Bir evi çekip çevirmek çok zor mu.. Hanımlar her işi nasıl hallediyor?

daginik es ya da 3 cocuk, ne olursa olsun, once daginiklik toplanir, camasirlar kirliye, her sey yerli yerine. yataklar havalandirilir, toplanir her gun. ayrica evin her gun elektrik supurgesiyle supurulmesi, ardindan tozun alinmasi, oyle sadece mobilyalar degil, kapilar, pencere pervazlari, koltuklar vb birlikte, sonra da yerlerin silinmesi gerekir. ardindan kuvet, lavabo, wc her gun ovulur. banyo karolari silinir. her gun. mutfak temizlenir, buzdolabinin raflari, mutfak dolaplarinin kapaklari, karolar... bunlar her gun ama her gun yapilirsa, o ev her daim temiz olur. cunku her gun yapildigi takdirde kir birikmesine izin vermemis olursunuz, dolayisiyla banyoyu, buzdolabini kapilari kirden arindirmak icin kat kat silmenize gerek kalmaz. mikro-akilli bezler var, onlardan edinin. ne su lekesi ne toz birakirlar.
sonra gerekli araliklarla camlari silersiniz, ve gerekli araliklarla tum dolaplari bosaltip iclerini silersiniz tamamdir. camasir biriktimi hemen yikanir, kurutulur, utulenir yerlestirilir. her seyi utulemekte fayda var, utu mikroplari kirar.

butun bunlari gun icine nasil sigdirirsiniz, saniye hesabi yaparak. firina yemegi mi koydunuz, o sirada banyoyu temizleyin, kahvalti keyfi yapanlar mi var, siz camasirlari asin o arada, aksam yemeginden sonra mutfagi temizleyin mesela. pratik olmak, el cabuklugu da isin puf noktasi. ve istinasiz her gun bu programi uygulamak. goreceksiniz, her gun silinen buz dolabi kirlenmeye vakit bulamayacak, ve sizi asla yormayacak, banyodan sabun arindirmakla ugrasmaktansa, her dustan sonra uygun bir banyo urunu ile fircalarsaniz, bir daha hic kir tutmayacaktir, firsati olmayacak cunku. vs vs

bir de sagligindan olmadiktan sonra insanin evini, ozel yasam alanini hic tanimadigi kisilere temizletmesini hic dogru bulmuyorum. 21 yuzyilda, teknoloji o kadar gelismisken, hala baskalarinin evini temizleyerek gecimini saglayan insanlarin olmasi cok uzucu, ben katilmak istemiyorum bu firsat esitsizligine. ayrica utanirim evimin kirli halini baskasinin gormesinden, ustelik herkesin temizlik anlasiyi baska, guvenemem.

hepsini cidden yapıyorsunuz yani her gün :KK57::KK57::KK57: şook oldum.allah kolaylıklar versin.

Bir de geçen başka konuya da yazdım bizde yatak haftada bir düzeltilmîş olur o da temizlik olduğu gün

Bana yatak düzeltmek de Fuzuli geliyor sabah çıktık akşam da o yatağa girip çekîyoruz yorganı üstümüze

Bizim evde asker düzenî değil damdan düzeni var

Hem çalışan, hemde çocuklarına bakıp üstüne evine ve kocasına bakan kadınları tebrik ediyorum alkışlıyorum. .
maşallah. .
ben evi temizliyorum..
çocuk olsa işler daha zor..
çalışarak becerenlere maşallah. .

:KK9::KK9::nazar::nazar::21::21:

:KK51:2 kızım var ev hanımıyım sadece kendi evimin işleri olsa keşke keşkee :KK51:
Annem 2 ay önce vefat etti babam ve Kardeşlerim var bana 20 dk mesafede evleri
Artık onlarda bana bakıyor yemekleri ev temizliği vs.
bekar yada yeni evli olup henüz çocuğu olmayanların
ev işlerini sanki Dünyanın yükü gibi görenlerin empati yapmalarını bekliyorum :KK52:

ilk 2 paragraf şaka olmalı dedim ama yok ciddisin:KK57::KK57::KK57: valla yazık sana boşver bu saydıkların her gün yapılır mı? bırak dağınık kalsın :KK53:

ama son paragrafa ben de katılıyorum temizliğe gelen kişiden utanıyorum evim pisken görecek diye evlendim evleneli sadece taşınmalarda boş evi temizlemeye aldım yardımcı onun dışında hep bu düşünce içimin bir kenarında evim pisken biri evimi görmesin. bi kere gelse aşıcam bu düşünceyi de işte hiç cesaret edemedim

Hastalık derecesinde bir takıntı değil mi bu?

Eşimle kahvaltı keyfi yapmak varken çamaşır sermem ya da çocuğumla oynamak dururken mutfak dolabı silmekle uğraşmam. Eşim hadi dışarı çıkalım dedi mi yaptığım işi anında bırakır hazırlanırım. Kirli kalsın, dağınık kalsın ama benim sevdiklerimle geçireceğim zamanı çalmasın.

Ev temizliğini ücret vererek yaptırarak bir nevi istihdam sağlıyoruz. O insanlar düzenli bir işe girip çalışamayan ya da çalışmaya imkanı olmayan insanlar. Biz onları istihdam ederek evlerine katkıda bulunmalarına yardımcı oluyoruz. Bana gelen kişi 34 yaşında iki çocuklu ilk okul mezunu bir kadın. Temizlik dışında hiç bir iş yapamaz. Zaten 3 yaşındaki çocuğunu da bırakıp işe gidecek bir durumu yok. Bence bu tip insanlara iş imkanı sağlayarak çok güzel bir şey yapıyoruz.

herkes nasil mutlu oluyorsa oyle yasasin yahu, size ne? arkadas nasil cekip ceviriyorsunuz demis, ailemden cevremden gordugumu yazdim. fazlasini yapan bir aileden geliyorum, yilda iki kere boya yapanlarindan... bu size garip gelebilir, birakin daginik kalsin da bana. daginiklik belki bir noktaya kadar kabul edilebilir, ama ne pis insanlar gordum, tum gun tv karsisinda... tuvaletine giremezsin... benim midem bulanir pis insanin evinde yemek yiyemem, su bile icemem. sevdikleriyle herkes zaman gecirir, planli programli yasayan insan hem temizligini yapar hem ailesiyle vakit gecirir. acikcasi birlikte dizi izlemek vakit gecirmekse, ya da bos bos avm gezmek, ben almayayim. herkesin popisi kendine anlayacaginiz.

ama bir kadin sizin evinize gelip, evinizi temizliyor, sizin pisliginizle cocuklarinin karnini doyurmak zorunda diye kimse gururlanmasin yahu. bir saniyeligine kendinizi onun yerine koyun... herkes muhendis olamaz ama kimse kimsenin pisligini temizleyerek gecinmek zorunda birakilmamali. ustelik gundelikci kadinlar evde sevdikleriyle zaman geciremiyor biliyor musunuz?

o zaman bu dediğiniz mantıkla çöpçülerin müstahdemlerin de olmaması lazım
ayrıca her alanda olduğu gibi bu alanda da işini iyi yapan kadınlar bir memurdan fazla kazanıyorlar

bence olmamasi gerek, elbette. teknoloji bu kadar ilerlemisken borsayi yoneten robotlar yerine temizlik, geri donusum vb islerde kullanilabilecek robotlar uretilebilir. ama o zaman borsaya gerek kalmaz, baskalarinin sirtindan gecinen kimseler issiz kalir. iste bu yuzden insana yakismayan isleri yaptirmaktan rahatsiz olmayi birakin, gerekli ve hatta onurlu buluruz. buna da imkan sagladigimiz icin geceleri rahat uyuruz...

İnsanların imkanı varsa yardımcı tutmasında hiçbir sakınca görmüyorum. Bunu istihdam sağlamak olarak da görmüyorum.
Bazıları işleri yetiştirebilir bazısı yetiştiremez. Yetiştirdi farz edelim gerekli olan zaman olur. Çok normal bişey bu istihdam sağlamayı Hiç düşünmedim hanımlar için evin işi bitsin o yeter..

Ona kalırsa avmlerde masaları toplayan insanlar da temizlik işiyle uğraşıyorlar mesela..

herkes nasil mutlu oluyorsa oyle yasasin yahu, size ne? arkadas nasil cekip ceviriyorsunuz demis, ailemden cevremden gordugumu yazdim. fazlasini yapan bir aileden geliyorum, yilda iki kere boya yapanlarindan... bu size garip gelebilir, birakin daginik kalsin da bana. daginiklik belki bir noktaya kadar kabul edilebilir, ama ne pis insanlar gordum, tum gun tv karsisinda... tuvaletine giremezsin... benim midem bulanir pis insanin evinde yemek yiyemem, su bile icemem. sevdikleriyle herkes zaman gecirir, planli programli yasayan insan hem temizligini yapar hem ailesiyle vakit gecirir. acikcasi birlikte dizi izlemek vakit gecirmekse, ya da bos bos avm gezmek, ben almayayim. herkesin popisi kendine anlayacaginiz.

ama bir kadin sizin evinize gelip, evinizi temizliyor, sizin pisliginizle cocuklarinin karnini doyurmak zorunda diye kimse gururlanmasin yahu. bir saniyeligine kendinizi onun yerine koyun... herkes muhendis olamaz ama kimse kimsenin pisligini temizleyerek gecinmek zorunda birakilmamali. ustelik gundelikci kadinlar evde sevdikleriyle zaman gecirmiyor biliyor musunuz?

Öncelikle eşimin koynuna girip dizi izlemek bence gayet keyifli bişey ya da birlikte alışveriş yapmak. Kendine aldığı üç beş şeye mutlu olmasını izlemek, fikirlerimi sorması. Evet tüm bunlar birlikte vakit geçirmek demek. Ya da ablamın kahveyi yap geliyorum demesi, onunla salak salak muhabbet etmek, gülmek. Ben bunları temizlik yapmaya tercih ederim doğrusu. Çok titiz bir annenin evladıyım. Günde 5 kere yer silen, bunu yaparken vileda kullanmayan bir kadındı kendisi. Geçen sene karpal tünel sendromundan dolayı ameliyat oldu, bu sene dizlerine platin takıldı. Canım kıymetli benim, sağlığımdan olamam ev temizlemek için. Evimizi tabi ki mok götürmüyor ama olduğu kadar olmadığı kader...

Ben pislik temizlemek olarak değil yardımcı olmak olarak bakıyorum olaya. O yüzden hep yardımcı abla diye bahsederim kendisinden. Bakış açısı önemli. Evet güzel bir şey yaptığımı düşünüyor ve gururlanıyorum. Bu işi yapan insanların para kazanması için başka öneriniz var mı? Diyelim ki türkiyede hepimiz yardımcı almayı kestik. O insanlar ne yapacak nasıl işlerde çalışacak nasıl karınlarını doyuracak bir öneriniz var mı?

Ona kalırsa avmlerde masaları toplayan insanlar da temizlik işiyle uğraşıyorlar mesela..
evet, o da olmasin. bir avmde iyi bir sey yemeniz mumkun degil; iki o insanlar bunu yapmaktan memnun degiller, mecburen yapiyorlar. bir insanin baska bir insana para karsiligi yaptirmamasi gereken onur kirici isler bunlar. hele ki o insan mecbur birakiliyorsa daha da onur kirici.

mesela diyelim ki evde poposiliciler var. boyle tuvalete giriyorsunuz, ardinizdan o gelip siliyor poponuzu. boylelikle de gecimini sagliyor, hasta annesini tedavi ettirebiliyor felan. poponuzu da sildirecek misiniz? herkes kendi isini kendi yapsin canim. temizlikciye verdiginiz parayi kazanmak icin harcadiginiz zamandan kisin cocugunuzla parka gitmek icin

evet, o da olmasin. bir avmde iyi bir sey yemeniz mumkun degil; iki o insanlar bunu yapmaktan memnun degiller, mecburen yapiyorlar. bir insanin baska bir insana para karsiligi yaptirmamasi gereken onur kirici isler bunlar. hele ki o insan mecbur birakiliyorsa daha da onur kirici.

mesela diyelim ki evde poposiliciler var. boyle tuvalete giriyorsunuz, ardinizdan o gelip siliyor poponuzu. boylelikle de gecimini sagliyor, hasta annesini tedavi ettirebiliyor felan. poponuzu da sildirecek misiniz? herkes kendi isini kendi yapsin canim. temizlikciye verdiginiz parayi kazanmak icin harcadiginiz zamandan kisin cocugunuzla parka gitmek icin

Siz yapın temizliğinizi ben size nasıl yapıyorsunuz niye yapıyorsunuz diye yazmadım. Sizin gibi düşünmüyorum. Yapabilirsem yaparım yapamazsam yardımcım olur.

Öncelikle eşimin koynuna girip dizi izlemek bence gayet keyifli bişey ya da birlikte alışveriş yapmak. Kendine aldığı üç beş şeye mutlu olmasını izlemek, fikirlerimi sorması. Evet tüm bunlar birlikte vakit geçirmek demek. Ya da ablamın kahveyi yap geliyorum demesi, onunla salak salak muhabbet etmek, gülmek. Ben bunları temizlik yapmaya tercih ederim doğrusu. Çok titiz bir annenin evladıyım. Günde 5 kere yer silen, bunu yaparken vileda kullanmayan bir kadındı kendisi. Geçen sene karpal tünel sendromundan dolayı ameliyat oldu, bu sene dizlerine platin takıldı. Canım kıymetli benim, sağlığımdan olamam ev temizlemek için. Evimizi tabi ki mok götürmüyor ama olduğu kadar olmadığı kader...

Ben pislik temizlemek olarak değil yardımcı olmak olarak bakıyorum olaya. O yüzden hep yardımcı abla diye bahsederim kendisinden. Bakış açısı önemli. Evet güzel bir şey yaptığımı düşünüyor ve gururlanıyorum. Bu işi yapan insanların para kazanması için başka öneriniz var mı? Diyelim ki türkiyede hepimiz yardımcı almayı kestik. O insanlar ne yapacak nasıl işlerde çalışacak nasıl karınlarını doyuracak bir öneriniz var mı?

elbette var. politikanizi degistirmek. biliyor musunuz dunyada suan uretilen gida miktari ile iki kat daha fazla insanin doyabilecegini?o zaman nicin acliktan olen insanlar var? ya da kimsenin aslinda calismak zorunda olmadigini? gelir dagilimini adil yaptigimizda kimsenin calismak zorunda kalmayacagini biliyor musunuz? bazi insanlarin onlarca evi oldugunu bazisinin sokakta yasadigini, bir yanda golf sahalarini sulamak varken, susuzluk ceken koyleri dusunmek kimsenin isine gelmiyor. adaletsizligi ortadan kaldirmak?
var mi vaktiniz bunun icin? adaletsizligi koruklemekten baska bir sey degil sizin bakis aciniz

elbette var. politikanizi degistirmek. biliyor musunuz dunyada suan uretilen gida miktari ile iki kat daha fazla insanin doyabilecegini?o zaman nicin acliktan olen insanlar var? ya da kimsenin aslinda calismak zorunda olmadigini? gelir dagilimini adil yaptigimizda kimsenin calismak zorunda kalmayacagini biliyor musunuz? bazi insanlarin onlarca evi oldugunu bazisinin sokakta yasadigini, bir yanda golf sahalarini sulamak varken, susuzluk ceken koyleri dusunmek kimsenin isine gelmiyor.

İşe yarar, uygulanabilir bir çözüm??? Yok...
Hayaller, hayaller...
Pembe bulutlar falan.

ama bir kadin sizin evinize gelip, evinizi temizliyor, sizin pisliginizle cocuklarinin karnini doyurmak zorunda diye kimse gururlanmasin yahu. bir saniyeligine kendinizi onun yerine koyun... herkes muhendis olamaz ama kimse kimsenin pisligini temizleyerek gecinmek zorunda birakilmamali. ustelik gundelikci kadinlar evde sevdikleriyle zaman geciremiyor biliyor musunuz?
ben de obsesif denecek bir annenin çocuğuyum ama şükür ki bu konuda annemin ne kadar kendine yazık ettiğini görebildim ve örnek alınacak ve alınmayacak şeyleri ayırd edebildim. senin bu saydıklarını yapmaya kalksam gece yatağa gidecek güç bulamaz koridorda sızardım:KK53::KK53:

elbetteki annemin huzursuzluğunu anlıyorum lavabodan yemek yemiyoruz her gün ciflemek neden? yada hergün ev süpürmek vs. ama annem kompulsiyon olarak yapıyor bunu öyle rahatlıyor sonunda sinirleri de vücudu da perişan olarak çıkıyor bu koşturmacadan. keşke kompulsiyonlarla kendini rahatlatmak yerine tedavi görse diyorum ama obsesif olduğunu kabul ettiremiyorum.

temizlikten başka yapılmaya değer o kadar şey var ki kitap okumak film izlemek spor yapmak yürüyüşe çıkmak sinema tiyatro pikniğe gidip temiz hava almak vs vs vs.

ayrıca temizliğe yardıma giden kadınlar temizliğe gitmediklerinde bir yerden kendilerine para gelmeyecek. kurumlarda da çalışan temizlik personelleri lokantalarda çalışan bulaşıkçılar garsonlar sizin bakış açınızdan bakıldığında hepsi işsiz kalacak bu durumda. sonuçta garsonların görevi senin yiyeceğin yemeği sana sunmak, aşçıların görevi senin yiyeceğin yemeği pişirmek, fırınlarda ustalar sabah ezanında başlıyor çalışmaya senin yiyeceğin ekmeği pişirmek için, yada tarlada ekip biçen insanlar senin erzağını hazırlıyor. senin bakış açınla hepsi bu sistemin parçası ve o zaman sen herşeyini kendin üretmen lazım ki bu mümkün mü acaba?

Merhaba arkadaşlar, sorunum bir evi tam anlamıyla düzeninden temizliğinden, ütüsüne kadar her işi ev hanımları nasıl halledebiliyor halledebiliyorlar mı? Aynı zamanda çalıyorsa mesela birinden birisi eksik kalıyor mu bütün bu gücü nereden alıyorlar? Bunu merak ediyorum..
Öğrenciyken ailemden uzakta hem yurtta hem evde yaşadım.. Öğrenci evi olmasına rağmen baya ilgileniyordum evle ama arada sınav çalışma zamanları uğraşmıyordum.. Ama evin doğalgazı yeni yapılacağında işim gücüm yokmuş gibi bir de doğalgazın işyle filan uğraştım aylarca.. Kendime göre düzen kuruyordum öğrenciyken de..
Şimdi mesela eve yardımcı filan alsan da evin işi hiç bitmeyen bişey. Hanımlar bütün bu gücü nereden alıyorsunuz?
Her şeyi yapmayarak :KK70:Mesela şu an sofra ortada, bulaşıklar tezgahta, öylece bekliyorlar. Hele salonu hiç anlatmayayım. Bir ara keyfim gelirse az az yapıyorum. Öyle temizliği falan tek başıma yapmıyorum. Eşimle birlikte yapıyoruz. Ona rağmen hepsi bir günde bitmiyor. Bir de benim evim 1+1 düşün :KK48: Kendini hırpalama her gün her gün. Oluruna bırak :KK66:

2 ay çalışma sürecim oldu ayy nası evle ilgilenemedim çamaşırlar birikiyodu haftada bir yıkıyodum. İzin günümde de oturup keyif yapıyodum üşenmem geçerse evle ilgileniodum sonra anladım hem ev hem çalışmak bana göre değil çıktım :KK70:
Şimdi mükemmel miyim hayır :KK70:
İşime geleni yapıyorum kendimi şartlamıyorum. 2 haftadır ütü beklio ben tınn :KK14: İdare edecek ütülü kıyafetler var diye umursamadım.. Hergün elektrik süpürgesini açarım.. Mutfağı düzenli tutmaya çalışırım bulaşıklar makineye.. Tezgahı silerim. Kirli çamaşırlar sepete. Çorap avına çıkarım arada :KK70: Toz almayla aram pek yok baktım toz birikmiş alırım. Ne bilim 3 senedir böyleyim bu da benim düzenim :KK14:

Cok sıkıliyorum ev isi yaparken mecbur yapiyoruz iste bebegim olduktan sonrada o uyudukcs islere kosar oldum oyle olmak zorunda cunku

o halde kendi sebzenizi kendinizin ekmenizi ,kendi evinizi kendinizin inşa etmesini ,kendi suyunuzu kuyu açıp kendinizin çekmesini ,kendi kıyafetinizi dikmenizi kumaşı için tarlada güneşin kavurucu sıcağı altında pamuk toplamanızı, tıkanan tuvaletinizi kendinizin açmanızı ve hatta kanalizasyon sisteminizi kendinizin oluşturmasını ve atıklardan bir şekilde kurtulmanızı vs vs... öneririm. genellikle kimse zevkten bayılarak çalışmaz. o kadının işi size zor geliyorda günlerce madende olan maden mühendisinin ki kolay mı geliyor? herkes mühendis olamaz demişsiniz ya. yada 36 saat nöbet tutan günde 150 hasta bakan bir doktor bayılıyor mu işini yapmaya?
herkes kendisine verilen imkanlar, zeka ve becerileriyle meslek ediniyor. burda sorun sadece eğitim sisteminin yanlışlığı kız çocukların vaktinde okutulmayışı vs. düzeltilebilecek tek nokta herkesin aynı eğitim imkanına sahip olması gerektiği. bundan sonrasını da insanlar zeka ve becerilerinin düzeyine göre meslek edinir. her mesleğin olumsuz yönü var. ama olumsuz yönü olduğu için hiçbir mesleği ortadan kaldıramayız dimi:KK66:

Ayy ben anlayamiyorum yaaa bi turlu su hergun haldir haldir evi altust edip tekrar yerlestiren kadinlari.. ne o oyle motora baglamis gibi :-)
Ya insan biraz keyif yapar, tembellikle odullendirir kendini.. ya da ben mi pasakliyim anlayamadim.. ne bileyim isten cok keyfe deger veririm ben.. Temizlik mi yapilacak? Dur once bi cay-kahve molasi.. Sonra kizimla biraz daha dagitiriz evi oynasiriz felan.. tam ise girisicek iken hooop baba gelir; hadi bakalim carsiya yahut parka gezmelere.. bi bakmissin gece olmus neyse dersin haftasonu rahaat rahat yaparim isimi derken;
ben evimi haftada bir dipkose temizlerim; camlar 3-4 haftada bir.. haaa bir de evimde asagi yukari 2-3 saatte bir calisan arnica supurgec'im var :-)
Amaan evde cer cöp, toz ve pislik olmasinda.. gerisi keyfime kalmis..
Oyle cok ta yipratmayin kendinizi, biraz da hayatin tadina varin.. kendinizi temiz bir ev ile degil; guzel ve dolu dolu anilarla odullendirin..

X