Bir evi çekip çevirmek çok zor mu.. Hanımlar her işi nasıl hallediyor?

Valla ev işiyle kendimi yoramam, yıpratamam. O evde iki kişi yaşıyoruz ve işlerin ucunda ikimiz de tutmak zorundayız.
Çalışmıyorum, haftada bir yarım gün yardımcı abla geliyor siliyor süpürüyor bir hafta idare ediyor bizi. İki kişiyiz zaten abla geldiğinde ev daha kirlenmemiş oluyor. Eşim zaten son derece titiz ve düzenli bir adamdır. O yüzden dağılmıyor ortalık. Aldığını yerine koyar. Rutin işlerde ben çamaşırları makinaya atıyorsam eşim asar. Sofrayı o kurar ben toplarım. Bulaşık makinasını ben doldururum o boşaltır. Hayat müşterek bizim evde.

valla çalışmıyorum ama keyfim gelirse iş yapıyorum :KK53: zaten iki kişiyiz eşimde çok temizdir çıkardığı kıyafetleri hemen sepete atar hiç dağınıklığı yoktur o yüzden çok işim olmuyor bide evim küçücük yuvarlanıp gidiyoruz işte takma bu kadar :)
he bide büyük temizlikleri birlkte yaparız çok güzel cam siler kocişim :KK70:

hele çalışan insanların kalan vaktini evde ziyan etmesine acıyorum ben
o vakti eşine çocuğuna kendine ayırmalı
gelsin yapsın kadın
onların da kazanması lazım

bide bazıları var yatak örtüsü çorap don ne bulurlarsa ütülüyorlar elek. parasını geçtim zamanına yazık yaw :KK43:

daginik es ya da 3 cocuk, ne olursa olsun, once daginiklik toplanir, camasirlar kirliye, her sey yerli yerine. yataklar havalandirilir, toplanir her gun. ayrica evin her gun elektrik supurgesiyle supurulmesi, ardindan tozun alinmasi, oyle sadece mobilyalar degil, kapilar, pencere pervazlari, koltuklar vb birlikte, sonra da yerlerin silinmesi gerekir. ardindan kuvet, lavabo, wc her gun ovulur. banyo karolari silinir. her gun. mutfak temizlenir, buzdolabinin raflari, mutfak dolaplarinin kapaklari, karolar... bunlar her gun ama her gun yapilirsa, o ev her daim temiz olur. cunku her gun yapildigi takdirde kir birikmesine izin vermemis olursunuz, dolayisiyla banyoyu, buzdolabini kapilari kirden arindirmak icin kat kat silmenize gerek kalmaz. mikro-akilli bezler var, onlardan edinin. ne su lekesi ne toz birakirlar.
sonra gerekli araliklarla camlari silersiniz, ve gerekli araliklarla tum dolaplari bosaltip iclerini silersiniz tamamdir. camasir biriktimi hemen yikanir, kurutulur, utulenir yerlestirilir. her seyi utulemekte fayda var, utu mikroplari kirar.

butun bunlari gun icine nasil sigdirirsiniz, saniye hesabi yaparak. firina yemegi mi koydunuz, o sirada banyoyu temizleyin, kahvalti keyfi yapanlar mi var, siz camasirlari asin o arada, aksam yemeginden sonra mutfagi temizleyin mesela. pratik olmak, el cabuklugu da isin puf noktasi. ve istinasiz her gun bu programi uygulamak. goreceksiniz, her gun silinen buz dolabi kirlenmeye vakit bulamayacak, ve sizi asla yormayacak, banyodan sabun arindirmakla ugrasmaktansa, her dustan sonra uygun bir banyo urunu ile fircalarsaniz, bir daha hic kir tutmayacaktir, firsati olmayacak cunku. vs vs

bir de sagligindan olmadiktan sonra insanin evini, ozel yasam alanini hic tanimadigi kisilere temizletmesini hic dogru bulmuyorum. 21 yuzyilda, teknoloji o kadar gelismisken, hala baskalarinin evini temizleyerek gecimini saglayan insanlarin olmasi cok uzucu, ben katilmak istemiyorum bu firsat esitsizligine. ayrica utanirim evimin kirli halini baskasinin gormesinden, ustelik herkesin temizlik anlasiyi baska, guvenemem.

Son düzenleme:
Tertemiz bir ev harcanmış bir hayattir diye bi söz duymuştum bir zamanlar. O günden sonra evi dert etmiyorum. Çok titiz değilim çok temiz de değilim. Calisiyorum. Yapabildiğim kadar. Benden kıymetli değil ya.

ayynen, harcanmış hayat tek kelime ile... bende çalışıyorum, eve geldğmde dusunyrm yemegı :) eşimde Allah bin razı olsun o an ne yapsak yerız, evi temzlerim ama dağtmamak için kendmı parçalamam, mutfagmı odamı toplu tutarm tamam. ikimzde herşeyın ucundan birlikte tutar hep birliktede dağtrız, aslnda bukadar rahat değildim ama eşimm amaaann salla dedikce kendmı yormayı braktım. cnku eşime ayırdıgım zaman azalıyordu, bende artık temızlıkten kalan zamnı değil, eşimden kalan zamanı temzlığe ayırmaya karar verdım, herşey yolunda bence, bzden kıymetlı değil. :KK55:

Tertemiz bir ev harcanmış bir hayattir diye bi söz duymuştum bir zamanlar. O günden sonra evi dert etmiyorum. Çok titiz değilim çok temiz de değilim. Calisiyorum. Yapabildiğim kadar. Benden kıymetli değil ya.

Bence de hayat felsefem olabîlecek bîr söz

daginik es ya da 3 cocuk, ne olursa olsun, once daginiklik toplanir, camasirlar kirliye, her sey yerli yerine. yataklar havalandirilir, toplanir her gun. ayrica evin her gun elektrik supurgesiyle supurulmesi, ardindan tozun alinmasi, oyle sadece mobilyalar degil, kapilar, pencere pervazlari, koltuklar vb birlikte, sonra da yerlerin silinmesi gerekir. ardindan kuvet, lavabo, wc her gun ovulur. banyo karolari silinir. her gun. mutfak temizlenir, buzdolabinin raflari, mutfak dolaplarinin kapaklari, karolar... bunlar her gun ama her gun yapilirsa, o ev her daim temiz olur. cunku her gun yapildigi takdirde kir birikmesine izin vermemis olursunuz, dolayisiyla banyoyu, buzdolabini kapilari kirden arindirmak icin kat kat silmenize gerek kalmaz. mikro-akilli bezler var, onlardan edinin. ne su lekesi ne toz birakirlar.
sonra gerekli araliklarla camlari silersiniz, ve gerekli araliklarla tum dolaplari bosaltip iclerini silersiniz tamamdir. camasir biriktimi hemen yikanir, kurutulur, utulenir yerlestirilir. her seyi utulemekte fayda var, utu mikroplari kirar.

butun bunlari gun icine nasil sigdirirsiniz, saniye hesabi yaparak. firina yemegi mi koydunuz, o sirada banyoyu temizleyin, kahvalti keyfi yapanlar mi var, siz camasirlari asin o arada, aksam yemeginden sonra mutfagi temizleyin mesela. pratik olmak, el cabuklugu da isin puf noktasi. ve istinasiz her gun bu programi uygulamak. goreceksiniz, her gun silinen buz dolabi kirlenmeye vakit bulamayacak, ve sizi asla yormayacak, banyodan sabun arindirmakla ugrasmaktansa, her dustan sonra uygun bir banyo urunu ile fircalarsaniz, bir daha hic kir tutmayacaktir, firsati olmayacak cunku. vs vs

bir de sagligindan olmadiktan sonra insanin evini, ozel yasam alanini hic tanimadigi kisilere temizletmesini hic dogru bulmuyorum. 21 yuzyilda, teknoloji o kadar gelismisken, hala baskalarinin evini temizleyerek gecimini saglayan insanlarin olmasi cok uzucu, ben katilmak istemiyorum bu firsat esitsizligine. ayrica utanirim evimin kirli halini baskasinin gormesinden, ustelik herkesin temizlik anlasiyi baska, guvenemem.

Tüm gün bu işleri yaparsak eşimize çocuğumuza nasıl zaman ayırıp birlikte yaşayacağız

Kahvaltı keyfi yapılırsa ailecek yapılmalı çocukla oynanacaksa birlikte

Temizlik derken hayatı ıskalamayalım sonra?

Haftada bir temizlik bize rahat rahat yetiyor valla cam kirli olsa ne olur ki

Yine burda birisi yazmıştı ekmek banıp yemiyoruz ya diye çok beğenmiştim

Valla ev işiyle kendimi yoramam, yıpratamam. O evde iki kişi yaşıyoruz ve işlerin ucunda ikimiz de tutmak zorundayız.
Çalışmıyorum, haftada bir yarım gün yardımcı abla geliyor siliyor süpürüyor bir hafta idare ediyor bizi. İki kişiyiz zaten abla geldiğinde ev daha kirlenmemiş oluyor. Eşim zaten son derece titiz ve düzenli bir adamdır. O yüzden dağılmıyor ortalık. Aldığını yerine koyar. Rutin işlerde ben çamaşırları makinaya atıyorsam eşim asar. Sofrayı o kurar ben toplarım. Bulaşık makinasını ben doldururum o boşaltır. Hayat müşterek bizim evde.

Bulaşık makinesini boşaltma işini iyi ayarlamışsınız.. Hiç sevmem makine boşaltmayı..

Mükemmel olmuyor biz hafta da 1 kez temizlik yapıyoruz eşimle.
Hafta içi anca işten gelip yemek hazırlayabiliyorum.
Benim en büyük sorunum çamaşır ve dolap düzeni.
Çamaşırı makineye atıyorum ama çıkarmak ve asmak sonra toplayıp katlamak çok zor geliyor be:KK16:

Çamaşırı makineye atıyorum ama çıkarmak ve asmak sonra toplayıp katlamak çok zor geliyor be:KK16:

Hele çoraplar..

K

Kurutma makinasını çözüm olarak bulduk

Asma derdini ortadan kaldırıyor
Dolaba kaldırmak yine sorun temizlik gününden önce kaldırmak zorunda kalıyorum yoksa ortada bekliyorlar çoğu zaman

Eşime de diyorum ben niye senin çoraplarını çiftleştiriyorum dîye oğlum kendininkileri eşleşriyor idare ediyoruz

çok zor şu an yorgunluktan bayılmak üzereyim. haftaiçi öğleden sonraları çalışıyorum sabahtan anca akşam yemeğini yapabiliyorum, kızımın kahvaltısı, hazırlanması, azcık oyun derken işe gittiğimde yorgun oluyorum zaten. akşam 6 gibi işten çıkış çocuğu kreşten al, sofra kur, sonrası bulaşık ortalığı azcık toparlama, makineye çamaşır atma, derken gün bitiyor. eşim yardımcı olmaya çalışıyor ama yetmiyor yetmiyor. en son çocuğu uyuturken sızıp kalmazsam eşle biraz vakit geçirme, sevilen diziyi vs. izleme.. off acıdım kendime

Benim sorunum da büyük temizlikle ilgili:KK43: yani hergün evi süpürür siler wc banyo onları yıkar toz alırım ama şu kapı pencere ve mutfak dolabı silme işi bana çok zor geliyor çalışmıyorum evdeyim ama 2 küçük kızım var eşim temizliği sever ama yapmayı sevmez bana der şunu niye yapmadın bunu niye silmedin diye yaptığım temizlikte onun gözüne gelmez bu da beni iyice soğutuyor işten ... Şu büyük temizlik olayına bir türlü sıcak bakamıyorum hep mecburi yapıyorum napsam ki?

X