bugün bebekler ne yedi?

haklısın canım bende öyle düşünüyorum ama dediğim gibi annem korkmuş bir kere yeğeninin çocukları yazık çok kilolular aman kızım sende öyle etme deyip duruyor endişelendiriyor yani.
neyse sağol canım rahatladım haklısın yani:))kaydirigubbakcemile5

mesela arda sabah kahvaltıda az yiyor 100 ml yemiyodur
öğlen sebze çorbası 1 kaseye yakın yiyor 200 ml diyelim
meyvede az yiyor yoğurt da azyiyor ikisi toplam 100 ml kadar yiyodur
akşamda yarım kase kadar çorba yiyodu artık vermiyorum çok oluyor gece çok gazı oluyor bugün
sabah peynir pekmez tahin cicibebeli kahvaltı verdim yarım kase bile yemedi
öğlen tavuklu bulgurlu şehriyeli tarhana ekmek ile 1 kaseye yakın yedi
az meyve
az yoğurt
50 ml kadar muhallebi yatarken ama kıvamı katı idi
sizce azmı ya

canım annelere büyüklere baksan oooo
benim kayınvalemde bu çoçuk küçük gelişmiyor diyor fisfisfisbende dedim yok artık anne kalksın yürüsün istiyosanlaelaelaelaelae
sen bildiğin gibi büyüt canım ama kafana takılıyorsa dra da sor sağlıklı şeyler verdikten sonra obozite sorunuda yok çok şükür niye beslemeyelimkikaydirigubbakcemile5

bence gayet iyi gizem belki muhallebiyi biraz fazla içse bile olur evet akşam yemek vermemek konusunda haklısın bende vermiyorum
muhallebisini içsin yeter ama bizimkine ben muhallebiyi tutuyorum o göğsümü açmaya çalışıyo halen içmedi duruyor ve uykusu var ve beni emmek için bekliyor ama göğsümü ısırdı çok fena acıyor napıcam ben yaa.

canım yemiyo işte fazlasını zar zor yediriyom zaten tek istekli yediği öğün öğlenki çorba onu dışındakileri rekla araya araya yediiriyorum
ela çok memeye düşkünmüş ya arda ben vermesm aklına gelmiyor yaramaza bak ısırmışda:)

Bence gayet iyi yiyor cnm sıkma canını.
Safa o kadar yese bayram edicem.

Safa bugün 8 aylık kontrolüne gitti.Kilo 9350 boy 73 cm olmuş.
Boyu 3 cm uzamış.Ama 200 gr kadar almış.Üzüldüm çünkü çok az almış dedi dr.iştahsız ve çok hareketli.Hiç yemek vermesem emzirsem ondan mutlusu olmaz.Memeyi zor bırakıcak gibi duruyor.

ooooooo kızlar vallaha halinize şükredin benim enesim 8240 boy da 70 ben ne yaayım peki iyi çocuklarınızın durumu vallaha dert etmeyin okadar ben de dün götürdüm dr 9. ayın sonunda 10 kilo 200 felan olmalıymış dedi
enese ne yedirdiğime gelince sabah 1 çorba kasesine yakın karışım
öğlen çorba yanında mutlaka yogurt oda 1 kase kadar arada ya meyve yada meyveli yoğurt
akşam bazen çorba veriyorum bazen vermiyorum
uyumadan da 150 ml pirinç unu yapıp veriyorum yani şaşırıyorum nereye gidiyor bu yedikleri anlamıyorum

birde kızlar dr dediki artık kendi yediklerinizden ver
bende hani yemeklerimiz tuzlu yağlı oluyor nasıl vereyim dedim sen ver dedi sütte ver dedi hemde sulandırmadan bide dişleri çıkmadıya enesin hala onun için de d vitamini eksikliği var dedi ama hergün d vitini aksatmadan veriyorum supravitte veriyorum 1 aydan bu yana
hı bide supravit içinde 5 gün ver 5 günden sonra aralıklı ver dedi niye diye sorunca
dr karaciğerde hasara neden oluyormuş dedi bide ya dviti ver yada supraviti ver dedi supravitte gerekli d vitamini varmış zaten dedi

fikirleriniz benim için çok önemli lütfen okuyup cvp yazarmısınız sizin fikirlerinizide öğrenmek istiyorum canlarım

hümeyracım canım maaşaalah iyi yiyomuş enesde niye kioya yansımamamış dediğin gibi
canım artık uygun yemek olduğunda verebilirisn ben kuu fasulye vede dolma vermiştim artık makarnaya başlayacam ama kışı çık seçenek yok yaz olsaydı bol bol seze yemeği yaprdık ama kışınnolan sebzeleri zaten çorbasına katıyoruz pirinç bulgurla beraber
süt konusuna gelince ben 1 yaşa kadar vermeyi düşünmüyorum
vaLLA vitamin konusunu bilmiyorum ben sadece dvit veriyorum bide kan ilacı

Son düzenleme:

canım üzülme :teselli:maaşaalah boyu kilosu iyi ama dediğin gibi az kilo almış 400 gr falan alsaydı iyi olurdu
gerçi dr bana arrtık 200 3003 gr alır dedi

günaydın kızlar bende de var kilo takıntısı kucağıma alınca sanki kemikleri elime geliyo ama hemşirelere kalırsa ii diyo bide çocuklar belli bi zamandan sonra boya gderlermiş gerçekten de alperenin boyu 3 4 cm uzamıştı

herkese bol bol selamlar kızlar
uzun bi aradn sonra burak hastalandı ama allahtan çok fazla ilelemeden iyi ettik yavrucağımı
bronşit başlangıcı dedi doktorumuz ama daha fazla ciğerlere inmemiş şükür
antibiyotik ve iki tanede öksürük şurubu verdi serum fizyolojik sabah akşam
hala öksürüğü ve burun akıntısı var ama keyfi yerine geldi iki gündür kendi kendine oynuyor

ama o herşeyi yiyen benim uysal oğlum daha herşeye karşıdan ağzını açan minik kuşum gitti fena bi çocuk geldi
her uzattığım şeyi şurup zannediyo ve ağzını resmen kilitliyo helede kaşıkla verirsem elimle ekmek ve yemeklerden verdimmi bi derece yiyoda
hani der ya büyükler çocuğun hasta olduğuna yanmam huyunun değiştine yanarım diye
bizimkide aynı öle oldu hiç düzeni kalmadı en kızdığım şeylerden bi tanesi çocuğu tv.nin karşısında yemek yedirmek şimdi onu yapıyorum yesin diye kanal kanal reklam arıyoruz ancak öle bi şeyler ağzına tıkıştırabiliyorum
ne güzel bizimle birlikte yesin diye mama sandaliyesi almıştık bizimle birlikte çok güzel oda mamasını yiyordu ama şimdi herşeye koca adam gibi kafasını çeviriyo hep o şurupların yüzünden
inşallah iyileşince düzene girer bide iştahı gitti diye daha sık emzirmeye başladım 2 günlük bebe gibi sütüm de haliyle bayağı bi çoğaldı
neyse çok uzattım benden size tavsiye gripli insanları evinize sokmayın ve sizde gitmeyin gripli insanların yanına burak malesef o yüzden hasta oldu 2 gün içinde şifayı kaptı
aslında ewde kimse hasta değildi ve kesinlikle öptürmeyin bayağı bi salgın var sanırım

ve bu arada unutmadan dr umuz dediki
ilca bşladığmız için yani antibiyotik ve öksürük şurubu bunların yanında kan damlası verilmezmiş
yani hasta olduğu ve ilac kullandığımız için kan damlasına ara vereceğiz bende çok sevindim zaten
çünkü onuda hiç sevmiyo zar zor veriyorum nası öğürüyo ilaçlara zaten ben öğüremem onun kadar

Şişmanlık şüphesiz günümüzün hastalığı.Dünya’nın yeni neslin sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Hatta şu korkutucu cümleyi duyuyoruz.”Terihte ilk defa yeni gelen neslin ortalama yaşam beklentisi bir önceki nesilden daha kısa”.Ve tüm bunlar şişmanlık ya da obesitenin insan sağlığı üzerinde yaptığı direk ve dolaylı etkiler,yol açtığı diyabet,yüksek tansiyon,kalp hastalığı gibi sebepler yüzünden.

Tıpta yapılan en anlamlı şeyin önleyici hekimlik olduğuna inanıyorum.Bir hastalığı tedavi etmektense önlemek, önlemeye çalışmak çok daha önemli bence. Aslında obesite gibi bir konudan bahsettiğimizde önlemek tedavi etmekten çok daha kolay bence.Biz çocuk hekimleri olarak avantajlı bir konumdayız bu konuyla ilgili.Ne de olsa çocukları ilk beslenmeye başladıkları günden itibaren görebiliyoruz ve çocuğun beslenmesi ve hayat tarzı ile ilgili pek çok konuda müdahalede bulunabiliyoruz.Obesite ile ilgili pek çok şey aslında çocukluktan gelen kötü alışkanlıklara dayanıyor. Yaktığından fazla enerji almak denkleminden kaynaklansa da olay bu kadar basit değil, şişmanlık çoğu kez vücuttaki doğal denge bozulduğu için meydana geliyor..Yeterince hareket etmeme,ayrıca çeşitli ruh hallerinden kurtulmak için yani rahatlamak için yemek de buna tuz biber ekiyor.Peki bu durum nasıl engellenir.

Obesitenin bebeğin ilk andan itibaren yanlızca neyle beslendiği değil aynı zamanda nasıl beslendiği ile de ilgisi olduğuna inanıyorum.Doğru beslenme alışkanlıkları da şişmanlığı önlemede çok önemli.İnsan bebekleri de diğer canlıların bebekleri gibi kendilerini doyuracak içgüdülerle doğarlar.Bebeğin doğal bir açlık tokluk mekanizması vardır ve bunu en iyi kendileri bilirler.Bebek kendi açlık tokluk sinyallerine gore beslendiğinde bu sağlıklı mekanizma çalışmaya devam eder ancak ilk andan itibaren yanlış besleme sonucu bozulması da mümkündür.

Bunun kanıtı hayvanlarda mevcut. Obesite neden vahşi hayvanlarda hiç görülmüyor da yanlızca insanların beslediği evcil hayvanlarda var? Çünki obesite doğal olanın bozulmasıyla oluşuyor.Doğal dürtüleriyle beslenen hayvan tükettiği enerji ile büyümesine ve yaşam fonksiyonlarını devam ettirmesine yarayacak enerjinin toplamı kadar enerji alıyor.Bu doğal dürtüler insanlarda da mevcut. Bu yüzden çocuklar büyüme dönemlerinde çok acıkıyorlar da büyümenin azaldığı zamanlarda o kadar fazla yeme gereksinimi duymuyorlar.Kendi hallerine bırakıldıklarında az az sık sık yemeği seçiyorlar ki bu çok sağlıklı.

Bebeğin beslenmesinde iki değişik durum olabiliyor. Birincisi annenin bebeğe adapte olması ve bebeğin acıktığı zaman ve gereksinimi olduğu kadar beslenmesi. Diğeri ise bebeğin anneye adapte olmasıdır ki, saatli beslemelerde ya da anne (ya da bakan kişi) bebeğin açlık tokluk sinyallerini tam okuyamazsa böyle bir durum söz konusu olur.

Bunlardan birincisi çok daha sağlıklıdır ve daha once bahsettiğimiz içgüdüleri besler ve uzun vadede bebeğin de kendi gereksinimine iyi adapte olmasını sağlar.

Anne sütünün obesiteyi engelleyen çok önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Emziirmek iki yönden çok faydalı aslında biri içerdiği maddeler diğeri de besleme şekli. Anne sütünün içeriği de bebeğin açlık ve tokluğu ayırmasına yardımcı oluyor.İlk salınmaya başlayan süt karbonhidrattan zenginken,sonda gelen süt yağdan zengin süt bebeğin kendisini tok hissetmesini sağlıyor.Anne sütü ile beslenen insanlarda erişkinlikte leptin denen maddenin daha çok olduğu gözlenmiş.Leptinin varlığının obesiteye karşı koruyucu olduğu biliniyor.

Anne sütüyle beslenirken bir de çocuğun açlık tokluk sinyalleri daha fazla dikkate alınarak çocuk isteğe gore beslenebiliyor.Bunun da artık anne sütü obesite ilişkisinde önemli bir faktör olduğu ortaya çıktı.Mama ile besleyen anneler daha fazla saatli besleme eğilimi gösterirken anne sütü ile besleyen anneler daha ziyade çocuğun acıkma durumuna gore emziriyorlar.Ancak bu tip beslemede de dikkat edilecek unsurlar var. her ağlama açlık ağlaması değildir. Bebekler etrafta çok ses olduğu için,yoruldukları sıkıldıkları için,gazları olduğu için ve bir çok başka sebepten de ağlarlar. Bu ağlamaları ayırabilmek ise annelik sanatının (tabii baba ve bakıcılar içinde aynı şey geçerli) en büyük inceliklerinden biri.Bu mümkün olduğunda çocuk çok daha doyumlu ve mutlu olurken kendi açlık tokluk sinyallerine gore beslendiğinden bu sinyaller gelişerek devam ediyorlar ve elbette obesiteyi önlemede çok önemli bir rol oynuyorlar.Bu şekilde alışan çocuk acıkmayı da doymayı da biliyor.Elbette zamanla oluyor annenin açlık sinyallerini algılaması ve diğerlerinden ayırması biraz zaman ve alışma meselesi. Elbette içgüdüsel olarak anne bebeği beslemeye şartlı ama bazen endişeler ya da çevre baskısı ( bak bu çocuk doymuyor-gibi) negatif etkiliyebiliyor. Ve elbette her yeni insanı tanımak gibi yeni doğan bebeği tanımak çaba, özen ve zaman gerektiriyor.

Bazi bebekler farklı sebeplerden dolayı anne sütü alamıyor ve mamayla beslenmek zorunda kalıyor.Mamayla beslenen çocuk obez olacak diye bir şey kesinlikle yok. Mamayla beslenen çocuklarda da sindirim özellikleri anne sütüne yakın mamaları seçmek önemli. Yine bebeğin acıkmasına gore beslemek(yukarıda bahsettiğimiz prensipler yüzünden ) bence tercih edilmesi gereken system. Tabii mama ile beslenen bebekler anne sütü ile beslenen bebeklere gore daha geç acıkıyorlar çünki mamanın sindirilmesi daha uzun sürüyor.

Katı gıdalara başlandığında her anlamda yeni bir süreç başlıyor.Hem bebeğin yediği şeyler çeşitleniyor hem de beslenme biçiminin değişmesiyle bebeğin olaydaki kontrolü bir miktar artıyor.Besinlerin seçimi ve sıralanmasında yeme ve sindirim kolaylığının yanı sıra çocukların şekere ve şeker tadına erkenden alışmasını engellemek de önemli. Bu yüzden sebzeler ve kaşık mamaları ile başlayıp sonra meyveleri hayata sokmak bu ilk beslenme döneminde dikkat edilmesi gereken konular bence.Ve yine en önemlisi bebeği dinlemek anlamaktır çünki her bebek farklıdır. Bebek beklenen zamanda katı gıdalara hazır değilse ya da belli bir gıdayı hiç sevmiyorsa ( ki bu besin allerjileri nedeniyle olabilir) üstelememek gerekir.Kendi gereksininmlerini en iyi kendisi bilir. Yine katı gıda sürecince mümkün olduğunca doğal ve katkı maddesiz beslemek esas.

Bebeklere ilk iki yıl şeker, çikolata gibi şeyler ve hazır meyve suları vermek istemiyoruz.Çünki şeker ve obesitenin kimsenin yadsıyamayacağı bir bağlantısı var.

Yağı ise ilk iki yıl hiç kısıtlamıyoruz.Çünki ilk iki yıl yaşanan hızlı beyin gelişiminde son derece önemli.0-2 yaş için yapılmış besin üçgeninde yine temel ağırlık karbonhidratlarda ama protein ve yeğ gereksinimi oransal olarak daha fazla.

İlk andan itibaren yemek keyifli bir şey olabiliyorsa ne ala ama en azından doğal bir şey olmalı.Unutmayalım ki çocuklar büyüme dönemlerine gore farklı miktarda acıkırlar çünki farklı miktarda besine ihtiyaç duyarlar.Çocukları zorla beslemek obesite ve beslenme bozuklukları açısından yapabileceğimiz en büyük kötülüklerden biri. Çocuğun mümkün olan en erken zamanda bağımsızlığını kazanmasını ve kendi ihtiyaçlarına duyarlı büyümesini istiyoruz. ( bu cümleye şiddetle itiraz edecek pek çok anne baba tanıyorum “bu çocuğu kendi haline bıraksam aç kalır”diyeceklerdir büyük olasılıkla ama baştan itibaren bu prensiplerle beslenince oluyor. Besin hayatımızın devamını sağlayan bir şeydir ve tabii sevinçli mutlu bir süreç olmalı beslenmek ama beslenme tehdit unsuru, ödül, ceza olmamalı.Çocuklar üzüldüklerinde üzüntüleri şekerle yatıştırılmaya çalışmamalı, çünki bu da daha sonraları yaşanan “ sıkıldıkça yemek yemek, yiyecekle rahatlamak “ olayının oluşmasında rol oynuyor.

Çocuklarımızı dinleyelim.İhtiyaçlarını anlamaya ve kendilerinin de anlamasına yardımcı olmaya çalışalım.İsrarsız, tehditsiz, gereksinimlerine gore beslensinler ki hem kendi vücutlarıyla hem de yiyeceklerle barış içinde olsunlar.Unutmayalım şişmanlığın ve başka beslenme bozukluklarıının temelleri çocuklukta atılıyor ve ilk andan itibaren neyle ve nasıl beslendikleri çocukların tüm yaşamında son derece önem taşıyor.

selmacım bu yazıyı sana yolladım
kardelen çok geçmiş olsun canım bebekelr hasta olunca huy değiştiriyorlar umarım tam iyileşince iştahı yerine gelir
ya sorma bizde reklam araya araya yemek yediriyorum bazen 1 saat elşmde kase ile bekliyorum arda suratını diğer tarafa çeviriyor ağzını kiltliyor şimdidie yeni bişiy öğrenmiş elime vuruyor:)bende artık elime vurunca vazgeçiyorum yedirmekten :)

sağol canı verdiğin bilgiye:1hug:

mrb kardelencim seni görmek çok güzel artık eskisi gibi giremiyoruz siteye çok geçmiş olsun canım erken teşhs olmuş ciğerlere inmemiş benim büyük oğlum zatüre olmuştu şimdi biraz ii çok şükür 1 hafta sonra kontrolumuz var

gizem canım sağol okudum hepsini.
kardelen çok geçmiş olsun inş.eski huylarına kavuşur bebişin.
gülhan sana da geçmiş olsun tatlım.

çok teşekkürler kızlar aman sizlerde dikkatli olun ve önleminizi alın derim
burak bugün kahvaltıda 6 tane cicibebe 1 tatlı kaşığıdan fazla labne peynir 1 tatlı kaşığı zeytinyağı bir o kadarda pekmez ve kuşburnu marmelatı
tabi bunları ancak saat 12den sonra anca verebildim ve saat 1 den sonra uyudu 4 e kadar
sanırım şurupların etkisi öğleden sonra çok uyuyor
4den sonrada meyve suyu yaptım elma havuç kivi armut ama ancak 60 cc içirebildim
akşamda mercimek çorbası yaptım havuç patates soğan karışımlı
annemin yaptığı domates salçasından koydum ve un kavurdum içinede
inşallah içer bugünki menümüz bu kadar fazlasını malesef yemiyor

afiyet olsun burağa
arda bugün kahvaltıda yumurta ekmek tereyağı pekmezli mamalı karışım yaptım 1-2 kaşık yedi çüok üzüldüm bende ekmekle yumuratyı biraz elimle verdim
öğlen mercimek çorbası yarım kase yedi kendime makarna yapmıştım 1 tane falanda ona verdim elimle bugün ilk defa ayran yaptım içmek istemedi
yattı kalktı kalan mercimek çorbasından çeyrek kase kadar yedi 4-5 tane makarnayıda ezdim yoğurla karıştırdım onu pek sevmedi buara hiç yoğurt yemiyor kızlar eskiden çok severdi ya şimdi hiç yemiyor zorla çok az yediriyorum ne yapabilirim kızlar yoğurt konusunda meyvelide yemiyor
9. aydan sonra günde yarım kilo yoğurt yada yoğurt içren çorba yada unlu sütlü mama yemesi lazımmış arda 50 ml bile yemiyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…