Bir olayı anlamadan üstünüze gelen arkadaş

Herkese iyi geceler,

Ben 26 yaşında bir bayanım. Yarın iki arkadaşımla beraber bir yere gitmek için plan yapmıştık. Dün kızlardan biri ile telefonda konuşuyodum. Sesi iyi gelmiyordu ve kesilip duruyodu. Bugün, üçümüz gruptan mesajlaşırken öğreniyorum ki benim onları arabayla almam ve birakmam gerekiyomuş (onlar benden 40 dk'lık mesafede kaliyorlar) Bende, yol o zaman çok uzuyor, olmaz dedim (toplamda 2 saat git gel yapmak yerine, 4 saat yapacaktım). Ardından dün telefondan konuştuğum kız, "bizi getirecek biri var. O zaman bizi akşam birakabilir misin?" dedi. Bende tamam dedim. Fakat, daha sonra kız bana özelden mesaj attı ve dün telefonda bu konuyu konuştuğumuzu ve benim arabayla onları almayı kabul ettiğimi söyledi. Ve biraz kalp kırıcı şekilde konuştu, yargılamadan infaz etti. Ardından bende şunu söyledim : "Ben bunu hatirlamiyorum. Büyük ihitmalle sesin iyi gelmediği veya kesinti olduğu ara bunu söyledin" dedim. Ben bile istiye dün evet bugün hayir demişim gibi konuştu benimle. Kalbim kırıldı ve moralim bozuldu. Canım gitmek istemiyor. Ama akşam kızları ben birakmazsam başka şekilde eve gidemezler.

Siz olsanız ne yapardınız? Canınız sıkıldığı halde gidermiydiniz ?
Muhtemelen bakarsınız diye tahmin ediyorum ve hala lise zamanı gibi arkadaşlar sıkı fiki takılır diye düşünüyorsunuz. Bir kere vs olur ama sizin ya da ailenizin imkanlarıni arkadaşlarınız için seferber etmek zorunda değilsiniz. Gelecek imkanları yoksa ona göre arkadaş ortamlarına girsinler. Yarın öbür gün herkes yoluna gidince insanların ne kadar para hesabını yaptığını görürseniz gözünüz açılır bence

Neden Türkiye'de böyle bir şey hayal edemezsiniz ? 😅
Yani Türkiye'de toplu taşıma daha gelişmiş, bir de genelde buluşmak için merkezi yerler tercih edilir, ulaşımda çok sorun olmaz. Yurtdışında bireysel araçlanma daha yaygın. Birini araçla almak daha yaygın diye düşündüm.

Yani Türkiye'de toplu taşıma daha gelişmiş, bir de genelde buluşmak için merkezi yerler tercih edilir, ulaşımda çok sorun olmaz. Yurtdışında bireysel araçlanma daha yaygın. Birini araçla almak daha yaygın diye düşündüm.
Evet doğru, ve yaşadığımız bölgede sık sık toplu taşımada sorun yaşanıyor (hergün ertelenen trenler gibi...)

Muhtemelen bakarsınız diye tahmin ediyorum ve hala lise zamanı gibi arkadaşlar sıkı fiki takılır diye düşünüyorsunuz. Bir kere vs olur ama sizin ya da ailenizin imkanlarıni arkadaşlarınız için seferber etmek zorunda değilsiniz. Gelecek imkanları yoksa ona göre arkadaş ortamlarına girsinler. Yarın öbür gün herkes yoluna gidince insanların ne kadar para hesabını yaptığını görürseniz gözünüz açılır bence
Evet, insanlar bazı şeyleri sizden kolayca istiyorlar ama onlara sıra gelince, "çok pahalı, olmaz" diyorlar, hiç zorlanmadan. Ama tabii, istisnalar hep var.

Valla insanlardaki cesarete bak , ben de araba kullanmıyorum kendim gidip gelemeyeceğim hiç bir yer için plan yapmam. Arkadaşım alabilecek bile olsa. Oyle bir şeyin stresine girmek de istemem. Kimse benim özel şöförüm değil.
Bence kültür farkı'da var. Söz ettiğim kız başka bir kıta'dan geliyor. En fazla 7-8 senedir burada. Bence, onların kültüründe bir ihtiyaç olduğu zaman, arkadaşın sana direkt yardım eder, senin sormana bile gerek olmadan.

Kız bana söyledi, benzin paranı vermem gerekiyor diye. Ama ben kabul etmedim. Sonuçta hepimizin bir gün başkasının yardımına ihtiycamız oluyor.
Benim eşimin bir arkadaşı var. Eşim kendisine Bir iki yardımcı oldu diye illallah ettik çünkü eşimi parasız taksici belledi. Yalandan da bir kere taksiye para vermeyeyim sana vereyim dedi eşimin yok diyeceğini bilerek. Sonrasında defalarca kez aynı şeyi yaptırmasına rağmen asla teklif falan etmedi. Arkadaşınızı tanımıyorum ama o da bu arkadaş gibi yalandan teklif etmiş olabilir, inanmayın derim. Ve de böyle kendinizi kullandırmayın. Eşim sonrasında defalarca kez o arkadaşa "işim var, gelemem" demesine rağmen en ufak işinde hep yine onun paçasına dolanmaya devam ediyor.

Benim eşimin bir arkadaşı var. Eşim kendisine Bir iki yardımcı oldu diye illallah ettik çünkü eşimi parasız taksici belledi. Yalandan da bir kere taksiye para vermeyeyim sana vereyim dedi eşimin yok diyeceğini bilerek. Sonrasında defalarca kez aynı şeyi yaptırmasına rağmen asla teklif falan etmedi. Arkadaşınızı tanımıyorum ama o da bu arkadaş gibi yalandan teklif etmiş olabilir, inanmayın derim. Ve de böyle kendinizi kullandırmayın. Eşim sonrasında defalarca kez o arkadaşa "işim var, gelemem" demesine rağmen en ufak işinde hep yine onun paçasına dolanmaya devam ediyor.
Eşinizin iyi niyeti süistimal edilmiş gerçekten...
Bazen hayır demek zor oluyor, insanların ihtiyacı olduğu için...

Bence gidin bi kavga çıkıp arkadaşlığınızın bozulması lazım gibi. Fedakarliklarinizida suratına vurun ki yüzsüzlügünü farketsin.

X