Bir evi çekip çevirmek çok zor mu.. Hanımlar her işi nasıl hallediyor?

ben pek ütü yapmam herşeyi düzgün asınca kırışmıyor eşim klasik giyinince anca ütü yapıyorum
Ben de ütü sevmem genelde eşim yapıyor, ama çorap ve külot ütülemeye bayılıyorum resmen. Böyle dümdüz oluyor kağıt gibi, sımsıcak.
Sonra onları yerleştirmek de kolay oluyor.

ben pek ütü yapmam herşeyi düzgün asınca kırışmıyor eşim klasik giyinince anca ütü yapıyorum

Katılıyorum özellikle çocuk kıyafetlerini vs ütülemiyorum

Oğlumun 23 Nisan gömleğini ütülerin ilk 5 yaşına geliyor bunca yıldır onun eşyalarını üyülemedim

Ütülememek için gömlek gşymïyorum çoğu zaman diğerlerini de kolay ütü ayarında yıkayıp düzgüncer asıyorum alıp giyiyoruz

Çarşaf nevresim vs hayatta üyülemedim annemin evinde de görmedim

Haftalık yardımcım da var oğlumun bakıcısı da varken bana Fuzuli gelen üyü işini yaptırmadım

Yani sadece üşenmek de değil ne oluyor ki düz olunca girince yine kurışıyor

Ben de ütü sevmem genelde eşim yapıyor, ama çorap ve külot ütülemeye bayılıyorum resmen. Böyle dümdüz oluyor kağıt gibi, sımsıcak.
Sonra onları yerleştirmek de kolay oluyor.

Ben şaka yapıyorsunuz sanmıştım siz ciddisiniz !

Kilodu anladım mikrobu gitsin diye ütülüyoruz diyelim de çorap ütülenince nasıl oluyor ya niye ütüleniyor?

Ayağa giyince zaten şeklini alıyor ütü çizgisi mi yapılıyor

Mantar için ütüleyin diyorlar, ne eşimin ne benim mantar sorunumuz yok, benimki hijyen amaçlı. Bir de alıştım artık, alışmış kudurmuştan beterdir derler.
Hoşuma gidiyor bildiğin.

Evlendiğimde kadro bekliyordum, sadece lisansüstü öğrencisi olduğum için bursum vardı az bir miktar. Tabii yine yoğun bir tempoyla çalışıyordum, sabah 8-8.30 arası deneylerimi başlatıyordum akşam 20.00' de bitiyordum. Yeni evli olduğum için de hevesim vardı ve eve gelip yemek, temizlik yapıyordum her gün. Sadece birkaç ay sürdü sonrasında ben tam 10 gün yataktan çıkamadım çok hastalandım, immün sistemim çökmüş. Her şey mükemmel olsun diye uğraşırken kendimi çok yıprattım. Değmedi tabii ki, şimdi düşünüyorum da ne gerek varmış? İki kişi zaten ev kirlenmiyor doğru düzgün.

Ar.Gör kadromu alır almaz yardımcı tuttum, çocuk yoksa haftada 1-2 gün bile yeter. Ben 25 yaşındayım annemin bir gün bile temizlik yaptığını hatırlamıyorum, zaten çok yoğun çalışırdı, fırsatı olmazdı. Bize hep 'Siz çalışıp paranızı kazanıyorsunuz, diğer insanlara da evinizde iş imkanı sağlayın.' derdi kardeşimle.

Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim; 'Eşim bana yardım ediyor ev işlerinde' cümlesi bizim olaya bakış açımızı gösteriyor. Ev ikimizin, hayat ikimizin, ikimiz de dışarıda çalışıyoruz, neden eşim bana ya da ben eşime 'yardım ediyor' olalım ki? Bir de bunu gurur duyarak, mutlulukla söylemek bana çok tuhaf geliyor. Ben ev hanımı olurum, bu benim işim olur, o zaman eşim yardım ediyor diyebilir ve mutlu olurum ben de ama ikimiz de çalışıyorken kimse kimseye yardım ediyor olmuyor.

Sabahın köründe kalkıp ilk iş büyük temizlik yap. İnsan o saatte çok enerjik ve motivasyonu yüksek oluyor.

Katılıyorum bir de ekonomiye katkıyı biz hep tüketim olarak anlıyoruz ama aslında temizlik hizmeti aldığımız bayanları da istihdam ediyoruz

Bize temizliğe gelen bayanın haftanın 6 günü dolu bazen pazar da çağırıyorlar diyor 2000-2500 arası geliri oluyor her ay, benim de çocuğum ile geçirecek daha fazla zamanım

Ben çocukken anneme derdim turşu yapma temizlik yapma kazandığın parayı ekonomik döngüye dahil et diye annenize katılıyorum yani

Bizde çocuk da var her hafta yarım gün temizlik yetiyor valla bal dök yala olmayabilir ama kirli değil yeterli bence

Ben her gün süpürüp silmeleri anlayamıyorum zaten lavaboyu her akşam yatmadan ben ovacaksam kimin için ovuyorum ki

Sabah yüzümüzü yıkayıp çıkıyoruz akşam da taş çatlasın bir kaç kez daha elimizi yıkarız ee her gün niye lavabo yıkayalım ki

Her işe yetişmeye çalışmayın. Temiz olsun, bırakın dağınık kalsın.
Çalışıyorsanız, eşiniz size yardımcı olmayacak, iş bölüşeceksiniz. O ev sizin değil sadece.
Ve çalışıyorsa kişi en az ayda bir yardımcı almalı evine.
Akşam yatmadan banyonuzu temizlersiniz. Kirli çamaşırları ayırıp makinaya atarsınız. Akşam eve gelince çalıştırırsınız. Yemek yaparsınız. O sırada çamaşır biter asarsınız. Askıdayken utuleyip kaldırırsınız. Hanginiz ne yapacağı ise geliş saatlerine göre ayarlanır.

4 4 luk olmaya çalışmayın.

Sanırım henüz çoçuk yok

Evlenmekten en çok korktuğum şey, kendimi çekip çeviremiyorum evlilik bir de çocuk nasıl olur bilemedim. Başarabilenlere özeniyorum doğrusu..

Reactions: mb1
öğrencilikle farklı bir durum yok benim öğrenciyken nasıl ev arkadaşlarım yardım ederse temizlik yapıyorsam şimdi de eşim yardım ederse temizlik yapıyorum. etmezse pislik götürse evi benm umrumda olmaz rahatıma keyfime düşkünüm pislikten de dışarda yemekten de hiç rahatsız olmam. tabi temiz düzenli bir evde oturmanın ev yemeği yemenin keyfi bambaşka ama bu evi ben idare ediyorum gibi bir düşünce bana yapılacak en büyük haksızlık olur diyorum ve anca beraber kanca beraber diyorum :))) çocuksuz olmanın avantajı tabi bunlar. anlayacağın bizim ev bekar evi düzeni devam ediyor ve anne olana kadar da devam edecek :))

o zaman bu dediğiniz mantıkla çöpçülerin müstahdemlerin de olmaması lazım
ayrıca her alanda olduğu gibi bu alanda da işini iyi yapan kadınlar bir memurdan fazla kazanıyorlar

ilk 2 paragraf şaka olmalı dedim ama yok ciddisin valla yazık sana boşver bu saydıkların her gün yapılır mı? bırak dağınık kalsın

ama son paragrafa ben de katılıyorum temizliğe gelen kişiden utanıyorum evim pisken görecek diye evlendim evleneli sadece taşınmalarda boş evi temizlemeye aldım yardımcı onun dışında hep bu düşünce içimin bir kenarında evim pisken biri evimi görmesin. bi kere gelse aşıcam bu düşünceyi de işte hiç cesaret edemedim

Hastalık derecesinde bir takıntı değil mi bu?

Eşimle kahvaltı keyfi yapmak varken çamaşır sermem ya da çocuğumla oynamak dururken mutfak dolabı silmekle uğraşmam. Eşim hadi dışarı çıkalım dedi mi yaptığım işi anında bırakır hazırlanırım. Kirli kalsın, dağınık kalsın ama benim sevdiklerimle geçireceğim zamanı çalmasın.

Ev temizliğini ücret vererek yaptırarak bir nevi istihdam sağlıyoruz. O insanlar düzenli bir işe girip çalışamayan ya da çalışmaya imkanı olmayan insanlar. Biz onları istihdam ederek evlerine katkıda bulunmalarına yardımcı oluyoruz. Bana gelen kişi 34 yaşında iki çocuklu ilk okul mezunu bir kadın. Temizlik dışında hiç bir iş yapamaz. Zaten 3 yaşındaki çocuğunu da bırakıp işe gidecek bir durumu yok. Bence bu tip insanlara iş imkanı sağlayarak çok güzel bir şey yapıyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…