Bizle sürekli Oyun oynuyor başedemiyoruz

Ben de gelinim, kayınailem bana karşı çok iyidir ama o aileden birine bir şey olacak olsa elbette önce benden vazgeçerler. Hiçbir zaman kendi çocukları varken gelini gerçek anlamda kendi kızı gibi görmez kimse.
Örf adet de değil gelin çalışmıyor ki. Çalışsa eşiyle birlikte yapsın derim de adam hem dışarda çalışacak hem gelip misafiri de mi o ağırlayacak? Oldu, kadın süs bitkisi mi? Kadınlar ezilmesin ama ezmesinler de. Bütün her şeyi erkekler yapsın biz ne işe yarayalım peki
Olmuyo yakışı kalmıyor. Hem insan tüm gün sıkılır yani ister istemez yaparda öyle düşünüyorum yoksa akşama kadar evde birde gel erkege yap demek olmuyor. Karşı tavır koyucaz artık yoksa bizimki kerzlenmek gibi bişey oluyor uzuyup gidicek.

10 sayfadaki tüm mesajları okumadığım için kusura bakmayın 😅
Onlar yemeğe gelmesinden anneniz rahatsız mı? Siz yemeğe yardım etmek zorunda kalıyor musunuz?
Anneniz rahatsız değilse pek birşey diyemezsiniz, onun misafiri sonuçta. Anneniz de rahatsız ama birşey demek istemiyorsa yine birşey diyip ortalığı karıştırmanız yakışık almaz.
Dediğim gibi, belli bir tarih belirleyip şu gün de biz gelmeyi istiyoruz diyebilirsiniz

Bence konu sahibi annesiyle konuşmalı. Anne her gün her gün yemek yapmayalım yoruluyorum demeli. O zaman kendi yapıyor diyor e napalim yapsın yardımsız yorulunca belki o da vazgeçer bu kadar detaylı ağırlamaktan. Yaşlılara zalimlik edelim derneği başkanı gibi konuştum ama bazen de gerekiyor bence.

Bence konu sahibi annesiyle konuşmalı. Anne her gün her gün yemek yapmayalım yoruluyorum demeli. O zaman kendi yapıyor diyor e napalim yapsın yardımsız yorulunca belki o da vazgeçer bu kadar detaylı ağırlamaktan. Yaşlılara zalimlik edelim derneği başkanı gibi konuştum ama bazen de gerekiyor bence.
Bence zaten haftada 2 yemeğe geliniyorsa, hele çalışan bir kadına, artık o misafirlikten çıkmıştır. Allah ne verdiyse, ev halkı ne yiyorsa o yenir, makarna, taze fasülye yoğurt karpuz gibi 🙂

Bu arada ben de yengemle benzer bir şey yaşadım. Hatta daha kötüsünü. Yengem alt katta oturuyor her gün çıkıyordu annemin yanına. Sanmayın ki annem gel diyor kendisi geliyordu annem de epey yoruluyordu çocuklarına da baktırıyordu çünkü. Yani ara sıra gelse daha iyiydi annem için ama her gün gelip Yiyip içip giderdi. Yediklerini toplamadığı dahi olurdu. Bir gün bir sebepten dolayı evde olamayacaktım gelebilir miyim diye sordum (kalmak için falan değil, birkaç saatliğine) ve inanamadığım bir şekilde reddetti beni. Şok oldum. Ev müsait değil şöyle böyle olarak değil bayağı bildiğiniz hayır gelemezsin tarzı bir şey oldu. Bir kere hatırlıyorum annemle gitmiştik, yemek yapmış bize vermemişti bile. Yeğenimle yedi gözümüzün önünde ve bize ikram dahi etmedi. Her görümce kötü değil her gelin de melek değil. Benim görümcem mesela çok çok iyidir kız sırf "görümce" diye neden kötü his besleyeyim? Ya da yengelerime de kötü his beslemiyorum bu dediğim yıllar önce yaşandı şu anda aramız çok iyi Allah razı olsun hamileyim diye de arar sorar yardımcı olmaya çalışır. Ama geçmişte böyle bir şey de yaşandı. Olabiliyor yani. Sırf etiket üstünden insanları haksız görmek çok saçma ve artniyetli

Bence zaten haftada 2 yemeğe geliniyorsa, hele çalışan bir kadına, artık o misafirlikten çıkmıştır. Allah ne verdiyse, ev halkı ne yiyorsa o yenir, makarna, taze fasülye yoğurt karpuz gibi 🙂
Üç haftadır kayınailem ile kalıyorum yaz tatilinden dolayı. Allah ne verdiyse onu yiyoruz. Makarna, mercimek vs vs. Gayet de iyiyiz yani tutup da hep ağır yemek yiyecek halimiz yok. Dediğiniz gibi kendi evlerinde ne varsa onu koysalar hiçbir şekilde ayıp olmaz bence de

Ben oraya gittiğimde kimseden özel ilgi beklemem ne varsa pişirir yeriz oğlunun sevdiği yemekleri buzluğa atar kayinvalidem . Biz gittiğimizde dört beş gün kalırız . Onlar senede bir defa geldikleri için ben özenerek elimden geleni yaparım bu kadar. Onlar da bana bayilmiyordur.

Eşim haftada iki gün aileme yemeğe gidelim desem kabul etmez. Bizim hayatimiz , yaşama şeklimiz ve öncelikle işlerimiz var . Geldiklerinde o da gerekli şekilde ağırlar. Benim ailem de yemeğe gelirler. Haftada iki gün giden insana özen gosterilmez . Sadece abisi gitse haftada iki gün dert olmazdı . Ama kadın gidince niyeyse o kadınin yediği herkesin gözüne batıyor . Sanki bu aileye hizmet etmek görevi gibi . Hepimiz eşinizin ailesiyle eşinizden dolayı bir aradayız. Kimse kendini önemli görmemeli yani . Ben görümce oldum o beni çağıracak hizmet edecek diye. Yemek yapmak istemiyorsa yapmayabilir ben yorgunum der oturur. Gelinle sırf KADIN olduğu için itisiyor
Bakın beraber yapıyormuşsunuz . Ben de benzer şeyler söyledim

Bu eşinizle size bağlı. Siz baya akademik bir insanmışsınız, herkes aynı değil. Olay gelsin gelmesin değil varolan durum tartışılıyor. Kadın göze batmıyor ki abim de hizmet edebilir bence sorun yok. Ama birisi dışarda çalısıyor diğeri evde iş yapıyorsa ; evde kalan dışarıda çalışandan çok çalışır o an.

Bende görümceyim. Yengem gitmiyorum diye kızar 10 senede 10 kere ancak gitmişimdir, bunlar ayrı şeyler

Ben ortada sorun göremedim. Kimi erkekleri eşleri dolduruyor evlenince annelerinin evine adım atmaya çekiniyorlar. Gelininiz gelmesine mani olsa daha mı iyi? Ayrıca bizde de durum aynıydı. Hatta evlendiğimiz ilk yıllar hep biz kayınvalideme giderdik. Bazen ben çağırmak isterdim ama eşim onlar büyük ayıp olur biz gidelim derdi😂Aradan 13 yıl geçti, şimdide çoğunluk biz gideriz, onlar bazen arayıp biz geliyoruz deyip gelirler. Bizde düzen bu şekilde ve inanın hepsini çok seviyorum. Kötü niyetli düşünmeyin bence bir sorun yok.

Ben ortada sorun göremedim. Kimi erkekleri eşleri dolduruyor evlenince annelerinin evine adım atmaya çekiniyorlar. Gelininiz gelmesine mani olsa daha mı iyi? Ayrıca bizde de durum aynıydı. Hatta evlendiğimiz ilk yıllar hep biz kayınvalideme giderdik. Bazen ben çağırmak isterdim ama eşim onlar büyük ayıp olur biz gidelim derdi😂Aradan 13 yıl geçti, şimdide çoğunluk biz gideriz, onlar bazen arayıp biz geliyoruz deyip gelirler. Bizde düzen bu şekilde ve inanın hepsini çok seviyorum. Kötü niyetli düşünmeyin bence bir sorun yok.
Eşiniz güzel düşünmüş lakin çalışan insanlarız ve ev gerçekten yakın. Gidip sürekli ordan cikmiycak tiplerde değiliz. Evimizde rahat ederiz. Çalışmadığı için ayda bir de işten çıkışta bize gelin demesini beklerdik bunu belirttim... Yoksa gelmelerine mani olcak bir durum yok... Sizede mutluluklar dilerim

Böyle bir model tanıyorum.

Kocasıyla işten çıkıp kocasının anne babasına akşam yemeğine gidiyorlarmış, çayı da içip eve dönüyorlarmış.

Ne yemek yapmaya yoruluyor ne evi batıyor ne de mutfak için masrafı oluyor.

Ne âlâ memleket.

Çağırmak niye ayıp olsun? İş görmeye çağırmıyorsunuz. Yemeğe davet ediyorsunuz. Ağırlamak, gönüllerini hoş etmek için.

Malesef yoksa abimle pek gorusemiyoruz yemek hazırlama konusunda şöyle akşama geliyoruz yani haliylen yemek hazır olmalı. Kendimiz olsak hepimiz yorgun olunca bir makarna da geçiştiririz ama onlari memnun ediyoruz tabiki yaparken mutlu oluyorum ama o tavırlar sanki arkamdan birilerine saflari sokmuyorum oyunun böylesi der gibime geliyor
Yalnız burada hata sizde.
Madem öyle kendilerini misafir gibi görmüyorlar ne bulurlarsa onu yiyecekler.
Siz ne yiyorsanız onu yesinler ekstra bir şey yapmayın.
Resmen karın doyurmaya geliyorlar bu ayıptır.
Hani evde olsanız bı nebze de çalışan insanlara bu kadar yuklenilmez.

Ee işten cikicam yine de bu şekilde olmaz ama tek taraflı abim olsa karşılıksız derdim kimse kusura bakmasın ama senin ailene senin için gidiyoruz mantigiylada herşey bizim üstümüze yigilmaya çalışıyor gibi

Eşiniz güzel düşünmüş lakin çalışan insanlarız ve ev gerçekten yakın. Gidip sürekli ordan cikmiycak tiplerde değiliz. Evimizde rahat ederiz. Çalışmadığı için ayda bir de işten çıkışta bize gelin demesini beklerdik bunu belirttim... Yoksa gelmelerine mani olcak bir durum yok... Sizede mutluluklar dilerim
Ooo birde gelin hanım çalışmıyor mu 😂

Ooo birde gelin hanım çalışmıyor mu 😂
Yok çalışmak istemiyor kimsede bişey demedi bizim açımızdan sorun yok kendi gelecegi,ama anlayissizlik var bir gün acta kalsan sana karşı yaa acmisiniz bana gelin demez 😃iyice doldum ylksa iyiyimde ona karşı. Kimse karismiyo diye oda iyi

Çağırmak niye ayıp olsun? İş görmeye çağırmıyorsunuz. Yemeğe davet ediyorsunuz. Ağırlamak, gönüllerini hoş etmek için.
Bence de ayıp değil ama onlarda hep küçük büyüğe gidiyor. Ailenin yazısız kuralı gibi🤭hep büyüklere gidilmeli. bende çok ısrar edemiyorum. Bu duruma alıştım ama ilk zamanlar üzülüyordum. Yeni evliydim ve misafir gelsin ağırlayım istiyordum. Sonradan kabullendim.

Ev sizin istediğiniz zaman gelin diyormuş, davet etmiyor diyorsunuz, kırmızı halı mı sersin? Ama anladığım kadarıyla siz gelelim dediğinizde de bir mazeret öne sürüyor? Bu durumda benim aklıma gelen şu: Belki de evi dağınıktır, ya da yemek yapmayı beceremiyordur. Hani Zırt pırt gelmeyin diye önünüzü kesmeye çalışıyor diyemem çünkü siz öyle insanlar olsanız zaten şimdiye kadar yüz kere çatkapı giderdiniz. Öyle olmadığınızı anlamıştır. Dolayısıyla bence o yukarıda anlattığım sebepler gibi bir sıkıntı var gibi. Abinizle konuşun isterseniz. Aslında abinizin "bizimkileri bir akşam yemeğe veya çaya çağıralım" demeliydi. Hani "onun dışında aramız iyi" diyorsanız öyle yukarıda anlattığım gibi bir sıkıntı varsa "bir çay demlesin, biz de bir börek yapar getiririz, beraber yeriz" gibi bir şey diyebilirsiniz belki...

Önce ne
Kadını çok kötü niyetli göremedim ama sizin de konuşmanız lazım. Çağırmazsan gelemeyiz , bizim de huyumuz böyle davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. İstenmediğimizi düşünürüz diye açıklamanız lazım. Ona rağmen çağırmamakta devam ederse demek ki gerçekten sizi istemiyor.

Bazıları da hizmet etmeyi sevmiyor. Belki de öyledir.
Ben görüştüğümüz zamanlarda görümcemi kayınvalideyi çağırırdım. Menü şeklinde hazırlar elimden geldiğince davet sofrası hazırlardım. Biz onlara gittiğimizde görümcem akşam yemeğine kısır kek ve çay kayınvalıdem eşimin yemediğini adı gibi bıldıgı halde soğan biber domates patlıcan bolca patlıcan doğrar haslama usulu pişirir önümüze koyar ya da orada da gider ben hazırlardım. :KK70: :KK70: tabi ağır safoluk dönemlerimdi. Saygıda kusur etmeyeyim derken bildiğin kendimi ezdirmişim. :KK70: Sonra da eehhh deyip tümden hayatımdan çıkardım hepsini. Neden bu örneği verdim. Bu tipleri uzun süre çekemezsiniz.
n çok iyi niyetliyim en büyük eltim hem ogleni hem akşamı yer bide benim kocam akşam akşam bizim arabayla onu evine bırakırdı. Dört beş senelik evliyken görümcem kendi dunurlerini alır sorgusuz sualsiz bize getirirdi hep iyi niyetliyim haha hihi değildim gün geldi çok zaman gecdi bizim adamda o görümcem gelince aşırı iyi olurdu gel zaman git zaman kayın babam bizde kalıyor yaşlı ikisinide adı Ayşe adları batsın siz niçin geldiniz dedim Allah kudurdular önceki yaptığım iyilikler hep unutuldu böyle olurmuymus usul böyle değilmiş ben hem yaşlıya bakıyorum sizin faydanis yok bari gelmeyin dedim şimdi iki siylede gorusmuyorum hayat onlarsiz daha guzelmis

Merhaba hanımlar sorun yengem 1 yıldır abimle evliler ben 30 yaşimdayim abim ve yengem de 32 yaşında anne, babam , ben çalışıyoruz. Sorun şu ki aramızda yürüme yarım saat arabayla 5 dakikalık mesafe var kendisi bizi eve almamak için direniyor resmen. Annesi il dışında oturuyor köyde bizde o da mardinliyiz. Sanki bir görev gibi haftada bir iki bize geliyorlar yemek yiyip saat 12,1 de cekip gidiyorlar. Abimdir gelsin tabi başım gözüm üstüne ben 4 aydır gitmiyorum zaten yorgunluktan halimde olmuyor çalışıyorum. Ne zaman arasamda hal hatır icin arkadaslarimiz var diyo hafta da bir iki kere arar sorarım 5 ,10 dakikalık konuşma şeklinde oda yabanclik çekmesin ailesi köyde diye. Bazen de aradığımda hemen önümü kesip ay bugün evde hep iş yaptım çok yorgunum modlarina giriyor. Yüz kalmıyor lafı direk suratına yapistiriyor. Diğer gün emrivaki şekilde sanki görüş günümüz gelmiş gibi annemi arayıp akşama ordayız vs . Allah için yemek yap demiyor ama iş çıkışı gelen insan da ac oluyor tabi detayli yapıyorsun. Hani sormuyo hasta misiniz bugün bişeyler yapabilcek misiniz en erken giden benim eve haliylen 2 saat erken gidince ben başlıyorum. Hepimiz çalışıyoruz o evde biseyini istemeyiz ama bizi evden uzak tutuyor.Bişey dense ev zaten sizin arayın gelin o zaman diyo. Ama inanın bişey yapsa gitsek bizede ilaç gibi gelir her gün orda olalım diyen insanlar değiliz. Cagrilmasak pek gitmeyiz rahatsız olmasınlar diye. Sizce sürekli gelmeleri davet etmemeleri neye delalet yani. Hani ben bazen izin günümde ordaysam 6,7 ayda bir evdeyim tamam gel diyo hürmet var ama kendisi asla cagirmiyor. Mesela dün yine bizdelerdi abim hatrına bişey demek istemiyorum çünkü onu çok seviyoruz her an yanimizdaydi hani bişey mi var hayırdır diyesimiz geliyor. Gelinimizde iyi aslında ben ve de ailem hep yanında olduk bu huyu neden böyle anlamadım. Abimle bu konuyu konusmak istemiyoruz rahat bir insan o ev sizin gelin o zaman diye göz devirince oda aynen kız diyo gelin tipinde. Sizce biz hep tamam gelin diyince saf yerine mi koyuyo. Akıllı mi sanıyor. Evde hep olan o hiç gidemeyen biz. Kaosta sevmiyoruz kavga etmediğimiz de biliyor iyice üzerimize geliyor
haftada bir size gelmeleri normal bence. Ama dört aydır evine hiç gitmemeniz anormal tabi

X