Birikim hikayelerimiz, hedeflerimiz.

CanTorun CanTorun Merhabalar sirkeyi bende yapıyorum yaklaşık dört yıldır. Sizinde yaptıgınızı görünce çok sevindim yalnız değilmişim dedim. Küçük kızımda alerjiler oluştu tanımsız bir alerji burun kanaması, burun tıkanıklığı, sürekli bitmeyen bir hapşırık belirtileri ile başladı doktorumuz evde kullanılmaması gerekenleri bize söyledi ve uyararak bir daha söylemem dedi yaşı tutmuyor ameliyat yapmak için dedi. İşin ciddiyetinin de farkındaydık evde asla çamaşır suyu, giysilerde yumuşatıcı, parfüm, deodrant hiç bir kokulu mamuller yasaktı. Bende internetten araştırmıştım doğal yaşamla ilgiliydi zannedersem orda okudum şimdi o sirkeleri ben beş kiloluk pet şişelere yapıyorum tüm genel temizlikte ve makinada da yumuşatıcı olarak kullanıyorum. Ben tasarruf yapanı da çok severim sizi de çok sevdim. İnsan bazen birini sevmek için neden buluyor ama ben sizi görmeden sevdim.

CanTorun CanTorun Merhabalar sirkeyi bende yapıyorum yaklaşık dört yıldır. Sizinde yaptıgınızı görünce çok sevindim yalnız değilmişim dedim. Küçük kızımda alerjiler oluştu tanımsız bir alerji burun kanaması, burun tıkanıklığı, sürekli bitmeyen bir hapşırık belirtileri ile başladı doktorumuz evde kullanılmaması gerekenleri bize söyledi ve uyararak bir daha söylemem dedi yaşı tutmuyor ameliyat yapmak için dedi. İşin ciddiyetinin de farkındaydık evde asla çamaşır suyu, giysilerde yumuşatıcı, parfüm, deodrant hiç bir kokulu mamuller yasaktı. Bende internetten araştırmıştım doğal yaşamla ilgiliydi zannedersem orda okudum şimdi o sirkeleri ben beş kiloluk pet şişelere yapıyorum tüm genel temizlikte ve makinada da yumuşatıcı olarak kullanıyorum. Ben tasarruf yapanı da çok severim sizi de çok sevdim. İnsan bazen birini sevmek için neden buluyor ama ben sizi görmeden sevdim.
Rumuzunu su an hatirlayamadigim bir uyeye daha demistim...

"Gonul, kendine benzeyen gonule akarmis." 🥰

Hayirli pazarlarimiz olsun...😊
Zamaniniz varsa okuyunuz.
Cogunlugunu bilip, uyguluyor olsak da, tazelemis oluruz...

Haydi başlayalım.

Zor bir dönemden geçiyoruz. Bu hep böyle sürmeyecek ama biz bireylerin de donanımlı olmasında fayda var. Yapılması gereken en önemli şey hayat standartlarımızı gözden geçirmek, bütçe yapmak ve daha ihtiyatlı davranmak.

FATURALAR TERLETMESİN

■ Kalorifer peteklerinin önlerini boşaltın. Bu yüzde 15 ısı kaybına neden olur.

■ Evinizin kuzey cephesindeki peteğin arkasına alüminyum folyo koyup ısı kaybını engelleyin.

■ Kışın, giyin hırkanızı öyle oturun. Termostat her 1 derece için yüzde 6 daha fazla tüketim yapar. Oda ısısını 20 dereceye sabitleyin.

■ Her yıl düzenli kombi bakımı yaptırın, yüzde 30’a varan tasarruf sağlayın.

■ ‘Perdeyle tasarruf mu? Yok artık!’ demeyin. Güneş çekilince perdeleri kapatın ısıyı kaçırmayın. Çift cam, kışın yüzde 50’ye, yazın yüzde 15’e varan oranda kayıpları engeller.

■ Evden çıkarken kombiyi kapatmayın. Derecesini düşürerek kombiyi gün içerisinde daha az çalıştırın.

■ Isı yalıtımı iyi yapılmış apartmanlarda tüketim yüzde 40 daha az. Yöneticinizle konuşun.

BANA YAZIN

Tasarruf; zamanı, parayı, enerjiyi, kısacası kaynakları akıllıca kullanma hali, hatta bir davranış biçimi. bana bütçe kalemlerinizi gönderin, size nerede daha tasarruflu davranabileceğinizi söyleyeyim.

TASARRUFUN TADI

● Markete ne için gittiğinizi hatırlayın. süt almaya gidip, 10 poşetle çıkmayın.

● Meyve ve sebzeyi ihtiyacınız kadar alın. dolapta çürütmeyin.

● Maydanoz, nane gibi yeşillikleri yıkadıktan sonra kesip buzlukta saklayın, ömrünü uzatın.

● Sevdiğiniz reçel, marmelat ve konserveleri kendiniz yapmaya başlayın. (ben de geçen gün ahududu reçeli yaptım.)

● Salça, turşu, tarhana evlerin olmazsa olmazları. siz de hazırlayın, dolapta saklayın ve kışın keyfini çıkarın.

KİŞİSEL ENERJİNİZ NASIL?

Zenginlerin en iyi yaptığı şeylerden biri kişisel enerjilerini doğru yönetmek. Düşünün, gün içerisinde nelere enerjinizi harcıyorsunuz? Gereksiz insanların, olayların, konuların enerjinizi çalmasına izin vermeyin.

'SUDAN İŞ' DEĞİL

★ Saniyede bir damla damlatan musluk, yılda 1 ton su harcar. Kaçak var mı kontrol edin.

★ Diş fırçalarken, tıraş olurken musluğu kapatıp yılda kişi başı ortalama 12 ton su tasarruf edin.

AMAN ÇARPMASIN

■ Elektrikli cihazları kullanmadığınız zamanlarda (gece) düğmesinden kapatın ya da fişini çekin.

■ Fırın kapağının her açılışı yüzde 20 ısı kaybı yaratır. Mis gibi kokuyor biliyorum ama yemek pişene kadar uzak durun.

■ Derin dondurucudan buzu alın ve buzdolabının ortasına yerleştirin. Yüzde 5 daha az enerji harcarsınız.

■ 10 dakika boyunca çalışan bir saç kurutma makinesi 60 vatlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir elektrik tüketir. Saçınızı mümkün olduğunca doğal yollarla kurutmaya çalışın.

■ Klimanın derecesini ayarlarken düşüreceğiniz ya da artıracağınız her bir derece, yüzde 10 fazladan elektrik maliyeti demek. Dışarıdaki sıcaklıktan çok uzaklaşmayın.

(ALINTIDIR)

merhaba bende yeni mutfak masrafımı en en minimuma cekmek için bir konu acmısken sizin konunuza rastladım , gercekten çok tatlısınız .sizede ailenizede saglıklı bir hayat diliyorum :KK200:
bana da önerileriniz olursa alabilirim her zaman:kahve:

merhaba bende yeni mutfak masrafımı en en minimuma cekmek için bir konu acmısken sizin konunuza rastladım , gercekten çok tatlısınız .sizede ailenizede saglıklı bir hayat diliyorum :KK200:
bana da önerileriniz olursa alabilirim her zaman:kahve:
Merhaba hosgeldiniz...😊
Mumkunse bogazdan kisma taraftari degilim.
Ancak israfa kesinlikle karsiyim.
Gencsiniz, etinizi, baliginizi, sutunuzu, yogurdunuzu, kuruyemisinizi, meyvenizi ve sebzenizi dolabinizdan eksik etmemeye calisin.
Ama liste yaparak alisverise cikin. Listenin disina da cikmayin. Aldiklarinizi da ziyan etmeyin.

Biz uc kisilik bir aileyiz, yasli annem de yanimizda yasiyor.
Bakliyat pisirdiysem iki gunluk, sebze genelde bir gunluk, et de bir gunluk.
Hangi gun ne pisecek hepsi bellidir, ona gore de alisveris yapariz.
Gunluk temizlikte sirke kullanirim. Beyaz sirke veya ev yapimi. Camasir ve bulasik deterjani haricinde pek deterjan tuketimimiz yoktur. Onlari da indirim takip eder, oyle aliriz...
Disarida yemek yeriz, ancak evde yapamadiklarimizi. Izgara gibi. Onu da temiz, guvenilir ve uygun bir yerde yeriz. Esim gurme gibidir, lezzetten ve kaliteden iyi anlar.

Yogurdumu kendim mayalamaya calisirim.
Cope ne ekmek, ne yemek dokmem. Hatta kizimda tek porsiyonluk yemekler kaldiysa, alir getiririm. Tupper kaplara koyar, dondurucuya atarim. Cozdurur, isitir yeriz.
Yazdan hazirlik yapar, dondurucuyu doldururum.
Meyveler, sebzeler...
Mesrubat almayiz, sevmeyiz. Bunun yerine ayran, ev yapimi meyve sulari yapip iceriz.

Diger basliklarda da cok guzel oneriler oluyor, bos kaldikca okuyun.

Ayrica guzel dilekleriniz icin cok tesekkur ederim. Bilmukabele...
🥰

Merhaba hosgeldiniz...😊
Mumkunse bogazdan kisma taraftari degilim.
Ancak israfa kesinlikle karsiyim.
Gencsiniz, etinizi, baliginizi, sutunuzu, yogurdunuzu, kuruyemisinizi, meyvenizi ve sebzenizi dolabinizdan eksik etmemeye calisin.
Ama liste yaparak alisverise cikin. Listenin disina da cikmayin. Aldiklarinizi da ziyan etmeyin.

Biz uc kisilik bir aileyiz, yasli annem de yanimizda yasiyor.
Bakliyat pisirdiysem iki gunluk, sebze genelde bir gunluk, et de bir gunluk.
Hangi gun ne pisecek hepsi bellidir, ona gore de alisveris yapariz.
Gunluk temizlikte sirke kullanirim. Beyaz sirke veya ev yapimi. Camasir ve bulasik deterjani haricinde pek deterjan tuketimimiz yoktur. Onlari da indirim takip eder, oyle aliriz...
Disarida yemek yeriz, ancak evde yapamadiklarimizi. Izgara gibi. Onu da temiz, guvenilir ve uygun bir yerde yeriz. Esim gurme gibidir, lezzetten ve kaliteden iyi anlar.

Yogurdumu kendim mayalamaya calisirim.
Cope ne ekmek, ne yemek dokmem. Hatta kizimda tek porsiyonluk yemekler kaldiysa, alir getiririm. Tupper kaplara koyar, dondurucuya atarim. Cozdurur, isitir yeriz.
Yazdan hazirlik yapar, dondurucuyu doldururum.
Meyveler, sebzeler...
Mesrubat almayiz, sevmeyiz. Bunun yerine ayran, ev yapimi meyve sulari yapip iceriz.

Diger basliklarda da cok guzel oneriler oluyor, bos kaldikca okuyun.

Ayrica guzel dilekleriniz icin cok tesekkur ederim. Bilmukabele...
🥰
teşekkür ederim bütün tavsiyeleriniz için :KK200:

Hayirli aksamlar hanimlar...

"Bir ulus ne kadar dusmusse, suslu ve gosterisli seylerle o kadar savurgandir." ( Adolf Loon

Zugurt tesellisi mi, kompleks mi? 😔😔

Son düzenleme:
Hayirli aksamlar hanimlar...

"Bir ulus ne kadar dusmusse, suslu ve gosterisli seylerle o kadar savurgandir." ( Adolf Loon

Zugurt tesellisi mi, kompleks mi? 😔😔
Hayırlı akşamlar 💘

Züğürt tesellisi ya da kompleks değil bence ama süs ve gösteriş sonu olmayan bir şey diye düşününce hiç bulaşmamaya karar veriyorum. Süslü olalım biraz ziyanı yok ama gösteriş, içinde kibir barındıran bişey değil mi. Kibirden de Allaha sığınırız.

Hayırlı akşamlar 💘

Züğürt tesellisi ya da kompleks değil bence ama süs ve gösteriş sonu olmayan bir şey diye düşününce hiç bulaşmamaya karar veriyorum. Süslü olalım biraz ziyanı yok ama gösteriş, içinde kibir barındıran bişey değil mi. Kibirden de Allaha sığınırız.
Zaten kibir de asagilik duygusunun eseri degil mi?
Allah sonumuzu hayirlara cikarsin.
Sosyal medyada bir yakinimizin paylasimini gordum. Bebegi yurumus (masallah), evde de olsa bir tantana, hediyelik magnetler, susler...Abarttikca abartiyoruz. 😔

Hayirli haftalar...

"8 gunluk omre, 9 gunluk nafaka lazim."

8.gun termal tatildeyiz.
Gelirken usenmedim, bir kac cesit yemek yapip getirdim. Kahvaltiliklarimizi, pirinc, sehriyeler, tarhana, makarna yesillik vs de cabasi...

Burada sadece su, ekmek, yogurt bir de cumartesi gunu pazardan karnibahar, meyve aldik.
Dusuk maliyetli bir tatil yapiyoruz.
Gidaya ve disarida yemeye para harcamadik. Boyle olunca da kizim, damadim ve torunum da faydalansin diye onumuzdeki h.sonu onlar icin yer ayirttik. Hesapli gitmenin ve usenmemenin faydalari...😍

Dogdugundan beri torunumun kiyafet ihtiyaclarini almaya calistim. Bu sene elleri genisleyince kizim artik kendimiz alalim dedi. Hayhay dedim. 😁
Ama kaban, ayakkabi, bot yine bende. Torunumun talebi bu yonde...
Ona hep asilamaya calistigim aliskanlik, ihtiyaclar dogrultusunda almak...
Ayakkabi veya bot, 1 ay dahi idare edebiliyorsa, almiyorum. Zor da olsa sabri ogreniyor. Sabrin sonu selamet oglum, simdi ayaginin en rahat ettigini alabiliriz diyorum. O da bu konuda bana inanip, guveniyor.
Botlari kis basindan beri idare etti, artik ince corapla dahi olmuyormus, ayaklarini kizartmis oyle diyor.
😍
Ama annesiyle de gidip almak istememis. Illa beraber bakacakmisiz.
Onun zevkini, sevdigini ben tam isabet tahmin edermisim, o da severek giyermis.
Akilli kuzum benim...🥰

Birikimde 2020 hedefim:
100 gr altin (toruna)
2000 tl kiz ceyizine destek parasi
250 $ yardim parasi
2000-2500 kurban parasi

Yaz icin ev giyimi disinda hic bir ihtiyacim yok, olanlari giyerim.

Bakalim Ya Nasip!
Ne güzel simdiden yapmissiniz listeyi.
Ben de üzerinde düsüneyim bu hafta. Ayrica motivasyon listesi de yapacagim. Insan hedef belirledi mi önünü de görüyor.

X