Bizle sürekli Oyun oynuyor başedemiyoruz

O neden emrivaki geliyor o halde? Anneniz durumdan rahatsız mı memnun mu?
Annem asla karışan bir insan değil. Hatta bişey olunca darlanmasin deriz bı yere gidilcekse onlar bir yere gidecekse soylemeyiz bile.
Gerçekten işten güçten geliyorsunuz ne alaka sofrayı donatmak falan, yaptıkları ayıp. Bir akşam sizde yemişlerse diğer akşam onların çağırması gerekiyor. Emrivaki yapıyorlarsa o gün evde ne piştiyse onu yesinler. Bu kadar enayi olmayın. Abiniz dahi olsa.
Benim gönlüm el vermiyor haklısınız zaten rahatsızız annemde gönülleri hoş olsunda bizim tansiyon bel önemli değil görüşünde hatta benim belim agrisa kızım sen otur der bana o kendi hemen ilave yapar. (Cikikligim var rahatsızım ) Benimde ona gonlum el vermiyor. Gelini suçlamak değil suç ilk abimde o bizi cagirmali derdimiz çağırilmak ta değil enayi gibi mi olyyoruz acaba

Ben gelinin tarafından yazacağım, bizde de benzer bir durum olmuştu.. açıkçası hakkımda böyle düşünülebileceğini de düşünmemiştim.. eşimin ailesi kalabalık bir aile, ben de çalışıyordum yeni evlendiğimizde, aynı sitede oturmamıza rağmen 1,5 yılda evimize sadece 1 kere çağırabildim. Aslında oldum olası çat kapı gelinebilen evlere özenmişimdir kendi evim de öyle olsun istemişimdir ama evi düzenli ve temiz tutmayı asla beceremedim, şimdi şimdi öğrendim hızlıca toparlanmayı.. misafir gelecek diye ödüm kopuyordu yemek yapmaktan değil temizlik yapma korkusundan, hiç evde olmadığımızdan güvenip temizlikçi de tutamıyordum.. yani mükemmeliyetçilik kendi ayağına bağ olabiliyor insanın, ama çat kapı ailelere gidilmemesi gerektiğini de düşünüyorum.. erkekler bizim gibi düşünmüyorlar, şimdi 7 yıldır evliyim ve hala eşimin ailesine giderken yolda arar geliyoruz diye, yük olmasın diye evde yiyip çaya gidelim bari diyorum.. ben kendi aileme günler öncesinden haber veririm muhakkak, bu da yapı meselesi galiba..
özetle eğer gelininizin size karşı bir saygısızlığını görmediyseniz gitme gelme işlerini biraz zamana yayın ve hakkında kötü zandan kaçının -bir nevi kendi kendinizi gaza getirmeyin, bence sizi kullanmaya çalışmıyor-, belki yemek yerine o da misafir ağırlamaya alışana kadar çaya kahveye oturmaya gitmeyi teklif edebilirsiniz.. umarım ileride çok daha yakın ve samimi ilişkileriniz olur
Teşekkür ederim güzel yorumunuz için yazmışsınız mutlu ettiniz beni. Evet aslında kötü birisi değil başta da belirttim sadece arkadaşları her gün evde biz çok yorgun oluyoruz borç harç ödüyoruz en azindan bir çaya bir yemeğe davet edilmek ister insan yeni evli çok eşya da sevmez çocuk olsa zaten biz hemen yardima gideriz izinli şekilde sorarak yani. İnşallah düzelir

Bize ilk kez gelirlerken “evi yeni dizdiniz bir ihtiyacınız var mı ev hediyesi olarak alabileceğimiz” demişlerdi, bu kibarca yeni evlileri ziyarete gelmek istiyoruz demekti bence, tabi ki gelsinler başımızla beraber.. ama başlarda eşim de çağır çağır çağıralım gelsinler diye baskı yapıp hiçbir şeye yardım etmeyince ben deliriyordum.. o yüzden en iyisi açık açık geline (lütfen abinize demeyin o da itici oluyor) “müsait olduğun bir akşam size çaya gelmek istiyoruz” deyin, kendi müsait olduğu günü size belirtsin, istediğiniz zaman gibi muğlak bir gün söylerse hemen siz kendinize uygun bir günü belirtin o zaman perşembe akşam size çaya gelelim gibi, yine “salı sallandı çarşamba çarşafa dolandı” olursa siz de ona göre mesafe koyarsınız,1-2 hafta da siz müsait olmayın bakalım

Bize ilk kez gelirlerken “evi yeni dizdiniz bir ihtiyacınız var mı ev hediyesi olarak alabileceğimiz” demişlerdi, bu kibarca yeni evlileri ziyarete gelmek istiyoruz demekti bence, tabi ki gelsinler başımızla beraber.. ama başlarda eşim de çağır çağır çağıralım gelsinler diye baskı yapıp hiçbir şeye yardım etmeyince ben deliriyordum.. o yüzden en iyisi açık açık geline (lütfen abinize demeyin o da itici oluyor) “müsait olduğun bir akşam size çaya gelmek istiyoruz” deyin, kendi müsait olduğu günü size belirtsin, istediğiniz zaman gibi muğlak bir gün söylerse hemen siz kendinize uygun bir günü belirtin o zaman perşembe akşam size çaya gelelim gibi, yine “salı sallandı çarşamba çarşafa dolandı” olursa siz de ona göre mesafe koyarsınız,1-2 hafta da siz müsait olmayın bakalım
Yorumunuz için teşekkürler bende gelin adayıyım. Ve sizin gibi düşünüyorum abime değil geline söyleme kafasindayim. Bu konuda empati yeteneğim oldukça gelişmiş bana göre. Hhani abime söylesem gelmeyin demez asla ama onunda rızası olsun oda müsait olsun isterim. İnsan tuhaf oluyor sanki evinde istenmiyoruz gibi. Dediğiniz gibi yapicaz o zaman bir gün yoksa diğer gün o zaman diyelim

Annem asla karışan bir insan değil. Hatta bişey olunca darlanmasin deriz bı yere gidilcekse onlar bir yere gidecekse soylemeyiz bile.

Benim gönlüm el vermiyor haklısınız zaten rahatsızız annemde gönülleri hoş olsunda bizim tansiyon bel önemli değil görüşünde hatta benim belim agrisa kızım sen otur der bana o kendi hemen ilave yapar. (Cikikligim var rahatsızım ) Benimde ona gonlum el vermiyor. Gelini suçlamak değil suç ilk abimde o bizi cagirmali derdimiz çağırilmak ta değil enayi gibi mi olyyoruz acaba
Abini çok seviyorsun anlıyorum ama abin ya çok düşüncesiz yada sizi umursamıyor. Ne demek tansiyon bel önemli değil. Ya başlarım onların gönüllerine, annenin sağlığından daha önemli değil. Saçmalıyorsunuz. Davet edince sofra donatılır. Biraz sesiniz çıksın. Abinizde sizi seviyordur konuşun. Çalışan ve çalışmayan kimsenin evine zırt pırt davetsiz gidilmez.

Yorumunuz için teşekkürler bende gelin adayıyım. Ve sizin gibi düşünüyorum abime değil geline söyleme kafasindayim. Bu konuda empati yeteneğim oldukça gelişmiş bana göre. Hhani abime söylesem gelmeyin demez asla ama onunda rızası olsun oda müsait olsun isterim. İnsan tuhaf oluyor sanki evinde istenmiyoruz gibi. Dediğiniz gibi yapicaz o zaman bir gün yoksa diğer gün o zaman diyelim
Sizi neden evinde istemesin bunun üzerine bir fikriniz var mı? Düğün zamanı vs herhangi bir sürtüşme, laf sokma vb :) eğer aranızda bir gerginlik yoksa ve başka bir üyenin dediği gibi sınırlarını ihlal edeceğinizi de düşünmüyorsa
gerisi onun kendi şahsıyla ilgili olabilir belki (misafir ağırlamayı sevmeme, performans anksiyetesi, yetersizlik hissi vs) arkadaşları hep evinde demişsiniz mesela bence bu da henüz yeterince yakın ilişkiniz olmadığı için akraba statüsünde olduğunuzdan olabilir, zamanla arkadaşları kadar yakın oldukça hele bi de araya çocuk filan gelirse baya ister istemez yakın bir ilişkiniz olur:)

Haklısıniz tek taraflı düşünmemek lazım suç elbette ondada var. Ama onun evi diye kızı arayio söylemek istiyoruz yüz alamayınca abimi bulaştırmak istemiyoruz. Yoksa oda tabi suçlu ince bı düşünmesi lazım biz gidiyoruz ama onlar niye gelmiyor diye
Hayır tatlım orası karı koca ikisinin evi. .aslında düşünce tarzın kadının izni dahilinde misafir olalimsa gayet kibar ama işte bu sefer ister istemez yengeye bileniyorsun

Hadi seninle açık olalım , her ne kadar aynı kültürü yasiyor olmasak da koklerimiz benzer çünkü

Eger abin isteseydi emin ol her hafta orda olurdunuz . Sanıyor musun ki abinin eşine sözü geçmeyecek? Demek ki aralarında konuştukları ve uzlaşmaya vardiklari bi durum var , abinin düşünmediğinden değil yani böyle uygun gördüğünden

Abin böyle uygun goruyor ve mutlularsa gerisini deşeleme .. haftada iki gün gelen kişiler için de ayrı bir hazırlık yapma ..

Kavga gürültü yok anladığım kadarıyla, durumu akışına bırak ki yakalanan ortak dil bozulmasin

Başlığı ilk okuduğumda tek başına oyun oynamayı bilmeyen, sürekli anne babayla oynamak isteyen bir çocuktan söz ediliyor sandım. Oyun oynayan gelinlerle ilgili bir çözümüm henüz yok. Kolaylıklar dilerim 🧚‍♂️

Sizi neden evinde istemesin bunun üzerine bir fikriniz var mı? Düğün zamanı vs herhangi bir sürtüşme, laf sokma vb :) eğer aranızda bir gerginlik yoksa ve başka bir üyenin dediği gibi sınırlarını ihlal edeceğinizi de düşünmüyorsa
gerisi onun kendi şahsıyla ilgili olabilir belki (misafir ağırlamayı sevmeme, performans anksiyetesi, yetersizlik hissi vs) arkadaşları hep evinde demişsiniz mesela bence bu da henüz yeterince yakın ilişkiniz olmadığı için akraba statüsünde olduğunuzdan olabilir, zamanla arkadaşları kadar yakın oldukça hele bi de araya çocuk filan gelirse baya ister istemez yakın bir ilişkiniz olur:)
Yok aksine istediği gibi oldu ailesi bile bu kadar fazlasını beklemedigini söylemisti bir istediyse 3,5 aldık. Gözü hiç bisey de kalmadı. Bende asla karışmam hep sevgi saygiyla yaklaştım. Eden bulur sözüne inanan biri olarak. Dediğinizi dikkate alicam doğru diyorsunuz zamanla belki oturur

Değiliz desek kirilirmi abim ama bu zamana kadar bir uorum bile yapmış insan değilim kendi yasamlari zevkleri vs diye.
Kırılsın bir zahmet abin. Keşke sizin onu düşündüğünüz gibi o da sizi düşünse.

Bu erkekler ortayı bulamayacak kadar vasıfsız ya.

Hayır tatlım orası karı koca ikisinin evi. .aslında düşünce tarzın kadının izni dahilinde misafir olalimsa gayet kibar ama işte bu sefer ister istemez yengeye bileniyorsun

Hadi seninle açık olalım , her ne kadar aynı kültürü yasiyor olmasak da koklerimiz benzer çünkü

Eger abin isteseydi emin ol her hafta orda olurdunuz . Sanıyor musun ki abinin eşine sözü geçmeyecek? Demek ki aralarında konuştukları ve uzlaşmaya vardiklari bi durum var , abinin düşünmediğinden değil yani böyle uygun gördüğünden

Abin böyle uygun goruyor ve mutlularsa gerisini deşeleme .. haftada iki gün gelen kişiler için de ayrı bir hazırlık yapma ..

Kavga gürültü yok anladığım kadarıyla, durumu akışına bırak ki yakalanan ortak dil bozulmasin
Değerli vaktinizi ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. Haklısınız abim müdahale edebilirdi sonuçta kendi ailesi , o istemezse gelinin canına minnet tabi. Oda yapi olarak tersleyen hep meşgul ya da yorgun olan taraf. Dediğiniz gibi madem çağrılmiyoruz o zaman evde ne varsa o yenir sonucta çalışan insanlarız

Kırılsın bir zahmet abin. Keşke sizin onu düşündüğünüz gibi o da sizi düşünse.

Bu erkekler ortayı bulamayacak kadar vasıfsız ya.
Doğru diyorsunuz, dusuncesizlik var. Benim ailemdir bir kere gelsin demiyor yarım sene olucak neredeyse evlerde neredeyse yürüme mesafesi. Bunu annemle konusucam. Hasta kadın onlar gelince eli ayağına dolanıyor memnun olsunlar diye. Evet gelince oda işin ucundan tutuyor ama zoruma gidiyor annemin hem çalışıp hem de akşama karınları guzelce doysun diye düşünmesi. Ayrım yapan bir kadında değil banada aynı şekilde düşünceli davranır hastasın yorulursun otur tarzında aksine ben üzülüyorum. Biz herkese saygı sevgi hürmet gösteririz gelen kişi aç kalmasın tam doysun isteriz ama insan artık kullanıldığını düşününce. Sanki biz bugün arayinva gelicez sanıp yarın biz size geliyoruz demesi tuhaf. Sorun oda değil , gidince bile ben tuvalete kadar sorarım müsait mi gireyim mi diye vs vs. Artık hayır demesini bilicez yoksa iyice kirilcaz hadi ben çekerim de yarın gittiğimde annem tek kalıcak.

Benim anlamadığım da haftada iki kez geliyorlarsa misafir sayılmazlar siz ne yiyorsanız önlerine onu koyun. Makarna yiyecekseniz makarna, çay içip kahvaltı edecekseniz aynı şekilde. Kendinizi paralayıp doldurmanıza gerek yok.
Ah evet işte çoğu zaman yiyip gelirler ama bizim yemeğimiz hazır olur. Çay bile olsa bizde içilir hadi hep evde olsak her gün gelsinler ama malum çalışıyoruz. Bir günde biz bı çay içsek bir el yapımı börek çörek görsek seviniriz. Hoş kendimizde yapiyoruz ama o yapsa seve seve memnun ola ola yeriz. Kendi evine karşı belki de aileden birilerini istemiyor. Allah goruyor elbet zihniyet neyse iyi ya da kötü dolasir bulur diyorum

Şöyle ki kimse kimseyi evine davet etmek zorunda değil. Ben de misafir sevmiyorum ama çağırılmadığım eve de gitmiyorum. Size emrivaki yapması hoş değil. Sürekli hazırlık yapmanız hoş değil. Birkaç kez müsait olmadığınızı dile getirirseniz bence o da anlar diye düşünüyorum. Bi de anne baba evi zaten önceden orda yaşandığı için hala kendi eviymiş gibi görülebiliyor. Abiniz belki davet beklemeye gerek yok orası benim de evim izlenimi vermiş olabilir.

Geldikleri zaman önlerine bir kuru petibör bisküvi tabağı koyun. Ay işten de geldim halim vaktim yok kusura bakmayın diyin kenarda misafir gibi oturun elinizi birşeye sürmeyin. Abiniz uğraşsın.

Misafir sevmeyen başkasının da evine gitmeyecek. Ben öyle yapıyorum mesela 😂 kadın sırf gelin diye ölümüne savunulmuş.

• Beğen
Reactions: Gao
Konuyu yanlış yere açmışsın çocuk büyütme çocuk sağlığı bölümü var demeye gelmiştim 😄😄

Hatta Mune yi etiket yapmayı bile planladım 👍

Meğer çocuklar büyümüşler ama hala çocuk kalanlarla ilgiliymis😅🧿

X