Bir Yardımcı Kadın Meselesi

Ayda bir iyi oluyor evet. Başında durursaniz kendi duzeniniz de kalıyor. Ama haftalik olayı bana zor ve stresli geldi. Kontrolcuyum ondan sanırım. Dağınık olsun benim olsun. Bende artık ayda bir iki ayda bir çağırırım. Kafayı yiyordum evdeki düzensizlikten. Psikologa vereceğime temizliğe vereyim dedim ama beni daha çok gerçi her hafta birinin gelmesi. Ablayla gerçekten çok iyi anlaştık. Çok iyi ve güvendiğim biri. Ama bana göre değil ya. Genelde haftalık alanlar evden de çıkıyor gidiyor temiz eve geliyor. Ben kontrolü kaybetmenin ve her hafta pisligimi başkasının görmesinin yüzleşmesi mi yaşamakla aşırı geriliyorum.
Benziyoruz birbirimize ben de asla düzenimin bozulmasından hoşlanmam
Bizim gibiler için ayda bir iki iyidir bence

• Beğen
Reactions: Gif
Merhabalar,

Ben işe başladığım için eve haftada bir, yarım gün yardımcı almaya başladım.
Arkadaşıma geliyordu. Onun evi 3+1. İki de banyosu var.
Ona X liraya geliyor. Benim evim 2+1. Tek banyosu var. Bana da ücret olarak X lira dedi. Bence sorun değil.
Kabul ettim.
İlk gün gelmek için aradı. Oraya otobüs gelmiyor taksiye binsem olur mu dedi (Not: Taksi ücretini benden istiyor.)
Ben de 10 dk bir otobüs geçiyor dedim (Ki doğru)
Neyse geldi. Saatlik anlaştık. Yarım gün ama 5 saat üzerinden X lira. Yani aslında saatlik anlaştık. 5 saat = X lira
Yani ben senden 5 saat 10 dk bile kalmanı istemem dedim. 5 saat dolduysa ve iş kaldıysa çıkabilirsin.

Bazen 11:30'da geliyor. 16:30'da işini bırakıp çık diyorum.

Temizlik olarak ise; Her hafta geleceğin için düzeni sana bırakıyorum dedim. Zaten her hafta cam silinmez. Kendin belirlersin. Bir de 3-4 parça ütü isterim uygunsa dedim. O da uygun dedi. Hatta ütüyü en sona bırak zaman kalmazsa yapma dedim.

Derdim şurada başlıyor: Bu kadın bana benim elim hızlı işleri bitirip erken çıksam olur mu dedi.
Ben de hayır dedim. Daha önce de böyle bir konum vardı burada. Tam gün anlaştığım kadın 2'de çıkıyordu iş bitti diyerek
Ama bence evin işi bitmez.
Bir de saatlik anlaştık. Nasıl fazla kalınca ek parasını vereceksem eksik kalınca da bence kesmeliyim.
Enayi yerine konmayı sevmiyorum.

Geçen hafta geldiğinde 16:30'da çıksam olur mu dedi.
E ütü? Bir de niye yarım saat erken çıkıyor.
Ben de dedim ki eğer tüm işler ama tümmm işler bittiyse e tabi çıkın ama evde iş bitmez ki.

Bir de şöyle düşünüyorum. Bu suistimali açık hale getiriyor. Bitince çık dediğimde isterse 2 saate de bitirir.

Ama hata mı ediyorum bilmiyorum. Çünkü yarım gün değl saatlik anlaştık.
Siz tüm işleri tek tek belirlemelisiniz ona, yoksa yetişmedi der bırakır gider. Hatta o esnek saate de başka iş alır oradan para kazanır.
Tamam saatlik anlaşın ama işleri tek tek söyleyin, mesela mutfak dolabı mı kaldı haftaya oradan başlasın söyleyin.
Esnek davranmissiniz o da suistimal ediyor.
Bizim de yardımcı ablamiz geliyor başlarda tek tek söylüyordum baktım kendisi gayet profesyonel bıraktım söylemeyi.
Bebeğim var diye yemegime kadar yapıp gidiyor... Bu biraz da şans işi, inşallah güzel insanlara denk gelirsiniz.

Bu arada arkadaşınızla size aynı fiyatı vermesi zaten başta sıkıntılı olacağını göstermiş bence. 2+1 ev ile 3+1 evin temizliğine aynı fiyat mı verilir?
Bu yoruma katılıyorum. Bize gelen abla başka evler dağınık pis, sizin ev düzenli temiz diye daha az ücret alıyor. Arkadaşlarıma da gidiyor aldığı ücreti oradan biliyorum. Hatta Almancı bir karı koca var yaşlı evleri baya dağınık, kadın biraz pasaklı onlardan daha yüksek alıyor.
Üstelik başka evde ütü yapmıyor bizde ütü yapıyor, bazen yemek yapıyor, bazen markete bile gittiği oldu anlık eksiklik çıkınca ona rağmen daha az alıyor ev düzenli diye.

Bence iş başı anlaşın. İster 4 saatte bitirsin ister 6. Bana gelen bütün yardımcılar hep saat başı olayını suistimal ettiler. İşleri bitince çıksınlar ama işi de bitirsinler.

Bunlar suistimal etmek istedi mi her türlü eder.
Bu sefer de bu işler yarım günde bitmedi der fazla ücret ister.
Ben anlamıyorum.
işle anlaşınca da patladım.
Saatle anlaşınca da patladım.

ben yardımcı kadın falan almıyorum, zamanımı ve enerjimi harcayıp kendim yapıyorum her işimi
en azından kafam rahat oluyor. hem para verip hem stres olmak bana göre değil
ben de çalışan bi insanım ama biliyorum ki gerçekten birini çağırmak zorunda olan çok fazla insan var
o yüzden bence saat olarak anlaşmak suistimale açık. hele ki sana dediği, erken bitince çıkayım muhabbeti tamamen fiyasko
ben de bazen işimdeki her görevimi erkenden bitiriyorum ama mesai saati dolmadan çıkma lüksüm olmuyor :)
bu da aynı mantık
bence yeniden düzenlenmesi lazım. geldiği saat mutlaka belli olsun, kafasına göre gelmesin
mesela sabah 9sa 9da sende olsun. bazen 10da bazen 11de gelmek olmaz
yalnız ben bu kişiden iyi bi enerji almadım. oraya otobüs yok taksiyle geleyim demesinden belli
insan önce otobüs var mı diye araştırır çünkü ama hanımefendi rahatını düşünmüş
ne gerek var ? hepimiz işe taksiyle gitsek batarız
o da senin çalışanın sayılır. temizlikçiyle ev sahibi arasında gereksiz samimiyet olmamalı
sınırlar ve mesafe çok doğru ayarlanmalı
bunu ayarlayamayan ev sahipleri suistimal ediliyor .

ben yardımcı kadın falan almıyorum, zamanımı ve enerjimi harcayıp kendim yapıyorum her işimi
en azından kafam rahat oluyor. hem para verip hem stres olmak bana göre değil
ben de çalışan bi insanım ama biliyorum ki gerçekten birini çağırmak zorunda olan çok fazla insan var
o yüzden bence saat olarak anlaşmak suistimale açık. hele ki sana dediği, erken bitince çıkayım muhabbeti tamamen fiyasko
ben de bazen işimdeki her görevimi erkenden bitiriyorum ama mesai saati dolmadan çıkma lüksüm olmuyor :)
bu da aynı mantık
bence yeniden düzenlenmesi lazım. geldiği saat mutlaka belli olsun, kafasına göre gelmesin
mesela sabah 9sa 9da sende olsun. bazen 10da bazen 11de gelmek olmaz
yalnız ben bu kişiden iyi bi enerji almadım. oraya otobüs yok taksiyle geleyim demesinden belli
insan önce otobüs var mı diye araştırır çünkü ama hanımefendi rahatını düşünmüş
ne gerek var ? hepimiz işe taksiyle gitsek batarız
o da senin çalışanın sayılır. temizlikçiyle ev sahibi arasında gereksiz samimiyet olmamalı
sınırlar ve mesafe çok doğru ayarlanmalı
bunu ayarlayamayan ev sahipleri suistimal ediliyor .
Kadının bir oğlu var yatalak. Ona başka bir çocuğu bakıyor. Hepsi çocuk yani. Aklı onlarda. Bir an önce eve gitme isteğini anlıyorum aslında. Ama enayi yerine konmak da ağrıma gidiyor

Kadının bir oğlu var yatalak. Ona başka bir çocuğu bakıyor. Hepsi çocuk yani. Aklı onlarda. Bir an önce eve gitme isteğini anlıyorum aslında. Ama enayi yerine konmak da ağrıma gidiyor
anladım ama geçmiş olsun demek ve şifa kolaylık dilemekten başka yapabileceğin bişey yok
hani doktor değilsin tedavi edesin
dernek değilsin tedavi masrafını karşılayasın
veya ilahi güç değilsin oğlunu iyileştiresin, kadının işini kolaylaştırasın
yani sen kadının işini kolaylaştırabilecek bi pozisyonda değilsin
hepimizin hayatında kendimize göre zorluklarımız sıkıntılarımız var. hepimizin aklı bi yerlerde
ama eğer biriyle bir iş anlaşması yapıyorsak her türlü durumu değerlendirip ona göre yapmalıyız
her iki taraf için de suistimal edilmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir
kadının oğlu bugün yatalak olmadı sonuçta. hayatını, işini gücünü buna göre enn başından planlaması gereken kişi kendisi
bu noktada sana vereceği hizmetten feragat etme niyeti varsa (süre veya enerji olarak) o zaman alacağı paradan da feragat etmesi gerekir
kimse kimsenin hakkına girmesin yani. uymuyorsa kendisine uyan bir iş baksın, sen de kendine uyan bi yardımcı bak konu kapansın

Merhabalar,

Ona X liraya geliyor. Benim evim 2+1. Tek banyosu var. Bana da ücret olarak X lira dedi. Bence sorun değil.
Kabul ettim.
İlk gün gelmek için aradı. Oraya otobüs gelmiyor taksiye binsem olur mu dedi (Not: Taksi ücretini benden istiyor.)
Neyse geldi. Saatlik anlaştık. Yarım gün ama 5 saat üzerinden X lira. Yani aslında saatlik anlaştık. 5 saat = X lira
Yani ben senden 5 saat 10 dk bile kalmanı istemem dedim. 5 saat dolduysa ve iş kaldıysa çıkabilirsin.

Temizlik olarak ise; Her hafta geleceğin için düzeni sana bırakıyorum dedim. Zaten her hafta cam silinmez. Kendin belirlersin. Bir de 3-4 parça ütü isterim uygunsa dedim. O da uygun dedi. Hatta ütüyü en sona bırak zaman kalmazsa yapma dedim.

Derdim şurada başlıyor: Bu kadın bana benim elim hızlı işleri bitirip erken çıksam olur mu dedi.
Ben de hayır dedim. Daha önce de böyle bir konum vardı burada. Tam gün anlaştığım kadın 2'de çıkıyordu iş bitti diyerek
Bir de saatlik anlaştık. Nasıl fazla kalınca ek parasını vereceksem eksik kalınca da bence kesmeliyim.

Ben de dedim ki eğer tüm işler ama tümmm işler bittiyse e tabi çıkın ama evde iş bitmez ki.

Bir de şöyle düşünüyorum. Bu suistimali açık hale getiriyor. Bitince çık dediğimde isterse 2 saate de bitirir.

Kesinlikle suistimal olur. Yıllarca eve yardımcı aldım tölerans tanıdığın anda ilk seni enayi yerine koyuyorlar. Acımasız ketum olanın işini iyi yapıp seni savsaklıyorlar.
Nasıl herhangi bir iş kolunun mesai saati belliyse onun da belli. Nerde görmüş evde yapılacak işin bittiği? Her şey bittiyse son yarım saatte avizeleri sil,Kapı sil,dağılan bir mutfak dolabını düzenle….
Özel durumlar(hastalık,cenaze,düğün dernek) dışında asla kabul etme

Merhabalar,

Kabul ettim.

Saatlik anlaştıysanız kaç saatte bitirirse o kadar ücret ödeyin bence. Ama işi de tamamen ona bırakmayın,bir geldiğinde cam silsin,diğerine mutfak dolabı,diğerine ütü,diğerine kapı vb şekilde planlayın zira bu kez de sallana sallana iş yapacaktır muhtemelen siz şunu da yap,buda bitsin demedikçe. Erken ćıkma olmaz zaten saatlikse anlaşmanız. Erken çıkma hırsıyla yalap şalap yapıp gidebilirde pekala.
Bilemiyorum çok sıkıntılı konular bunlar ve suistimale(işveren/çalışan)açık konular.

16.30 da bitti işi
Bitti dedi. Çık desem çıkacaktı.
Ütü zaten yetişmez diyo
Dedim daha yarım saatiniz var. Bir gömlek bir gömlektir.
Kaldı ki çocuğun kıyafetleri var. 3 yaş. El kadar. Sürt geç. Hayli hayli yetişir

16.30 da bitti işi
Bitti dedi. Çık desem çıkacaktı.
Ütü zaten yetişmez diyo
Dedim daha yarım saatiniz var. Bir gömlek bir gömlektir.
Kaldı ki çocuğun kıyafetleri var. 3 yaş. El kadar. Sürt geç. Hayli hayli yetişir

Sonraki gelişinde de yine o saatleri bi deneyecek ve erken çıkamazsa ya köye gitmesi gerekecek ya hasta olacak belli ki...

5 saatte bu işler yapılacak diyeceksiniz. Madem eli çabuk, o kendini ayarlasın. Millet ne uyanık. Bugün yarım saat erken çıkayım der, yarın da yarım saat erken çıkmak için savsak savsak iş yapar

Bize gelen abla ne hikmetse saat 3 oldu mu işiki bitiriyor. Yarım yamalak yapıyor görüyorum, ek iş verdim yine 3 te bitti işi 😁 karsinizdakinin insafina kalmis ama keske hic isi erken bitince erken gitmesine izin vermeseydim. Kendine rutin yapti bunu. Turkmen kadin da denedim bu ara. Saatlerini doldurmaya çalışıyorlar. Is bittiyse, bunu da yapayim mi diye soruyorlar. Olmasi gereken de bu bana gore.

Merhabalar,

Kabul ettim.

Yıllar içinde çok yardımcı aldım.Kitabını yazarım.Her zaman yazarım bugün şunları istiyorum diye.Aynısıda olsa.Saat konusunda anlaşılmış konuşulmuş o saatler arasında çalışın erken çıkmayın lütfen evde her zaman yapılacak iş bulunur diyeceksniz.Bizde çalışıyoruz o da çalışıyor.Herkes işini bilecek.

X