Bu iliski evlilige gider mi ? Endiselerim.

Size tecrübemi yazmak istedim. Belki aradığınız cevabı bulabilirsiniz.

Yirmisekiz yaşında başladığım ilişkim güzel bir zemine oturunca aynen sizin gibi düşünmeye başladım. Çevremin etkisi ile ciddi olan adam hemen adımlar atıyor gibi cümleler kurdum. Aldığım cevaplar ise düzen kurmak için beklememiz gerektiği ancak mutlaka evleneceğimiz yönündeydi. Dört senin sonunda o düzen kuruldu ve ilk iş ilişkimizi bittirdi. Ancak ben bu süreçte bir kere bile tereddüte düşmedim çünkü çok iyi şekilde ikna ediliyordum. Ya hep kandırıldım ya da gerçekten son anda soğudu bilemiyorum. Bu olay bana hayatı planla yaşamanın mümkün olmadığını, anı yaşamak gerektiğini öğretti.

Yazmayayım dedim ama tutamadım kendimi 😂 yakın sayılabilir bit zamanda bende 2 senelik polis sevgilimden ayrıldım. Aynı şehirdeydik ve sıkça vakit geçirirdik aynı evde olmasakta. Kaldıki biz uyumlu değil zıt karakterlerdik. Yine aşk sevgi dedik kopamadık, kapımda yattığını bilirim, konuşmak için neler yaptı neler. Beraberken eğlenirdik keyifli vakit geçirirdik ama kavgada da bir o kadar hırçlaşmalı geçerdiki ben konuşma taraftarı o ise susup konuyu kapatma taraftarı bu yüzden sorun olurdu gel zaman git zaman ben şehir değiştirmek zorunda kaldım. Ne sözler biz kavga etmeyelim yok sakin kalalım vs ilişkimiz yürür diyip durdu. Şehir değişikliğinden sonrada ayrıl barış 8 ay geçti sonra ne oldu artık yoruldum ben dedi. Ama alt minvalde hep evlilik sorumluluk ben sorumluluk alamam yattı kaldıki ben evlilikde düşünmüyorumdum stabil bir ilişki oturtalım diye yırtındım. Polis ve çevreleri ne hikmetse çok fazla gözü dışarda olabiliyor yalnızlığa gelemiyor sorumluluk alamıyor sıkışıncada manipülatif davranıyorlar. Elbette istisnalar vardır fakat çok duydum birbirlerini gazlama şekiklerini malesef ki bu kafada olanlar değişik sonuç alınamıyor...

Merhaba asagi yukarı 1 yıla yakındır beraber oldugum, beraber yaşadığım bir iliskim var. Birbirimizi epey tanıdık, acı tatlı bircok hatıra biriktirdik. İkimizde memuruz. Su anki erkek arkadaşımdan önce hicbir zaman kimseyle ( aşik olsam dahi ) evlilik düsünmedim, uzun soluklu birkaç iliskimde konusu acılsada karsımdakini evlenecek kadar tanimadıgımı ve güvenmedigimi düsündüm. Bu erkek arkadaşımı ise yeterince tanidigimi düşünuyorum. 1 yıllık beraberligimizde araya mesafeler dahi girse güven yönündende bir sıkıntı yasamadim. İliskimizin basindan beri bu yıl tayin olacağını biliyordum, iliskimizin 4.ayında ve yaklasik 1 ay önce geleceğe dair benimle hicbir plan yapmadığını bundan rahatsiz oldugumu dile getirdim. O ise daha tayin yerinin,calisma sartlarinin belirli olmadıgını önce düzenini oturtması gerektigini, onunü görmek istediğini , uzaktaykende bana kosulsuz güvenmek istedigini söyledi, iliskimizi sürdurmeye calisirmisiz olmazsa da yapacak bir sey yokmuş. Onun dısında zaten iliskimiz devam edermis "sen gelirsin,ben gelirim,görüntülü konusuruz" tarzı söylemleri gereksiz buluyormus bunlar zaten olacak şeylermiş . Ama evlilik konusunda hicbir sey demedi. Bende 1 yıldan önce zaten evlilik düsünmüyorum ama sureci 2 yıl, 3 yıl sevgili kalalım gibi uzatmak istemiyorum. Önemli olan aynı yolda aynı düsunceyle ilerledigimi bilmek eğer kafasinda evlilik diue bir dusünce yoksa ve olmayacaksa sürdürmek istemem. Bunu onada söylrdigimde yorumsuz kaldı. Ve ben sinirlendim konuyu uzatmadim. Onun tayini Istanbul'a çıktı. 1 aya gidecek. Psikologum sizin iliskinizin süreci o gittikten sonra en az 3 ay süreyle asagi yukarı belli olur demisti. Bende zaten su asamada kendimi hazır hissetmiyorum o gittiğine uzaktan güvenip güvenemeyeceğime bakmak istiyorum. Ama su an cevremde o kadar cok yillarca aylarca sevgili olup aniden terk edilen karsı taraflarda "memleketinden"biriyle evlenen oldu ki... Resmen evlilik yolundaki cogu arkadasim aldatıldı, aniden terk edildi. Bir yandan diyorum ki 1 yıl icinde tanisip evlenen cogu arkadasim aldatıldı terk edildi. Bir yandanda beraber yasadigimiz ve coğunlukla güzel eğlenceli vakit gecirdik, onun sacma tripleri ve kiskanclikları hariç bir güven sorunu yasamadık. Bu kadar süre hic konusu gecmemesi de normal değil. Bir sey dersemde evlilik meraklisi olarak görülmekten korkuyorum. Ben asla dügün,esya,ceyiz, maddiyat vs.. isteyen biri değilim bunuda ona hissettirdigimi düsünüyorum. İki kisilik sessiz sakin bir yasantı istiyorum. Buna ragmen zaten su dakika evlenmeye karar versek 1 yıla kadar evlenemeyiz. Ne yapacağımi ne düsüneceğimi bilemiyorum tecrübelerinizi paylasmanızı istiyorum.
Kendini bad-boy zanneden, ara sıra ortalığa çıkıp sizinle birlikte olan ama sonra "Sen bakire değilsin, aileme yakışmıyorsun." diyen bir sevgiliniz vardı. Ondan ve ona olan hislerinizden tamamıyla kurtuldunuz mu? Konunuzla alakalı değil ama sadece merak ettim.

Esim en az 3-4 sene cesitli bahaneler sunarak evliligi öteledi.Milyor defa ayrilip baristik bu ve baska sebeplerden.En son (33 yasinda)eeehh severler böyle işi diyerek yol verip ayrilmistim.3-4 ay sonra tüm ailesine ben evleniyorum diye haber vermiş ve o yıl evlenmistik.Iyiki de ötelemiş.20li yaşlarin sonunda bir sekilde onu evlilige zorlasaydim kucagimda cocuk adliye koridorlarinda olurdum.Yani demem şu ki kendini evlilige hazir hissetmeyen bir erkeği zorla evliliğe ikna edemezsiniz.Bir de söylemlerinde uzaktan bir dener bakariz olmazsa olmaz kafasinda bir adamin evlilige hazir oldugunu hic sanmiyorum ki doguya degil metropolun gobegine gidiyor.Bu da inceden bir ayrinti olsun.

Merhaba asagi yukarı 1 yıla yakındır beraber oldugum, beraber yaşadığım bir iliskim var. Birbirimizi epey tanıdık, acı tatlı bircok hatıra biriktirdik. İkimizde memuruz. Su anki erkek arkadaşımdan önce hicbir zaman kimseyle ( aşik olsam dahi ) evlilik düsünmedim, uzun soluklu birkaç iliskimde konusu acılsada karsımdakini evlenecek kadar tanimadıgımı ve güvenmedigimi düsündüm. Bu erkek arkadaşımı ise yeterince tanidigimi düşünuyorum. 1 yıllık beraberligimizde araya mesafeler dahi girse güven yönündende bir sıkıntı yasamadim. İliskimizin basindan beri bu yıl tayin olacağını biliyordum, iliskimizin 4.ayında ve yaklasik 1 ay önce geleceğe dair benimle hicbir plan yapmadığını bundan rahatsiz oldugumu dile getirdim. O ise daha tayin yerinin,calisma sartlarinin belirli olmadıgını önce düzenini oturtması gerektigini, onunü görmek istediğini , uzaktaykende bana kosulsuz güvenmek istedigini söyledi, iliskimizi sürdurmeye calisirmisiz olmazsa da yapacak bir sey yokmuş. Onun dısında zaten iliskimiz devam edermis "sen gelirsin,ben gelirim,görüntülü konusuruz" tarzı söylemleri gereksiz buluyormus bunlar zaten olacak şeylermiş . Ama evlilik konusunda hicbir sey demedi. Bende 1 yıldan önce zaten evlilik düsünmüyorum ama sureci 2 yıl, 3 yıl sevgili kalalım gibi uzatmak istemiyorum. Önemli olan aynı yolda aynı düsunceyle ilerledigimi bilmek eğer kafasinda evlilik diue bir dusünce yoksa ve olmayacaksa sürdürmek istemem. Bunu onada söylrdigimde yorumsuz kaldı. Ve ben sinirlendim konuyu uzatmadim. Onun tayini Istanbul'a çıktı. 1 aya gidecek. Psikologum sizin iliskinizin süreci o gittikten sonra en az 3 ay süreyle asagi yukarı belli olur demisti. Bende zaten su asamada kendimi hazır hissetmiyorum o gittiğine uzaktan güvenip güvenemeyeceğime bakmak istiyorum. Ama su an cevremde o kadar cok yillarca aylarca sevgili olup aniden terk edilen karsı taraflarda "memleketinden"biriyle evlenen oldu ki... Resmen evlilik yolundaki cogu arkadasim aldatıldı, aniden terk edildi. Bir yandan diyorum ki 1 yıl icinde tanisip evlenen cogu arkadasim aldatıldı terk edildi. Bir yandanda beraber yasadigimiz ve coğunlukla güzel eğlenceli vakit gecirdik, onun sacma tripleri ve kiskanclikları hariç bir güven sorunu yasamadık. Bu kadar süre hic konusu gecmemesi de normal değil. Bir sey dersemde evlilik meraklisi olarak görülmekten korkuyorum. Ben asla dügün,esya,ceyiz, maddiyat vs.. isteyen biri değilim bunuda ona hissettirdigimi düsünüyorum. İki kisilik sessiz sakin bir yasantı istiyorum. Buna ragmen zaten su dakika evlenmeye karar versek 1 yıla kadar evlenemeyiz. Ne yapacağımi ne düsüneceğimi bilemiyorum tecrübelerinizi paylasmanızı istiyorum.
Yaşlarınız kaç? Eğer 25 ve üstüyse evlilik konusunu hiç açmaması gelecek hayali kurmaması istemediğini gösterir. İsteyen erkek belli ediyor çünkü. Mesela bişey konuşurken evlendiğimizde şöyle yaparız böyle yaparız demiyor mu ? Psikoloğunda dedigi gibi ilişkinizin seyri o İstanbula gidince belli olur

Net olalım çünkü erkekler nettir, erkek arkadaşın seninle evlenmek istemiyor.

Devam edersin nasiptir evlenirsiniz o ayrı.

Sen de evlenmek istiyorsun beklentileriniz farklı.

Bir kadın evlilik meraklısı olmasa bile hayatındaki erkeğin onunla ciddi düşünmesini ister, onure olur

Üzgünüm yanlış kişiyle berabersin ayrılmalısın

Evliliğin e sini düşünen erkeğin yapacağı hareketler değil şunlar ki polis asker meslek grupları genelde erken evlenir meslekleri zor olduğundan bir ev düzenine ihtiyaç duyduklarından. Bu adam evlenir ama sizinle değil. Adam yalandan da olsa gönlünüzü almaya çalışmıyor olur mu öyle şey şu olsun bu olsun evleniriz bile demiyor direkt suskun kalıyor. Hele de tayini çıkan ciddi düşünen adam bir an önce bir adım atar uzak kalmayın ister. Gidince bakarızlar falan neye bakacak orda daha iyi seçenekler var mı bir araştırsın sen de kenarda dur kimse olmazsa belki…

erkek arkadaşınız çok rahat. geleceğe dair tek kelime etmemiş. bence bir yıla yakın bir süredir birlikte olduğunuz insanla bunları konuşmakta hiçbir sakınca yok. kezban gibi görünmez ne kadın ne de erkek. evlenmeyi istemek suç değil. sizin yapacağınız şey, susmak, o bir ay sonra istanbula yerleşecek. siz kendinizi yavaştan geri çekin. onsuz bir hayatınız olduğunu anlasın. taşındıktan sonra birkaç ay görüşmelerinizi seyreltin ama depresyon modunda takılmayın. kız arkadaşlarınızla gezin tozun, ya da kendinize bir uğraş bulun. geleceğinizi sanki ona bağlıymışsınız onsuz yapamazmışsınız gibi göstermeyin. sonrasında işi gücü yoluna koydu diyelim, hala birkaç ay geçmesine rağmen ses çıkarmıyorsa, diyeceğiniz şey şu: "seninle geçirdiğim zamandan pişman değilim ama ben evlenip aile olmak istiyorum. bu noktadan sonra birbirimize yardımcı olabileceğimizi düşünmüyorum, senin de benim de artık zaman kaybetmemiz saçma. sana mutluluklar dilerim."

kusura bakmayın seven değer veren erkek bir yolunu bulur gelecek planına hayatındaki kadını dahil eder. bu acı gerçeği kabullenmemiz gerekiyor.

Ben üniversiteden bir yakın arkadaşımın başına geleni anlatayım. Liseden itibaren cıktıgı baya da aşık oldugu bir cocuk vardı cocukta buna aşıktı. Çocuk Polis oldu ve van a tayini cıktı tabi biz hala okuyoruz. İki ay sonra arkadaşımdan Van'a yatay geçiş yapmasını istedi ama bu mantıklı değildi istanbulda üniversite okuyan biri van ne alaka? Arkadaşım kabul etmeyince sen misin beni yalnız bırakan bir baktık cocuk üst katındaki polis kızla 3 ay içinde evlendi halbuki 5 ay önce arkadaşıma köpek oluyordu. Tüm bunlar kısacık 5 ayda oldu. Arkadaşım mahvoldu uzunca bir süre atlatamadı üzüntüden bağışıklıgı çöktü domuz gribinden tut o dönemki bütün bulaşıcı hastalıklara yakalandı. Demem o ki kolluk kuvvetleri ve ordu mensuplarına asla güvenmeyin. Yukardaki arkadaşında dediği gibi genelde erken evlenirler. Size hala sinyal vermediyse muhtemelen vermeyecek.

Son düzenleme:
Bu adamın sizinle evlenmek gibi bir düşüncesi olsaydı, şimdi düşündüğünüz ve sitem ettiğiniz şeyleri siz değil o yapıyor olurdu. gideceği için telaşlı, üzgün ve sizinle irtibatı koparmamak için planlar yapıyor olurdu. maalesef ben de arkadaşlara katılıyorum. bu adam sıvışmayı düşünüyor sadece. ben bir geleceği olduğunu düşünmüyorum bu ilişkinin.

Evlilik meraklısı ne demek gerçekten anlayamıyorum. Her gün yüzlerce insan çatır çatır evleniyor. Tamam evlenmek bi başarı değil ama evlenmek isteyebiliriz, bunun nesi yanlış veya nesi kezbanlık ?

İlişkide en önemli şeylerden biri beklenti uyumu. Eski eşimle beraberken evlenmek istemiyordum, onun dayatmasıyla evlendik, yürümedi haliyle, boşandık. Şimdi de ben evlenmek istiyorum. Kendimi şimdi hazır hissediyorum çünkü. 1 aydır bi adamla görüşüyorum, ben evlenmek istiyorum dedim en başta. Senle evlenmek istiyorum demedim ama evlenme, aile kurma planım var dedim. Ha sen olursun bu ya da olmazsın bilemeyiz dedim. Ne istiyoruz, ne bekliyoruz ilişkiden bunları konuşmak lazım. 1 sene geçer, baktım anlaşıyoruz basarız nikahı, hevesi yok mu? çekil kardeşim önümden sıradaki gelsin der geçerim. Net olmak lazım. Benim beklentilerim neden bi adamın iki dudağının arasında olsun ki? açık açık konuşurum kem küm ederse gömerim tarihe olur biter, erkek mi yok ?

Bana “şu kadar sürede evlenmezsek biter” kafası çok ilginç geliyor. Demek ki gerçek bir sevgi yok sadece bir seçenek var karşıda.
Yani ilişki iyi gidiyorsa gidiyordur illa ki evlilik için bir ideal süre yok ki.
Ben 12 yıldır aynı adamla beraberim. 27yaş doğumgünü zamanlarında tanıştık. Üç sene sevgiliydik. 30da evlendik. 9 senedir evliyiz. Sizin gibi sınırlar koysak ayrılırdık mesela. Halbuki doğru zaman herkes için net değildir. Her ilişki için illa o süre aralığında evlenmek gerekmez
Peki evlilik konusunu ne zaman konuşmaya başlamıştınız?
Anladığım kadarıyla zaten arkadaşın 1 yıl sonunda yada 2 yıl sonunda mutlaka evlenmeliyim gibi düşüncesi yok sadece bu konuların henüz hiç konuşulmamasından ve karşısındakinin gelecek planları içerisinde olmadığını düşündüğü için rahatsızlık hissediyor.

5 yıl da 10 yıl da sevgili kalınabilir ama bu ilişkide genelde gelecek planları ortak yapılır karşındaki seni gelecek planına dahil eder sen de onu dahil edersin. Hiç bir kadın da karşısındaki erkek gelecekten bahsederken bireysel plan yapıyorsa 3 yıl beklemez kimse kimseyi kandırmasın. Kadınlar bunun sinyalini önceden alır. Alamazsa da zaten arkadaşın durumu gibi acabalar dönemeye başlar beyinde.

İsteyen evlensin, sizin için yazmıyorum ama illa evlenicem diye içine girilecek bir kurum değil ya, aşırı zor.. valla bekarlık sultanlığın en alası, ben sevgilinize hak verdim 🤣🤣🤣

Peki evlilik konusunu ne zaman konuşmaya başlamıştınız?
Anladığım kadarıyla zaten arkadaşın 1 yıl sonunda yada 2 yıl sonunda mutlaka evlenmeliyim gibi düşüncesi yok sadece bu konuların henüz hiç konuşulmamasından ve karşısındakinin gelecek planları içerisinde olmadığını düşündüğü için rahatsızlık hissediyor.

5 yıl da 10 yıl da sevgili kalınabilir ama bu ilişkide genelde gelecek planları ortak yapılır karşındaki seni gelecek planına dahil eder sen de onu dahil edersin. Hiç bir kadın da karşısındaki erkek gelecekten bahsederken bireysel plan yapıyorsa 3 yıl beklemez kimse kimseyi kandırmasın. Kadınlar bunun sinyalini önceden alır. Alamazsa da zaten arkadaşın durumu gibi acabalar dönemeye başlar beyinde.
Valla biz evlilik de konuşmadık. Öyle evlilik hayalleri de kurmadık. 2. Yılın sonunda bazı şartlar değişince e iyi de gidiyorduk, evlenme teklif etti. Ben ilişkinin başında bak ciddi değilsen devam etmeyelimi anlamıyorum. Bir dur bekle iyi anlaşıyor musun? Eğleniyor musunuz beraber. Zamana da ihtiyaç var bence

Ben ilişkinin başında bak ciddi değilsen devam etmeyelimi anlamıyorum. Bir dur bekle iyi anlaşıyor musun? Eğleniyor musunuz beraber. Zamana da ihtiyaç var bence
Ama şimdi bir karşıdakini değerlendirmeye almak var (mesleği, ailesi, karakteri, dünya görüşü, değer yargıları…) , bir de gezelim eğlenelim aşk yaşayalım kafası var. İlişkinin başında niyetim ciddi demek bak ben seni değerlendirmeye alacağım, tanımaya çalışacağım demek, gayet normal bir durum hele işin varsa belli bir yaşa gelmişsen… senin dediğine inanan bir çok genç kız evlenme niyetine rağmen ağzını açmayıp olmayacak adama yıllar harcıyor. Sen evlenmişsin tebrikler. Zaman dediğin ne kadar mesela?? 1 yıldır aynı evde yaşayan artık nişanlansın bir zahmet

X