bu aci nasil geciyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gecmiyor mu acısı peki sürekli aklında mi?
Dostoyevskinindi sanırım bir sözü var,
"önce biraz ağladılar ama alıştılar şimdi. aşağılık insanoğlu her şeye alışır."
Bu sözün ne kadar anlamlı olduğunu bu süreçte anladım ben.
Sürekli aklımda desem yalan olur, küçük bir çocuğum var, işim var, mücadele ettiğim problemler var. Ama insan hemen her an annesine ihtiyaç duyabiliyor, mutlu olduğumda hep eksiğim mesela. Kızım yürüdü konuştu hep eksiğim, o da görmeliydi diyorum hep içimden. Yılbaşı, bayram, özel günler hep eksik. Yaşadığım problemlerde elimden tutan biri eksik, ilişkimizde sorunlar yaşasak da en yakın arkadaşı olmuştuk birbirimizin. O yüzden hemen her gün aklıma geliyor, her gün içim acıyor.

Başın sağolsun öncelikle.
Anneyle anlaşamamak hiç bir çocuğun isteyeceği bir şey değil.
Görüşmeme noktasına geldiyseniz geçmişte yaşanmış olaylar, birikmiş olumsuz duygular var demektir.
Annen, bir fotoğrafına bile evinde yer vermemiş, hastalığında yanında olmamış, ameliyatından sonra merak edip aramamış bir insan.
Belki onun da kendince sebepleri vardı ama bunlar onun kendini haklı çıkarma sebepleri.
Seni bağlamaz. Seni, kendi sebeplerin bağlar.
O nasıl ki, sen beyin ameliyatı olduğunda aramayıp, kendince haklı sebepleri yüzünden vicdanen rahatsız olmadıysa,
Sen de kendi sebeplerini hatırla ve kendini suçlama.
Hayat bizi istemediğimiz , seçme şansımız olsa tercih etmeyeceğiniz yerlere sürüklüyor.
Anne kız ilişkisinde, ilişkinin seyrinden anne sorumludur bence.

Soyle dusun kuzum eger o kusken vefatt etmeseydi en fazla ne kadar kus kalacaktin?cok uzun degil....onun barismaya zamani yetmedi yetseydi elbette seni affederdi ve tekrar konusurdunuz ...acin hafifleyecek bir muddet sonra alisacaksin merak etme herp boyle kalmiyor...boyle zamanlar da mantikli dusunulmesi taraftariyim,..sen, ben, digerleri ,hepimizi ölümlüyüz sadece annene has bir durum degil herkesin bir saati var ustelik yas sinirida yok her an gelebilir onun icin dogmak ve yasamak kadar dogal bir durumu kabullen ve mezarina git duygusal davranma bu seni gercekte daha kisa surede yuzlestirecek hem otur mezari basinda konus onunla icinden ne geliyorsa soyle.

Sassly çok üzgünüm.Başın sağolsun. Genel itibariyle ile aklı başında olgun bir insan olduğunu düşünüyorum.
Nice ağır şeyler yaşadın yanında olmayan birine sırf kan bağı olduğu için vicdan yapmana değmez diye düşünüyorum.Kendine edersin.gençliğine edersin.Olan oldu bitti acı ama gitti.Kızma da küsme de kısacası sal gitsin.Dua et affet.görmediklerini evlatlarına göster.Hayat bir okul ve biz ders almak zorundayız.Kocaman öpüyorum seni umarım hemen anlatabilirsin.

Annem cok hastada geri donüsü olmayan yani son gunlerini yasiyor bende hamileyim..
Ne diyim ki yazdıklarınız beni cok etkiledi.
Bizim annemle aramız hep cok iyiydi ne bileyim acaba kendime.gelebilir miyim diye dusunmeden edemiyorum..
Annenizin mekani cennet olsun.
Konu sahibi arkadasim uzmeyin kendimizi hayat bu sonucta insanlarla iliskilerimizi ölecek dusuncesiyle kurmuyoruz.
Aranızda yasananları bilmiyorum ama kendinizi suclamayın hepsi gecmiste kaldi yardım alın sizde zor seyler yasamissiniz.
Mekani cennet olsun annenizin.

Anne kız ilişkisinde, ilişkinin seyrinden anne sorumludur bence.

Sabahtan beri aklimdaki dusunceyi inanilmaz guzel ozetlemissiniz. Anne degilim ama ablayim benden yedi yas kucuk bir kardesim var. Ne demek istediginizi anliyorum. Annesinin bu sekilde bir kirginliga yikima yol acmasinin binbir sebebi olabilir. Kendi ailesinden sevgi gormemistir vardir da vardir. Ama bu sebeplerden hicbirinin cocugun sucu oldugunu dusunmuyorum.

Aynı düşünüyoruz. Çocuk boş temiz bir sayfa olarak geliyor dünyaya. O sayfaya ilk satırları yazan da annedir.
Hatırlayamadığımız kadar küçük zamanlarımızda bile yaşadığımız travmalar bilinç altımıza kaydediliyor.
Küçük bir çocuk için, anlamlandıramadığı sert bir bakış, bir surat ifadesi bile büyük travma olabilir oysa.
İleriki yıllarda senin de anlattığın gibi, hissedilen o sevgisizliği ilgilenilme ihtiyacını, her birey kendi üslubunca ifade etmeye çalışıyor.
Karşı taraf bunu anlarsa iletişim kuruluyor. Anlamak isterse de diyebiliriz.
Yok anlamaz ise kopuş kaçınılmaz oluyor.

Şifa diliyorum annenize, kaybetme korkusu kaybetmekten daha zor diyebilirim. Ne kadar zor da olsa başka çare olmayınca alışıyor insan, çocuğunuza sarılacaksınız siz de. Mucizeler insanlar için ümidinizi kaybetmeyin.

Yillardir uzuluyorum anneme tam iyilesti derken hep daha kotusuyle karsilastik.
Yasadiklarimiz cok agirdi..
Evet cocuklarim icin ayakta durmam gerekiyor.
Tesekkur ederim Alıcja

Çok büyük suçluluk duyuyorsun anlıyorum ama o kadar yeni ki normal bunları hissetmen. Zamanla anlayacaksın hepsinin boş olduğunu. Onu kırdıysan bile emin ol kırdığın an seni affetmiştir sassy. Sen kırıldıkların için affetmesen bile o seni o an affetmiştir.

Ya sen ölseydin S sassyassyy ?

Sen de zor zamanlardan geçtin, kanserle savaştın, ameliyat oldun vs vs, ya sen ölseydin?

Olamaz mı yani, gayet de ihtimal dahilindeydi bence. O zaman annen aynı vicdanla kalacak mıydı? Hiç sanmıyorum çünkü öyle olsa bunu hastalık sürecinde, ameliyatında vs anlardın. Demek ki seninle bu seviyede bir ilişki istiyormuş.

Annedir kutsaldır bıdı bıdı bana pek işlemiyor. Anne, annelik yaptığı kadar annedir. Benim bir ufaklık var yakında 2 olacak yaşı. Ona ne verirsem onu geri alıyorum. Bunu bu kadar iyi gözlemlemişken seni suçlamam mümkün değil. Böyle görmeseydin böyle davranmazdın. Evlatlar ebeveynleri taklitte muazzam başarılılar.

Bu arada ben de babamı kaybettim, 10 sene oldu. Elbette benim de evlat olarak yarım kalmışlıklarım, yaşadıklarımda onu arayışım vs oluyor ama hayat akıyor bir şekilde. Acıya saplanıp kalmanın sana bir faydası yok. Gidenler gittiler. Sıra bize gelmiş olsaydı biz giderdik. Evlatların ebeveyn gömmesi, ebeveynlerin evlat gömmesinden iyi bence. Allah sıralı ölüm versin diye boşuna demiyorlar.

Kendini paralama. Seçimler sana bırakılsaydı çok farklı bir yaşantıda çok farklı ilişkiler kuracağın ebeveynler isterdin eminim ama bize verilenle yetinmek zorundayız işte. Annenle olan ilişkinizi, annenin seçimleri bu noktaya getirdi, bunu unutma.

Herhangi bir samimiyetimiz yok ama seviyorum seni, genelde tüm konuların sana sarılmak istememe neden oluyor. İstersen özelden de yazabilirsin, konuşmak iyi gelecekse.

Başın sağ olsun.

annemi kaybettikten sonra evine gittik dedigim gibi. ya benim annem olmus ben kahroluyorum annanemin kendi kizi, teyzemin kendi ablasi bu kadin onlar da uzuluyorlar ama beni kovdular evden. annemi dunyada en cok ben uzmusum oyle soylediler. cenazesine belki de gidecektim ama gidemedim. uzaktan izledim hic yanlarina bile yaklasmadim. ben istemez miydim ben de en azindan son kez bas ucunda durayim, ne bileyim inanmiyorum ama dua bile ederdim o an. bir seyler yapmak istedim ya onu bile yapamadim.

turkiyeye geldigimde babama dedim ki beni yanina sokabilir misin, imkansiz yassy covid yogun bakiminda yatiyor olmaz dedi. yalvardim yakardim saatlerce agladim babama ama yapmadi. bunu bile icime dert ediyorum bunu bile dusunuyorum belki benim gerizekali babam bir seyler yapsaydi son kez konusurdum, icimdekileri olsun soylerdim ya. insanlarin bana soyledikleri, anneni en cok sen uzdun demeleri anneni cok yiprattin demeleri atamiyorum icimden iste. yapmadim abi dogmak mi ya benim hatam bana sorsan dogmak ister miydim o bile baska konu.

hep ayni seyi soyledi annem sen insan gibi yasamiyorsun, baban olmasa sen zaten yoksun, parazit gibi yasiyorsun, baban seni parayla satin almis bak hep bunlar kafamin icinde yankilaniyor. ne yapayim abi ben bu dunyaya survive etmeye mi gelmisim hayatimi ne yapayim annem yoksa beni istemediyse ben de babami mi istemeyeyim nasil buyuyebilirim nasil hayatta kalabilirim o zaman deliriykrum ya beni bu sekilde biraktigi icin. yuzune soylemek isterdim cidden cunku cok kucuk bir kismini soyledim. hayatim boyunca bunu mu dusunecegim ben hep boyle mi hissedexegim ne alaka ya hayatta bunu yasamayi hak eden insan olur mu hepsi ben kafayi yiyeyim diye mi basima geliyor anlamiyorum. ben olseydim o bunlari dusunur muydu onu da bilmiyorum ama su kafami koparsam cidden anca aklimdan silerim herhalde bunlari.

Allah sabırlar versin çok zor basınız saolun

insanlar hakikaten her yerde aynı b.k.

Babam 54 yaşındaydı, "bak 50yi geçtin sana bi baktıralım, ne olur ne olmaz" vs diyerek Dr götürdük. 12.gün cenazesini verdiler elimize. Mal gibi kaldım yani hani ne alaka? Hani kontrole gitmiştik nasıl ölünüyor böyle? Oluyormuş işte.

Eve gelenler "sapasağlam adamı Dr götürdünüz siz öldürdünüz" bile dedi. Teyzeme "artık bu kadar feryat figan ağlamayın annem toparlanamıyor" dediğimde çemkirdi bana. neymiş o onun kardeşi gibiymiş de ben nerden biliyormuşum da.. Höst dedim haddini bil 50 yaşında kadınsın baban (dedem) sağ, ben 25 yaşımdayım kardeşim daha 17sinde liseden mezun olmamış, Ama olsun teyzem benden daha çok üzülüyormuş. Aklıma geldi bak gene. Ağır sövüyorum her hatırladığımda. Neyse.

Demek istediğim, oluyor böyle salaklıklar, illa çıkıyor böyle dangalak tipler.

Yerinde olsam ağzıma geleni sayar, bu lafları seni el kadar çocukken bıraktığında annene etmeleri gerektiğini söylerdim. Herkes haddini bilecek şu hayatta ya.

Ayrıca öyle filmlerdeki sahneler gibi son konuşmalar, vedalaşmalar ne bileyim hesaplaşmalar vs olmuyor ya hayatta. Bir şey oluyor küt gidiyor işte birileri. Sonra git göm bu kadar.

Ayrıca deli misin neden hayatın boyunca bunu düşünesin, annen hayatı boyunca sana yaptıklarını düşündü mü?

Hiçbir şey sadece siyah sadece beyaz değildir. Bu durumun da (illa bir suçlu lazımsa) tek suçlusu sen değilsin.

Gerizekali vicdansiz acimasiz insanlar ya. Teyzen ve annenannen. Sassy bunu hicbir normal insan torununa yegenine yapmaz. Senin anne tarafin hic ama hic normal degil.

Sen parazit olur musun ya, piril piril, hayata tutunmaya calisan, zehir gibi zeki, anlayisli, sevgi dolu bir kizsin. Babana para icin filan yaklasiyor degilsin baban oldugu icin ve sana en azindan annen gibi davranmadigi kusurlu da olsa babalik yaptigi icin yaklasiyorsun. Annene de babana da asiri anlayisli davrandin hep.

Ya birak bunlar normal insan degiller, sen cok cok daha iyisini hak ediyorsun. Sen bunlardan yuz on kat iyisin.

Kesinlikle haklısınız.
Bu davranışları yapmışlarsa karşılığında ne bekliyorlar acaba?
Ki covid yoğun bakıma girmek bile istemişsiniz S sassyassyy risk grubundasiniz üstelik.
Böyle düşünmekte haklısınız.
Ama böyle düşündüğünüz için kendinizi suçlamayın.
Muhtemelen çocukken çoğu kez sizi suçlu hissetirmisler.
Ama yardım alın ve bu düşüncelerden arının kesinlikle.
Hele ki teyzeleri, çevreyi, lüzumsuzlari bosverin.
Bir psikologtan dinlemiştim annelikle ilgili (sizin anneniz için değil genel konuşuyorum); anneler kusemez küsmez, çocuklar küser, trip atar ama anne toparlar.
Çocuk aramaz unutur ama anne çocuğu aramadı diye ona darılmaz.
Yani anne toparlamazsa bu ilişki çıkmaza girer.
Çünkü bu ilişkide anne tecrubelidir.
Hata yaptı ya da tavır yaptı diye çocuğuna cephe alamaz, almamalı.
Başınız sağolsun.
Allah rahmet eylesin.

Başın sağ olsun, Allah sabır versin. Küs gitmek insanın içinden hiç çıkmıyor, 13 yıl geçti arkadaşımı sokak kavgasında kaybettim. Küs olduğumuz için de büyük üzüntü içindeyim. Senin annen olduğu için daha zor, içinin ne kadar acıdığını tahmin edebiliyorum. Bence kabrine gitmek seni de rahatlatır. İnanan ve inanmayan herkes için ortak bir fikir var ki ölen insanı son yolculuğuna uğurlamak ona karşı son görevimizi yapmak bizi rahatlatıyor. Bunu yapamadıysak o duygunun altında eziliyoruz. Ben de dedemi kaybettim cenazesine gidemedim sürekli rüyalarıma giriyor. Benden bir şeyler istiyor o kadar üzülüyorum ki sanki gitsem mezarına hepsi geçecek..

Sassy yorumlarda adını genelde görüyordum. Neden bilmem tanıdığım gibi hissettim ve üzüntünü paylaşıyorum. Sen hem zeki hem güçlü bir kadınsın. Ne yapman gerektiğini zaten biliyorsun öncelikle destek almalisin. Bu süreci bu hesaplasmayi da yasaman şuan icin normal ama yardim almazsan ilelebet devam eder. Hayatta hic birsey tek taraflı değildir bunun böyle olmasini sende istemezdin.

Yanlış hatırlıyorsam düzelt annenle baban ayrıldığında seni babana veren annen değil miydi? Sanırım hayatının hiçbir döneminde annenle yaşamadın. Sana karşı o kadar hassassa çocukluğunda ya da ergenliğinde seni yanına alması.gerekmez mıydı? Beyin ameliyatı olduğunda bile aramamış. Bence annen o kadar da duygusal biri değildi. Ama iyi bir mesleği güzel bir kariyeri varmış muhtemelen istediği gibi güzel bir yaşam sürdü. Sen daha genceciksin zaten bir hastalık geçirmişsin şimdi de bunlardan dolayı kendini kahretme bence.

Zamanla azalacak ama geçmiyor maalesef hep aklında olacak bazen hayata karışacaksın ama biran yine aklına gelecek tüm bunlara alışacaksın başka yolu yok çünkü geçmiş geri gelmeyecek. Eğer vicdanen rahatsızsan önce kendini affet sonra onun için birşeyler yap. İnancım yok demişsin bilmiyorum bir yolu vardır illaki

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…