Bu lükse düşkünlük mü?

Ailenizin sizden maddi bir beklentisi olabilir mi? Belki biz bu zamana kadar okuttuk ettik diye maddi yardım bekliyorlardı, siz kendinize yatırım yaptıkça bozuluyorlar.
Aslında onlar da okutmadı beni, burslu kendi imkanlarımla okudum. Hatta okurkene babam gene burnumdan getirdi. Şimdide övünüp duruyor canım sıkılıyor. Bencede maddi beklentisi var. Ne demişler babana bile güvenme bu devirde:)

arkadaşlar, merhaba...
İnsanin kendi parasını harcayıp, en güzelini istemesi kötü mü? Allaha şükür borcum yok. Bir kısmını biriktirip, kalanını istediğim gibi harcıyorum hatta hepsinide değil. Ailemin yanında kalıyorum ve özellikle babamın gözüne çok batıyor bu. Ayrı eve çıkacağım ve eşyalarım güzel olsun istiyorum. İşin doğrusu bir tek oturma odasına özendim. İşte renkleri tonları birbirine uyumlu olsun diye dikkat ettim her şeyimin. Aldığım koltuk örtülerinin modele uygun olmasına dikkat ettim o kadar. Borca girmedim, tamamen bütçeme göreoldu tam istediğim gibi. Diğer odalara daha hesaplı şeylere bakıyorum ki elimdekilerinin hepsi gitmesin. Ama kötü de olsun istemiyorum. Dün alışverişte ikinci tabak takımı aldım. Biri misafire biri de yedek ama her ikisinide ucuzluktan aldım. Diğer kalanlar hep pazardan alındı gezerek fiyat karşılaştırması yaparak. Ama babamiın gözüne batıyor yaptılarım. Ona ne borcum var ne bir şeyim. Tamamen kendim karşılıyorum her şeyi. Ama bugün kulak misafiri oldum ve üzüldüm. Annem dediki “mutfağın derme çatma görünmesini istemiyor, düzgün olsun istiyor” bunun üzerine babam köpürdü ve arkamdan atıp tutmaya başladı. “Ne hali varsa görsün, kendini ne zannediyor zengin mi alttarafı bir memur. Oh al al herşeyi ala ala bitiremedi. Bıktım ondan.” Annemde seslenmiyor. Ben acaip üzüldüm ne yalan söyleyeyim.çok zoruma gitti. Üstelik bana surat da asıyor? Kendisi çok cimri hatta ailesi de cimrilikle meşhur ama bu onun bana karışması için bir sebep değil.
Hee diyin geçin yılların cimrisi adam sonuçta neyi nasıl anlatacaksınız.

Aslında onlar da okutmadı beni, burslu kendi imkanlarımla okudum. Hatta okurkene babam gene burnumdan getirdi. Şimdide övünüp duruyor canım sıkılıyor. Bencede maddi beklentisi var. Ne demişler babana bile güvenme bu devirde:)

Güvenmeyin tabi. :) Keyfinize bakın o zaman, madem bir minnet duygunuz da yok. Bir an evvel ayrılmaya bakın derim.

Bence siz evinize bir an önce çıkın geri kalanını sonra tamamlarsınız babanızda görmediğinden laf etmez. Sizin için endişeleniyordur tutumluysa sonra birden ihtiyaç olur paranız kalmaz diye. Yaşlılar için eş eşyası fazladan alınan yedekler fuzuli görünüyordur. Yokluk görmüşlerdir bu fikirle söyleniyordur alınmayın takılmayın bunlara. sevin sarılın babanıza aslında gitmemi istemiyorsun özleyeceksin beni diye azıcık tatlı konuşun. Söz başka bir şey almıcam paramın kıymetini bilicem diyin tatlı tatlı ayrılın evinizden.

Aynı benim babam. Ben de evlenicem diye her Şeyimi en iyisinden almaya çalıştım ve ondan para da istemedim. Evime geldiğinde eşime diyor ki oğlum cemre nin her dediğini alma. O çok müsrif. Sinir olmuştum ben de. Ben burs ve kredi ile okudum. Atandım ondan beş kuruş almadan düzen kurdum. Evlendim yine para istemedim ama yine laf yedim. Öylelerini asla memnun edemezsin. Ne istiyorsan al çık evine. Kafan rahat etsin. Sanki onun etinden koparım, böbreğini satıp alıyorsunuz. Ben onun parasını yiyemiyorum diyodur içinden

Eşimin bi lafı var it gibi çalışıp at gibi yiyeceksin diye :KK70: kimseden beş kuruş aldığın yok, ne diye karışıyor ? Aldığın parayı babanın avcuna saysan emin ol senden iyisi olmazdı. Boşver. heves ettiğin ne varsa al gitsin senin içine sinmesi önemli. Bekarsın ayrı eve çıkabiliyorsun ne güzel çok heveslendim. Ben baba evinden koca evine yallah :işsiz:

Aynı benim babam. Ben de evlenicem diye her Şeyimi en iyisinden almaya çalıştım ve ondan para da istemedim. Evime geldiğinde eşime diyor ki oğlum cemre nin her dediğini alma. O çok müsrif. Sinir olmuştum ben de. Ben burs ve kredi ile okudum. Atandım ondan beş kuruş almadan düzen kurdum. Evlendim yine para istemedim ama yine laf yedim. Öylelerini asla memnun edemezsin. Ne istiyorsan al çık evine. Kafan rahat etsin. Sanki onun etinden koparım, böbreğini satıp alıyorsunuz. Ben onun parasını yiyemiyorum diyodur içinden
Bende burslu ve kredili okudum:) şükür hepsini geri ödedim. Ben hayatta kimseden öyle para almasını sevmem. Ha diyelimki ufak tefek alışverişte o ödese bile hemen çıkarıp veririm. Kimseye minnet borcum olsun istemem. Ya babanın yaptığı cidden yanlış eşine şikayet ediyor seni. Şimdi harcama yapmasan dahi eşin bahane arayabilir erkekler böyle işte. Vallaha da yaranamıyon.

:KK76::KK76:
Bende burslu ve kredili okudum:) şükür hepsini geri ödedim. Ben hayatta kimseden öyle para almasını sevmem. Ha diyelimki ufak tefek alışverişte o ödese bile hemen çıkarıp veririm. Kimseye minnet borcum olsun istemem. Ya babanın yaptığı cidden yanlış eşine şikayet ediyor seni. Şimdi harcama yapmasan dahi eşin bahane arayabilir erkekler böyle işte. Vallaha da yaranamıyon.
Zaten biz hep yolan para para diyen evlat olsadık kıymetli olurduk. Biz istemedikçe onlar baktı ki biz hallaediyoruz. Bize karışma hakkını buldular kendilerinde. Eşim her dediğimi alır. Benim maaşıma karışmaz. Kendine masraf yapmaz. O yönden şükür sıkıntı Yok ama babam parası olduğu halde hep beklentisi oldu benden. Hiç unutmam bir kere markette 3 liralık macun varken niye 5 liralığı aldın diye azar yedim ve o günden sonra bana bir şey alsa bile parasını bırakırım.bi düğünde iyi bilezik ve altın taktı. Onu da nasıl yaptı şaşırdım:KK76:

arkadaşlar, merhaba...
İnsanin kendi parasını harcayıp, en güzelini istemesi kötü mü? Allaha şükür borcum yok. Bir kısmını biriktirip, kalanını istediğim gibi harcıyorum hatta hepsinide değil. Ailemin yanında kalıyorum ve özellikle babamın gözüne çok batıyor bu. Ayrı eve çıkacağım ve eşyalarım güzel olsun istiyorum. İşin doğrusu bir tek oturma odasına özendim. İşte renkleri tonları birbirine uyumlu olsun diye dikkat ettim her şeyimin. Aldığım koltuk örtülerinin modele uygun olmasına dikkat ettim o kadar. Borca girmedim, tamamen bütçeme göreoldu tam istediğim gibi. Diğer odalara daha hesaplı şeylere bakıyorum ki elimdekilerinin hepsi gitmesin. Ama kötü de olsun istemiyorum. Dün alışverişte ikinci tabak takımı aldım. Biri misafire biri de yedek ama her ikisinide ucuzluktan aldım. Diğer kalanlar hep pazardan alındı gezerek fiyat karşılaştırması yaparak. Ama babamiın gözüne batıyor yaptılarım. Ona ne borcum var ne bir şeyim. Tamamen kendim karşılıyorum her şeyi. Ama bugün kulak misafiri oldum ve üzüldüm. Annem dediki “mutfağın derme çatma görünmesini istemiyor, düzgün olsun istiyor” bunun üzerine babam köpürdü ve arkamdan atıp tutmaya başladı. “Ne hali varsa görsün, kendini ne zannediyor zengin mi alttarafı bir memur. Oh al al herşeyi ala ala bitiremedi. Bıktım ondan.” Annemde seslenmiyor. Ben acaip üzüldüm ne yalan söyleyeyim.çok zoruma gitti. Üstelik bana surat da asıyor? Kendisi çok cimri hatta ailesi de cimrilikle meşhur ama bu onun bana karışması için bir sebep değil.
Takmayin cogu erkek bu kafadadir..2.yemek takimi gereksiz evet para atin bir kenara mesela krediyle ev alin kucuk bir sey kredi odeyin evli barkli olunca alırsiniz tabi evlenmek planiniz varsa...
Koltuk ortusu hic sevmem yaa 2cocukla bile ortmem neden aldiniz ki o_O

Ay ne guzel ayri eve cikiyorsunuz birakin ne dedigini bosverin. Birde dusunun benim gibi hergun ayni evde yasamak zorunda oldugunuzu. Bugun iyice sinirlerim tavan. Siz sansli olanlardansinzi.

Pinti insan etrafindakileri de pintilige zorluyor bu bir gercek. Kulak arkasi ediverin. Dinlemeyin konusmalarini mutsuz olmayin.
Nasilsa ayriliyorsunuz. Ayrica gayet hesapli harcama yapmissiniz. Güle güle oturun:nazar::nazar:

arkadaşlar, merhaba...
Maaş günü tüm parayı babanın eline sayıp içinden sana üç kuruş harçlık vermesine izin verseydin hiç surat yapmazdı biricik evladı olurdun

Madem boşandınız keşke baba evine geçmek yerine hemen ayrı eve çıksaymışsınız...

arkadaşlar, merhaba...
Allahtan ayrı eve çıkmanızı sorun etmemiş
cimri ve aşırı titiz insanla ömür geçmiyor

Bence onlarla yaşamaya devam etmenizi ve kendisine maddi destek olmanızı istiyordu ama bunu dile getiremediği için başka şeyleri bahane ederek sizi yoruyor.

Kendiniz çalışarak kazandığınız parayı nasıl harcayacağınızın tasarrufu size kalmış bişey.

Bir de bu tür konularda şu dikkatimi çekiyor.Erkek çocuklarına da böyle kazandığı parayla ilgili tahakküm kurmaya çalışıyorlar mı ebeveynler? Hep kadının maaşı üzerine bir hakimiyet ve harcamalarına karışma var gibi geliyor bana.Hani kadınları ezik gördüklerinden mi neyse.Aynı durumda bir erkek olsa babanız laf edebilir miydi bilmiyorum.

X