Bir borç konusu da benden

Yani evet mesela suçluluk ve stres devreye girdiği zaman zaten insan efektif çalışamıyor. İşi yapıp bitiricem bu kadar diye düşününce ise güzel çalışıyorum.

Mesela bizim kamptan resettlement yok ama insanlar sürekli temelsiz claimlerle üçüncü ülkeye yerleştirme için zorluyor, ben bunları ilgili kişiye yönlendiriyorum, adam reddediliyor diyelim, yine geceyarısı bir yerden telefonumu bulmuş beni arıyor buradan cevap veremem yasak diyorum kampa gidiyorum işim var ama konuşarak 1 saatimi alıyor, adama yüz kere açıklıyorum, claiminiz reddedildi benim yapabileceğim bir şey yok diyorum son umudum sizsiniz diyor bunun gibi bir sürü şey. İşte hiçbir zorluk yok roket bilimi değil de insanlar zor.

Ben de KK'da bu konulara aşırı sinirleniyorum. Ama bu tür yorumlar duymak iyi geldi.

Ahahha yok ben 20 sene fransada yasadim. Esim de gs mezunu. Bu kafayi nerde görsem tanirim :))

Mesela sanat sanat icindir. Egitim egitim icindir. Egitimden beklenti vizyon sahibi olmaktir kesinlikle para kazanmaya yönelik herhangi bir sey degildir egitim.
Para kazanmak para kazanmaktir. Parayi kazanirsa tamam. O paradan hayir gormus mu, o para hayatini iyilestirmeye yaramis mi, o parayi degerlendirmis mi diye bisey yoktur.
Calismak calismaktir. 5 yil maasini alamasa bile buna calismak olarak bakar ve calisir.

Zincir yok fransiz kafasinda. Okuyayim, meslek edineyim, is bulayim, para kazanayim, ev alayim araba alayim kafasi imkani yok olmuyor.

Bu kesinlikle bir elestiri degil, size karsi yazmadim. Bu kadarcik bi konunuzla size böyle ithamlarda bulunmak asla haddime degil ama var böyle bisey. Biraz katolik mezhebi sebebiyle duragan, akmayan, baglamayan, gelismeyen bir kafa yapisi, teknolojiyi takip falan hak getire...

Yeni isiniz hayirli olsun. Insallah guzel bir sayfa acarsiniz.

Vay gerçekten şahane tespit. Düşündüm de gerçekten aramızda bir çul sahibi olan yok. Sürekli "kalbinin sesini dinleyip" iş değiştiren, 30 yaşında "ben konservatuar okuyacağım" diyip parasız yaşayan arkadaşlara sahibim. Ben bunu Y kuşağı olmamıza bağlıyordum ama hiç böyle düşünmemiştim.

Ben de KK'da bu konulara aşırı sinirleniyorum. Ama bu tür yorumlar duymak iyi geldi.

Yapmaya devam etme bari böyle de duyduğun işe yarasın.
Bu yaptığın şeylere iyilik denmiyor, kendine kötülük etmek bu.
Seni dolandıran kadının bebesine acımak sana mı düştü arkadaşım? Sevişirlerken sana mı sordular?
Ev sahibinin evi var, senin bir evin bile yok, bir de eşyanı istiyor. Kirasını trink alırken "Ay bu kız nasıl geçiniyor, napıyor?" dedi mi? Ya çok küfürlü olacak bi ünlem var, yazamıyorum 3 kere yazdım sildim.
Herkesin kurtarıcısı sen misin?

Hayat tecrübem; gerçekten ihtiyacı olan, ama bunu çabalayarak sömürmeden yapmaya çalışan bir insanın maddi yardım talebinde bulunmadığını, yakınmadığını öğretti.
+1
Tam da bu yüzden hiç bir dilenciye para vermemek gibi bir prensibim var. Ne durumda olurlarsa olsunlar merhamet, acıma vs hissetmem, bu tür insanlara verilen paranın emeğiyle kazanmaya çalışan ihtiyaç sahiplerine saygısızlık olduğunu düşünürüm. Onuruyla bişeyleri elde etmek isteyen kolayca istemez bu kadar basit. Konu sahibinin çevresinde kendini acındıranların ışıklarda dilenenlerden farkı büyük oynamaları -_- biri kuruş kuruş sürümden kazanıyor öbürü niş çalışıyor.

İnsan önce kendine yardım etmeli.
Gönüllülüğünüz suistimal edilebilir olduğunuzu düşündürmüş olsa gerek, önüne gelen zor durumdayım diyor.
Hayır diyemediğiniz için sizde zor durumdasınız ama "ben zor durumdayım demiyorsunuz".
Bence sizinde orada burada ağlayıp yok demeniz gerek.
Arkadaş dediğiniz kişi ise korkunç bir insan.
Sizi kasıtlı olarak yaralamaya çalışıyor.
Hayatınızdan çıkarmayı düşünmelisiniz.

Suc biraz sizde. Cok toleranslisiniz ve insanlar sizin yumusak tarafinizi kesfetmis somuruyorlar. Hayir demeyi ogrenin. Dunyadaki butun ihtiyac sahiplerine siz yardim edemezsiniz. Surekli bir sey isteyen insanlara ben cok guvenmem mesela, kendim karar veririm kime yardim edecegime. Bence siz de oyle yapin.

Yok bu sefer bu taşınma evresinde asla para mara yedirmicem kimseye bişey vermicem arkadaşım bu sefer kararlıyım sadece güç almak sizden de duymak istedim haklısın yazdıklarında.

Fitratiniza uygun bir is yapmiyorsunuz belli ki. Tamam adi ustunde gonulluluk esasli hayir isi ama siz muhtac duruma dusecek kadar etrafa hayir diyememek bir sorun. Rol kesip somurmusler sizi iyice. Verdiginiz hangi ornekteki insan paranizi geri odeyebilir? Hayir diyememeniz etrafinizda sahte bir sosyal cevre olusturmus.

İhtiyacı olan insana yardım eli uzatmak büyük bir erdemdir. İmkanların elverse hayat boyu bütçemden yardım için para ayırırdım düzenli olarak. Ama size yalan söyleyen, kazık atan, aldıklarının fiyatını farklı gösteren( ki bunların adı sahtekarlıktır) o kişiye hala para yedirmek, hediyelere boğmak, sizden zaten fazlasıyla para kazanmış ev sahibinize eşyaları da hediye etmek vs vs kısımları çok afedersiniz ama enayi yerine konmaktır, sömürülmektir, art niyete izin vermektedir! Size sahtekarlık yapana para yedirmek yerine gerçekten ihtiyacı olana yöneltseydiniz o yardımları keşke! Bence siz hayır demeyi bilmiyorsunuz acilen öğrenin. Eğer bunu yapamıyorsanız da acilen psikolojik yardım alın. Arkadaş konusunda ise kilomu veya olumsuz bir özelliğimi bana karşı kullanarak cümle kuran, bahsettiğiniz seviyesiz konuşmaların yapıldığı ortam ve kişilerden uzak durun derim. Çünkü o kişiler arkadaş değiller. Yeni ve kişilikli arkadaşlar edinmelisiniz

Bir şey söyleyeyim mi gerçekten bu kalınlaştırdığım yeri ben de kendime çok söylüyorum, o yüzden "iyilik yaptım" demiyorum iyilik yapmadım hayır diyemediğim için kullanıldım sadece...

1 senedir haftada bir terapi alıyorum bu gerçeketn gelişmiş halim, eskiden mesela hiç hayır diyemediğim gibi bu durumlara öfke bile hissetmezdim şimdi ise öfkeden kuduruyorum ve hayır demeye başladım.

Gerginlikten senler benler karışmış ama söylemek istediklerimi doğru anladığınızı umuyorum

bu dunya ıcın fazla ıyı nıyet ,fazla saflık ...hassas ve ıyı ınsanlar ıcın bu dunya cehennem demısler

acık soyleyeyım sız dagıttıgınız hıc bır (borc adı altında) parayı gerı alamazsınız cunku yuzunuz yumusak bakın borc adı altında dıyorum cunku sızden o parayı ısteyenler borc dıyerek ıstedıler ama gerı verdıler mı ? hayır . cunku aslında borc olarak yumusatıp dırekt para ıstedıler huyunuzu sızı bıldıklerı ıcın cunku cok kotu karakterlı ,ahlaksız,cırkın ınsanlar o yuzden

yakın arkadasınızdan tutunda evınıze yardıma gelen cevrenızdekı herkes sızı gerek ego tatmın etmek gerek maddı kazanc ıcın kullanıyorlar
o cevreden kurtulacagınıza sevınıyorum ama dunyanın neresınde yasarsanız yasayın sız boyle yumusak yuzlu olmaya devam edersenız benzer seyler yasamanız kacınılmaz

kımseye para vermemelısınız
kımse hakettıgınden fazla deger vermemelısınız
kımseye kendınızı ezdırmemelısınız
gerekırse tek kalın bazı ınsanlar yalnız kalmalı etrafında kısıler mesafelı ve sınırlı olmalı sızın gıbı
cunku o kadar yumusak yuzlusunuz kı o kadar verıcı o kadar altdan alıcısınız kı sonunda cok zor duruma dusersınız boyle ınsanlar olacagına kımse olmasın cok cıddıyım

eskıden bende boyleydım
bunu aşmam cok zor oldu tukendım yıldım paronayak oldum tek bıraktım kendımı 2 sene bı allahın kuluna selam bıle vermedım ınzıvaya cekıldım hayatıma kımseyı dahıl etmedım
sonra ınsan ıcıne cıktıgımda ınsanların ne kadar kotu olduklarını yalnızlıgın aslında nasıl guzel bırsey oldugunu gorunce akıllandım
esımde sızın gıbı ... ona da anlatıyorum hergun ders verır gıbı , anlatınca ıkna oluyor kendısı de farkında ama elınde degıl onu anlıyorum cunku bende oyleydım , esıme dıyorum kı demek kı daha var ... neye ? dıyor
pısmeye dıyorum kazık yıye yıye pısmen ıcın daha var sonra oyle bı noktaya geleceksın kı ınsanlardan nefret edeceksın o noktaya gelmeden akıllan dıyorum .

dedıgım gıbı bu tarz sızın gıbı ınsanlar baska gezegende yasamalı uzuluyorum gorunce eskıden yasadıgım haksızlıklar , boyle oldugum ıcın dustugum zor durumlar gelıyor aklıma. yapmayın bunu kendınıze . sonuna kadar haklısınız hatta bence etrafınızdakılerı elemeye baslayın

Sonuçta doğruyu görmüş olmanıza sevindim. Lütfen terapilerinize devam edin ve hayır demeyi öğrenin. İnsanlara yardım etmekle kullanılmak arasındaki farkı çok iyi ayırt etmek hayatınızı da düzelecektir eminim

Bence bu bir tür psikolojik zayıflık, kilitlenme. Verdiğim parayı hayır işlemek için vermedim hayır işlemek insana iyi ve güçlü hissettirir, bir şey başarmış bir işe yaramış hissettirir, zayıflıktan değil güçlülükten ve iradeden kaynaklıdır ama benimki bana güçsüz ve çaresiz hissettiriyor. Bu yüzden "fazla iyiyim" gibi şeylerle kendimi kandırmak istemiyorum, iyi değilim sadece ilişkilerle başa çıkacak gücüm yok, kendi bakış açımı savunacak gücüm yok etki altında kalıyorum.

Bu arkadaşım mesela sevgilisinden ayrıldı ve dünyası yıkıldı, ve her gün bana yazdı. Her gün konuştuk onu teselli ettim.

Benim bir manitam vardı burda, 100 kişinin katıldığı bir konferansta beni terk etti, o kadar kişinin önünde hıçkıra hıçkıra ağladım kendimi tutamayıp, soranlara "ailevi bir durumum var" diye rezil bir yalan attımo derece. Çünkü 2015ten bu yana hayatıma girmiş ilk erkekti. Bunu arkadaşımla paylaştım "sen de zenci y...ı peşindesin, azıcık yalnız kal be!" oldu cevabı.

Sonrasında ama bir mesaj yazıyor "beni işten atacaklar intihar edeceğim" diye işi gücü bırakıp teselli ediyorum. Sonra "sen benim tek arkadaşımsın" diyor işte ne bileyim bütün bunları göz ardı ettirecek şeyler oluyor... Ben terk edilince veya yalnızkalınca intihara kalkışmadığım için mi bu muameleyi yapıyor bana anlamıyorum ki. Ama son laf sokmalarıyla artık benim için durum netlik kazandı defolsun gitsin valla.

Yok bu sefer bu taşınma evresinde asla para mara yedirmicem kimseye bişey vermicem arkadaşım bu sefer kararlıyım sadece güç almak sizden de duymak istedim haklısın yazdıklarında.

Yedirme tabi. Arkadaş konusu da öyle; sen borç iste bi bakalım noluyor, isteyebiliyor musun rahatça? Paran kadar yaşıyorsun, ona göre alıyor ediyorsun değil mi? Ama arkadaşım dediğin insanlar seni sponsor ediyor hayatlarına. Neden etmesinler, hayrat gibi dağıtıp duruyorsun. Biraz yüz eğerler işte "Sen de amma paragözsün iki kuruşun lafını ediyon" derler, hemen "Öyle biri değilim vallağğğ" ispatına gidersin. Öyle arkadaş mı olur be.

Sana çok kızdım çünkü babam biraz seni andırıyor bu vericilik olayında.
Sana kızarken eski bene ve babama da kızıyorum. :)
Babamın kızı olduğumdan 20li yaşlarımın başına kadar ben de yedirdim kendimi, babamın cebime koyduğu harçlığı, kendime harcamak yerine arkadaşlarıma(!) dağıtırdım. Kimseden zerre borç almadım-istemedim-isteyemedim ama herkese sebil gibi dağıttım. Annem derdi "Sana gönderdiğimiz parayı bi köşeye koyacak kadar akıllı olsaydın o zamanlar, altına arabanı çekerek dönerdin üni.den"...

Bi arabam olurdu da binerdim, arkadaş da parayı kesince kalmadı. :)
Çünkü öyle insanları ben topladım etrafıma, senin de böyle insanları kendi davranışlarınla çevrene çağırdığın gibi. Biraz kendine, kazandığına değer ver, bi saygın olsun. Kiraladığın ilişkiler kurma. Böyle görünmese de gözüne, iyilik gibi gelse de öyle değil işte, insanların samimiyetini kiralıyorsun. Kira ödemeyi kesince de gidiyorlar. Önce bi ilişki dinamiklerine çalış, hayır'ın olsun. Hayır dediğinde gidecek olan baştan gitsin elensin zaten.

Ayrıca yaptığın şey, kendi zayıflığını, kendinden daha zayıf gördüğün birilerine yardım(!) ederek gizlemek. Gücünü eline al da böyle şeylere ihtiyaç duyma.

O arkadaşınız benim en korktuğum insan tipi. Yumuşak karnını gösterirsin, işine gelmeyince zaaart diye hançeri sokuverir. Ben yerinizde olsam uzak dururdum.

diğer ev sahibi, temizlikçi vs. için de yanlış anlamazsanız, rahmetli anneannemin bir lafı vardı, “kızım eşşek olmayın, eşşek olursanız semer vuranınız çok olur” derdi. Zor durumdaki insana gönüllü olarak yardım etmek başka, sömürülmek başka. Emeğinize yazık günah, kolay mı afrikada çamaşır makinesinin bile olmadığı yerde yaşamak...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…