Bu Kız Ne Zaman Tuvalete Girer?

Anlıyorum…

Ben de beceremiyorum işte…

Şu 3 günde bezden kurtulanlar neredeler acaba?
Benim o. Burda da konum vardı hatta kızımın tuvalet eğitimi ile ilgili. Sanırım 3 günde geceli gündüzlü bıraktı.
Ama oğlum epey gec biraktı bezi.
Güle güle kakalar diye bir kitap var,ikisine de okudum,işte kaka ailesi var çocuk kakalar evde bekliyor,ama çocuk kakasını yapmadigi için annesi eve gidemiyor vb bir hikaye vardı. En son ćocuk kakasini yapmıştı da anne kaka eve gitmişti. Benim çocuklarımda işe yaradı bu kitap.
Onun dışında sabır gerekiyor. 3 gün sürmez atıyorum 5 gün sürer. Klozete yapmıyorsa lazımlık alın,oglum uzun süre klozete oturmadı,lazımlığa yaptı,korkuyordu belkide bilemem ama banyoda değil holde duruyordu lazımlık,uzun süre oraya yaptı, alıskanlık edindikten sonra banyoya alip,en sonda kaldırdım lazımlığı. Bir anda olmuyor kısacası. Zamanla oturuyor.

Ay korktum ya. Yapmayınca of çok zeki olmaları canımı sıkıyor bazen 🤣
😂😂
çocuklar çok iyi gözlemciler, az daha büyüsün o zaman daha iyi anlayacaksın senin yumuşak karnını nasıl ögrendiğini, seni nasıl parmağinda oynattiğını.
Ben ön dişleri düsen çocuklara bayılırım, kızımın daha 2 gün önce ön dişleri düstü sen ne ara benim bunu sevimli bulduğumu anladında benden bir şey istemeye gekirken ön dişlerinin yoklugunu gözüme soka soka gelip sevimlilik yapıp istediklerini yaptırmaya çalışıyosun dimi 😂 bu konuda çok profesyoneller

😂😂
çocuklar çok iyi gözlemciler, az daha büyüsün o zaman daha iyi anlayacaksın senin yumuşak karnını nasıl ögrendiğini, seni nasıl parmağinda oynattiğını.
Ben ön dişleri düsen çocuklara bayılırım, kızımın daha 2 gün önce ön dişleri düstü sen ne ara benim bunu sevimli bulduğumu anladında benden bir şey istemeye gekirken ön dişlerinin yoklugunu gözüme soka soka gelip sevimlilik yapıp istediklerini yaptırmaya çalışıyosun dimi 😂 bu konuda çok profesyoneller
Aklım almıyor zaten bu zekalarını 🤣 maşallah tüm bebişlerimize 😍🧿

Aklım almıyor zaten bu zekalarını 🤣 maşallah tüm bebişlerimize 😍🧿
folik asitleri fazla kaçmış 😁
Bir programda izlemistim prof.bir cocuk doktoru "Folik asit cocuklarını eğitebilmek için o kişininde folik asit çocuğu olması gerekir" demişti.
O yüzden biz baştan 2-0 yeniğiz 😂

folik asitleri fazla kaçmış 😁
Bir programda izlemistim prof.bir cocuk doktoru "Folik asit cocuklarını eğitebilmek için o kişininde folik asit çocuğu olması gerekir" demişti.
O yüzden biz baştan 2-0 yeniğiz 😂
Hahahah bazen kızımın beni eğittiğini düşünüyorum 🤣 bu arada kaç günde kaka öğreniyorlar? 😢

Anlıyorum…

Ben de beceremiyorum işte…

Şu 3 günde bezden kurtulanlar neredeler acaba?
20 yaşındaydım kızım tam 2 yaşına bastiginda artık beze değil tuvalete yapicaz tamam mı annecim dedim tamam dedi bikac kez ben gösterdim sonra lazumliga hep kendisi yaptı o gün bugündür hiç sorun yaşamadık 13 yasinda 😂 her çocuk farklı bizimki biraz mucize illaki zorlukları olacaktır Allah dağına göre kar veriyor soru sahibi arkadaşım illa öğrenecek üzme kendini doğal süreç hepsi🙏

29 aylık küçük tuvaletini yapıyordu şimdi onu da bıraktı bezi çıkardım bağırarak bezi bulup giydi kakayı hiç yapmadı lazımdık var 1 yaşından beridir oturuyor klozete aparat aldım eglencesıne ona da oturuyor dışarısı için hazırlık yapıp portatıf tuvalet de aldım işe yaramıyor baskı hiç yapmıyorum bır süre ara verıp tekrar soruyorum tuvalete yapalım bezı çıkaralım mı cevap ıııı hayır
Memeyı bile bırakamadık hatta sen bu gıdısle 10 yaşına kadar emzırırsın dıyen komsularım oldu dün alay konusu olduk
Ben böylesi bır annemın işte baskı yok zamana yayıyorum belkı fazla rahatım
Doktor bırsey sürme salça vs sabir taşı gibi öyle bıraktırma da deyınce onlarıda denemiyorum bırkac kez eşim denedi kızım mendıl getırıp sildi
Ah ne uzun yazdım burada yerımı alıyorum 😌

WC eğitiminden meme emme işinden sınıfta kaldım başarısız anneyim

Bazen anneleri kırmayı çok seviyor yine sayın anneler. Vakti gelince olacaktır. Çocuklar çok farklı oluyor ben kızıma 3,5 yaşta ancak başlayabildim çünkü ne yaptıysam olmadı oda kreş yardımıyla oldu. 3,5 yaşta yazın kreşe verdim hem kendi isteğiyle hemde tuvaletten ötürü. Kreşte söylermiş çişini evde 2 hafta söylemedi bana ben götürdüm yada altına yaptı bu arada büyük tuvaleti tuvalete yapması 6 ay sürdü 4yaşına 10gün kala tuvalete yapmaya başladı büyüğünü. Kreştede yapmazdı tutardı ama çişini yapardı. Ben kreşe sabah girer yaptırırdım.. sabahları yapardı çünkü. Kardeşi var kendinden iki yaş küçük onun kıskançlığından sebep uzadı doğmadan öncede halledemedik hazır değildi. Şimdi abuk subuk yorumlar yapmasınlar size.. geç kalmış olmamış vs vs… her çocuk kendine özeldir. Bu süre uzayadabiliypr bende çok endişe etmiştim ama şükür öğrendi ce bitti sıra oğlumda. Bu arada kızım hiçbirşekilfr tuvaletle ilgili değildi … ama oğluö daha uyumlu başlayacağım yine kreş eşliğindr çünkü psikolojik olaral yardımcı olabilvek eşimden başkası yok erkeklerde bu konularda geriye atıyorlar kendilerini. En doğru zamanda öğrenecektir.

Bazen anneleri kırmayı çok seviyor yine sayın anneler. Vakti gelince olacaktır. Çocuklar çok farklı oluyor ben kızıma 3,5 yaşta ancak başlayabildim çünkü ne yaptıysam olmadı oda kreş yardımıyla oldu. 3,5 yaşta yazın kreşe verdim hem kendi isteğiyle hemde tuvaletten ötürü. Kreşte söylermiş çişini evde 2 hafta söylemedi bana ben götürdüm yada altına yaptı bu arada büyük tuvaleti tuvalete yapması 6 ay sürdü 4yaşına 10gün kala tuvalete yapmaya başladı büyüğünü. Kreştede yapmazdı tutardı ama çişini yapardı. Ben kreşe sabah girer yaptırırdım.. sabahları yapardı çünkü. Kardeşi var kendinden iki yaş küçük onun kıskançlığından sebep uzadı doğmadan öncede halledemedik hazır değildi. Şimdi abuk subuk yorumlar yapmasınlar size.. geç kalmış olmamış vs vs… her çocuk kendine özeldir. Bu süre uzayadabiliypr bende çok endişe etmiştim ama şükür öğrendi ce bitti sıra oğlumda. Bu arada kızım hiçbirşekilfr tuvaletle ilgili değildi … ama oğluö daha uyumlu başlayacağım yine kreş eşliğindr çünkü psikolojik olaral yardımcı olabilvek eşimden başkası yok erkeklerde bu konularda geriye atıyorlar kendilerini. En doğru zamanda öğrenecektir.
Bu arada 6 ay küloduna yaptı kakasını günde 2-5 arası yani çocuğu bilmem bende travma kaldı tuvalet eğitimi🥲

Merhaba hepimize mutluluk dolu anlar diliyorum.

İnsanlık için küçük bizim için büyük bir sorun var.

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Çok uzattım; kusura bakmayın.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Bezi çıkarmakla acele mi etmişiz?
Beze dönmek için erken mi?
Sabredeyim mi?

Acaba bilmeden onu üzmüş mü oldum,bezden çıkınca?

EDIT:Gündemin anlam ve önemi için şarkımızı eklemeyi unutmuşum.

Bu yaşta genelde aynı saatlerde cislerini ve kakaralarini yaparlar.. yani bezi atmadan veya artık atmışsın o saatleri aklında tut veya yaz alarm kur.. diyelim 1 de yapar genelde ondan 10 dk evelden tuvalete oturtur tuvaleti istemiyorsa gitmek genelde korkarlar orda yapmaya lazimlik al tv olan odada otursun.. bir kere yaparsa onda zaten hoşuna gidecektir merak etme pide şarkı varya pepe de çıkan çişimiz tuvalette kakamız tuvalette artık kimse yapmayacak altındaki beze diye şarkı söyle ona 😂😂 hatta arabada gezerken de babasıyla beraber söyleyin bu şarkıyı 😁 hemen pes etme

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Benim oğlum bu sene 3yaşındayken öğrendi. Tam 3. Denememde başarılı olduk. Kitaplar stickerlar şarkılar her şeyi denedik. Çok da pedagojik farkındalıkla büyütmeye çalıştık bu zamana kadar aslında ama burda o pedagojiler falan sökmedi öyle üç beş günde kolayca olmadı☺️ yaklaşık 15 günde artık gitmeye başladı. Bi süre kakasını altına yaptı sonra onu da bıraktı. Gece maşaallah bezliyken de çiş yapan bi çocuk değildi avantajımız bu oldu. Gündüz 2 3 ay kaçırmalar oldu çok oyuna dalınca falan. Şuan bir sene olucak öğreneli ama hala oyuna dalsa külodunun önü minik ıslanıyor. İnatlaşınca da dikkat çekmek için bazen çiş yaptığı oldu. Bu uzun bir süreç özellikle şimdiki çocuklar nedense kolay öğrenemiyor. Bazı anneler nasipli orası ayrı☺️ canınızı sıkmayın. Bir buçuk ay kadar bi süre koyun kafanızda . İçinizi genişletin. Ferahlamaya çalışın. Altına yapan bi yetişkin yok bunu düşünün. Biliyorum anda kalmak zor ama sabrınızı o güne harcayın yarın nolcak bi hafta sonra nolcak diye kendinizi tüketmeyin. En önemlisi çocuklar 3 günde ya da 3 ayda öğrenicek bunu ama ona yaşattığımız hisler hep bilinç altında kalıcak… bunlar benim motivasyonumdu. Bol dua 🤲🏻 rabbim hayırlısıyla öğretsin

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Her cocuk kendine ozeldir. Benim kizim da erken dogdu asla yasiti olanlarla kiyaslamadim. Su an uc bucuk yasnda ve o yasina kdr wc egitimi icin denemedim bile. 2bucuk yasnda konusmaya baslamisti o yuzden onumuzdeki uaz baslarim dedim ve daha gecen hafta basladim
İlk gunden itibaren bezi cikardim tamamen zaten gayet mutlu oldu cnku bezle rahat edemiyorlar malum sicak
Ama ilk gun evde cisini yapmadigi kose kalmadi desem yeridir😆 ve dalga gecer gibi yaptiktan sonra cisim var diyordu
İkinci gun yine ayni her koseye ozellikle cisini yapti bir de gozlerime bakiyor kizacak mi diye 😆
Ucuncu gun daha etrafi sulamaya baslamadan " bugun cisini burdaki sevimli tuvaletine yap ve sonra buyuk klozetteki cis arkadaslarinin yanina goturelim birlikte ne dersin " dedim inanmazsiniz olur tabi ki dedi gitti oturdu ve cisini yapti 😆 ben şok😆 sonra surekli anne cisim var hadi yapayim da arkadaslarina goturelim deyip duruyor ayni zaman da kaka icin de durum boyle. Su an surekli su iciyor ki cisi gelsin arkadaslarinin yanina dokmeye gideyim diye 😆 bu tarz oyunlu sekilde deneyebilirsiniz. Bir de ben ilk yaomaya basladigi zamanlarda elini tutuyordum ya da sevdigi bir seker cikolata falan veriyordum sanirim bunlarin hepsi yardimci oldu bana

kendinizi üzmeyin desemde ister istemez insan üzülüyor. o sosyal medya da gördüğümüz 3 günde öğrendi lafları hep klasiktir. geçen sene kızım 36 aylıkken başladım öğretmeye ilk başlarda tuvalete oturmak istemedi kaçıyordu. sonra kabul etti tuvalete oturdu bu sefer yapmıyordu saatlerce tuvalette beraber oturuyorduk. baktım bu böyle olmayacak evdeki bütün halıları kaldırdım lazımlık aldım salonun ortasına koydum. çizgifilm açtım lazımlığa oturttum bol su içirdim vs. çok şükür zor da olsa ilk çişini yaptı ve benim o anki mutluluğum anlatılmaz yaşanır. tam dedim öğrendi çok şükür bu sefer de altına kaçırma olayları başladı bazen bilerek yapıyordu bazen tutamıyordu. çok kızdığım oldu maalesef artık sabrım taşıyordu. öyle böyle derken üzerinden bir sene geçti ve şu an hepsini tatlı bir anı olarak hatırlıyorum ve çok gülüyorum halimize. emin olun sizinki de öyle olacak çok zor bi süreç gerçekten Allah sabır versin. ama 3 günde öğrenmiyorlar bu bi süreç. her çocuk aynı değil kimi erkenden öğreniyor kimi geç öğreniyor. çok kasmamaya çalışın eninde sonunda o tuvalete oturup yapacak.

Benim oğlum 40 aylıktı! 40 :) bir buçuk günde bıraktı. tabiki klozete alışması, yatmadan hadi tuvalet diyince sıkışmadan sa yapabilmesi, tüm gece kuru kalması zaman aldı ama 1 buçuk günden sonra hiç paçadan şarıl şarıl çiş akmadı, 1 kere bile kakasını altına yapmadı.
18 aylıktan beri lazımlığı tuvalette dururdu, kitaplar, onlar bunlar... hiçbir şey motive etmedi. Ne güzel oyunuma ara vermeden yapıyorum anam temizliyor benle ilgilenmiş oluyor diye düşünüyordu herhalde. Sonra abilik övdüm, külot giyerse yazın havuza gidebileceğini söyledim, bir kağıda çiş ve kaka yaptıkça sticker yapıştırdık. ödüllü kutucuğa geldikçe bir şeyler kazandı; oyun hamuru, küçük araba, sayı magnetleri vs... Sticker kağıdında yer kalmayınca en büyük ve son ödülü kazanmış olur. İtfaiye arabası istemişti, en büyük ve pahalısından aldım tamam dedim artık oyun bitti, en büyük ödülü kazandın. Büyük olduğu için oyunun kurallarını, şartlarını anlayabiliyordu. Hiç ödül yoksa kakamı yapmam filan demedi. Belki de yapısı gereği sorun çıkarmadı. Ben ödülün çok faydasını gördüm, prensip olarak ödül kötü demeyin, bir değerlendirin.

X