Bu yaklaşıma nasıl karşılık vermeliyim?

Siz de eğer abinizle ve yeğenlerinizle ilişkinizi devam ettirmek istiyorsanız, yengenizin yaptığı gibi bir tavır takınıp onların yanındayken çok ilgi çok sevecen gözükebilirsiniz. Bu getir götür, aldı verdi, alışveriş hazırlık safhaları için sadece yengeyle değil grup araması yapıp grup kurup oradan iletişime geçebilirsiniz . Hep birlikte otururken yengeciğim neden nişanda para verileceğini söylemedin o kadar sordum hazırlıklı gelmiştik .Biz çıktıktan sonra kardeşlerin taktı çok mahcup olduk. Neyse artık nişan takısını düğünde takarız düğün için ekstra hazırlık yapacaktık ama zaten nişanda da bize söylemediğin için takamadık onu hediye ederiz vesaire şeklinde onun anladığı dilden hareket edebilirsiniz altında kalmak istemiyorsanız tabi. Öyle bir şey yapmama gerek yok diyorsanız yengenizle farklı şekilde başa çıkabileceğinizi düşünüyorsanız bu şekilde devam edebilirsiniz ama sizin tutumunuz ile bu olay çözülecek gibi değil. Yani bazen insanlar anladıkları dilden konuşmak gerekiyor.

Açıkçası hiçbir şekilde başa çıkabileceğimi düşünmüyorum. Buna gücüm de yok zaten. Kendi problemlerimle uğraşıyorum bambaşka dertlerim var bir de üzerine bunlar çıkınca iyice canım sıkılıyor.

Ben 40 yaş çocuğuyum abimle aramda 20 yaş var. O yüzden standart bi abi kardeş ilişkimiz yok maalesef. Öyle olsaydı belki daha kolay olurdu her şey.

Ay acaba fazla mı dahil olmaya zorluyorsunuz? Hem genel bir gıcık olma durumu var, hem arada size laf taşıyanlar var. Ben galiba bir kenara çekilirdim. Abiniz kardeşinin annesinin yardımsever olduğunu bilmez mi ki muhabbet esnasında bile söylersiniz zaten şunu şunu teklif ettik diye. Bence yengeniz size minnet duymak istemiyor çünkü öyle olursa iyi davranmak zorunda kalacak.

Yok aksine hiç dahil olmak istemiyorum. Nasıl olay çıkarmadan dahil olmam onu soruyorum. Tamamen dışında kalmak istiyorum ama sonra gidip abime bizi kötülüyor bununla nasıl başa çıkabileceğimi bilmiyorum. Yarın gitmesem abim belki sorun edip bana bununla ilgili bir şey söylerse fırsat doğar ben de rahatsızlıklarımı dile getiririm diyorum ama doğru bir yol mu bilmiyorum.

Abimle aramda 20 yaş var be bu zamana kadar bu şekilde hiç konuşmadık. Annem babam sorunların üzerini örttüğü için böyle geldi böyle gidiyor. Ben artık bu durumda sıkıldığım için aradan sıyrılmak istiyorum.

Bizde de var böyle aileye girmiş ama görseniz adı konmamış gizli düşman. Çocuklarını annem büyüttü bir Allah razı olsun demedi. Şimdi o çocukları bize yabancı etti. Anneme düşman.

Şunu bilin ki o yenge sizi nezaketen çağırmıyor. İkiyüzlülükten eşiyle zıtlaşmamak sizi kötü göstermek için göstermelik çağırıyor. Siz de sessiz sedasız gidin yapılacakları abinizin yanında sorun. Bişey derse yapın yoksa kenara çekilin. Allah böylelerinin layığını versin diyorum her zaman

Haklısınız öyle zaten. Nezaketen davet ediyormuş gibi görünüyor ama sebebi abime iyi görünmek. Ama ben rol yapmak istemiyorum işte.

Yok aksine hiç dahil olmak istemiyorum. Nasıl olay çıkarmadan dahil olmam onu soruyorum. Tamamen dışında kalmak istiyorum ama sonra gidip abime bizi kötülüyor bununla nasıl başa çıkabileceğimi bilmiyorum. Yarın gitmesem abim belki sorun edip bana bununla ilgili bir şey söylerse fırsat doğar ben de rahatsızlıklarımı dile getiririm diyorum ama doğru bir yol mu bilmiyorum.

Abimle aramda 20 yaş var be bu zamana kadar bu şekilde hiç konuşmadık. Annem babam sorunların üzerini örttüğü için böyle geldi böyle gidiyor. Ben artık bu durumda sıkıldığım için aradan sıyrılmak istiyorum.
Evet işte o kısmı soruyorum. Sizi abinize kötüledi diyelim. Abiniz de "evet ya benim kardeşim, annem böyledir" mi diyor? Gerçi 26 sene de çok uzun süre. Anneniz bu konuyu 26 senedir hiç mi açmadı abinize?

Ben insanların konuştuklarının altındaki manaları düşünerek hareket edemiyorum ya. Çok yorucu değil mi? Bence çok yorucu. Yemek yapma mı dedi? Yapmam. Bir şeye gerek yok mu dedi, götürmem. Para verilmeyecek mi dedi, takmam. Banane, ben soracağımı sormuşum, cevabına göre hareket etmişim. Gerisi onu bağlar. Yeğenimin önemli gününde yanında oldum mu, oldum. Gerisi anasının babasının sorunu. Siz sormamış olsanız hadi neyse de, sormuşsunuz gerek yok demiş. Bir laf edecekse “ben sorduğumda söyleseydin, ben senin başka bir beklentin olacağını anlayamadım” dersiniz. Kimse müneccim değil sonuçta. Ben olsam nişana gider, görevimi yapardım. Annesi mesafeliyse de kendisi bilir. Siz halası olarak görevinizi yapmak için gidiyorsunuz. Konuşmaların alt metnini anlamıyormuş gibi yapın. İmalar, laf dokundurmalar falan yengenizi ilgilendirir. Sonuçta birisine anlattığınız şey karşı tarafın anladığı kadardır. Boşverin, boş verenler daha güzel yaşıyorlar bu hayatı.

Abiniz le 20 yaş varsa yengeniz le baya yaş farkınız olmali . Bu yaş farkıyla zaten kafalariniz uyusmamasi normal. Bosverin istediği gibi lanse etsin düğünde halası olarak bulunun yeter

Ağzınızla kuş da tutsanız zaten sevilmeyecek ve istenmeyeceksiniz. Eğer yengeniz böyle düşünüyorsa ne yaparsanız yapın yeğenlerinize de yaranamazsınız, abinize de. Hiç düşünmeyin. İçinizden nasıl geliyorsa öyle davranın. Bazı ilişkiler büyüklerin hatrına yürüyor. Biz de babaannem varken senelerce halamla görüşmek zorunda kaldık. Babaannem yatalak olduğu an ilişkiler bitti. Halam iyi miydi kötü müydü bilemiyorum. Annem halamı sevmiyordu ve biz de sevemedik. Babam da illa kardeşim diyemezdi. Şimdi düşünüyorum da ben de arada büyükler olmasa görümcemle görüşmem. Aramızda büyük bir husumet yok ama yine de içimden gelmiyor. Sevmiyorum sevemiyorum. Kv yemeğe davet ettiği zaman orada görüşüyoruz. Bir gün kv ölürse muhtemelen biz de görüşmeyiz. Yani arada abinizin de hatırı yok. Anneniz olduğu sürece he deyip geçeceksiniz çoğu şeye. Başka çözümü yok.

Merhabalar herkese
Abimin oğlu evlilik aşamasında. Çok değişik zihniyette bir yengem var. Evlendiği günden beri bizi hiç sevmedi istemedi. Sorun değil çok normal karşılıyorum. Ben de eşimin ailesine bayılmıyorum neticede.

Sorun şu ki her olayda bize pislikmişiz gibi davranıyor ama abimin yanında hiçbir şey belli etmediği için suçlu hep biz oluyoruz. Tamam bizi istemeyebilirsin ama en azından dürüst ol istiyormuş gibi yapma ki biz de zan altında kalmayalım. Biz de ister istemez kendimizi geri çekiyoruz böyle olunca da abim beni dışlıyorsunuz vs diye bağırıp çağırıp üste çıkıyor.

Benim de eşimin ailesiyle aram iyi değil. Çocuğumun doğum gününe bile çağırmak istemiyorum çünkü sevmiyorum onlar da beni sevmiyor. Ama en azından eşime karşı rol yapmıyorum yalan söylemiyorum ve karşı tarafı da zan altında bırakmıyorum. Her şey açık ve net. Kimse kimseyi istemiyor ve kimse de rol yapmıyor en azından kafalar rahat.

Bu evlilik sürecinde olanlardan bahsedeyim biraz. Karşı taraftan sadece hanımlar tanışmaya gelecekti. Yengem beni ve şehir dışından kız kardeşini çağırdı. Yapabileceğim bir şey var mı diye sorduğumda yok her şey hazır dedi. Yine de erken gittim kız kardeşleri gelmiş birlikte hazırlık yapıyorlardı. Komşusuna sarma sardırmış, diğer yapılacakları kardeşleri arasında bölüştürmüş. Canıma minnet ben de zaten bayılmıyorum bu işlere ama üzerime bir şey düşerse elimden geleni yaparım.

Neyse nişan süreci başladı. Bohçaya koyulacakları almış annemle beni çağırdı bakmak isterseniz diye. Asla istemem hiç ilgilendiğim şeyler de değil ama yine nezaketen annemle gittik çünkü abime farklı yansıtıyor diye. Orda da yine abimin yanında işte bugün zilim hiç susmadı sürekli komşular geldiler yemek bile yapamadım ama sağ olsunlar “elleri boş gelmemiş hiçbiri” dedi. Şimdi bundan ne anlayalım? Bazı yörelerde belki teyzeler halalar bohça vs hazırlanırken bir şeyler alıyorlardır ama ben böyle bir şey görmedim. Zaten kendi düğünümde bohça bile yapmadım gerçekten hiç ilgim yok. Ama biz de diğer abimle falan şöyle konuşmuştuk. Düğünde takacağımız hediye hariç bir eşyasını alırız. Yani hiçbir şey yapmıyor değiliz ama her dakika şov yapmıyoruz diye sürekli bir aşağılanma durumu. Sürekli laf arasına bir şeyler sıkıştırıyor.

Hep birlikte kızın evine tanışmaya gidilecek. Günler öncesinden plan yapıyor işte çok kalabalık olmayacak evleri küçük vs. Dedim ki eğer kabalık olmayacaksa ben gelmeyebilirim. Alınmam böyle şeylere dedim. Yok öyle olmaz çöpsüz üzüm gibi ayıp olur dedi. Biz zaten Annem babam abim yengem eşim ben toplamda 6 kişiyiz. Kendi ailesi çok kalabalık. Toplam 4 kardeşler ve kardeşlerinin de 3 er tane çocukları var. Bizde tek çocuk benim oğlum o da 3 yaşında. Kendi yeğenlerinin en küçüğü 4.sınıfa gidiyor. Bir yakınımıza sohbet ortamında demiş ki, çok kalabalık istemiyoruz kızın evi küçük. Kız kardeşlerim biz gelmeyelim kalabalık etmeyelim diyorlar ama oğlum da asla teyzemler olmadan gitmem diyor. Mecbur gelecekler ama çocukları getirmeyecekler demiş. Kendi aileme istediğimi söylerim ama bu tarafa söyleyemem demiş. Bunu duyunca başımdan kaynar sular döküldü. Yahu ben zaten dedim gelmeyebilirim diye. Geriye kim kalıyor bir annem babam bir de abim yengem. Ki bir Allahın kulu da neden bizi çağırmadın demez. Kimse işlerine karışmaz laf sokmaz. Hepimiz bıktık zaten ama annem babam üzülmesin diye idare ediyoruz. Onlar da aman oğlumuz diyip ses çıkarmıyorlar. Bildiğiniz yengem ne derse onu yapıyor herkes.

Tanışmaya gitmeden önce sordum bir gelenleri bilmemiz gereken bir şey var mı diye. Biz de yok çünkü ama benim nişanımda eşimin akrabaları tepsiyi dolaştırıp kendileri para koymuştu. Ben de gerizekalı gibi kendimce fikir veriyorum işte. Dedim öyle bir şey olursa hazırlıklı oluruz. Evet dedi olabilir. Sonra yüzükler takıldı ve öyle bir şey yapılmadı yani erkekler tepkiye para koymadı çünkü tepsi dolaştırılmadı. Sonra yengem hemen kendi annesi ve kardeşlerine bir şeyler söyledi fısıltıyla. Aralarında anlaştılar son dakika oradan ayrılırken kız bizlerle vedalaşırken annesi ve kardeşleri kızın eline para sıkıştırdılar. Ya madem böyle bir şey yapılacak bize de söyle on defa sordum sonuçta biz de uyarız bir şey yapılacaksa. Aklımın ucundan geçmez kızın eline para sıkıştırmak. Bayram değil seyran değil. Bayram olsa harçlık verilir de ne bileyim. Amacı sanki bizi hep böyle duruma düşürmek.

(Tanışmada evde söz yüzükleri takıldı, sonra tekrar dışarda büyük nişan yapıldı)

Neyse sonra nişana geldi sıra. nişan için organizasyon malzemeleri gerekiyordu. Ben de bir dönem bu işle ilgilendiğim için nalzemelerim hala duruyordu. Nişanda bir gün önceden gittim küçük çocuğumla o malzemeleri kurdum. Tüm gün orada hazırlıklara yardım ettim. Biliyorsunuz nişan organizasyonu ucuz bir şey değil. Hiç lafını bile etmem değil para almak konusunu bile etmem. E biz de yapabileceğimiz bir şey olduğunda yapıyoruz, zamanı geldiğinde de yaparız elbette. Ama asla bizim herhangi bir iyiliğimiz görünmüyor.

Son olay şu. Şimdi de karşı taraf bohça getirecekmiş. Akşam oturması gibi olacakmış. Yengem aradı söyledi. Ben de yine yardım edilecek bir şey var mı diye sordum. Ben ne yapayım dedim. Aklında bir menü varsa ben de yardımcı olayım dedim. Yine saymaya başladı. İşte kardeşim şunu şunu yapacak. Komşum gelecekti birlikte şunu yapacaktık ama misafiri gelmiş gelemedi. Ben de şunları yapacağım. Tamam dedim ben de istersen poğaça yapayım. Yok dedi çok tuzlu çeşidi oluyor. Tamam madem komşun gelemedi o zaman su böreğini çok güzel yapan bir abla var ben de ona yaptırıyorum hep. İstersen yaptırayım dedim sonuçta el yapımı, hazır değil yani. E yok kız kardeşim olmazsa ben onu da komşuma yaptırıp getiririm dedi gerek yok dedi. Zaten ben böyle hamur işi tatlı vs konusunda aşırı beceriksiz bir insanım ve misafirim gelecek diye gerilirim öyle çok hamarat bir insan değilim. Yine de şartlarımı zorluyorum hadi bir şey yapayım diye. Sonuç olarak yine hiçbir şey düşmedi bana. Sonra da bunu abime hiçbir şeye ellerini sürmüyorlar her şeyi kardeşlerim yapıyor komşularım bile geliyor onlar bir şeye yaramıyorlar şeklinde yansıtıyor. Yani abim ve yeğenlerimin gözünde bizi şöyle yansıtıyor hiçbir işe yaramıyorlar ama mecbur işte nezaketen çağırıyorum.

Ve telefonu kapattıktan sonra düşündüm. Bizi o kadar istemiyor ki. Tüm bunlardan bağımsız olarak istemiyor yani bu cümle alem tarafından görülen bililen bir şey. Mecbur kaldığı için çağırıyor çünkü abime karşı belli etmek istemiyor. Ama ben artık bu duruma alet olmaktan çok yoruldum. Gerçekten kendimi gittiğimde de kötü hissediyorum. Sığıntı gibi laf olsun diye çağırılmış olduğumuzu da çok belli ediyor zaten. Bu nedenle yarın gitmemeye karar verdim. Biliyorum abim bunu büyük olay haline getirecek ama artık bir yerden kopsun istiyorum. Çünkü abimle karşılıklı oturup konuşup bu durumu anlatayım desem de anlamaz. Gözünde hep biz suçluyuz. Nasıl olsa anlamayacak ne isterse düşünsün artık.

Böyle düşünüyorum ama sizce hata mı ediyorum. Ya da acaba sorarken yanlış mı soruyorum yengeme. Yardım edilecek bir şey sormayıp direkt bir şey mi yapmalıyım diyeceğim ama zaten kafasında her şeyi belirlemiş sadece nezaketen davet etmek için arıyor. Gerçekten ne düşüneceğimi ve nasıl davranacağımı bilemiyorum. Değerli fikirlerimizi bekliyorum.
Bir sütlü tatlı yapıp götürün, sen bana bir şey söylemedin ben de bunu yapıp getirdim diyerek üste çıkarsınız. Sakın gitmemezlik yapmayın, bu karşı tarafın ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz

26 yıl sonra yapacak çok bir şey yok sanki. Duymazdan, görmezden geleceksiniz. Arkadaşların dediği gibi abiniz aracılığıyla soru sorabilirsiniz en fazla.

İnsanlar çocuk evlendirme yaşına gelmiş, belk torun sahibi olacaklar bu saatten sonra kimse değişmez.

Sizin yeğenle iletişiminiz yok mu? Benim dayımla annem asla konuşmuyor. Kuzenim hem Nişan hem düğün için özel olarak geldi annemle konuştu gelmesi için. Yani neler yaşandı bilemeyiz. Ben Nişan yaparken nişanlımın akrabaları beni aradı işte ihtiyacın var mı diye kimseye var dememedim gönüllü olanlar kendini belli etti. Mesela kuzenimin eşi hiç muhabbetimiz olmadığı halde benim için kurabiyeler yaptı. Sarma sardı. Sevgilimin amcasının eşi poğaça yaptı. Kimseye yap demedim.

Ayrıyeten abiyi arayıp bi ihtiyaç var mı diye sormayın bundan sonra direkt abinin yanında yenge ile iletişime geçin yapılacak bir şey var mı diye tekken muhatap olmayın bide gidin nişana eline koz vermeyin. Yeğeniniz evleniyor çok da bi şey yapmanız şart değil bu kadar kafanıza takmayın gelini kendi alıyo kendi uğraşsın yapsın abiniz de bilmiyor mu eşinin huyunu 26 senedir sanki. Bozulursa bozulsun kötü gösterirse göstersin keyifleri bilir sizin yapmanız gereken gidip orada bulunmak işlere elinizi atmayın üf bu neya

Nişana gitmemek çok radikal bir hareket bence. Yani tanışma, isteme, yok bohça vs ıvır zıvır katılıp nişana gitmemek olmaz.

Ha ben sizin yerinizde olsam hiç sallamam. Yani laf mı sokuyor anlamazlıktan gelin. Abinize mi kötülüyor, kötülesin. Abiniz size açıkça bir şey söylerse cevabınızı verirsiniz.

Çocuğunuzu bahane edin, kaçabileceğiniz etkinliklerden kaçın. Kaçamazsanız erken ayrılın.

Ayrıyeten abiyi arayıp bi ihtiyaç var mı diye sormayın bundan sonra direkt abinin yanında yenge ile iletişime geçin yapılacak bir şey var mı diye tekken muhatap olmayın bide gidin nişana eline koz vermeyin. Yeğeniniz evleniyor çok da bi şey yapmanız şart değil bu kadar kafanıza takmayın gelini kendi alıyo kendi uğraşsın yapsın abiniz de bilmiyor mu eşinin huyunu 26 senedir sanki. Bozulursa bozulsun kötü gösterirse göstersin keyifleri bilir sizin yapmanız gereken gidip orada bulunmak işlere elinizi atmayın üf bu neya

İşin kötü yanı yengem hep yalnızken iletişime geçiyor benimle. Abimin olduğu ortamda hiç konuları açmıyor.

Nişana gitmemek çok radikal bir hareket bence. Yani tanışma, isteme, yok bohça vs ıvır zıvır katılıp nişana gitmemek olmaz.

Ha ben sizin yerinizde olsam hiç sallamam. Yani laf mı sokuyor anlamazlıktan gelin. Abinize mi kötülüyor, kötülesin. Abiniz size açıkça bir şey söylerse cevabınızı verirsiniz.

Çocuğunuzu bahane edin, kaçabileceğiniz etkinliklerden kaçın. Kaçamazsanız erken ayrılın.

Nişan değil. Nişana gittim elimden geleni de yaptım zaten. Kız tarafı bohça getirecekmiş şimdi de. O yüzden davet ediyor. Gerçekten hepsi o kadar gereksiz ıvır zıvır şeyler ki. Kendi nişandımda bile bohça götürmedim istemedim. Bir şekilde bu olaylardan da sıyrılmak istiyorum artık. Bitmiyor merasimleri. Üstelik bahsettiğim gibi işte, mecburen davet ediliyoruz.

Nişan değil. Nişana gittim elimden geleni de yaptım zaten. Kız tarafı bohça getirecekmiş şimdi de. O yüzden davet ediyor. Gerçekten hepsi o kadar gereksiz ıvır zıvır şeyler ki. Kendi nişandımda bile bohça götürmedim istemedim. Bir şekilde bu olaylardan da sıyrılmak istiyorum artık. Bitmiyor merasimleri. Üstelik bahsettiğim gibi işte, mecburen davet ediliyoruz.
Ya alakasız bişi soracağım sizde de erkek bohçası düğüne 1 hafta kala mi oluyor 😂

Sizin yeğenle iletişiminiz yok mu? Benim dayımla annem asla konuşmuyor. Kuzenim hem Nişan hem düğün için özel olarak geldi annemle konuştu gelmesi için. Yani neler yaşandı bilemeyiz. Ben Nişan yaparken nişanlımın akrabaları beni aradı işte ihtiyacın var mı diye kimseye var dememedim gönüllü olanlar kendini belli etti. Mesela kuzenimin eşi hiç muhabbetimiz olmadığı halde benim için kurabiyeler yaptı. Sarma sardı. Sevgilimin amcasının eşi poğaça yaptı. Kimseye yap demedim.

Nasıl anlatayım bilmiyorum. Çocuklar annelerinin onayı olmadan asla bir şey söylemezler. Sorsam bile bilmiyorum der yeğenim. Sormadan yapsam da mutlaka bir şey bulur.

Mesela yeğenim evlilik teklif ederken drone ile video çektirmiş. Video yengemin telefonundaymış. Yengem bize diyor ki ay size oğlumun evlilik teklifini izleteyim ama benim telefonumdan bakın. Ahmet (yeğenim) video sağda solda gezmesin dedi diyor. Kendi annemlere de telefonumdan izlettim diyor. E bize ne. Biz videonun varlığından bile haberdar değildik ki göstermeseydin o zaman. Ya da videoyu izledikten sonra ne diyeceğiz gönder mi diyeceğiz. Başkasına ait bir evlilik teklifi videosu neden telefonumda olsun yeğenim bile olsa ne yapayım yani.

Buna benzer öyle şeyler var ki. Çocuklara bir şey sorsak bilmiyorum anneme sor derler. Abime sorsak bilmem bi yengenle konuşayım der. Bunu bildiğimiz için yanaşmıyoruz çünkü her defasında aynı muamele. Hadi diyoruz onlar geldiği kadar gidelim çok karışmayalım dahil olmayalım. Bu sefer de abim siz beni dışladınız şöyle böyle.

Ya alakasız bişi soracağım sizde de erkek bohçası düğüne 1 hafta kala mi oluyor 😂

Hahahah inanın hiç bilmiyorum. Ben kendi düğünümde götürmedim. Abimler evlenirken de çok küçüktüm hatırlamıyorum ne zaman götürüldü.

Bildiğim kadarıyla yeğenimin düğünü bir hafta sonra değil. Ama yengem onu da son dakika söyleyecekse olabilir tabi😂

Bence gereksiz ayrıntı düşünüyorsunuz. ( ben de böyle bir insanım ama neyse😀)
Bence boşverin birşeye karışmayın gerçektende şunu yapayım bunu yapayım demeyin ama yeğeninizin ve abinizin mutlu gününde yanında olup keyfinize bakın.
İşin içinde olmak başka tabi ama mesela para vermişler, zaten saçmalamışlar ele para mı tutuşturulur, bu saçmalığın neresini üstünüze alınıyorsunuz.
Bence madem sizden birşey istenmiyor, gönül rahatlığıyla yapmayın , gidin yanlarında olun yeter.

X