Bizle sürekli Oyun oynuyor başedemiyoruz

Malesef yoksa abimle pek gorusemiyoruz yemek hazırlama konusunda şöyle akşama geliyoruz yani haliylen yemek hazır olmalı. Kendimiz olsak hepimiz yorgun olunca bir makarna da geçiştiririz ama onlari memnun ediyoruz tabiki yaparken mutlu oluyorum ama o tavırlar sanki arkamdan birilerine saflari sokmuyorum oyunun böylesi der gibime geliyor
Ayy aklın varsa geline hizmet etme.iki gün sonra yaptığınızla kalıyorsun.
Çalışan olunca hazır yemek güzel olur tabi .sizinki uyanık yemeği yiyor iciyor evi de batmıyor .
Birde sizide cagirmiyor miss.naail alışırsa öyle gider.yemek yapma abi lahmacun soylede yiyelim de.cay koy biz yedik de.
Dışarı çık gez toz

Yorumunuz için teşekkür ederim. Gelin çalışmıyor evet çalışan bizleriz kalça omurgada yani bı sorun var pek ayakta kalamiyorum. Annemde onlar şimdi atistirmistir yemeğimiz hazır olsun yerseler diye tam yaptırmaya çalışir hatta baya yorgunsam beni oturtur benden sonra geliyolar hemen devralır. Bu kadar detaylı değildi son 4,5 senede çıktı pek dillendirmedim bende. Evet beni çok iyi anlasmissiniz tekrar teşekkürler evlerine gitme anahtar verme derdi olan biri değiliz. Sadece bu evden gittide anahtarı aldık gibi olmasın diye yine verildi bı ihtiyaç olursa illa gıda değil ne olursa alınsın diye yani. Sorun biz gidemiyoruz o yüzü alamıyoruz ondan hep ya planı olabilirmis ya yorgun bizde gurursuz gjbi geldik kapıdayiz ya da yaklaşık 10 dkya ordayız diyen insanlar değiliz
Bu kısma girmeyeyim dedim dayanamadım. Baba tarafım Mardinli ve halalarım dahil bütün kadınlar erkek çocuklarına padişah, kral, insalığın soyunu sürdürecek gözle bakıyorlar. Yok artık demeyin, küçükken halam bize çay verirdi ama kuzenlerimin çayını şeker koyup önceden karıştırıdı. Banyo kapısını dinler, kuzen çıkacakken hemen gider giysilerini koyardı. Çorabını bile halam giydirirdi kazık kadar 15 yaşında oğluna. Sadece halamlar değil o memleketin eski kadınları geneli böyle. Öyle görmüşler, belki de o yüzden abinize hiç ses çıkarmıyor.

Ben kalça çıkığı olup bel ağrısı çeken ve çalışan kardeşime, bu yaşta çalışan anne babama kıymazdım. Arada bir hafta sonu bir kaç saatliğine gider görürdüm. Herkes geline hak vermiş ama kimse evlerine gidip yayılma derdinde değil. Haftanın 2 günü geliyorsan bir hafta sonu da sen davet et eşinin ailesini. Anne baba ve kardeş herkes çalışıyorsa bi zahmet iş çıkışı gidilmesin. Bekarken en sinir olduğum şey zırt pırt vakitsiz gelen akrabalardı. Çakallar önceden planlıyorlardı akşam yemeğe kalmayı. İşten çıkmışım 2 otobüs değiştirip ayakta kalmışım eve geliyorum, sen de salatayı yap bari diyorlar.

Gündüzleri kendi akrabaları arkadaşları geliyormuş, o zamanlar yorgun olmayan, eşinin ailesiyle bağlantı kurulurken de yorgun olmasın. Burada eş ve eş ailesine en çok saydıran kısasa kısas diyen üyelerden biriyim ama bu konuda gelin hanımı yanlış buluyorum. Baba, oğlu otursun diye ev almış ama tapu doğal olarak kendi üstünde. Gelinin ev zaten sizin gelin demesinde de art niyet görüyorum. Şu gün için plan yapmayın bize gelin beraber geçirelim o günü demek zor değil ama işine gelmiyor.

Konu sahibi çok uzattım ama sizin sorununuzun kaynağı kök aileniz. Evlenirseniz kendi evinize kendi ailenize odaklanırsınız.

Bu kısma girmeyeyim dedim dayanamadım. Baba tarafım Mardinli ve halalarım dahil bütün kadınlar erkek çocuklarına padişah, kral, insalığın soyunu sürdürecek gözle bakıyorlar. Yok artık demeyin, küçükken halam bize çay verirdi ama kuzenlerimin çayını şeker koyup önceden karıştırıdı. Banyo kapısını dinler, kuzen çıkacakken hemen gider giysilerini koyardı. Çorabını bile halam giydirirdi kazık kadar 15 yaşında oğluna. Sadece halamlar değil o memleketin eski kadınları geneli böyle. Öyle görmüşler, belki de o yüzden abinize hiç ses çıkarmıyor.

Ben kalça çıkığı olup bel ağrısı çeken ve çalışan kardeşime, bu yaşta çalışan anne babama kıymazdım. Arada bir hafta sonu bir kaç saatliğine gider görürdüm. Herkes geline hak vermiş ama kimse evlerine gidip yayılma derdinde değil. Haftanın 2 günü geliyorsan bir hafta sonu da sen davet et eşinin ailesini. Anne baba ve kardeş herkes çalışıyorsa bi zahmet iş çıkışı gidilmesin. Bekarken en sinir olduğum şey zırt pırt vakitsiz gelen akrabalardı. Çakallar önceden planlıyorlardı akşam yemeğe kalmayı. İşten çıkmışım 2 otobüs değiştirip ayakta kalmışım eve geliyorum, sen de salatayı yap bari diyorlar.

Gündüzleri kendi akrabaları arkadaşları geliyormuş, o zamanlar yorgun olmayan, eşinin ailesiyle bağlantı kurulurken de yorgun olmasın. Burada eş ve eş ailesine en çok saydıran kısasa kısas diyen üyelerden biriyim ama bu konuda gelin hanımı yanlış buluyorum. Baba, oğlu otursun diye ev almış ama tapu doğal olarak kendi üstünde. Gelinin ev zaten sizin gelin demesinde de art niyet görüyorum. Şu gün için plan yapmayın bize gelin beraber geçirelim o günü demek zor değil ama işine gelmiyor.

Konu sahibi çok uzattım ama sizin sorununuzun kaynağı kök aileniz. Evlenirseniz kendi evinize kendi ailenize odaklanırsınız.
Yorum için teşekkür ederim yok annem okumuş şimdi fazla detay vericem sanırım ama meslekli yani kültür olarak fazla yaşamıyoruz. Eşit büyüttü benide nazlandirdi. O rahatliktandir ki hiç erkeğe ya da 16,17 yaşında evden kaçmak için evlenen tiplerden olmadim ekonomik özgürlüğüm elimde oldu. İstersem kendim bişeylere maddi yardim ediyorum. Ama dediğiniz gibi malesef bu durumlarda var yani misafir gelince çay koy modunda da olmuyoruz uzuldugum nokta yerden yere vurdular. Çalışmasam tamam ya da arkadan yardım edecek biri olsa misafir gelsin ama yok yani kalabalık aile değiliz ki. Dediğiniz gibi kendi evi öylece kalıyor. Ya da bizim önümüzü kesiyo diğer gün bişey için soru sorcaz arıyoruz falancalar geldi oturuyoruz o müsait lik bize değil yani. Biz beklersekte çok bekleriz. Ama gerçekten nokta atışi güzel yerleree deginmissiniz çok sagolun

Ayy aklın varsa geline hizmet etme.iki gün sonra yaptığınızla kalıyorsun.
Çalışan olunca hazır yemek güzel olur tabi .sizinki uyanık yemeği yiyor iciyor evi de batmıyor .
Birde sizide cagirmiyor miss.naail alışırsa öyle gider.yemek yapma abi lahmacun soylede yiyelim de.cay koy biz yedik de.
Dışarı çık gez toz
O durumdayım şuan gına geldi. Abimi görmek istiyorum ama şu durum disarida görsem daha iyi dedirtiyor. Baştan sinir koymuş eve almiyo. Miss yani. Bazen elinde yaptığı biseyi kek falan getirird keşke bizde gitsek bizde götürsek. Kimse evine hergun giricez demiyo anne babam ve de bende kendi evinde rahat eden insanlarız. O şekilde düşüncemiz hiç olmadı cikmazdayiz biseykere bı taraf için katlanmak zor

Bence annenize söyleyin ben bu şekilde haftada 2 yemek yapamam yoruluyorum sen de yapma sen yapinca ben de dayanamiyorum ben de yardim ediyorum sonra belim agriyor, geleceklerse çaya gelsinler veya sofra donatmayalim normal basit biz ne yiyorsak onu yesinler deseniz olmaz mı? Tabi ki anne yüreği çocuğunu ağırlamak isteyecek ama sizi de yordugunu anlarsa sanki vazgeçer bu kadar misafir gibi ağırlamaktan belki?

Gelin belli ki evine kimseyi sokmamakta kararlı bazı insanlar öyle oluyor o konuda çok bir şey yapamazsiniz gibi siz de öyle demişsiniz zaten.

yav diyeceksiniz ki biz müsait değiliz, yorgunuz. evde hazırlığımız yok. biz de bıgün dışarda yiyip gidicez eve? bu nedir yav. ayrıca belki de gercekten arayıp alsam sana gelellim deseniz ok der. bilemiyorum. ama nolursa olsun kendini davet ettirmek istemez insan. tuhaf tabii ki. bi aksam yemek hazırlayıp gelsenize demesi lazım. ay aman boşver. siz de gitmeyin de o da her istediğinde gelmesin canım 😂 arada bir hayır diyin siz de. çalışan insanlarsınız anlaşılmayacak veya alınacak bir durum yok

Merhaba hanımlar sorun yengem 1 yıldır abimle evliler ben 30 yaşimdayim abim ve yengem de 32 yaşında anne, babam , ben çalışıyoruz. Sorun şu ki aramızda yürüme yarım saat arabayla 5 dakikalık mesafe var kendisi bizi eve almamak için direniyor resmen. Annesi il dışında oturuyor köyde bizde o da mardinliyiz. Sanki bir görev gibi haftada bir iki bize geliyorlar yemek yiyip saat 12,1 de cekip gidiyorlar. Abimdir gelsin tabi başım gözüm üstüne ben 4 aydır gitmiyorum zaten yorgunluktan halimde olmuyor çalışıyorum. Ne zaman arasamda hal hatır icin arkadaslarimiz var diyo hafta da bir iki kere arar sorarım 5 ,10 dakikalık konuşma şeklinde oda yabanclik çekmesin ailesi köyde diye. Bazen de aradığımda hemen önümü kesip ay bugün evde hep iş yaptım çok yorgunum modlarina giriyor. Yüz kalmıyor lafı direk suratına yapistiriyor. Diğer gün emrivaki şekilde sanki görüş günümüz gelmiş gibi annemi arayıp akşama ordayız vs . Allah için yemek yap demiyor ama iş çıkışı gelen insan da ac oluyor tabi detayli yapıyorsun. Hani sormuyo hasta misiniz bugün bişeyler yapabilcek misiniz en erken giden benim eve haliylen 2 saat erken gidince ben başlıyorum. Hepimiz çalışıyoruz o evde biseyini istemeyiz ama bizi evden uzak tutuyor.Bişey dense ev zaten sizin arayın gelin o zaman diyo. Ama inanın bişey yapsa gitsek bizede ilaç gibi gelir her gün orda olalım diyen insanlar değiliz. Cagrilmasak pek gitmeyiz rahatsız olmasınlar diye. Sizce sürekli gelmeleri davet etmemeleri neye delalet yani. Hani ben bazen izin günümde ordaysam 6,7 ayda bir evdeyim tamam gel diyo hürmet var ama kendisi asla cagirmiyor. Mesela dün yine bizdelerdi abim hatrına bişey demek istemiyorum çünkü onu çok seviyoruz her an yanimizdaydi hani bişey mi var hayırdır diyesimiz geliyor. Gelinimizde iyi aslında ben ve de ailem hep yanında olduk bu huyu neden böyle anlamadım. Abimle bu konuyu konusmak istemiyoruz rahat bir insan o ev sizin gelin o zaman diye göz devirince oda aynen kız diyo gelin tipinde. Sizce biz hep tamam gelin diyince saf yerine mi koyuyo. Akıllı mi sanıyor. Evde hep olan o hiç gidemeyen biz. Kaosta sevmiyoruz kavga etmediğimiz de biliyor iyice üzerimize geliyor

Gelin işin çakallığını bulmuş.

O durumdayım şuan gına geldi. Abimi görmek istiyorum ama şu durum disarida görsem daha iyi dedirtiyor. Baştan sinir koymuş eve almiyo. Miss yani. Bazen elinde yaptığı biseyi kek falan getirird keşke bizde gitsek bizde götürsek. Kimse evine hergun giricez demiyo anne babam ve de bende kendi evinde rahat eden insanlarız. O şekilde düşüncemiz hiç olmadı cikmazdayiz biseykere bı taraf için katlanmak zor
Haftada 1 mi oluyor bu ziyaretler yoksa bikaç kez mi orayı tam anlayamadım ama haftada 1 aile ziyareti gayet notmal bence. Siz de aile evinde olduğunuz için bu konuda yapacak bişey yok gibi duruyor. Anladığım kadarıyla gelin rahat samimi bi insan, siz de ona emrivaki yapabilirsiniz, yolda arayın geliyoruz diyin, ya da arayın yarın sizdeyiz diyin, işim var,misafir var filan derse o zaman öbür gün sizdeyiz dersiniz :KK66: Fazla takılmayın bu konulara bence yaa, anneniz çalışıyo olabilir ama o bi anne, annelerin bizim kültürümüzde "karın doyurma" yükümlülüğü hep var biliyosunuz, abiniz kazık kadar adam olsa bile bu hep böyle olacak :KK66: Hatta günün birinde siz evlendiğinizde de haftada bir anneye karın doyurma ziyaretine mutlaka gideceksiniz bunu unutmayın :KK66:

Haftada 1 mi oluyor bu ziyaretler yoksa bikaç kez mi orayı tam anlayamadım ama haftada 1 aile ziyareti gayet notmal bence. Siz de aile evinde olduğunuz için bu konuda yapacak bişey yok gibi duruyor. Anladığım kadarıyla gelin rahat samimi bi insan, siz de ona emrivaki yapabilirsiniz, yolda arayın geliyoruz diyin, ya da arayın yarın sizdeyiz diyin, işim var,misafir var filan derse o zaman öbür gün sizdeyiz dersiniz :KK66: Fazla takılmayın bu konulara bence yaa, anneniz çalışıyo olabilir ama o bi anne, annelerin bizim kültürümüzde "karın doyurma" yükümlülüğü hep var biliyosunuz, abiniz kazık kadar adam olsa bile bu hep böyle olacak :KK66: Hatta günün birinde siz evlendiğinizde de haftada bir anneye karın doyurma ziyaretine mutlaka gideceksiniz bunu unutmayın :KK66:

Aslında düşününce öyle tabi ki çocuklar anne evine gelir yemek yer toplumumuzda boyle ama burada anne baba konu sahibi hepsi calisiyor. kendimi konu sahibinin yerine koyduğumda eve en erken gelen o annesi yorulmasın istiyor işten gelir gelmez yemek yapmaya başlıyormuş, bir de haftada 1 değil 2 3 kereymis. Ben olsam akşamları detaylı yemek yapmak istemem isterse abim olsun isterse babam olsun. Arada da peynir ekmek yiyip ayaklarımı uzatmak isterim. Kardeş candır ama ne kadar seversem seveyim kardeşime de sürekli görev gibi sofra kurmam yani yorucu bir şey. Bence konu sahibi yapmasın annesine de yapma onlar misafir değil aileden insanlar desin. Gerçekten misafir umduğunu değil bulduğunu yer ilkesini bu aileye entegre etmek lazım 😁

Ben size bir sonraki asamayi anlatayım.hamile kalcalak çocuklar olcak.sonra yegenleri salacak eve yemeğide yiyip gidecek.
sende sabaha kadar temizlik yaparsın.
Ben evin tek geliniyim. Kv ye kalsa hergun onda olalım ister ama cagirilmadan gitmiyorum.bazen şu yemeği yaptım gelin yiyin der gideriz.sizinki gerçekten alışkanlık olmuş.

Karın doyurma ziyareti dediğini şeye gidilir. Lakin karşılıksiz mi olur. İllaki çağırırım dediğim gibi herşey gelinde bitmiyor belli ki aileleri çağırmama kararı alınmış sanırım. Ama düşünceli olmak lazım konu o. Bize emrivaki yapılınca hayır diyemiyoruz ama bu saatten sknra mecbur işlerimiz var ya da bizim de misafir var diyicez. Annelerin maalesef içleri rahat etmiyo. Fazlaca memnun etme isteği içine giriyo kendini yoruyokar

Ben size bir sonraki asamayi anlatayım.hamile kalcalak çocuklar olcak.sonra yegenleri salacak eve yemeğide yiyip gidecek.
sende sabaha kadar temizlik yaparsın.
Ben evin tek geliniyim. Kv ye kalsa hergun onda olalım ister ama cagirilmadan gitmiyorum.bazen şu yemeği yaptım gelin yiyin der gideriz.sizinki gerçekten alışkanlık olmuş.
Teşekkür ederim yorumunuz için bencede öyle görünüyor bilinçli olunsa çalışan insan davet edeyim mantığında olur. Şimdi davet olmuyosa çocuk yapsa da ondan sonra hiç beklenmez zaten. Eminim bahaneler artacaktir

Aslında düşününce öyle tabi ki çocuklar anne evine gelir yemek yer toplumumuzda boyle ama burada anne baba konu sahibi hepsi calisiyor. kendimi konu sahibinin yerine koyduğumda eve en erken gelen o annesi yorulmasın istiyor işten gelir gelmez yemek yapmaya başlıyormuş, bir de haftada 1 değil 2 3 kereymis. Ben olsam akşamları detaylı yemek yapmak istemem isterse abim olsun isterse babam olsun. Arada da peynir ekmek yiyip ayaklarımı uzatmak isterim. Kardeş candır ama ne kadar seversem seveyim kardeşime de sürekli görev gibi sofra kurmam yani yorucu bir şey. Bence konu sahibi yapmasın annesine de yapma onlar misafir değil aileden insanlar desin. Gerçekten misafir umduğunu değil bulduğunu yer ilkesini bu aileye entegre etmek lazım 😁
Gerçekten öyle sürekli fazla memnun etme çabası yoruyor insanı misafir değiller yani bunu bilmesi lazım

Karın doyurma ziyareti dediğini şeye gidilir. Lakin karşılıksiz mi olur. İllaki çağırırım dediğim gibi herşey gelinde bitmiyor belli ki aileleri çağırmama kararı alınmış sanırım. Ama düşünceli olmak lazım konu o. Bize emrivaki yapılınca hayır diyemiyoruz ama bu saatten sknra mecbur işlerimiz var ya da bizim de misafir var diyicez. Annelerin maalesef içleri rahat etmiyo. Fazlaca memnun etme isteği içine giriyo kendini yoruyokar

Benim annem de böyle. Misafir çok severim ağırlamaya da gocunmam ama bazen yorgun olduğumda annemin misafir çağırması ve benden de yemek yapmamı bulaşık yikamami beklemesi sinir ediyor. Ki ben ailemden farklı bir şehirdeyim kırk yılda bir gidiyorum akrabalar da beni görmeye geliyor gelsinler tabi ben de özlüyorum ama gece 12de tek yıllık iznimde uykum gelmisken bulaşık makinesi boşaltmak sinir ediyor insanı yalan değil. Anneme ben yapmıyorum hadi sen yap desem o da sabah işe gidecek. Tek çözüm kendini yormamak ve anneyi de bu kadar ugrasmamamiz gerektiğine bir şekilde ikna etmek. Annelerin kızlarını da kendi gibi atom karınca zannetme yanılgısı oluyor bazen.

Teşekkür ederim yorumunuz için bencede öyle görünüyor bilinçli olunsa çalışan insan davet edeyim mantığında olur. Şimdi davet olmuyosa çocuk yapsa da ondan sonra hiç beklenmez zaten. Eminim bahaneler artacaktir
Gidip gelmeler tabi kide çok güzel ama .Bir noktadan sonra insan kendini kullandirdigina üzülüyor. Zaten yeğen olunca çok seviyorsun ama insani onlardan da sogutuyorlar

Valla genelde çok karşılıklı olmuyo ama tabi arada ona da gitmeniz lazım. Biz mesela benim anneme her c.tesi hemen hemen kahvaltıya gidiyoruz. Pazar sabahları da kayınpederime ayda 2 falan gidiyoruz kahvaltıya. Her pazar akşamı da annemde yiyoruz yemeğimizi. Ama yani biz gidiyoruz diye de kral sofrası hazırlanmıyor, ne varsa yeniyor içiliyor bazen birlikte yapılıyor.Zaten öyle olmasa zahmete girilse inan ben de bu kadar sık gitmem. Ama sorsan annen sana kaç kere yemeğe geldi iki elim parmağını geçmez. Ya da kayınpederim de aynı şekilde bi elim 5 parmağını geçmez. Bizde davet vs olmaz aranır çıkıp gidilir. Ya da kapı çalar açarsın misafir falan. Aile kavramı bana göre böyle olduğu için özellikle davet olaylarını özel bi durum yoksa sevmem ben de. Size de o yüzden dedim çıkın gidin, yoldayız, kapıdayız, bişi lazım mı marketteyiz diye arayın bence siz de. Geldiklerinde de çok teferruata girmeyin bi gün kahvaltılık hazırlayın ay işten geç geldik vs. diyin. Bi gün bir kıymalı makarna salata yapın, doğal davranın yani siz ne yiyecekseniz onlara da ikram edin. Böylece hem size kolaylık olur hem de aile hep birlikte olur. Bir gün de giderken bir kap tatlı yemek vs. götürün de gelin hanım da biraz feyz alsın. Gelirken bi çorba yapsın getirsin bi zahmet zaten evdeymiş.

X