Bir Yardımcı Kadın Meselesi

Saatlik anlaşırsanız yaya yaya uzataaa uzataaa yapar yormadan kendini. 5 iş yapacaksa 3 yapar gider.

Ben de haftada 1 yarım gün alıyorum, dört saat üzerinden anlaştık ama ben iş listesi yapıyorum. Sil süpür banyolar vs zaten fix, buna her hafta ekstra bir iki iş ekliyorum. İşte bir hafta balkon camları, bir hafta salon dip köşe, bir hafta mutfak dolapları gibi gibi. Kadına bıraksam siler süpürür toz alır gider.

Söyliyim hadi. 800
Kendisi belirledi emeğinin karşılığını.
Bir de bana gelen abla kaç ay önce 1700, yarım 850 oldu dedi. Ama ben ablaya dedim çokmuş su an uymuyor bana dedim. O da her hafta alırsan 750 den gelirim dedi yarım gününe. Bana eskiden beri geldiği için indirdi diye düşünüyorum. Yeni olana taa o dönem 850 demiştir. Bana geçen ay 850 ye gelirim artık sana da dedi. Arkadaşınızla kıyaslamayın diye diyorum.
İşinin kalitesi nasıl bence önemli olan o. Ben mesela bu dediğim ablaya güveniyorum baştan savma yap desem bile yapmaz o yüzden saatine karismiyorum. Hatta benden sonra başka birini aldığı için erken çıktığı bile olmuştu. 1.5 saat kadar. Başka zaman da sırf iş bitirmek için yarım saat falan geç çıktığı olmuştu birşey demedim. Yani kadın gerçekten işini savsaklayan biri değil o yüzden güveniyorum.
Sadece biz ablayla çok yüz göz olduk. Annemden çekinir gibi ondan çekiniyorum ev dağınık olunca. Strese giriyorum. Artı yine annem gibi herşeyi çöpe atıyor. Ve artı masraf bana ağır geldi ben o yüzden artık devam etmiyorum. Eğer siz de gelen kişiyi tanidiysaniz işi iyiyse, suistimal etmez diyorsanız saate takılmayın.

bende muzdaribim bu yardımcı hanim konusunda. benimde kaçıncı kimbilir... 15 günde bir alıyorum. istediklerim supurup silme wc banyo mutfak tezgahı düzeni. mutfak cami ve balkona çıkan camlı kapı her seferinde silinecek. balkon yıkanacak. zaman kalırsa ki kalıyor mutfak dolap içi düzeni, buzdolabı içi temizliği veya bir başka odanın cami silinsin diyorum. bu sırayla dönüyor. bir seferinde kadının biri gelmiş (isteyim ben tek temizlik yapıyor başında değilim) supurup silmis banyo wc iki buçuk saatte hop gitmiş. eee kalan 1.5 saat? ama tam para aldı. tabi yol verdim. bu iş çok suistimale açıktır konu ve cidden insanın canı sıkılıyor

Arkadaşla aynı anda anlaştık

Ben de öyle düşündüm. Toz alma sil süpür. Ve ek bir iş. Kapı gibi. Bir de vakit kalırsa 2-3 parça ütü. Bundan sonra yazacağım

Maşallah Rabbim kadına güç kuvvet versin ki işini yapabilsin ama gerçekten herkesin harcı değil

Maşallah Rabbim kadına güç kuvvet versin ki işini yapabilsin ama gerçekten herkesin harcı değil
Evet borcu var mecbur çalışıyor. Bileğinde falan sıkıntı var aslında bazen çalışamayacak duruma geliyor ama yine de işini savsaklamiyor. Veya çalışmamazlik etmiyor. Kimseye el açmıyor kendi calisiyor

Biz de iki öğretmeniz. Bize yardımcı abla geliyor. Ayda bir kere bazen iki kere.
Şakasına yazdım ya cidden zaten burda da eve temizlikçi almayan yok. Bi ben bir de çok görüştüğüm bir arkadaş var o kalmışız.
Evinde bayağı tadilat bir şeyler çıkınca yardımcı almış evine. Onu da zar zor bulmuş herkes aldığı için gün yetiremiyormuş kadınlar ve de iş yerindeki istisnasız herkes alıyormuş sorunca öğrenmiş bu durumu. Kkedi bir biz böyleyiz bir biz böyle enayiyiz herhalde demeye getirmişti cidden öyle

Aşko ütü yetişmezse yapma esnekliği de iyi değil. Hiç yetiştirmez yani. Kalem kalem işi belirle net olsun ona göre anlaşın.
Katılıyorum. Ayrıca yarım saat erken çıkıyorsa saati 20 liraysa mesela siz ücretten 10 lira kesmelisiniz. 10 lira beni zengin etmez demeyin böyle böyle yüz bulup alışkanlık ediyorlar. Bugün yarım saat erken çıkmak isteyen yarın iki saat erken çıkayım der. Kaybedeceği bir şey olmalı muhakkak.

Evet temizlik için kadın bulmak zor. Hepsi dolu oluyor. Ben yaşadığım şehrin bir diğer ucundan buldum. Bu bölgede her gün dolular.

Hadi ucret kesintisi yaparim dedin ve bu da onun isine gelmedi ve 5 saati her gun tamamlama yoluna gitti. Nereden bileceksin gercekten hakkiyla 5 saati doldurdugunu. Evde bi eksik bi sey gorsen tamam insanlik hali olur da bu kadin hep bi suphe yaratir sanki. Bana oyle bi karakter gibi geldi. Ben boyle tirnak icinde acikgoz tipleri hic sevmiyorum. Baskasina bakardim. Yarim gun gelen cok var. Yarim gun de zaten bir nevi saat hesabi demek. Burda sorun saatlik olmasindan ziyade kadinin guven vermemesi

Yetistirebiliyorsaniz kendinizin yapması daha iyi. Kendi yaptigim gibi olmuyor bence. Bahsettiğim abla benden daha temiz yapıyor. Ama düzen karisiyor. Ki abla benden de daha düzenli hale getirdi mutfak dolabını. Ama insanın kendi düzensizliği içinde bir düzeni vardır ya. O düzeni arıyor insan. Karı koca ev işi yaptıktan sonra gerek yok bence. Ama çocuk olunca istesen de yetişemiyorsun. Ben bir ara her hafta aldım. Ama yok benim çocuklarla yatılı biri lazım anca öyle :)

Evde iş bitmez. Haftada beş saat de uzun bir süre değil. Koltuk siler, çekmece düzenler, dolap iç dış düzenlenir temizlenir, ütü yapılır, buz dolabı içi temizlenir… Evde yapılacak işleri say say bitiremem. Ve bunlar her hafta bile yapılacak işler.

Benim eşim temizlikte çok aktif o yüzden ev genel manada temiz oluyor ama dip köşe çok yapmıyoruz, ayda bir dip köşe için birini alsak bayağı rahat ederiz içimiz de rahatlar bence. Eşim normalde çok karşıydı (biz zaten temizliyoruz eve yabancı almaya ne gerek var diyerek) ama dün bi çıtlattım bu kez karşı çıkmadı daha ılımlı.
Alacağım kişiye de zaten mutfak dolap içlerini düzenletmem sanırım, camları odanın köşelerinde biriken o tozları falan alsa yeterli olur, bakalım artık

Ayda bir iyi oluyor evet. Başında durursaniz kendi duzeniniz de kalıyor. Ama haftalik olayı bana zor ve stresli geldi. Kontrolcuyum ondan sanırım. Dağınık olsun benim olsun. Bende artık ayda bir iki ayda bir çağırırım. Kafayı yiyordum evdeki düzensizlikten. Psikologa vereceğime temizliğe vereyim dedim ama beni daha çok gerçi her hafta birinin gelmesi. Ablayla gerçekten çok iyi anlaştık. Çok iyi ve güvendiğim biri. Ama bana göre değil ya. Genelde haftalık alanlar evden de çıkıyor gidiyor temiz eve geliyor. Ben kontrolü kaybetmenin ve her hafta pisligimi başkasının görmesinin yüzleşmesi mi yaşamakla aşırı geriliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…