Biz ve Diğerleri

Cok dogru Ema, hayatini isteyegine göre harcamali.
Savascim karamsarlik diye birsey yok, tanimiyoruz öyle seyleri, hep pozitif olacagiz ona göre.:81:
Dün kardiyologlar konusuyordu kizlar sabah kanal d de, aynen benim yasadigim rahatsizliklari anlattilar. Söyleki cok stress oldugunda nefesimi düzenli almiyorum buda bende kalp carpintisi yapiyor. Ritim bozuklugum var, bazen kalbim cok hizli carpar. Onun icin Savascim amaannnn de gitsin, sagliktan baska inanin gözüm bu dünyada hicbirseyi görmüyor. Herseyin bilincindeyim, hersey emanet bize bu dünyada onun icin niye üzüleyim niye dertleneyim.
Sadece cok calisiyorum, cok yük var omuzlarimda, onuda azaltirsam süper olacak.:KK68:

Cok dogru Ema, hayatini isteyegine göre harcamali.
Savascim karamsarlik diye birsey yok, tanimiyoruz öyle seyleri, hep pozitif olacagiz ona göre.:81:
Dün kardiyologlar konusuyordu kizlar sabah kanal d de, aynen benim yasadigim rahatsizliklari anlattilar. Söyleki cok stress oldugunda nefesimi düzenli almiyorum buda bende kalp carpintisi yapiyor. Ritim bozuklugum var, bazen kalbim cok hizli carpar. Onun icin Savascim amaannnn de gitsin, sagliktan baska inanin gözüm bu dünyada hicbirseyi görmüyor. Herseyin bilincindeyim, hersey emanet bize bu dünyada onun icin niye üzüleyim niye dertleneyim.
Sadece cok calisiyorum, cok yük var omuzlarimda, onuda azaltirsam süper olacak.:KK68:

ah oliviam çok doğru söylüyorsun, hep savunduğum şeydir benim de, sağlığa bir şey olmasın, gerisi boş! ben de evdeydim o saatlerde o programı evde olunca hiç kaçırmam. ah benim sevgilimde de o sorun var :KK5: hep rahatlatmaya çalışıyorum, bendeki rahatsızlıkların yüzde doksanı da stres kaynaklı, hele migrenim ahh ahh, sevgilim de o yüzden hep rahatlatmaya çalışır, karşılıklı işte, kendi söküğümüzü dikemiyoruz ama birbirimize destek olabiliyoruz ancak. bir- bir buçuk yıl önce hayatımda büyük karar alıp, değmeyecek insanlarla ilişkilerimi kestim ya da en aza indirgedim! sonuç müthiş huzurluyum! bunlardan kimisi 15 yıldır tanıdığım, kimisi 5 yıldır tanıdığım insanlardı.

bir de dediğin gibi iş stresini düzene sokabilse insan, sağlığımızın değerini hiç unutmamak dileğiyle...:KK16:

Üzülüyorum ya, resmen üzülüyorum. Burda bazen konulari okurken inanamiyorum.
Birisi kocasi vuruyor, hala seviyorum diyor, cocuk yapayimmi diyede soruyor.
Ötekisi daha 19 yasinda ünv. kazanmis Istanbul`da hemde istedigi bölüm ama oraya gitmek istemiyor evlenmek istiyor.
Bu insanlar ne kadar doyumsuz, neyin pesindeler?
Düzen olmayan bir yerde, saglikli isler cikarabilirmisin? Hayir. Hersey sirasiyla olur. Iyi bir evlilik yaparsin, maddi manevi hersey yerinde ise cocugunu yaparsin.
Gencsen okursun, egitimini yaparsin, arkasindan evlenmeyi düsünürsün.
Tamam herkes ünv okuyacak diye bir zorunluluk yok,insan yeterki bir is yapsin ama en iyisini yapsin.
O laf cok hosuma gidiyor, yani ne is olursa olsun ama en iyisini yapmaya calismak lazim.
Toplum nereye gidiyor? Insanlarin bu doyumsuzlugu, sabirsizligi, bir erkek icin ne fedakarliklar yaptiklari cok ilginc.

Üzülüyorum ya, resmen üzülüyorum. Burda bazen konulari okurken inanamiyorum.
Birisi kocasi vuruyor, hala seviyorum diyor, cocuk yapayimmi diyede soruyor.
Ötekisi daha 19 yasinda ünv. kazanmis Istanbul`da hemde istedigi bölüm ama oraya gitmek istemiyor evlenmek istiyor.
Bu insanlar ne kadar doyumsuz, neyin pesindeler?
Düzen olmayan bir yerde, saglikli isler cikarabilirmisin? Hayir. Hersey sirasiyla olur. Iyi bir evlilik yaparsin, maddi manevi hersey yerinde ise cocugunu yaparsin.
Gencsen okursun, egitimini yaparsin, arkasindan evlenmeyi düsünürsün.
Tamam herkes ünv okuyacak diye bir zorunluluk yok,insan yeterki bir is yapsin ama en iyisini yapsin.
O laf cok hosuma gidiyor, yani ne is olursa olsun ama en iyisini yapmaya calismak lazim.
Toplum nereye gidiyor? Insanlarin bu doyumsuzlugu, sabirsizligi, bir erkek icin ne fedakarliklar yaptiklari cok ilginc.

haklısın oliviyacığım aynı düşüncelere sahibim geçen kardeşim dedi bu gençlik bizim gençliğimize benzemiyor dedi kendisi eğitimci nasıl bir gençlik dedim sordum oda kızların aklı fikri ilim bilim değil erkek tehlikeli bir gençlik dedi

Aynen kizkardesin gibi düsünüyorum Ema, birde üzüldügüm gencligini yasamasini bilmiyorlar.

Bir arkadasin kizi 12 yasinda simdiden derslere bos vermis vaziyette ve "okumayi istemiyorum" diyor.
Bende ona bir teyze sayilirim, konusmaya calistim ve aldigim cevaplarda agzim acik kaldi.
Ben hayattan ne istedigimi cok iyi biliyorum.
Beni kimse yönetemez bu benim hayatim.
Herkes okumak mecburiyettinde degil.
Bende böyle mutlu oluyorum, kimse bana karisamaz.
Tanrim, biz o yaslarda daha cocuktuk ya, bu ne?:KK53:

maalesef ema'nın kızkardeşine katılıyorum :KK5: okullarda çalışan arkadaşlarımdan duyduklarım karşısında resmen ağzım açık kalıyor. yetişkinlerle çalışmamın en, belki de tek rahat yanı bu. bazen öğrenciler geliyor sınav olmaya ya da özel programlar, hepsi küçük kadınlar şeklinde. ya da özel derse gidiyorsun; hani bu ek ders di mi dinle, soru sor, faydalan hocadan! yok! el masa altında sevgilisiyle sms leşir, hatta bozuşmuşlarsa bunalımdadır, ağlar eder izin ister vermezsin dinlemez, verirsin aşkım böcüm bi denem... :KK53: orta okul öğrencileri bunlar dediğiniz gibi kızlar, biz çocuktuk o zamanlar.

o kadar uç şeyler yaşanıyor ki, özellikle ailelerin maddiyatı sağlayıp maneviyatı boşladığı çevrelerde, aklı başında olan kızlar-erkekler dışlanır gibi olabiliyor. ama sadece ailenin de elinde değil bunu önlemek maalesef. aileyle kaç saat, okulda/kursta/serviste /arkadaşlarla kaç saat geçiriyor bu çocuklar.

benim tanıdığım bazı veliler, çocuklarının arkadaşlarını ve ailelerini tanımada bulmuşlar çıkar yolunu, en azından bir nebze olsun aileler iletişim halinde olduğunda, hem çocuklara biraz özgürlük sağlamış hem de kontrolü elden bırakmamış olduklarını söylüyorlar.
bu konuda emacım sana sormak isterim, her çocuk ya da arkadaşlarının ailesi bunu kabul etmeye yanaşmayabilir değil mi? o zaman ne yapacak peki aile?
valla yeğenim 3 yaşında daha ama bu tür dertler şimdiden gözümüzü korkutuyor. :18:

Tek çare kız liselerin açılması çok radikal olacak ama insanın yaşadığı gördüğü olumsuzluklardan sonra doğru olan bu

Tek çare kız liselerin açılması çok radikal olacak ama insanın yaşadığı gördüğü olumsuzluklardan sonra doğru olan bu

Tabi insan bu kadar sorun gördüğünde akla böyle çözümler de gelebiliyor. Ama ben kız ve erkek liselerine sıcak bakmıyorum. Baş nedeni ofislere bile bakıldığında; sadece kadın ya da sadece erkek olan ortamların çoğunda seviyenin düştüğü. Yani seviyeden kastım, insanların hal ve hareketlerine, ettikleri laflara dikkat etmemesi. Her yer için tabii ki geçerli değil bu ama gözlemlerim böyle oldu.

Bir de 20 sene önce bile, kız lisesi çıkışında erkekler beklerdi, sevgililerini almaya gelirlerdi. Bu gidişat da bir yerde duracak buna inanıyor, inanmak istiyorum ama nasıl, ne şekilde, bu düşündürüyor insanı. Çünkü toplum olarak ne kadar ders alıyoruz? Bayramda kapıya gelen çocuk konusu geldi yine aklıma. Geçen yıl kaçırılan çocuklardan sonra kurban bayramında gelen olmadı bu sene ise tekrar kapıya hem de tek başına küçücük bir kız çocuğu geldi. Akıllanamayan bir toplumuz :KK5:

Merhaba kizlar,
bugün deneme amacli bir bayan yanimda calisti, eger anlasirsak ocak`da baslayacak yanimda calismaya. Kiz kendisi Azeri ( Iran ) bugün anlattiklari öyle üzdüki beni.
Kizcagiz ucaktan inmis Tehran`da dizkapagin altinda bir pardüsü giydigi halde ve altindada kumas pantolon varmis, kizi durdurmuslar ve yirtmacin var onu dikip öyle devam edebilirsin demisler. Tabi basinida kapatmis ucak inise varinca.
Kiz aglayarak havaalininda yirtmacli pardüsüsünü dikmis ve sonra, ha simdi gidebilirsin demisler.
Kizcagiz diyorki, sizin ülkenizi daha cok seviyorum en azindan özgürlük var kadinlara.
Bende Allah`a cok sükür var dedim. Aaahhh aahh ne ülkeler var, ne azapta yasayanlar.
Biz ise özgürlügümüzün kiymetini bilmiyoruz.

off oliviam en büyük kaygımız ya bir gün bu topraklar da o hale gelirse değil mi zaten :KK5:
elimizde olan haklarımızı ne yeterince savunuyor ne de kıymetini biliyoruz dediğin gibi. burada biz derken bilinçli olarak diyorum, ben sadece "ben"olarak savunsam da hakkımı kıymeti yok, daha nice hemcinsimin de savunmasını sağlayamadıktan sonra bence:KK5:

dilerim o kız başarılı olur işte, hem sen rahatlarsın hem de o kız da demokrat bir patronla kadının gücünü savunan bir patronu olmasının ayrıcalığını yaşar...

Sagol Savascim, iyi niyetlerin icin.
Sizlerde ne var ne yok? Herkes yeni yil telasinami girdi? Kimse gelmiyor.

slm herkese bir kaç günder toplantılardaydım bugünde başka ildeyin işte alışveriş işlerin var az önce gazete okudum almanyadan yoğun beyin göçü varmış 18-39 yaş grubu okumuş şeçkin insanlar alman hükümeti ise şaşırmış bu yoğun göçe ben sevindim bilgili insanlara ihtiyacı var bu ülkenin orada ırkçılık,milliyetçilik yoğun anlıyorum gençler ve okumuş insanlarda okudukları dalda iş istiyorlar seviyesi düşük işlerde çalışmaya razı değiller

erkek lisesindekiler bayan hocalara, kız lisesindekiler erkek hocalara aşık oluyorlar sonra.:)))
bu günümüzdeki serbest yaşam biçimine uygun değil. Ediz Hun zamanında olsa çare olurdu.

Son düzenleme:
slm herkese bir kaç günder toplantılardaydım bugünde başka ildeyin işte alışveriş işlerin var az önce gazete okudum almanyadan yoğun beyin göçü varmış 18-39 yaş grubu okumuş şeçkin insanlar alman hükümeti ise şaşırmış bu yoğun göçe ben sevindim bilgili insanlara ihtiyacı var bu ülkenin orada ırkçılık,milliyetçilik yoğun anlıyorum gençler ve okumuş insanlarda okudukları dalda iş istiyorlar seviyesi düşük işlerde çalışmaya razı değiller

ben de sevindim buna, dilerim göç bu yönde devam eder artık hem gençlerimiz hak ettikleri işlerde çalışıyor olur, hem de ülke biraz olsun fayda görür. nasıl biz bu topraklarda okuyanları kaçırıyorsak elimizden, biraz da bize faydası dokunsun di mi ama :KK19:

yeni yıla daha çook var :KK1: da sanırım herkes koşturmada, hepimize kolay gelsin arkadaşlar :KK55:

Son düzenleme:
Vallahi cok sevindim beyin göcüne, nede olsa vatanimiz. Gencleri cok iyi anliyorum, burda hayat cok zorlasti.
Belki burda o yükselisi elde edemedikleri icin vatanlarinda bu imkanlarin hala var olmasi genclerin böyle düsünmesine yol aciyor.

X