Bir Yardımcı Kadın Meselesi

Her zaman kural iyidir. Yetişirse ütü yap yetişirse şunu yap deme. Çünkü temizliğe giden hanımlar gitmeyenler gibi değil. İsterse bir tam günde 300 metre kare ev temizler çıkar. O nedenle sen işleri listele unlar bitsin de. Baktın erken bitirdi ekleme yapmak istediklerini ekle. Sonuçta saatlik anlaşmış oluyorsun

Normalde ben de saat üzerinden anlasirim. Bir de bir iş bellidir ne kadar hızlı olabilir ki derdim. Fakat bana son gelen abla o kadar hızlı ve aynı zamanda o kadar temiz yapıyor ki. Ve detaya da giriyor. Başkasinin nerdeyse tam günde yapacağını yarım günde yapıyor.
Ben iş uzerinden anlaşmayı sevmem normalde. Çünkü hızlı ise yalap salaptir diye dusunurdum. İşi nasıl. Hızlı ve temiz mi?
Kendini yormadan da aynı saatte aynı işi yapabilir. Eğer aynı kalitede işi kısa sürede yapıyorsa erken çıkmasına birşey demeyin bence.

Bence pek çalışmakta gözü yok bu kadının, şans işi yardımcı meselesi de ya. Siz yüzünüzü fazla yumuşak tutmayın biraz yaptığı işi takip edin gittikçe gevşer yoksa. Büyük evle küçük eve aynı paranın istenmesi de garip. Üstte güzel öneriler verilmiş, ben de yeni biriyle çalışmaya başladım kulağıma küpe yapacağım bunları

Bu arada arkadaşınızla size aynı fiyatı vermesi zaten başta sıkıntılı olacağını göstermiş bence. 2+1 ev ile 3+1 evin temizliğine aynı fiyat mı verilir?
Şu olabilir. Genelde eski gittiklerine daha indirimli gidiyorlar. Yeni gittiklerine güncel fiyat söylüyorlar. Bunu bende yaşamıştım. Hatta arkadaşımın büyük evini çok ucuza temizliyordu. Çünkü arkadaşım ona bütün cevresine tavsiye etmişti ona indirimli gidiyordu.
Şu an 1700 oldu bizim burda tam gün. Yarım 850.
1500 e giden de vardır.

Şu olabilir. Genelde eski gittiklerine daha indirimli gidiyorlar. Yeni gittiklerine güncel fiyat söylüyorlar. Bunu bende yaşamıştım. Hatta arkadaşımın büyük evini çok ucuza temizliyordu. Çünkü arkadaşım ona bütün cevresine tavsiye etmişti ona indirimli gidiyordu.
Şu an 1700 oldu bizim burda tam gün. Yarım 850.
1500 e giden de vardır.
Eğer bu şekildeyse olabilir. Biz fakirler evimizi kendimiz temizliyoruz hiç bilgim yok bu piyasayla ilgili 🥹

Merhabalar,

Ben işe başladığım için eve haftada bir, yarım gün yardımcı almaya başladım.
Arkadaşıma geliyordu. Onun evi 3+1. İki de banyosu var.
Ona X liraya geliyor. Benim evim 2+1. Tek banyosu var. Bana da ücret olarak X lira dedi. Bence sorun değil.
Kabul ettim.
İlk gün gelmek için aradı. Oraya otobüs gelmiyor taksiye binsem olur mu dedi (Not: Taksi ücretini benden istiyor.)
Ben de 10 dk bir otobüs geçiyor dedim (Ki doğru)
Neyse geldi. Saatlik anlaştık. Yarım gün ama 5 saat üzerinden X lira. Yani aslında saatlik anlaştık. 5 saat = X lira
Yani ben senden 5 saat 10 dk bile kalmanı istemem dedim. 5 saat dolduysa ve iş kaldıysa çıkabilirsin.

Bazen 11:30'da geliyor. 16:30'da işini bırakıp çık diyorum.

Temizlik olarak ise; Her hafta geleceğin için düzeni sana bırakıyorum dedim. Zaten her hafta cam silinmez. Kendin belirlersin. Bir de 3-4 parça ütü isterim uygunsa dedim. O da uygun dedi. Hatta ütüyü en sona bırak zaman kalmazsa yapma dedim.

Derdim şurada başlıyor: Bu kadın bana benim elim hızlı işleri bitirip erken çıksam olur mu dedi.
Ben de hayır dedim. Daha önce de böyle bir konum vardı burada. Tam gün anlaştığım kadın 2'de çıkıyordu iş bitti diyerek
Ama bence evin işi bitmez.
Bir de saatlik anlaştık. Nasıl fazla kalınca ek parasını vereceksem eksik kalınca da bence kesmeliyim.
Enayi yerine konmayı sevmiyorum.

Geçen hafta geldiğinde 16:30'da çıksam olur mu dedi.
E ütü? Bir de niye yarım saat erken çıkıyor.
Ben de dedim ki eğer tüm işler ama tümmm işler bittiyse e tabi çıkın ama evde iş bitmez ki.

Bir de şöyle düşünüyorum. Bu suistimali açık hale getiriyor. Bitince çık dediğimde isterse 2 saate de bitirir.

Ama hata mı ediyorum bilmiyorum. Çünkü yarım gün değl saatlik anlaştık.
Haksız değilsiniz
Başta konuşmuşsunuz
Elim hızlı çıkabilirmiyim ne alaka?
Bizde işyerinde ben tüm gün işini yarım günde yapabilirim, erken çıksam desek nederler bize?
Evde iş bitmez
Vakit varsa mutfak dolaplarını silsin
Dolapların içini düzenlesin
Çamaşır atsın makinaya
Katlancak varsa katlasın
Ütüyü mutlaka yapsın
vs vs
Zaten haftada bir geliyormuş siz birgün önceden işleri sıralayın ya msj atın ya kağıda yazın
5 saatde yapılacak işleri bilirsiniz yani az bir zamanda değil 2+1 yalar yutar 5 saatde işini düzgün ve seri yapan birisi, 30 dk civarı molasa yapar anca bitiriri işini

Saatlik hesap bana göreceli geldi açıkçası. 4 saatlik zamanda yapabileceği işleri belirleyip teyit alırdım. İster 3 saatte yapsın isterse de 5 saatte. Savsaklarsa kendi zararına. Üstünkörü yaptığını da fark edersem başka yolları denerdim.

Normalde ben de saat üzerinden anlasirim. Bir de bir iş bellidir ne kadar hızlı olabilir ki derdim. Fakat bana son gelen abla o kadar hızlı ve aynı zamanda o kadar temiz yapıyor ki. Ve detaya da giriyor. Başkasinin nerdeyse tam günde yapacağını yarım günde yapıyor.
Ben iş uzerinden anlaşmayı sevmem normalde. Çünkü hızlı ise yalap salaptir diye dusunurdum. İşi nasıl. Hızlı ve temiz mi?
Nasıl o kadar işi bir günde bitiriyorlar asla anlayamıyorum ya. En basitinden bir evi süpürmek silmek bile bana yarım güne mal oluyor dolap düzenlemeyi saymıyorum bile günlerimi alıyor.

Düzeni sana bırakıyorum dediğinde bu tarz sorunların önü açılmış oluyor malesef. En iyisi haftalık iş belirlemek. Süpür, sil, toz al her hafta olması gereken zaten onun dışındakileri bu hafta kapılar silinecek + bunlar ütülenecek diğer hafta camlar silinecek gibi özellikle belirtin ki hem takibi kolay olsun hem evinizde ne yapılacak bilin. Saat belirleyin, bu hafta 8de başlayıp bir sonraki hafta 11de başlamasın bu şekilde suistimale açık olur.

Burda 4 saat yarim gun bana gelen bayan kendi yarim gun gidiyor herkese tam gunu bunyesi kaldirmiyor. Bir gun isteyken anahtar verdim 2 saatte yapip çıkmış ama ben evdeyken cok is yetistiremezsem birakirim vs vs hep soyler gec kaldim diye diye de cikar ama ben yokken ne hikmetse 2 saate bitirip cikabiliyor

Erken çıkmasını bende kabul etmezdim. Saatlik anlaşma olduysa bence beklemeli.
Yada saat ücreti ise ona göre ödeme yapılmalı.

Bizim bir tanıdık her hafta bir odanın camını sildiriyor. Ayda bir cam silinmiş oluyor.

Nasıl o kadar işi bir günde bitiriyorlar asla anlayamıyorum ya. En basitinden bir evi süpürmek silmek bile bana yarım güne mal oluyor dolap düzenlemeyi saymıyorum bile günlerimi alıyor.
Bu kadını tanımadan önce ben de öyle diyordum. Üstelik kadın gündüz başka işte çalışıyor. Mesai sonrası 10 a kadar da evlere temizliğe gidiyor. Mutfak için sadece başka birini almıştım. O kadın bile tezgah altındaki yerleri silmemisti. Bu söylemeden siliyor. Gerçekten çok temiz yapıyor yani. Hızlı yaptığı için de saat hesabı yapmıyorum çünkü gerçekten başka kadın olsa o kadar işi o kalitede o zamanda yapamaz.

X liranin kac oldugunu yazsan daha iyi degerlendiririz bence.
Sonra linçleneyim dimi 😂😂
Günlük ücret 5 bin de olsa burada tatminsiz tipler var
Hom 5 bon vorop hom do bo kodor çok oş ostoyomozson

Diyip delirtirler beni.

Ama ücret iyi. Ve ücreti o belirledi. Ben müdahale etmediö.

Söyliyim hadi. 800
Kendisi belirledi emeğinin karşılığını.
Diğer arkadaşınıza da yakında zam yapacaktır. Size güncel fiyat vermiş bence. 3+1 ve 2+1 neden farklı diye düşünmeyin o yüzden. Bazısı iş üzerinden fiyat veriyor bazısı saat. Bana birisi evin kaç odalı diye sormustu. Ben saatlik olanlarla anlasiyorum. Çünkü illa bütün eve gidilsin diye beklemiyorum. 3+1 evim ama çoğu zaman 2+1 gibi temizleniyor bir oda yetişmiyor. Benim çocuklar çok dağıtıyor. Veya bir odaya ıvır zıvır o yigmis oluyorum ben girmeyin diyorum falan. O yüzden odaya göre fiyat verenler bana uymuyor

X