Borç İsteyen Kayınvalide ve Üzüntüm

papatya3054

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2022
157
-23
32
İyi geceler herkese. Daha evvel de kayınvalideyle ilgili birçok konu yazdım buraya. Canım yine acayip sıkkın. Kayınvalidem gil evlendiğimizde bize hiçbir masraf yapmadı sadece birkaç bilezik aldı onu da oğlunun olsun diye almış öyle dedi o zamanlar. Onun dışında bana kendi evindeki eskiler dışında hiçbir şeyi vermeyi teklif etmedi. Her şeyi kendimiz aldık, yaptık. Hala da çok yüklü kredi kartı borçlarımız var. Şu an 4 aylık hamileyim. Depremzede oldukları için ev yapılacak, tokiden yaptırsalar para ödemeyeceklermiş ama o tokiyi beğenmiyor, kendi evinin yerine ev yaptırmak istiyor. Bugün eşimi aramış bizden 100 bin tl borç istiyorlar. Geçen sene biz araba aldık kredi çekmiştik , onlardan da 20 bin tl almıştık eşim ailemle aram çok iyi ödemesem de olur vs demiştik zamanlar .

Bugün eşimden 100 bin isteyince ben de sadece zamanında olan o borcu altın kuruyla hesaplayıp karşılığını verebiliriz belki dedim. ( eşim diyor ki annem öyle bir kadın değil o paraya karşılık istemiyor yanlış anlama falan diyor.) kayınbabam emekli ve daha çevreden de bir sürü borç alacaklarmış hepsini 2-3 yıldan evvel ödeyemezler, bizimki ödenir mi o bile belli değil zaten.

Daha bebek gelecek bir sürü masraf olacak ben bebek doğunca çalışmayı düşünmüyorum birkaç sene yakınımızda kimsemiz yok ben kendim bakmak istiyorum evladıma. Canım aşırı sıkıldı böyle bir teklif bile yapmalarına. Eşim elimizde olsa da versek havasında.
Eşim tarafından hiç anlaşılmamış olmak beni en üzeni. Çok üzgünüm.

Maddi durumunuz yoksa bir şey diyemeyiz ama bir çocuğun deprem gibi bir durumda ailesine yardım etmek istemesi beklenen bir durum değil mi? Tüm ülke zaten elinden geleni yapmaya çalıştı.

Deprem sonrası toki konutları merkezden çok uzaklara yapılıyor. Ne zaman biteceği, ne zaman size çıkacağı belli değil. İmkanı olan, maddiyatı sağlayabilen herkes zaten yerinde inşaat için izin almaya uğraşıyor. Yani bunda da bir gariplik yok.

Tabi ben biraz taraflıyım. Benim de ailem depremden zarar gördü. Kardeşimle birlikte onlara yeni ev aldık, içini dayadık döşedik, yeni bir hayata başlamaları için fırsat oluşturduk. Geri ödemelerini de beklemiyoruz. Ne benim eşim, ne kardeşimin eşi bir laf etti. Böyle bi durumda bir şey deselerdi çok canım sıkılırdı. Ha yapacağımdan alıkoymazdı ama ilişkimizi baya zedelerdi.

Maddi durumunuz yoksa bir şey diyemeyiz ama bir çocuğun deprem gibi bir durumda ailesine yardım etmek istemesi beklenen bir durum değil mi? Tüm ülke zaten elinden geleni yapmaya çalıştı.

Deprem sonrası toki konutları merkezden çok uzaklara yapılıyor. Ne zaman biteceği, ne zaman size çıkacağı belli değil. İmkanı olan, maddiyatı sağlayabilen herkes zaten yerinde inşaat için izin almaya uğraşıyor. Yani bunda da bir gariplik yok.

Tabi ben biraz taraflıyım. Benim de ailem depremden zarar gördü. Kardeşimle birlikte onlara yeni ev aldık, içini dayadık döşedik, yeni bir hayata başlamaları için fırsat oluşturduk. Geri ödemelerini de beklemiyoruz. Ne benim eşim, ne kardeşimin eşi bir laf etti. Böyle bi durumda bir şey deselerdi çok canım sıkılırdı. Ha yapacağımdan alıkoymazdı ama ilişkimizi baya zedelerdi.
siz iki kardeş bilmem kaç milyonluk bir evi alıp içini de döşeyebildiğinize göre demek ki maddi imkanlarınız varmış
en kötü ev 2 milyon olsa, demek ki kardeş başına 1 milyon verdiniz geri ödemesiz
az para değil.

İyi geceler herkese. Daha evvel de kayınvalideyle ilgili birçok konu yazdım buraya. Canım yine acayip sıkkın. Kayınvalidem gil evlendiğimizde bize hiçbir masraf yapmadı sadece birkaç bilezik aldı onu da oğlunun olsun diye almış öyle dedi o zamanlar. Onun dışında bana kendi evindeki eskiler dışında hiçbir şeyi vermeyi teklif etmedi. Her şeyi kendimiz aldık, yaptık. Hala da çok yüklü kredi kartı borçlarımız var. Şu an 4 aylık hamileyim. Depremzede oldukları için ev yapılacak, tokiden yaptırsalar para ödemeyeceklermiş ama o tokiyi beğenmiyor, kendi evinin yerine ev yaptırmak istiyor. Bugün eşimi aramış bizden 100 bin tl borç istiyorlar. Geçen sene biz araba aldık kredi çekmiştik , onlardan da 20 bin tl almıştık eşim ailemle aram çok iyi ödemesem de olur vs demişti o zamanlar .

Bugün eşimden 100 bin isteyince ben de sadece zamanında olan o borcu altın kuruyla hesaplayıp karşılığını verebiliriz belki dedim. ( eşim diyor ki annem öyle bir kadın değil o paraya karşılık istemiyor yanlış anlama falan diyor.) kayınbabam emekli ve daha çevreden de bir sürü borç alacaklarmış hepsini 2-3 yıldan evvel ödeyemezler, bizimki ödenir mi o bile belli değil zaten.

Daha bebek gelecek bir sürü masraf olacak ben bebek doğunca çalışmayı düşünmüyorum birkaç sene yakınımızda kimsemiz yok ben kendim bakmak istiyorum evladıma. Canım aşırı sıkıldı böyle bir teklif bile yapmalarına. Eşim elimizde olsa da versek havasında.
Verecek 100 bin TL var mı ?

siz iki kardeş bilmem kaç milyonluk bir evi alıp içini de döşeyebildiğinize göre demek ki maddi imkanlarınız varmış
en kötü ev 2 milyon olsa, demek ki kardeş başına 1 milyon verdiniz geri ödemesiz
az para değil.
Zaten maddi imkan yoksa yapacak bir şey yok dedim en başta. Evet az para değil ama uzun vadede düşünürseniz, o ev gene bizim olacak zaten.

Diğer yandan insan annesi-babası için fedakarlık yapıyor. Bizi sevgiyle okutup büyüten insanlar bunlar. Bugün ne kazanıyorsak, önce onların küçükken bize sağladığı imkanlar sayesinde. Neler görüyoruz, neler okuyoruz. Ailelerinden ne zorluklar çekiyor insanlar. Bence bize sağladıkları çok kıymetli, biz de şimdi onları olabildiğince el üstünde tutmaya çalışıyoruz.

İyi geceler herkese. Daha evvel de kayınvalideyle ilgili birçok konu yazdım buraya. Canım yine acayip sıkkın. Kayınvalidem gil evlendiğimizde bize hiçbir masraf yapmadı sadece birkaç bilezik aldı onu da oğlunun olsun diye almış öyle dedi o zamanlar. Onun dışında bana kendi evindeki eskiler dışında hiçbir şeyi vermeyi teklif etmedi. Her şeyi kendimiz aldık, yaptık. Hala da çok yüklü kredi kartı borçlarımız var. Şu an 4 aylık hamileyim. Depremzede oldukları için ev yapılacak, tokiden yaptırsalar para ödemeyeceklermiş ama o tokiyi beğenmiyor, kendi evinin yerine ev yaptırmak istiyor. Bugün eşimi aramış bizden 100 bin tl borç istiyorlar. Geçen sene biz araba aldık kredi çekmiştik , onlardan da 20 bin tl almıştık eşim ailemle aram çok iyi ödemesem de olur vs demişti o zamanlar .

Hamilelik itibari ile insan artık birinci öncelik kendini bile boşverip bebeğe odaklanmak oluyor. Kv oğlundan bunu talep eder ama sizin aile dinamiği önemli verip vermemekte..
Sen açıkça söyle ben isten ayrılmayı düşünürken çocuğa bakmak için bu kadar kredi ile bebek de olacak hastane eşya masrafı içinde ben istemiyorum para verilmesine razı değilim diyeceksin.
Bu lafın üstüne hatta bir şey demesen dahi istemiyorum dedikten sonra veriyorsa da yapacak bir şey yok..
Depremzedelere devletin kendi evlerinin yerinde inşaata yardım ettiğini depremzede arkadaştan duymuştum onu niye kullanmıyor madem toki istemiyor bunu anlarım da🫠

Siz sizi hiç hesaba almayan bir kuruş bile yardım etmemiş evindeki en pis ve eski şeyleri bunu sana vermek için sakladım diyen, daima arayıp sormayan oğlunu ön plana koyan hiçe sayan bir kayınvalideye de aynını yapın. Gözünüzden öperim :)

şeyi anlamadım, kendi evinin yerine yaptırmak istiyor derken yıkılan evinin olduğu yere mi yaptırmak istiyorlar ?
çoğu evin zemin kaynaklı yıkıldığı söylendi
kötü zemini olan yere yeniden ev yaptırmak ne kadar mantıklı ki ?
Evet. İnanın bana kimse bir şey sormuyor ve fikir almıyor ben dış kapı dış mandalım o yüzden ses de çıkarmadım kim ne yi isterse onu yaptırsın

Zaten maddi imkan yoksa yapacak bir şey yok dedim en başta. Evet az para değil ama uzun vadede düşünürseniz, o ev gene bizim olacak zaten.

Diğer yandan insan annesi-babası için fedakarlık yapıyor. Bizi sevgiyle okutup büyüten insanlar bunlar. Bugün ne kazanıyorsak, önce onların küçükken bize sağladığı imkanlar sayesinde. Neler görüyoruz, neler okuyoruz. Ailelerinden ne zorluklar çekiyor insanlar. Bence bize sağladıkları çok kıymetli, biz de şimdi onları olabildiğince el üstünde tutmaya çalışıyoruz.
Bir de anne baba sevgiyle büyyüttüyse onu büyüttü bana bir damla ne ilgi ne sevgi gösterdiler . Her aile dinamiği sizin gibi değil, beni evlat olarak görmeyen insanı anne baba olarak görmemi beklemek? Ayrıca bir kardeşi daha var ve ona yapılmayan yardım yok ev bile alınmış vaktinde. Eee o ev ilerde bizim olacaksa yine kardeşiyle bölüşülecek, e kardeşine de ev alınmış? Ben hala kiradayım mantıken. Siz kendi sırça köşkünüzden inip halka odaklanın bence şu zamanda 10 bin tl için bile yapmadığımız kalmıyor.

Evet. İnanın bana kimse bir şey sormuyor ve fikir almıyor ben dış kapı dış mandalım o yüzden ses de çıkarmadım kim ne yi isterse onu yaptırsın
Ne kadar tanıdık cümleler. 😟
Bütün evi borçla yaptırmaları çok büyük hata yapıyorlar. Kendilerini toparlamaları hiç kolay olmayacak.

Benim de ailem depremden zarar gördü. Kardeşimle birlikte onlara yeni ev aldık, içini dayadık döşedik, yeni bir hayata başlamaları için fırsat oluşturduk. Geri ödemelerini de beklemiyoruz
Kardeşimin kayın ailesinin evi yıkıldı depremde. Gelinimize düğün için yaptığımız altınları borç/hibe neyse o şekilde verecek onlar da. Diğer kardeşleri de destek çıkıp bir ev yaptıracaklar. Maddi imkan varsa böyle bir duruma kayıtsız kalmak yakışmaz gerçekten de.

X