Bizle sürekli Oyun oynuyor başedemiyoruz

Aslında düşününce öyle tabi ki çocuklar anne evine gelir yemek yer toplumumuzda boyle ama burada anne baba konu sahibi hepsi calisiyor. kendimi konu sahibinin yerine koyduğumda eve en erken gelen o annesi yorulmasın istiyor işten gelir gelmez yemek yapmaya başlıyormuş, bir de haftada 1 değil 2 3 kereymis. Ben olsam akşamları detaylı yemek yapmak istemem isterse abim olsun isterse babam olsun. Arada da peynir ekmek yiyip ayaklarımı uzatmak isterim. Kardeş candır ama ne kadar seversem seveyim kardeşime de sürekli görev gibi sofra kurmam yani yorucu bir şey. Bence konu sahibi yapmasın annesine de yapma onlar misafir değil aileden insanlar desin. Gerçekten misafir umduğunu değil bulduğunu yer ilkesini bu aileye entegre etmek lazım 😁
2-3 de çok fazlaymış çalışan insanlar için zor olur evet :KK43: Ama aynen dediğin gibi yani özel bi hazırlık olmaması lazım, misafir değil yani bunlar evin halkı artık. Ben gençken kendi evimde bile haftada 2-3 gün kalmazdım :KK70:

Lafa geldiğinde kadının kocası , kadının ailesi deniliyor
Lafa gelince siz hazırlayın.
3 kişi kv kp; 2 kişi de gelin hanım. Hadi oğulları da onların oğlu
2 onlar geliyorsa 1 de gelin çağırabilir gayet; hadi 3 gelsin 1 çağırsın
gelirken salatayı da ben yapayım diyebilir.

görümce abisine hizmet etmek zorunda mı
annesinin takati var mı
Mardinli baba yemek yapmaz heralde
Yani mantiginiz nasıl çalışıyor anlamadım . Benim eşimin ailesine haftada iki gitmem lütuf bence . Çünkü onlar benim ailem değil biriyle evlendim diye onun anne babası olduğu için gidiyorum . Yani bayılarak gittiğim bir ortam değil . O yüzden iki üç ayda bir ziyarete giderim . kimseyi de evimde haftada bir gün ağırlamam. Bu evde tencere kayniyorsa evlatları için bir tabak koymak fazla geliyorsa koymasinlar. Benim umrumda olmazdı açıkçası . Eşimin ailesiyle görüşmek veya gorusmemek bana ekstra birşey katmiyor . O yüzden kimseyi ağırlama gibi zorunluluk hissetmiyorum . Gelen olursa buyurur agirlarim .

Yani mantiginiz nasıl çalışıyor anlamadım . Benim eşimin ailesine haftada iki gitmem lütuf bence . Çünkü onlar benim ailem değil biriyle evlendim diye onun anne babası olduğu için gidiyorum . Yani bayılarak gittiğim bir ortam değil . O yüzden iki üç ayda bir ziyarete giderim . kimseyi de evimde haftada bir gün ağırlamam. Bu evde tencere kayniyorsa evlatları için bir tabak koymak fazla geliyorsa koymasinlar. Benim umrumda olmazdı açıkçası . Eşimin ailesiyle görüşmek veya gorusmemek bana ekstra birşey katmiyor . O yüzden kimseyi ağırlama gibi zorunluluk hissetmiyorum . Gelen olursa buyurur agirlarim .
Lütuf mu? Vaoov. kimse eminim bayılmıyordur da bu nasıl bir üslup ya

Eşiniz de sizin aileniz hakkında böyle konuşabiliyor mu?
misafirinize özen göstermeden kendinize olduğı gibi davranıyorsanız olmamış bence.
Ağırlayın mı demişim?

Lütuf mu? Vaoov. kimse eminim bayılmıyordur da bu nasıl bir üslup ya

Eşiniz de sizin aileniz hakkında böyle konuşabiliyor mu?
misafirinize özen göstermeden kendinize olduğı gibi davranıyorsanız olmamış bence.
Ağırlayın mı demişim?
Ben oraya gittiğimde kimseden özel ilgi beklemem ne varsa pişirir yeriz oğlunun sevdiği yemekleri buzluğa atar kayinvalidem . Biz gittiğimizde dört beş gün kalırız . Onlar senede bir defa geldikleri için ben özenerek elimden geleni yaparım bu kadar. Onlar da bana bayilmiyordur.

Eşim haftada iki gün aileme yemeğe gidelim desem kabul etmez. Bizim hayatimiz , yaşama şeklimiz ve öncelikle işlerimiz var . Geldiklerinde o da gerekli şekilde ağırlar. Benim ailem de yemeğe gelirler. Haftada iki gün giden insana özen gosterilmez . Sadece abisi gitse haftada iki gün dert olmazdı . Ama kadın gidince niyeyse o kadınin yediği herkesin gözüne batıyor . Sanki bu aileye hizmet etmek görevi gibi . Hepimiz eşinizin ailesiyle eşinizden dolayı bir aradayız. Kimse kendini önemli görmemeli yani . Ben görümce oldum o beni çağıracak hizmet edecek diye. Yemek yapmak istemiyorsa yapmayabilir ben yorgunum der oturur. Gelinle sırf KADIN olduğu için itisiyor

Gelinle sırf KADIN olduğu için itisiyor
Bu konudaki yorumlarınızdaki mantığı gerçekten anlayamadım. Kadın olduğu için itişmekle konunun ne alakası var? Gelin sürekli emrivaki ile gidiyor yiyor içiyor ama kendisine gidilmesini asla istemiyor tam olarak nerde konu sahibini haksız buldunuz?

Geline gitme sevdasından ziyade gelinin sürekli emrivaki yapıp gelmesi ama asla kendisinin eve davet etmemesine takmışlar, ki haklılar bence
Şimdi eğer konu sahibinin annesi şikayetçi değilse gelinin gelmesinden, kızına pek laf düşmüyor bence.
Konu sahibinin annesi “oğlum evlendi, yeter ki haftada bir gelsinler yemeği birlikte yiyelim” diye düşünüyor olabilir.
Gelin gelmeyi istemiyor ama kocası gidelim diye tutturuyor olabilir.
Geline gidilmek isteniyorsa böyle o geldi yine o geldi aha bak gene geldi diye çetele tutulacağına “haftaya Salı size gelmek istiyoruz, uygun değilseniz çarşamba, perşembe” gibi belli bir tarih üzerinde anlaşılabilir. Açıkçası biz de ilk evlendiğimiz sene o kadar çok arkadaşımızı ağırlamıştık ki aileyle görüşmek için onları davet etmek aklımıza gelmiyordu, biz onlara gidiyorduk

Bu konudaki yorumlarınızdaki mantığı gerçekten anlayamadım. Kadın olduğu için itişmekle konunun ne alakası var? Gelin sürekli emrivaki ile gidiyor yiyor içiyor ama kendisine gidilmesini asla istemiyor tam olarak nerde konu sahibini haksız buldunuz?
Çok alakası var. Gelin neden o eve gidiyor ? Gelin o eve eşinin anne babasıyla vakit geçirmeye gidiyor . Erkekte ailesine yemek hazırlayıp cagirsin diyen yok konuda. Kadın ailene yemek hazırlayıp cagiramazsin demiş mi ? Neden özel hizmet bekliyorlar ? Bu toplumun iki yüzlülüğü. Bir erkekle evlenmek büyük bir şey. Ben böyle bir aile dinamiğini zaten kendim kabul etmem . Haftada iki günümü eşimin ailesiyle geciremem . Evde okumalarim var , çalışmam gereken şeyler var. Kadın yine bu aileye çok fazla vakit ayırıyor . Rahatsizlarsa söylesinler müsait değiliz diye. Gelmeyin desinler . Bu sefer GELIN oğlumuzu aldı bize göstermiyor olacak .

Çok alakası var. Gelin neden o eve gidiyor ? Gelin o eve eşinin anne babasıyla vakit geçirmeye gidiyor . Erkekte ailesine yemek hazırlayıp cagirsin diyen yok konuda. Kadın ailene yemek hazırlayıp cagiramazsin demiş mi ? Neden özel hizmet bekliyorlar ? Bu toplumun iki yüzlülüğü. Bir erkekle evlenmek büyük bir şey. Ben böyle bir aile dinamiğini zaten kendim kabul etmem . Haftada iki günümü eşimin ailesiyle geciremem . Evde okumalarim var , çalışmam gereken şeyler var. Kadın yine bu aileye çok fazla vakit ayırıyor . Rahatsizlarsa söylesinler müsait değiliz diye. Gelmeyin desinler . Bu sefer GELIN oğlumuzu aldı bize göstermiyor olacak .
Yahu tamam da eve gitmeyi istemek özel hizmet mi oluyor? Bir kere olsun kendisi de çağıramaz mı? Sanki her gün gitmek istiyorlarmış gibi davranıyorsunuz ama kadın hiç çağırmıyor. Ayrıca evet erkek yemek yapıp da çağırmaz bizim toplumda bu böyle. Kadın evi çekip çevirir misafiri o ağırlar yüzde doksan. ki biz Mardinden bahsediyoruz konuda. Hem de kocası çalışıyor kendisi çalışmıyor bir zahmet iki üç yemek de yapsın ya. Olması bi çaya çağırabilir hiç zor değil ama evine almak hiç istemiyor. İnanılmaz taraflı baktığınızı düşünüyorum

Yahu tamam da eve gitmeyi istemek özel hizmet mi oluyor? Bir kere olsun kendisi de çağıramaz mı? Sanki her gün gitmek istiyorlarmış gibi davranıyorsunuz ama kadın hiç çağırmıyor. Ayrıca evet erkek yemek yapıp da çağırmaz bizim toplumda bu böyle. Kadın evi çekip çevirir misafiri o ağırlar yüzde doksan. ki biz Mardinden bahsediyoruz konuda. İnanılmaz taraflı baktığınızı düşünüyorum
Sizinle herhangi bir yerde ortak noktada bulusamayiz. Erkek yemek yapıp cagiramaz diye baştan kabul eden bir insana ne anlatsan çok işe de yaramaz. Siz

Sizinle herhangi bir yerde ortak noktada bulusamayiz. Erkek yemek yapıp cagiramaz diye baştan kabul eden bir insana ne anlatsan çok işe de yaramaz. Siz
Çağıramaz nerde demişim? ÇAĞIRMAZ demişim Türkiyede yaşıyoruz. İstisnalar vardır ama ağırlamayı erkek değil kadın yapar. Ki bu konuda da kadın çalışmıyor bir zahmet kendisi çağırsın lütfedip. Ayrıca evet abinin eve gelip sürekli yiyip içmesi batmaz ama yabancı bi kadının bunu yapıp kendisinin çağırmaması gayet de batar. Gelin kız evlat değildir olamaz da. Ne kadar iyi de anlaşılsa bi yabancıdır o.

Hanimefendi neden kizdiniz ki sizin evde okumalarınizz var onun okuması yok sanırım okul okuyan ya da kendiniizi geliştiren bir kişisiniz. GUZEL AMA Konu siz degilsiniz. Neden gerildiniz ki. Fazla vakit ayırmak mi siz yorum yapmayın ltfen sizin hayatınızı ve şartlarınızı konuşmuyoruz. Kendi hayatınızla ilgili konu açın isterseniz içinizi döner rahatlarsiniz. Siz biz deegilsiniz bizde siz.

Çağıramaz nerde demişim? ÇAĞIRMAZ demişim Türkiyede yaşıyoruz. İstisnalar vardır ama ağırlamayı erkek değil kadın yapar. Ki bu konuda da kadın çalışmıyor bir zahmet kendisi çağırsın lütfedip. Ayrıca evet abinin eve gelip sürekli yiyip içmesi batmaz ama yabancı bi kadının bunu yapıp kendisinin çağırmaması gayet de batar. Gelin kız evlat değildir olamaz da. Ne kadar iyi de anlaşılsa bi yabancıdır o.
Ne kadarda güzel konusmussunuz gerçekler yani. Tabi kadın erkek eşittir ama bazı örf adetler vardır ki bu batıda doğudada hatta dünyanın %80,90 ında bu şekilde ve kabul görmüş durumlardır. Konu abinin gelmesi değil anlatamadık onlarada olsun

Evet biz çalışıyoruz. Gelin çalışmıyor. Mesajlari tam okusaydiniz sevda olarak tanımlamazdınız.
10 sayfadaki tüm mesajları okumadığım için kusura bakmayın 😅
Onlar yemeğe gelmesinden anneniz rahatsız mı? Siz yemeğe yardım etmek zorunda kalıyor musunuz?
Anneniz rahatsız değilse pek birşey diyemezsiniz, onun misafiri sonuçta. Anneniz de rahatsız ama birşey demek istemiyorsa yine birşey diyip ortalığı karıştırmanız yakışık almaz.
Dediğim gibi, belli bir tarih belirleyip şu gün de biz gelmeyi istiyoruz diyebilirsiniz

10 sayfadaki tüm mesajları okumadığım için kusura bakmayın 😅
Onlar yemeğe gelmesinden anneniz rahatsız mı? Siz yemeğe yardım etmek zorunda kalıyor musunuz?
Anneniz rahatsız değilse pek birşey diyemezsiniz, onun misafiri sonuçta. Anneniz de rahatsız ama birşey demek istemiyorsa yine birşey diyip ortalığı karıştırmanız yakışık almaz.
Dediğim gibi, belli bir tarih belirleyip şu gün de biz gelmeyi istiyoruz diyebilirsiniz
Yok aslinda kimse rahatsız değil sohbet muhabbette ederiz ama sorun hiç davet edilmemek. Aradığımızda mesela köylü biri öldü ya da biri hediye bişey gönderdi verelim diye nasılsın napiyosun der demez yorgunum baya ya da akşama arkadaşlar geliyor hani anliyosunuz ama bişey varsa da söylemeyin imasını. Bizde karşılık verince bakalım nerde buluşuruz

Ne kadarda güzel konusmussunuz gerçekler yani. Tabi kadın erkek eşittir ama bazı örf adetler vardır ki bu batıda doğudada hatta dünyanın %80,90 ında bu şekilde ve kabul görmüş durumlardır. Konu abinin gelmesi değil anlayamadık onlarada olsun
Ben de gelinim, kayınailem bana karşı çok iyidir ama o aileden birine bir şey olacak olsa elbette önce benden vazgeçerler. Hiçbir zaman kendi çocukları varken gelini gerçek anlamda kendi kızı gibi görmez kimse.
Örf adet de değil gelin çalışmıyor ki. Çalışsa eşiyle birlikte yapsın derim de adam hem dışarda çalışacak hem gelip misafiri de mi o ağırlayacak? Oldu, kadın süs bitkisi mi? Kadınlar ezilmesin ama ezmesinler de. Bütün her şeyi erkekler yapsın biz ne işe yarayalım peki

X