Bu Kız Ne Zaman Tuvalete Girer?

Benim oğlum her akşam anahaber izleyip dedesiyle siyaset konuşuyordu, üç yaşını geçmişti ve hala bezi bırakmamıştı
Bir gün estiler artık bana
Göbeğini elleyip bak içerde kakalar top oynuyor dedim
Bir vakit sonra kakalar yoruldu dedim
Sonra dışarıyı gösterdim bak akşam oldu kakalar annesine gitmek istiyor üzülüyorlar hadi onları annelerine yollayalım dedim klozete oturttum
Hazırlanmışlar hadi çıkarda gitsinler annelerine dedim yaptı
Güle güle kakalar koşun annenize gidin evinize diyip bastık sifona el salladık filan
Alışana kadar böyle yaptım ben
Bu çocuklar nasıl bir şey ya. Şebek ediyorlar insanı. Benim de yeğenim tuvalete alışma sürecinde büyük tuvaletini yapmaktan çok korkuyordu. Önce ben giriyordum. Sonra o yapıyordu. Bak şimdi bebek kaka teyze kakanın yanına gidiyor derdim korkmasın diye. El sallıyorduk filan. Rezillik resmen. 😂

Hanımlar Benim de durum bambaşka ben Tİ uyguladım bebekliğinden beri ve 6 aydan beri kakalar lazımlığa yapılıyor, toplasan 10 kez kaza olmuştur onun haricinde hep lazımlığına yapıyor saatleri var zaten bide gün içinde geldiğinde anlıyorum, dönem dönem direnme oldu istememe oldu ama hiç biri aşılmayacak şekilde olmadı, şuan 16 aylık olduk bende aslında çişi de öğretebilmeyi çok isterdim ama ybb kullanamadım, bu süreçte bakalım kaç yaşına kadar böyle gidecek yada nasıl öğrenecek bilemiyorum, şuan kelimesi de az olduğu için denemiyorum ama sanki çiş yaparken de belli ediyor uğraşsam öğretebilir miyim , böyle benzer bir süreç yaşayan var mıdır?
Çok küçük. Size tavsiyem kesinlikle kendisi söylemeden başlamayın. Tuvalet eğitimi çok önemli. Çocuğun karakterini etkiliyor. Biraz garip ama karalteri oluşturan tuvalet eğitimi 🥹

Allah kolaylık versin.
Benim ablamda alıştırıyorken biraz sürdü.
Normal yeni yeni alışıyorlar.
Bez çıktıktan sonra.
Bu şarkılı müzikli çocuk için küçük boy alıştırma kulozeti var .
onda öğrendi yiğenim.
ablam her yaptıkça ödül verirdi.
😀😃

Çok küçük. Size tavsiyem kesinlikle kendisi söylemeden başlamayın. Tuvalet eğitimi çok önemli. Çocuğun karakterini etkiliyor. Biraz garip ama karalteri oluşturan tuvalet eğitimi 🥹
Teşekkür ederim bende erken olduğunu düşünüyorum çünkü kaka çiş gibi değil çok fazla yapıyor ve hissetmesi daha zor , en azından biraz kendini ifade edebilmeli sanırım, araştıracağım 🌸

Teşekkür ederim bende erken olduğunu düşünüyorum çünkü kaka çiş gibi değil çok fazla yapıyor ve hissetmesi daha zor , en azından biraz kendini ifade edebilmeli sanırım, araştıracağım 🌸
Kesinlikle öyle. Kızım 24 aylık ben öncesinde söylediği için başlamıştım ama mesela başlayınca söylemeyi bıraktı ve işediğinde onun su olduğunu oynatılacak bir şey olduğunu sanıyordu ve söylemeyi bırakmıştı. Kaşlarını çişte sıkmaları çok daha zor oluyor ve çok sık işiyorlar.

Kesinlikle öyle malum sifonu falan çekmeden çıkıyorlar rezillik altında travma mı vardır nedir

Çocuk gelişimci olarak söylüyorum şu an kendini baskı altında hissetmiş ve sizinle inatlaşıyor. Acele etmeyin bezi tekrar takın eski düzene geri dönün bu sefer kendi takmak istemicek

Kesinlikle öyle. Kızım 24 aylık ben öncesinde söylediği için başlamıştım ama mesela başlayınca söylemeyi bıraktı ve işediğinde onun su olduğunu oynatılacak bir şey olduğunu sanıyordu ve söylemeyi bırakmıştı. Kaşlarını çişte sıkmaları çok daha zor oluyor ve çok sık işiyorlar.
Bide bu işin gecesi var , gece kaka yapmıyorlar ama bez çiş dolu

İyi akşamlar kardeşim tuvaller eğitimi için çok sabırlı olmak lazım öncelikle yok ben 3 çocuk alıstırdım büyüttüm 2 yada 3 günde öğrendi gibi sözleri bence çok kaile almayın 10 tane çocukta olsa 10 tanesinde hepsindede ayrı ayrı acemilikler yaşanıyor çünkü her çocuk farklı emin olun tuvaller eğitimini en az bir ay önce tam kavratamazssınız bunun için çok sabırlı olmanız lazım tabi kimi çocuk 1 hafta kimsi 3 gün ama her çocuk farklıdır en az bir ay bu süreç içerisinde baya sabırlı olmamız lazım mesela ben bı çocuğum 3 günde bir çocuğum 1 ayda anca kavradı oda sadece gündüzleri yani her çocuk farklı tabi çok zorlarsa sizi 1 aydan daha uzun sürerse tekrar bezle bu süreci unuttur tekrar baslatırsınız eğer sürekli altına yapmaya alısırsa bundan vaz geciremezssiniz artık bence böyle kardeşim başka annesi olarak siz daha iyi anlarsınız

Merhaba hepimize mutluluk dolu anlar diliyorum.

İnsanlık için küçük bizim için büyük bir sorun var.

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Çok uzattım; kusura bakmayın.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Bezi çıkarmakla acele mi etmişiz?
Beze dönmek için erken mi?
Sabredeyim mi?

Acaba bilmeden onu üzmüş mü oldum,bezden çıkınca?

EDIT:Gündemin anlam ve önemi için şarkımızı eklemeyi unutmuşum.

Ben bu konuda şanslı olanlardanım sanirim tuvalet egitimi 2 saat sürmedi bizim ama, kakayı tuvalete yapmasi icin size taktigimi yazayim.
kızıma öncesinde kakaların tuvalette sifona bastığımızda balıklara yem olarak gittiğini anlattim.
sonra eve süs balığı aldık, kakanı yapta balıklar yesin annecim karınları çok acıkmış balıklara yemek gönder hadi dedim hemen yaptı.
Sonrasini kendi dört gözle bekledi, kakam gelsinde balıkları doyurayim diye
Tabi bu süreçte bezi çikarmadan bir kaç gün once biz eşimle hep, ben bi balıkları doyurayım diyip diyip kalktık yanindan 😂

İnstagramda “3 günde çözdük,5 gün sonra altına kaçırmamaya başladı” cümleleri ile gaza gelip geçen pazar halıları kaldırıp bezi attık. Tabii ki önceden kıza anlattık. “Artık tuvalete girelim,bezi küçük arkadaşlara verelim” diye. Tuvalet kitaplarını ezbere okuyor. Hazır gibi bir görünüyordu. Şu anda tam 30 aylık. İnanın 2 yaşından beri benimle tuvalete girer,klozete oturur,sifonu çeker,ellerini yıkardı. Şimdi hiç bir şekilde tuvalete oturmak istemiyor,oturunca hemen kalkıyor o anda bırakıyor tuvaletini. Oysa 5 dakika otursa yapacak. Ki bu sanırım 3 defa oldu.

Asla kendi söylemiyor,dün salonda oyun oynuyoruz,ayakta büyük tuvaletini yapıyor ben de anlıyorum. Gözümün içine bakarak ben hiç bir şey sormadığım halde “yokmuş,yokmuş” dedi “tamam” dedim. “Büyük tuvaletimi yapıyorum,büyük tuvaletimi yapıyorum” diye bağırıp gülmeye başladı. 1 saat sabrettim öyle kirli durdu,asla söylemedi. Ayakta durdu,durdu,çok yoruldu,kucağıma oturdu. “bak büyük tuvaletini yapmışsın,gel temizleyelim bacağım kirlenmiş” dedim. “Bacağını yıka,başka şort giyebilirsin” dedi. Sakinlikle aldım,sildim,yıkadım. Anlatıyorum “bir dahaki sefere gelmeden önce haber ver,şortun kirlenmesin” diyorum. “Tamam,söylerim”diyor. Bezliyken 10 defada 5ini söyleyen çocuk söylemez oldu. Acele mi ettik bezi çıkarmakla. Yeniden bağlayayım mı? Bu arada 30 aylık ama 2,5 ay kadar erken doğdu. Yani daha küçük aslında. Ama çok şükür ince yapılı olmasına rağmen kendini iyi ifade edebilir,ne istediğini bilen ve anlatan bir çocuk.

Bezi çıkardığımız andan beri bezi hiç sormadı ama normalde ortada görmediği oyuncağı,kitabı soran bir çocuk.

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Bende 2 yaşında falan tuvalete alıştırmaya çalıştım ama çok inat etti..En son tekrar beze döndük pedogoglar inada binerse çok ileri yaşlara kadar altına yapar 3 yaşından sonra tuvalet alışkanlığı daha rahat kazanır dedi bende 3 yaşına kadar bekledim bu sene 3 yaşında 4 e girecek.Bezi çıkarttık bir haftada kendi kendine söylemeye başladı sadece iki kez altına kaçırdı başta o kadar.Biraz daha deneyin olmuyorsa 3 yaşını bekleyin derim çok kolay öğreniyor o zaman .Ben artık sadece geceleri bez bağlıyorum çoğu gece de bezine yapmamış oluyor.

Kesinlikle öyle malum sifonu falan çekmeden çıkıyorlar rezillik altında travma mı vardır nedir
Ay evet acaba ondan mı? 🤣
Bide bu işin gecesi var , gece kaka yapmıyorlar ama bez çiş dolu
Evet. Ama alışınca gece kendileri uyanıyor çiş için. Kızım iki gündür öğlen kuru bezle kalkıyor. Gece taktığım bez aman yarabbi 🤣 bir kilo çıkıyor 🤣

Ben bu konuda şanslı olanlardanım sanirim tuvalet egitimi 2 saat sürmedi bizim ama, kakayı tuvalete yapmasi icin size taktigimi yazayim.
kızıma öncesinde kakaların tuvalette sifona bastığımızda balıklara yem olarak gittiğini anlattim.
sonra eve süs balığı aldık, kakanı yapta balıklar yesin annecim karınları çok acıkmış balıklara yemek gönder hadi dedim hemen yaptı.
Sonrasini kendi dört gözle bekledi, kakam gelsinde balıkları doyurayim diye
Tabi bu süreçte bezi çikarmadan bir kaç gün once biz eşimle hep, ben bi balıkları doyurayım diyip diyip kalktık yanindan 😂
Benim kızım uyku balıklara verme bana ver diye ağlar hahahaha o kadar sahiplenir malını 🤣

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

Merhabaa merhabaaa yeni bez bıraktırmış bi anne olarak ben de cevaplamak istedim:) öncelikle hiç geç mi kaldım acaba diye strese sokma kendini senin çevrende nasıl bilmiyorum ama benim çevremde hala bezi bırakamamış bi sürü çocuk var 3 yaş civarı hepsi bi tane 2 yaşında bırakan var yani bebkten bebeğe değişiyor onlar hazır hissettiği zaman hiç zorlanmadan bırakıyorlar gerçekten benim bebeğim 28 aylıkken bıraktırdım çok şükür 6 günde tamamen gece gündüz bitti o aşamada çok alıştırma bezi attım çöpe ama 6. Günün sonunda tamamen bitmişti çok şükür öncelikle naçizane tavsiyelerim sticker işe yarıyor gerçekten eğlenceli oluyor onlar için ve lazımlıktam ziyade klozete yapması avantaj senin içinde onun içinde yaptıktan sonra çişe bay bay yapabilirsin ooo başardın harikasın gibi takdir cümleleri kurabilirsin bizde işe yaramıştı en önemlisi bezi çıkarttıysa asla geri takma bi kete takarsan he bunu yapmayınca takacak mantığı oluşur benim düşüncem o zaman daha da zorlanırsın onun söylemesini beklemeden mesela kakasının ne zaman geldiğini biliyorsndur bizim yemekten sonra hemen gelir ben onu takip ederek o söylemeden oturttum hep gel çişimiz bakalım ne renkte gelmiş vs vs gibi şeylerde denedim çok uzun oldu ama az da olsa yardımcı olabilmek istedim inşallah işine yarar ve tez zamanda atlatırsınız 🌹☺️

Bu çocuklar nasıl bir şey ya. Şebek ediyorlar insanı. Benim de yeğenim tuvalete alışma sürecinde büyük tuvaletini yapmaktan çok korkuyordu. Önce ben giriyordum. Sonra o yapıyordu. Bak şimdi bebek kaka teyze kakanın yanına gidiyor derdim korkmasın diye. El sallıyorduk filan. Rezillik resmen. 😂
Ayyy gerçekten rezillik, tam çocuklara uygun bir yöntem yani 😂
Ben bayılıyorum bu anılara ya

Aklım karıştı.
Ne yapayım a dostlar?
Sabredeyim mi?

am da aynı hafta bezi bıraktırmışız kızlarımıza. Yorgunluktan bitmiş haldeyim. Benimki 33 aylık. Geç kaldık biliyorum ama

Ahh laale tam da aynı hafta bezi bıraktırmışız kızlarımıza. Seni en iyi ben anlarım şu ara sanki. Benimki 33 aylık. Geç kaldık biliyorum ama ablasının lgs’si, mezuniyeti, bayram, tatil derken sakin zaman bulamadık ve bu zamana sarktı.

Ben de Salı attım bezi. İlk gün çok kaçırdı, 2. gün pek bir şey değişmedi. 3. gün ve 4. gün tek sefer kaçırdı. Ama bugün kaotik ve yorucu bir gündü ve defalarca altına kaçırdı. İşin enteresanı dışarda hiç kaçırmamasına rağmen evde koşuşturmaca varken üstelik sürekli sormama rağmen çok fazla kaçırdı. Bence stres ve yorgunluk çocukları etkiliyor ve odaklanmasını zorlaştırıyor, ben buna bağladım bu günü.

Bir de doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama gitmek istemiyorsa ben ablasını kullanıyorum. Mesela 1 saat geçmiş ve ben tuvaleti olduğunu biliyorum. Ama tuvaletim yok diyor. O zaman ablayı çağırıyorum. Diyorum ki kardeşin yapmayacakmış tuvaletini, sen yap o zaman. Öyle olunca küçük koşa koşa oturuyor hemen tuvalete. Bu hep böyle olmuyor tabi. Ama kaçıracağını sezersem kullanıyorum bu taktiği ne yalan söyleyim. Umarım psikolojik anlamda yanlış bir şey değildir.

Ben de daha süreci tamamlayamadım. Büyük kızımda edindiğim tüm tecrübeyi de unutmuşum uzun yıllar geçtiği için. Ya da her çocuğun huyu suyu farklı bilemedim. Ama ben sana yarım saat-1 saatte bir istemese de götürmeni tavsiye ederim. Bizimki el yıkamayı çok sevdiği için onun aşkına gidiyor genelde. Bir de gece bez bağlıyor musun bilmiyorum ama varsa hemen at. Bir bağla bir bağlama derken kafası karışıyor, adapte olamıyor çocuklar. Konunu takipteyim. Çünkü bu aralar benim de en büyük derdim tuvalet. Tavsiyeler benim için de çok işe yarar. İkimize de kolaylıklar diliyorum arkadaşım.

Son düzenleme:
bizimkide malına çok düşkündür aslında ama balıkları ilk evcil hayvanlarıydı aç kalmasınlar diye bir heves 😂
Kız ben balıkta alamam onu da yemek ister. Valla oturtuyorum ıkın bak yaparsın diyorum. Anne yok acıyor diye yalan söyleyip kalkıyor. Sen otur diyor bana 🤣

X