Beslenme

MyFairyDaphne

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2008
4.690
0
Selam arkadaşlar,
Ben daha 5 gün önce öğrendim hamile olduğumu ve daha ilk hamileliğim.
Sanırım hem bu nedenle hem de fazlasıyla pimpirikli olduğum için yediklerime
çok dikkat etmeye başladım. Ama yeterli beslenip beslenemediğimi bilmiyorum.
Şu an 54 kiloyum. Fazla kilo almaktanda çok korkuyorum. Yediklerimin sadece bebeğime yaramasını istiyorum. Siz beslenme programınızı nasıl ayarladınız? Çok sağlıklı olduğu için yediğimiz kimi yiyecekleri ve örnek bir beslenme programımızı burada paylaşalım mı?
İlk olarak örnek bir menü ben vereyim.
Sabah : 1 dilim çavdar ekmeği , 1 parça yağsız krem peynir , 1 yumurta , 1 bardak portakal suyu
Öğleden önce : 1 elma
Öğle : 1 kase çorba , 2 kaşık pilav (makarna veya bulgur pilavı), bir parça tavuk veya kırmızı et , yoğurt veya ayran, salata,
Öğleden sonra : 1 tane portakal
Akşam : 1 kase çorba, 6-7 lahana dolması, 1 bardak portakal suyu, brokoli haşlama, yoğurt
Akşam yemeğinden bir kaç saat sonra : 1 muz
Yatmadan önce : 1 tatlı kaşığı pekmez ve bir bardak süt
Not : Çay, kahve,kola , hazır meyve suyu gibi kafeinli veya asitli içecekleri asla tüketmiyorum. Tatlı , börek ve kek gibi yiyecekleri yemekten özellikle kaçınıyorum.
Sizce bu beslenme şekli bebeğim ve benim için yeterli midir?
Çok teşekkürler yorumlarınız için....kaydirigubbakcemile5

canım benim doktorum bana yemek konusunda kendini çok sıkma dedi kilo alcam falan diye kendini çok sıkıp kuvveten düşme dedi hamur işi ve çok tuzlu yeme dedi canının istediklerini abartmadan azar azar ye dedi artı ceviz badem ve fındık bol bol ye ve suyla süt içmeyi ihmal etme dedi.kırmızı et ve balık hamilelite önemiş tüketmen gerekıyomus öyle dedi tam bilgim yokama çavdar ekmeği zararlı olmazmı canım.

çok ideal bir menüye benziyor.ama tabi doktorununda fikrini almak lazımkaydirigubbakcemile5

Ben sadece pekmez çok önemli ama calsiyum içeren süt yoğurt vs. ile birlikte alınmaması gerekli diye biliyorum. Sütün içindeki kalsiyum demir emilimini azaltıyor. Doktorum demir ilacı verdiğinde söylemişti. Bu arada 2009 Eylül anneleri topiğine katılabilirsin istersen. Bende hamile olduğumu öğreneli 1 hafta oldu.

canım cok güsel bi menü ama bi süre sonra yetinemiyosun şahsen ben öleyimm 50 kiloyla hamile kaldım boyumda uzun ve bi türlü doymuyorumm inş sen bu menünün dışına cıkmamaya calışırsın bu arada tebrik ederim canım allah analı babalı büyütsünn

canım cok güsel bi menü ama bi süre sonra yetinemiyosun şahsen ben öleyimm 50 kiloyla hamile kaldım boyumda uzun ve bi türlü doymuyorumm inş sen bu menünün dışına cıkmamaya calışırsın bu arada tebrik ederim canım allah analı babalı büyütsünn

Teşekkür ederim canım. Allah inşallah hepimizinkini analı babalı büyütmeye nasip etsin.

Arkadaşlar ben çalıştığım için işyerimde yapıyorum mesai arkadaşımnla kahvaltımı hep simit alıyoruz peynir getiriyoruz bu aralar sütte getirmeye başladım evden vede haşlanmış yumurta acaba simit bebişe rahatsızlık verir mi ekmek mi yiyeyim simit yerine birde dilekakal arkadaşım seni eğer o listene sadık kalabiliyosan canıgönülden kutluyorum :) ben bir yiyorumki sormayın gitsin ve daha 8 hafta 3 günlük hamileyim :)

Arkadaşlar ben çalıştığım için işyerimde yapıyorum mesai arkadaşımnla kahvaltımı hep simit alıyoruz peynir getiriyoruz bu aralar sütte getirmeye başladım evden vede haşlanmış yumurta acaba simit bebişe rahatsızlık verir mi ekmek mi yiyeyim simit yerine birde dilekakal arkadaşım seni eğer o listene sadık kalabiliyosan canıgönülden kutluyorum :) ben bir yiyorumki sormayın gitsin ve daha 8 hafta 3 günlük hamileyim :)

Canım ben listeye sadık kalıyorum bu konuda fazlasıyla iradeliyim. Zaten hiç bir zaman pek yemeklerle aram olmadı. Bana kalsa onlarında azını yerim ama mecburiyetten yiyorum. Ama bilmiyorum artık ilerleyen zamanda iştahım açılır mı benimde SAT tarihime bakılırsa aramızda 10 gün falan var hamileliğimizin... Simit muhtemelen dokunmaz ama susam konusuna bişey diyemem. Hiç biryerde olumlu olumsuz birşey okumadım bu konuda. Ama geçenlerde bir yakınım için bulanırsa çubuk kraker al ama susamsız olsun demişti. Hem simit bunun dışında sana fazlasıyla kilo aldırır. En iyisi kepek ekmeği yemek. Şimdiden çok yersek son 3 ay yanarız valla:))) delikafadulden

Merhaba arkadaslar! Dilekakal arkadasimizi listeye sadik kalabildigi için tebrik ederim gerçekten,ne güzel hepiniz yemek yiyebiliyorsunuz. Ben 14 haftalik hamileyim ve haftalardir hiç yemek yiyemiyorum midem fazlasiyla bulaniyo,hatta geçen haftaya kadar her sabah kusuyordum son 1 haftadir kusmam durdu ama yemek kokusu ve hatta deterjan kokusu alinca bulaniyo(evde temizlik yapmak iskence gibi geliyo).Sadece hamileligimin ilk haftalari yemek yiyebildim,bebegim için çok endiseleniyorum çnk benim yüzümden beslenemedigini düsünüyorum! Gerçi görümcem bebek gerekli vitamini benim vücudumdan aliyormus dedi,yani bebek için endiselenmemin yersiz oldugunu söyledi ama ben çok halsiz düstüm ve neredeyse hiç kilo almadim hatta bacaklarim bile zayifladi!!!:çok üzgünüm:
Allah hepimize hayirli ve saglikli evlatlar nasip etsin...

Merhaba arkadaslar! Dilekakal arkadasimizi listeye sadik kalabildigi için tebrik ederim gerçekten,ne güzel hepiniz yemek yiyebiliyorsunuz. Ben 14 haftalik hamileyim ve haftalardir hiç yemek yiyemiyorum midem fazlasiyla bulaniyo,hatta geçen haftaya kadar her sabah kusuyordum son 1 haftadir kusmam durdu ama yemek kokusu ve hatta deterjan kokusu alinca bulaniyo(evde temizlik yapmak iskence gibi geliyo).Sadece hamileligimin ilk haftalari yemek yiyebildim,bebegim için çok endiseleniyorum çnk benim yüzümden beslenemedigini düsünüyorum! Gerçi görümcem bebek gerekli vitamini benim vücudumdan aliyormus dedi,yani bebek için endiselenmemin yersiz oldugunu söyledi ama ben çok halsiz düstüm ve neredeyse hiç kilo almadim hatta bacaklarim bile zayifladi!!!:çok üzgünüm:
Allah hepimize hayirli ve saglikli evlatlar nasip etsin...

Çok teşekkür ederim canım. Hiç sıkma canını tatlım. Etrafımda sadece 7 kilo alıp çok sağlıklı bebek dünyaya getirenler var. Bulantıyı ben sabahları yataktan kalkınca yaşıyorum son iki gündür. Açık havanın ve soğuğun iyi geldiğini bugün keşfettim pencereyi açıp hava almak istediğimde. Ama az önce tuzlu sarı leblebi aldım , iyi geliyor dediler. Sende deneyebilirsin. Gün içinde bulantı hissi duymuyorum. Umarım seninkide en kısa sürede geçer canım. Vitamin olarak haplar falan var doğal kadar olmasada yine de bebek için iyi olabilir. Amin canım. İnşallah hamileliklerimiz sağlıklı bir şekilde geçerde , bebeklerimizi kollarımıza alacağımız gün gelir. Çünkü çok zorlu bir süreç bu. Bu süreçte her dönemin endişesi farklı valla. İlk başta kan değerleri uygun çıktı mı, kese göründü mü , kalp atışı duyuldu mu sonra iç bulantıları. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Folik asit aliyordum ama sadece 8 hafta kullandim ve doktorum artik almam gerekmedigini söyledi,2 gün önce bitti ilacim ama sanki daha da kullansam daha iyi olacak gibime geliyor çnk zaten vejateryanim!! Ama doktoru dinleyecem mecburen,mide bulantisi için de 15 gün boyunca ilaç aldim ama o da bitti;ki zaten pek bir i$e yaramadi bazen alinca da kusuyordum.
Kalp atislarini ilk kontrolümde duymustuk 7 hafta 5 günlüktü...çok ilginç bir duygu. Hersey normal gidiyo,ayda bir defa kan ve idrar tahlili yapiyoruz insallah hepimiz için hersey yolunda gider,allah bize o nur yüzlerini hayirlisiyla görmeyi nasip etsin insallah!

Folik asit aliyordum ama sadece 8 hafta kullandim ve doktorum artik almam gerekmedigini söyledi,2 gün önce bitti ilacim ama sanki daha da kullansam daha iyi olacak gibime geliyor çnk zaten vejateryanim!! Ama doktoru dinleyecem mecburen,mide bulantisi için de 15 gün boyunca ilaç aldim ama o da bitti;ki zaten pek bir i$e yaramadi bazen alinca da kusuyordum.
Kalp atislarini ilk kontrolümde duymustuk 7 hafta 5 günlüktü...çok ilginç bir duygu. Hersey normal gidiyo,ayda bir defa kan ve idrar tahlili yapiyoruz insallah hepimiz için hersey yolunda gider,allah bize o nur yüzlerini hayirlisiyla görmeyi nasip etsin insallah!

Amin canım inşallah. Bence de sen folic acid'i biraz erken bırakmışsın. Bana doktorum 12. haftaya kadar kullanılacak dedi.Sen istersen başka bir doktorla falan görüş yada şöyle yapabilirsin eğer başka bir doktora gitme şansın yoksa. İnternetten iyi bir doğum doktorunu araştır sonra ona mail at. Bu endişeni dile getir. İnan ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Yada bu şekildeki maillere cevap vermek için bir sağlık web sitesinde çalışan doktorlar var onlara falan yazıp fikirlerini al bence.
Ne güzel en azından bebeğin açısından herşey yolunda. Seninki geçecek nasıl olsa bir gün:)) Bende bu cmt doktora gideceğim ilk kontrol için. Bakalım artık ne olacak inşallah kesesini görür , kalp atışını da duyarız. Demir ilacına falan başlamadın mı daha? O kesinlikle atlanılmaması gereken bir takviyeymiş canım hatırlatayım

Canım ben listeye sadık kalıyorum bu konuda fazlasıyla iradeliyim. Zaten hiç bir zaman pek yemeklerle aram olmadı. Bana kalsa onlarında azını yerim ama mecburiyetten yiyorum. Ama bilmiyorum artık ilerleyen zamanda iştahım açılır mı benimde SAT tarihime bakılırsa aramızda 10 gün falan var hamileliğimizin... Simit muhtemelen dokunmaz ama susam konusuna bişey diyemem. Hiç biryerde olumlu olumsuz birşey okumadım bu konuda. Ama geçenlerde bir yakınım için bulanırsa çubuk kraker al ama susamsız olsun demişti. Hem simit bunun dışında sana fazlasıyla kilo aldırır. En iyisi kepek ekmeği yemek. Şimdiden çok yersek son 3 ay yanarız valla:))) delikafadulden

Yazın için teşekkürler:)İradenden dolayı seni canı gönülden tebrik ediyorum.
Ben bir dilim ekmekle doyamam ki:) Neyse dikkat etmeye çalışıyorum ama ne derece başarılı olduğumu tartılınca görücem.Dr un hesaplamasına göre şu an 9+1 günlük hamileyim 2 hafta önce gitmiştim dr a bi tartılmam lazım bakalım neydim noldum 63 kiloydum dr da tartıldığımda. Ah 58 lik zamanlarım ahhhhhhhhh :)

dilekakal .!.:
Selam arkadaşlar,
Ben daha 5 gün önce öğrendim hamile olduğumu ve daha ilk hamileliğim.
Sanırım hem bu nedenle hem de fazlasıyla pimpirikli olduğum için yediklerime
çok dikkat etmeye başladım. Ama yeterli beslenip beslenemediğimi bilmiyorum.
Şu an 54 kiloyum. Fazla kilo almaktanda çok korkuyorum. Yediklerimin sadece bebeğime yaramasını istiyorum. Siz beslenme programınızı nasıl ayarladınız? Çok sağlıklı olduğu için yediğimiz kimi yiyecekleri ve örnek bir beslenme programımızı burada paylaşalım mı?
İlk olarak örnek bir menü ben vereyim.
Sabah : 1 dilim çavdar ekmeği , 1 parça yağsız krem peynir , 1 yumurta , 1 bardak portakal suyu
Öğleden önce : 1 elma
Öğle : 1 kase çorba , 2 kaşık pilav (makarna veya bulgur pilavı), bir parça tavuk veya kırmızı et , yoğurt veya ayran, salata,
Öğleden sonra : 1 tane portakal
Akşam : 1 kase çorba, 6-7 lahana dolması, 1 bardak portakal suyu, brokoli haşlama, yoğurt
Akşam yemeğinden bir kaç saat sonra : 1 muz
Yatmadan önce : 1 tatlı kaşığı pekmez ve bir bardak süt
Not : Çay, kahve,kola , hazır meyve suyu gibi kafeinli veya asitli içecekleri asla tüketmiyorum. Tatlı , börek ve kek gibi yiyecekleri yemekten özellikle kaçınıyorum.
Sizce bu beslenme şekli bebeğim ve benim için yeterli midir?
Çok teşekkürler yorumlarınız için.

Canım gebelikte aman kilo almayayım diye yediklerini bu kadar azaltma bence 2 kasık pilav falan çok az geldi bana,sonuçta kuş yavrusu değil bunlar,ilk 3 ay belki böyle beslenseniz bile 3. aydan sonra bebiş herşeyi sizden çektiği için bunlar hiçte yeterli olmaz bence,doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim,
Allah göstermesin erken doğum prematüre gelişme ve zihin geriliği gibi çok ağır ve geri dönüşü olmayan sonuçları olabilir,
Mesela ben peyniri sütü pekmezi bol bol alıyorum,ceviz badem fındık keza her gün,1 meyve yemek yeterli olmayabilir,çünkü gebelikte anemi görülmemesi için en az 100 gr et yemenin yanında bol bolda c vitamini almak lazıma.s.a.s.

:nazar:

öncelikle bebeğin hayırlı,uğurlu olsun dilekakal'cığım...Rabbim tüm hamişlerin bebeklerine sağlıkla,mutlulukla kavuşmalarını nasip etsin(AMİN)
listen güzel ama yeni_anne'nin yazdıklarına katılıyorum...her ne kadar doktorunla irtibat halinde de olsan maalesef evdeki hesap çarşıya uymuyor güzelim...(kendimden dolayı)gebeliğimi öğrendiğim ilk günler ve o günlerin devamında seninkine benzer bir liste hazırlamıştık doktorumla...ama bulantılar başlayınca ve özellikle bazı gıdalardan tiksinme dönemin başlayınca inan herşey zorlaşmaya başlıyor...mesela portakal suyu...Allah'ım portakal kelimesi bile midemi bulandırırdı ki kokusunu sorma gitsin...bu dönem epey bir devam etti...sonra da bebeğinin ve aç kalmamanın derdine düşüyorsun...ilk 6 ay fena değil ama son aylar hızla kilo alıyor anne adayı...sadece paylaşmak istedim...Allah hayırlı doğumlar nasip etsin canım...

X