersiniz kakasını topak gibi yaptı kabız oldu bende tarhana çorbasına bağladım sorunu...
deneme amaçlıydı zaten sebze çorbası verdiğimde böle bir şey olmamıştı...
bide meyve püresini kendim evde hazırlayıncada kakasında zorlanıyo
ama ew yapımınada alışmasını istiyorum tamam kavanoz meyve püreleri çok güzel ama

hergün aynı şeyleri vermiorum 3-4 gün kahvaltı denedik maşallah sevdi
yoğurduda sade yeyince yüzünü çok ekşitiyo bende içine kaşık mamasından yada cicibebe koyuyorum o zaman daha güzel yiyor...
bugün daha bu saat oldu hiçbir şey ek olarak vermedim
sebze çorbasıyla ballı irmikli muhallebisini verebilirim ilerleyen saatlerde

kardelencim artık bence faal olarak ek gıdaya geçmen daha iyi olur yani en azından hergün sebze çorbası yoğurt ve meyve yemeli bence artık maaşaalaah 6.5 aylık oldu burak

bugünki menümüz biraz çok...
sabah kahvaltı yaptı...cicibebe labne peyniri tereyağ yumurta
şimdide sebze çorabası pişiyo...kabak patates havuç ve pirinç
yoğurduda mayalandı kaloriferin üstünde
burağı bekliyo hepsi....

kızlar size bir şey daha danışıcam...
sebze çorbasını çatalla mı ezip veriyosunuz yoksa blendırdan mı geçiriyorsunuz yada süzgeçten mi...
ben çatalla ezdim ama yinede pütürlü kaldı gibime geldi..
sizler nası yapıyousunuz blendırlada alışsın istemiyorum komşumun oğlu 1 yaşında hala pütürlü şeyleri yemediğini söylüyor sebebi ise blendırla hep geçirip vermemden kaynaklandı diyo..

Elifcim artik hafif puturlu eyleri verebilirsin mesela ben mercimek pirinc gibi seyleri oylece veriyorum ..Hafif bi catalla ezsen olur,fazla su gibi yapam zaten,alissin

ben süzgeçten geçiriyorum ama artık pütürlü yiyo mesela kıymayı yiyebiliyor
afiyet olsun burağa peki yedimi mamalarını?

ardanın iştahı yok ya sabah kavgayla azcık yedi yumurta vede 8 tahıllı mamayı
öğlen ona tavuklu vede bol sebzeli balkabağı patatesm havuç kereviz brokoli vede pirinç irmik bulgurlu sebze çorbası yaptım az yedi
meyve a zyedi
yoğurdunu bitirdi
şimdidie yeşil fasulye domates vercem

kızlar benim oğlumda afedersiniz kakasında kurt gibi bişey vardı tahlillerden sonra emin olacağız inş.
doktor ne veriyorsun dedi..sebze çorbası mama aldıkça anne sütü kahvaltısında peynir yumurta sarısı dedim
tamam dedi..tarhanaya, un çorbasına da başla dedi meyve püresi ver dedi..kıymalı çorba verebilirsin dedi..hepsini alır artık dedi...
beslenmesinde sorun varmış sanırım yeteri kadar besleyemiyoruz bebişi...
benim oğlum da pütürlü seyleri çiğneyebiliyor artık..sorun olmuyor..
ben süzgeçten geçiriyorum kaşıkla eziyorum..ama yine sıvı bir görüntüsü olmuyor..

merhabalar
bizde bugün kahvaltımızı yaptık (bebebisküvisi,peynir,pekmez,ıhlamur çayıyla) şükür yedi 2,5 saat sonrasındada emdi uyudu ( birazdan uyanır en fazla 15dk uyuyo :KK43: )1 saat sonra sebze çorbası vercem oğluşuma ondan sonra meyve suyu ondan sonrada yoğurt veririm bizim menümüzde böle

bişey sorcam arkadaşlar un çorbasını nasıl yapıyosunuz tarifini verebilirmisiniz bide tarhanayı hazırmı alıyonuz yoksa evdemi yapıyosunuz ???

unu kavur hafifçe,soğumaya yakın su ile karıştırarak pişir.ocaktan alınca biraz zeytinyağı ekle.afiyet olsun.
tarhanayı benim ananem yapar hep.başka kullanmıyorum.
ben rondoda parçalıyorum.biraz pütürlü kalmasına özen gösteriyorum.kuzey 6,5 aylık oldu.sizinkiler gibi çok pütürlü yiyemiyor daha.meyveyi rendeliyorum onu yiyor.ama bugur pirinç falan ezmeden yiyemiyor henüz küçük sanırım.
mandalina suyuyla bebe biküvisi,peynir,reçel,tereyağ karıştırıp verdim. üstüne emip uyudu.uyanınca tarhana çorbası yicek.ikndin elma püresi.

burak bugün kahvaltısını yaptı her zamanki gibi...
Bizim kahvaltımız biraz geç kalıyor çünkü saat 9 gibi filan uyanıyo ve uyandığı gibi beni emiyo ve o emdiği ile 10.30 11 gibi uyuyo uyanınca yani 11.30 gibi fialn yemiş oluyo...
Bide burak pek sebze çorbasını sevmiyo yaa
yani öle severek yemiyo zar zor yediriyorum bide sürekli emdiği için
yese bile yine emmek istiyo ve emdiği zaman mız mızlığı gidiyo

bizim menü genel olarak her gün aynı....
sabah kalkınca emerse emiyor keyifine göre artık.

saat 8-9 kahvaltı (bebelac irmikli ballı anne sütü ile hazırlanıyor + peynir + 2 günde 1 yumurta sarısı yarım saat sonra 1 çay kaşığı pekmez) ölçtüm hazır büyük kavanozlar varya onlardan bi kavanoz yapıyor yediği kahvaltı.

saat 10-11meyve püresi (kendimiz rendeliyoruz yarım elma yarım armut mandalina suyu + 2-3 bebe bisküvi) bazen bitiriyor bazen bitirmiyor.

Saat 12-13 sebze püresi (evde hangi sebzelerden bulduysam yapıyorum çok fazla karıştırmadan ama her seferinde farklı oluyor. bazen ıspanaklı bazen bal kabaklı bazen maydonozlu bazende bi kaçı karışık. fakat havuç ve patates mutlaka birer tane oluyor içinde ve bir tatlı kaşığı pirinç. bide artık kıyma koymaya başladım içine her seferinde koyuyorum bi yemek kaşığı fakat her gün çokmu gelir acaba? bu hazırladığım sebze püresi tam 3 kavanozluk oluyor. 1 kavanozu bitiriyor.

Saat 15-16 gibi anne sütü biberonla fakat artık içmiyor gibi biberonun ucuyla oynuyormuş :kızgın:

sütten 1 saat sonra sade veya meyveli yoğurt yiyor.

saat 19,30 - 20 gibi iyi geceler muhallebisi yine bi kavanoz dolduracak kadar.

21-21,30 gibi yatma vaktimiz emiyor uyuyor. gece uyandığında ise anne sütü.

artık öğlenleri farklı çorbalarda vermek istiyorum fakat nasıl olcak hiç bi fikrim yok. yani mesela sebze çorbasını az bi suda kaynatıyorum sonra blenderdan geçiriyorum hazır kavanoz mama kıvamında oluyor. tarhana çorbasını o kıvama nasıl getiririm? sulu verirsem doyarmı çocuk?

Ayrıca Et olayını nasıl çözerim? çalıştığımdan her gün taze sebze çorbası hazırlayamıyorum yani bi kere yaptığımı 3 gün yiyor ve et koymuş oluyorum içine.

tavsiyelerinizi bekliyorum kızlar a.s.

kızlar meraba benim kızım 6 ay 1 haftalık hergün kahvaltıda 20 gr labne yarım yumurta sarısı yiyo.
sizler gün aşırı yumurta werdiğinizi yazmışsınız bide bazı yerlerde peynir yumurta dönüşümle werin diye yazıyo bunun sebebi ne acaba biz yanlışmı yapıyoruz drumuz artık herşeyi yer dedi (belli bikaç şey dışında) öyle menü filan vermedi benimde kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim a.s.

1 tatlı kaşığı dolusu tarhanayı 1 çay bardağı suyla karıştırıp bekletiyorum.sonra cezveye koyup karıştırarak pişiriyorum.muhallebi kıvamında oluyor.1 çay kaşığı zeytinyağını ekleyip yediriyorum.

yumurta sarısı ve peynir kuvvetli yiyecekler olduğu için dönüşümlü veriliyor yani karaciğeri yormasın diye.

1 tatlı kaşığı dolusu tarhanayı 1 çay bardağı suyla karıştırıp bekletiyorum.sonra cezveye koyup karıştırarak pişiriyorum.muhallebi kıvamında oluyor.1 çay kaşığı zeytinyağını ekleyip yediriyorum.

yumurta sarısı ve peynir kuvvetli yiyecekler olduğu için dönüşümlü veriliyor yani karaciğeri yormasın diye.

Çok sağ ol canım... peki başka hangi çorbaları nasıl yapıyorsun? mesela yoğurt çorbası? yada un çorbası? bunlara ekmek içi ilave ediyormusunuz?

bide et konusunda bana fikir verirseniz... bu konu gerçektende kafamı karıştırıyor.
Acaba sebze çorbasını etsiz yapsamda köfte halinde pişirip buzluğa atsam 2 günde bir dönüşümlü olarak buzluktan çıkarıp ısıtıp versem daha mı iyi olur?? hem protein de daha fazla almış olmazmı acaba??

hey allahım ne zormuş valla annelik... herşeyin en iyisi olsun diye uğraşıyoruz. eskiden verirlermiş pirinç ununu yemekleride ezip ezip verirlermiş çocuklara yağlı tuzlu hepside büyümüş ....

meraba kızlarr sevdecim ben her öğünde yeni sebze çorbası yapıyorum vede öğlen pişirdiğimi öğlen bile vermiyorum sebze çorbasına bazen tavuk bazen kıyma koyuyorum bak sana ne diyecem zaten ben kıymayı sebze çorbasına ayrıca koyuyorum sebze çorbasını düüdklüde pişirip sü<üyorum sonrada kıymayı ayrıcA kaynatıyorum içine katıyorum ama tavuğu beraber pişiriyorum sende sebze çorbasını taze hazırlamıyorsan kıymayı taze kaynat koy yada kayınvalden kaynatsın koysun yada kayınvalden taze yapsın hergün zor bir olay değil
tarhana çorbasını gökçen çok güzel anlatmış ben bügün tarhanaya unda kavurdum koydum
ben bazende milüpanın organik kavonoz yeşil fasulye domatesini veriyorum
tanyeri ben yumurta ile peyniri dönüşümlü veriyorum ağır gelmesin diye

sevdecim ben daha ekmek vermiyorum yoğurt çorbasınada daha başlamadım
bugün arda sabah tahıllı mama ve yumurta yedi ama az yedi :KK43:
öğlen tarhana çorbasına unu yağsız kavurdum su ekledim tarhanaya koydum azcıkda zeytğnyağı ekledim
ikindi meyve yedi az sonra yoğurt yiycek akşamda muhallebi vercem

Son düzenleme:
sevdecim ben daha ekmek vermiyorum yoğurt çorbasınada daha başlamadım
bugün arda sabah tahıllı mama ve yumurta yedi ama az yedi :KK43:
öğlen tarhana çorbasına unu yağsız kavurdum su ekledim tarhanaya koydum azcıkda zeytğnyağı ekledim
ikindi meyve yedi az sonra yoğurt yiycek akşamda muhallebi vercem

merhabalar!
ya ben bayaaaadır yazamıyorum. oğluşum da ben de nezle olduksenağlama kendi derdimizle uğraşıyoruz.

kızlar ben neler yedireceğim konusunda sizlerden bilgi almak istiyorum. sağlık ocağına kontrole gidiyoruz. ama çok sık değil tabi.. gittiğimde de ayrıntılı bi konuşamıyoruz hep çok yoğun oluyor. ilk verdiği menüyle kaldım.. hep aynı besinleri alıp duruyo oğlum. yeni eklemelere de kafama göre cesaret edemiyorum. neyi yeme zamanı neyi değil bilemediğimden vermiyorum. tekrar bi gidip adam gibi bilgi alana kadar. sizlerin yedirdiklerine bakıyorum da ben çok geri kaldım :uhm:
yardımcı olursanız sevinirim.

11:30 gibi uyanıyoruz. sabah da o saate dek birkaç kez emiyor çünkü. gece de bayaaa bi uyandığımız için öğlene dek uyumak istiyorum.

12:00 gibi kahvaltı
2 cicibebe sütüm veya rezene çayı ile ıslatarak
pınarın küçük labne peynirlerinin çeyreği
1 çay kaşığı pekmez
haftada iki kez de yumurta sarısının yarısı

bu arada şu peynir ve pekmezi birarada verme işi nasıl oluyor?
ben bunların hepsini peşpeşe veriyorum.

saat 2:30 3:00 gibi uyku mızıldanması başlıyor, bu arada elma yada armutu dönüşümlü olarak yarısını cam rendede rendeleyip veriyorum. uyku saatine yakın yemiş olsa bile meyveyi emmeden uyumuyor. eğer meyveyi veremediysem emzirip yatırıyorum uyandıktan sonra meyve veriyorum.

uykudan sonra saat 5 te falan havuç, patates, prinçli sebze çorbasından küçük bir kavanoz yiyor. bu çorbam hep aynı sebzelerle ama. kafama göre ekleyemiyorum ya, bi kabağa cesaret ettim onu ekledim, bir keresinde de sadece kabak prinç yaptım.

saat 8'e doğru bir çay tabağı danone yoğurt. sonra da Allah kerim ne zaman emip uyumak isterse.. yani finali emerek yapıyor ve bütün gece artık maceramız başlıyor.

bize dr.un verdiği menü tastamam bu. bunlarla başla alışsın eklemeler yapıcaz dedi. ama bi daha gidemedik işte doktora.
ha bir de akşam muhallebi vardı.
ama ben muhallebiyi yapmaya fırsat kalmadan emmek ve uyumak istiyor.
zaten akşama doğru yediği şeyler çok üst üste geliyor diye de yapmıyorum. muhallebiyi de yiyince emme saati uzuyo ve tabii dolayısıyla uyku saati..

bir de size şunu soracağım.
şu akşam 8-9 gibi yatıp, sabaha dek deliksiz uyuyan bebişlerin anneleri, nedir bu işin sırrı?? muhallebi tok tutuyor diyorlar ya, yedirip yatıranlar varmış. öyle mi gerçekten? bi daha gece emmeye kalkmıyor mu?
walla ben bir iki kez yaptım muhallebi, yine de beni emerek uyudu ve gece de yine kalktı kaç kere..
bana deliksiz uykular haram henüz sanırım..

çok yorulduğumu hissediyorum son zamanlarda, sanki gitgide zorlaşıyor mu ne?
gündüzleri o kadar problem değil ama, gece bi haller oluyor çocuğa ya biz haaaaalaa şu lanet gaaaaazla uğraşıyoruz da! bizim gibi olan var mı? nolur bi yardım.. geçen gece nöbetçi eczaneye zor attık kendimizi. sab aldık, nurse haverrs aldık.. ve bugüne dek de bütün o bilinen gaz ilaçlarını kullandık ve halaa kullanıyoruz.
8. aya girdik, hala bi gaz bi gaz.. nedir bu ya..?? iki gecedir kök söktürüyor bize.
off çok zor bazen ya..
belki çok söyleniyor gibi oldum, ama inanın çektiğimizi az çok sizler de biliyorsunuz.
gece uykuya dalması bi problem, gece uyanmaları vıyak vıyak.. al sırtına vur vur vur, gaz çıkar, ilaçları ver.. rahatlatabilirsen emzirmeye başla.. sonra tekrar uyut..
resmen o yattıktan sonra hayat başlıyor bizim için.. ve parmak ucunda yaşıyoruz evde..
yatağa yatınca dinlenir insan, ben yatakta dönerken bile kalıp halinde dönüp, kalıp halinde yatıyorum ki aman uyanacak sese diye.. çok isterik oldum ya.. bilmiyorum geceler için durumum çok vahim..
ev alma durumumuz var inşallah. kesinlikle odasını ayırmayı düşünüyorum. yoksa ben iyi olmayacağım sanırım.. alırız bi telsiz, napiyim..
ya kızlar beni sakın öyle gaddar falan gibi algılamayın onun keyfi olsun diye neler yapıyoruz, nasıl üstüne düşüyoruz bir bilseniz.. belki de şımardı haydut he, nazlı mı oldu ne? enne enne diye ağlıyor, keyili olunca buuu ba baa diye bağrıyor canavar..

off çok yazım ama çok da doluyum.. bayaa bi giremeyince.. kendime hiç vakit ayıramaz oldum.. benim durumum kronik sanırım kızlar..

şimdi menü konusunda ne diyorsunuz? sizce neler daha verebilirim? çorba çeşitleri, meyvelerden?? sonra şu muhallebi konusu??
gaaaaaaaaaaaaaaaaaz konusu?

bir de bebişleriniz kendi kendine oturabiliyor mu artık? yürütece koyuyor musunuz? bizimki destekli oturabiliyor, yürüteci de yeni aldık. günde 2 kez yarım saat falan
koyuyorum.

yorumlarınızı dört gözle bekliyorum..
hepinize sevgilera.s.

canım bizim doktor menü falan vermedi.ben zaten netten araştırıyorum dedim.sadece yememesi gereken şeyleri söyledi okadar.

sabah uyanınca emiyor.saat 9-10 gibi kahvaltı.
emip uyuduktan sonra çorba.(tarhana,sebze vs..)
ikindin yoğurt veya meyve (dönüşümlü)
akşam muhallebi (bazı akşamlar) bunların dışında hep emiyor.

sebze çorbasına patates,havuç,brokoli,kabak,ıspanak,domates,pirinç ve irmik koyuyoum.
tarhana ve mercimek çorbası da veriyorum bazen.

henüz yumurtaya başlamadım.peynir,bebe bisküvisi,mandalina ile karışım hazırlıyorum.pekmezi muhallebide kullanıyorum. bazen kahvaltısına 8 tahıllı kaşık mamasından 1 tatlı kaşığı kadar ekliyorum.

muz,mandalina,elma,armut yediği meyveler.
muhallebisini de bazen muzlu,bazen pekmezli,bazen de balkabaklı yapıyorum.elma armutta kullanıyorum bazen.irmikli muhallebi de olabilir.

böyle işte kuzeyin yedikleri.

X