Bir borç konusu da benden

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.644
11.708
Merhaba arkadaşlar açılmış konuya sürekli yorum yaptığımı fark edip kendi konumu açayım bari dedim.

Yaklaşık 3 senedir Doğu Afrika'da izole bir köyde mülteci kampında çalışıyorum. Gönüllü statüsündeyim ve maaşım çok fazla değil. Dolar üzerinden kazandığımız için TLye çevirirsek evet iyi bir para ama burası çok pahalı şöyle söyleyeyim. Kurumun güvenlik oturmamıza izin verdiği beş altı tane ev var köyde. Ve paragöz ev sahipleri yüzünden expatlere verilen bu evlerin kirası 700 dolardan başlıyor. Elektrik su masrafları Türkiye'nin kaç katı bilmiyorum. Korona döneminde otobüsler yasaklandı. En zaruri ihtiyaçlar için başkente gitsen özel arabalar 200 dolara götürüyor. Türkiye'ye yılda bir gidiyorum bilet 1000 dolar. Ve hayatım çok zor. İşim de zor.

Neyse ki Türkiye'de aynı mülteci kurumunda Güneydoğu illerimizden birinde işe girdim. Mart başında ülkeyi terk edeceğim. Şu an birkaç gün izin aldım toparlanmak için. Taşınacağım ilde ofise yakın oturmak istiyorumçünkü pandemide toplu taşıma kullanmak istemiyorum. Ofise yakın evler çok pahalı çünkü anladığım kadarıyla şehrin biraz ciks bir yerinde ofis. Eşyaları filan da sıfırdan almam lazım beyaz eşyalar çok pahalı.

Benim sorunum şu ki bu ülkede herkes benden sürekli borç istedi beyaz olduğum için. Ve ben de herkese verdim. Yetmedi Türkiye'deki arkadaşlarım da habire istedi, dolarla kazandığım için. Ve ben mülteci kampında tecavüze uğrayan insanlarla çalışarak eşşek gibi travmatize ola ola kazandığım parayı ona buna yedirdim. Şu an ev taşıyacak param yok.

En son mesela şu oldu. Bu köyde çamaşır makinesi yok ve haftada iki defa yarım gün çamaşır yıkayan ve evi temizleyen bir yardımcı hanım geliyor evime. Bu hanım bana köyde temizlik için normalde verilen fiyatın 3 katını söylemiş. Ve ben bunu fark ettiğimde parayı azaltmadım veya kadına artık gelme diyemedim çünkü emek sömüren pozisyonuna düşmek istemedim. Bu arada arada bana su filan da alıyordu, 3400 frank olan fiyatı bana sürekli 10 bin frank diye söylemiş. Bunu da bana ofisin evde görevlendiği güvenlik görevlisi kadın söyledi, "Seni çok seviyorum ve bu kadının sana yalan söylemesini istemiyorum bunu bilmen lazım" yazmış Whatsapptan. Bunu öğrendiğimde çok kızdım ama sadece öğrendiğimi söyledim, işten çıkaramadım çünkü hamileydi. Bu arada evlendiğinde bir sürü para verdim, evlilik hediyesi aldım. Bebek beklediğini öğrendiğimde bir sürü bebek eşyası getirdim Türkiye'den onun için. Maaşımdan avans istiyorum kocam pandemi sebebiyle işten çıkarıldı dedi bir sürü para verdim avans diye hiçbir garantim olmadığı halde. Pandemide uzun süre hiç gelmedi çamaşırlarımı kendim yıkadım yine de maaşını yatırdım mağdur olmasın diye. Hamile kalınca "emin misin çalışabilir miymişsin doktor ne dedi, bak gelmeyebilirsin hiç sorun değil" diye yüz kere sordum. Ama o karşılık olarak bana yalan söyleyip benden para koparmaya devam etmiş. Bebeği olacak diye göz yumdum.

Dün ülkeye döneceğimi haber verdim ağlamaya başladı. Biz ev yaptırıyoruz sen gidince ikimiz de işsiz kalıcaz ne olur gitmeden bana yardım et dedi. Bende öyle bir para zaten yok arkadaşlar yani evet biraz biriktirdim ama dediğim gibi ancak taşınmaya yeter o da zar zor. Evet bebek arefesinde işsiz kalması kötü ama ne yapabilirim. Benim de durumum kötü. Ama her gün arıyor duygu sömürüsü yapıyor. Kendimi kötü hissediyorum.

Ev sahibim de kendi paramla aldığım eşyaları bana bırakabilir misiniz bana yardım edebilir misiniz diye darlıyor bir yandan.

Türkiye'den 20 yıllık sözde en iyi arkadaşım artık borç vermedim ve ona bu konuda birkaç laf soktum diye ortak arkadaşlarımızın olduğu Whatsapp grubunda bana "sen beni anca güreşte yenersin" "siz ailecek delisiniz" gibi mesajlar yazdı. Artık içim soğudu ona karşı da. Ha sen beni ancak güreşte yenersin dediği de şu, bir halay videosu paylaşmış birinin düğününden, manyak manyak oynuyor ben de "kanka benim koordinasyonumu da bozmuşsun" yazdım. Bu bana "sanki normalde maddi manevi çok dengedesin de" dedi. Ben de "ama damat halayında seni yenerim kabul et" yazdım, o da "sen beni anca güreşte yenersin" yazmış kötü kalpli insan. Burada kiloma atıf yapıyor. Bu kiloları yaşadığımçok büyük bir travma sonrasında aldığımı, majör depresyon hastası olduğumu, 25 kilo verdiğimi, hepsini biliyor, yine de süreklikiloma laf sokuyor. Sonra da sürekli "seni çok seviyorum, en yakın arkadaşım, ruh eşimsin" yazıyor. Böyle yazınca kendimisuçlu hissediyorum, çok zor zamanlar geçirdi o da, sabırlı ol diyorum. Ama artık kalbimde o muhabbeti hissedemiyorum malesef.

Hepsine engeli basmak istiyorum.

Aslında durum çok açık ve net ama yine de suçlu hissediyorum. Bu insanlarda mı suç yoksa bende mi? Haklıyım değil mi ya? Cevap vermek zorunda bile değilim değil mi bu insanlara?

Son düzenleme:
Ay lafa bak ‘sen beni anca güreşte yenersin’

Sumo güreşçisi zannediyor sizi herhalde arkadaşınız. Ne itici.
İnsanlar size güvenip mi ev yaptırıyormuş, aklımı yitireceğim bu insanlardaki arsızlık karşısında.
1 kuruş bile vermeyin ve kendinizi suçlu hissetmeyin.
Sizin adınıza seviniyorum ordan taşınacağınız için.
Yeni hayatınızda bol şans diliyorum size

Öncelikle hayırlı olsun yeni işin sevindim ülkeye dönmene. Üstteki arkadaşımıza katılıyorum hayır demeyi acilen öğrenmelisin neden paranı veriyorsun herkese, emeklerine yazık değil mi
Edit: tabii ki haklısın ve suçlu falan değilsin, kızma kırılma lütfen bana ama psikolojin hakkında bu denli yüksek farkındalığa sahip olup da bunların önüne geçmemen beni çok şaşırtıyor. o eğitimi kolay mı aldın, kolay şartlarda mı çalıştın en çok senin sefasını sürmen gerekirken hala senden talepte bulunabiliyorlar.

Son düzenleme:
siz cok yuz vermissiniz.anladigim kadariyla kendini acindiran birine karsi sizi kaziklayacak bile olsa yardim edip duruyorsunuz.ne halleri varsa gorsunler allah askina hem sizden para alip hem is yapmayip hem duygu somurusu yapan insanlara uzulmeye degmez. turkiyede insani kosullarda daha rahat yasayacaginiz icin sevindim. buraya gelince moraliniz daha duzelir bence insani kosullar ve sosyallesebilme imkanlari sayesinde. ben de multecilerle calisiyorum ama turkiyede. hep fantastik gelirdi yurtdisinda direk sahada calismak. boyle zorluklari oldugu insanin aklina gelmiyor tabi ilk etapta.

Zor durumda olmak insanlari dolandirip, paralarini çalabilecegimiz anlamina gelmiyor. Biseyin fiyatini fazla soyleyip kalan parayi çalan, kaziklayan bir insan isterse 10 cocuk dogursun zerre umurumda olmaz oyle birinin yetistirdikleri de kendi gibi zararli olur yuksek ihtimal. Hatalisiniz yani.

Önce kendi hayatiniz sonra elalem.

Ayy resmen üzüldüm ya.
Bana mı güvenip dogırmus pardonda,fazla fazla aldıklarına say der engellerim.
Hic muhattap olmayın.
Ev sahibine de bırakamam esyaları diyin ne münasebet yani?
Fazla iyilkden de maraz doguyor iste.

eşim gibisiniz, yazık ediyorsunuz kendinize. o da hep vermiş millete, ailesine, arkadaşlarına. dar günümüzde bizim yanımızda o para verdiklerinin hiç biri olmadı, hatta etrafımızdan ilk kaçanlar en çok yiyenler oldu. umarım geç anlamazsınız bu işin böyle gitmeyeceğini. yeni işiniz hayırlı olsun bu arada. hiç kimseyi değil kendinizi düşünün, taşınıp işe başladıktan sonra terapi alın lütfen. kendinize değer vermeyi öğrenin, böyle saçma olaylar içinde olmayın bir daha.

olayda hayır demen gereken bir şey dahi göremedim desem

yani tayinin çıkmış gidiyorsun

hani kadını bu yaptıklarından kaynaklı bıraksan da vicdan yapsan bir nebze de gidiyorsun

yerime gelen çalışır seninle der geçerim

arkadaşlarına dair yorumumu aylar önce yaptım

koca koca insanlarsınız bu mıç mıç arkadaş muhabbetlerini kmlerce öteden yapma diye, lisede kalmış o muhabbetler

ev sahibine gelince o eşyaları getiremeyeceğini düşünerek çakallık yapıyor, eşyaları ver bu ayın kirasını verme

Tr de ev kurma hususunda yorum yapmayacağım

sonuçta kiran asla 1000 dolar olmayacak, villada kalmazsan

eşya vs de alırsın taksitle, hiç de dokunmaz zira bildiğim akdarı ile burada da maaşlar dolar olacak

hatta bana kalırsa araba dahi alabilirsin ki kimse borç vs istemesin, araba aldım ödüyorum modu olur

Sizi kazikladigini bildiginiz halde neden devam ediyorsunuz ki paranizi dagitmaya?

Size gore cok rahat para kazaniyorum, dumduz, sehrin gobeginde otur. Yaya 5 dk mesafedeki isine git. Isini yap. Parani al. Bitti. Kimseye böyle parami sacip savurmam.

Hayir demeyi ögrenmelisiniz. Fransiz ekolünde mi egitim aldiniz? Tam bi fransiz kafasi kızmayin ne olur

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…