Ben mi paragözüm o mu cimri?

Kafamızın uyumadığını düşünüyorum. Seni ümitlendirmek istemiyorum, ısınamadım de görüşme. Biz eşimle ilk tanıştığımızda hiçbir zaman para muhabbeti yapmadı. Hatta iki günde bir görüşmek isterdi sürekli madoya giderdik, madoda frappe içerdik, bazen yemek yerdik, tatlı yerdik vs vs maaşı da öyle yüksek de değildi göreve yeni başlamıştı daha düşük bile sayılırdı yani ama hiç paranın lafını yapmadı. Hatta ben demiştim sürekli madoya gelmesek mi diye pahalı oluyor diye. 🤣
Ben de böyle olması gerektiğini düşünüyorum

Hayır değil kendisi benle tanışmak istedi ilk buluşmada kahve içtik sonra yemeğe çıkalım mı dedi
Valla konuya tam bakmadım ama bence rahatsız olmakta haksiz degilsiniz.
Ablamla yemeğe gidecek olsam 3 seçenek var,ya ben ona ödetmem ya o bana odetmez,ya da paylaşırız.
Ama konudaki "yemeğe çıkalım mı"ablayla yenen yemek gibi mi,hiç sanmıyorum.Herkeste bilir ki aynı olmadigini,genelde birseyleri başlatmanın ilk adımıdır.
He ama sizde az birşey yiyin ki tanımıyorsunuz daha doğru düzgün.
Ve evden de tam aç çıkmayın..

Nasıl yapsak dediği kısımda senin gibi yapar, bir daha da görüşmezdim çünkü ilerleyen zamanlarda olur ama ilk görüşmede böyle demesi çok itici ya. Tamam erkek ödemeli şu olmalı bu olmalı kafasında değilim ama yani ilerleyen zamanlarda olur bence bu teklifler. Mal mıyım kendimi kullandırayım kafasında biri bence.

hesaba göre değişebilir, 300 liralık hesabın tahmini ne kadarı size aitti?

beyfendinin tavrı evet kaba ama 9 bin lira ortalama bir maaş ama iki kişiye 300 liralık yemek bence ortalama üzeri bir harcama.
Tamamen aynı şeyi yedim o yüzden tam 150ydi

Nasıl yapsak dediği kısımda senin gibi yapar, bir daha da görüşmezdim çünkü ilerleyen zamanlarda olur ama ilk görüşmede böyle demesi çok itici ya. Tamam erkek ödemeli şu olmalı bu olmalı kafasında değilim ama yani ilerleyen zamanlarda olur bence bu teklifler. Mal mıyım kendimi kullandırayım kafasında biri bence.
Adam böyle düşünmekte neden haksız? İlerleyen zamana kadar belki adamın cebinden bir daha gorusmeyecegi biri için hatri sayılır bir miktar çıkmış olacak. Bu da adama haksızlık olmaz mı?

Dediğimi anlatamadım. Oradaki tavır hoşuma gitmedi mesela para değil
Mesele gayet de para bu konuda. "Hesabı nasıl yapalım" aslında gayet de kibar bir şekilde hesabı ortaklaşa ödeyelim demek. Tavrında ben bir sorun göremiyorum. Sanki "ooo hesap da kol gibi gelmiş, ne çok yedin kardeşim. Hesaba sen de bi el at hacı" demiş gibi davranıyorsunuz

Adam böyle düşünmekte neden haksız? İlerleyen zamana kadar belki adamın cebinden bir daha gorusmeyecegi biri için hatri sayılır bir miktar çıkmış olacak. Bu da adama haksızlık olmaz mı?
ama öyleyse yemeğe davet etmek yerine, Hadi gel bugün beraber bi kahve içelim deseydi hem makul olurdu hem de konu sahibi bu kadar garipsemezdi. kız işsiz yemeğe davet edildiğine göre karşı taraftan çıkacağını düşünüp gitmiş olabilir, cebinde parası olmayabilir çalışmıyor sonuçta. Bende eşimle sevgiliyken çok hesap ödedim hiç gocunmadım ama onun durumunu biliyordum erkek üzerinden geçinilmeli kafasında biri değilim.

Dediğinizi anlıyorum ama bu şekilde bir kullanılma korkusu varsa yemeğe davet etmemeli bence. Kahve içerken de konuşuluyor sonuçta

ama öyleyse yemeğe davet etmek yerine, Hadi gel bugün beraber bi kahve içelim deseydi hem makul olurdu hem de konu sahibi bu kadar garipsemezdi. kız işsiz yemeğe davet edildiğine göre karşı taraftan çıkacağını düşünüp gitmiş olabilir, cebinde parası olmayabilir çalışmıyor sonuçta. Bende eşimle sevgiliyken çok hesap ödedim hiç gocunmadım ama onun durumunu biliyordum erkek üzerinden geçinilmeli kafasında biri değilim.
Aynı anda aynı şeyi yazdık tamamen katılıyorum

Dediğinizi anlıyorum ama bu şekilde bir kullanılma korkusu varsa yemeğe davet etmemeli bence. Kahve içerken de konuşuluyor sonuçta
Ama sevgili olana kadarki her buluşmada da kahve içilmez ki.
Adam cimriyse ilk buluşmayı neden ödesin? Bilmiyorum ben tüm yazdıklarınızı okuyunca adama direkt cimri diyemiyorum.

Kızlar selam kısaca özetleyeceğim.
Ben 27 yaşındayım biriyle görüşüyorum kendisi de 29 yaşında. Ben henüz çalışmıyorum kendisi çalışıyor mühendis ve aylık yaklaşık 9bin tl maaşı var. Kirada tek başına oturuyor.

Ben de birkaç aya çalışmaya başlayacağım inşallah.

İlk buluşmamızda starbuckstan kahve alıp açık havada oturup konuşmuştuk. Kahveleri o ödemişti.

Dün tekrar buluştuk yemek yedik içecek çay falan hesap toplam 300 tl geldi. Hesabı açıp nasıl yapalım dedi ben de 150 tl koydum. Sen öde diyecek halim yoktu tabi ki. Ortam kızışmasın diye hepsini de ödemedim(içimden her ne kadar böyle yapıp kalkıp gitmek geçse de)Alman usulü yaptık yani o da üstünü koydu ve kalktık.

Ben eve otobüsle dönecektim durağa kadar benle yürüdü bana seni bırakayım ben de geleyim diyor (otobüsle) ben de hayır gelme gerek yok falan dedim böyle hani normal biriyle sarılırsınız ya öyle sarılıp vedalaştık. Kendisi de kendi evine doğru giden otobüsüne binip gidecekti.

Kızlar ben inanılmaz soğudum yani cimri erkek asla istemiyorum. Sizce normal mi? Benim 9bin tl gelirim olsa asla hesap ödetmem yani benim yediğim 150 tl nin hesabını yapmak normal mi? Ben şu an babaevindeyim ve içimden gelen şeylere kozmetik kıyafet yemek vs hep harcarım babam da sağolsun bana hiçbir zaman bir şey demez Allah ondan razı olsun. Biriktiremem harcarım hep.

Ben bir daha görüşmek istemiyorum sizce ben mi paragözüm o mu cimri?

Sizler ne düşünüyorsunuz? Fikirleriniz kıymetli benim için.
Çalışmayan birini ben yemeğe davet etsem ben öderdim. Bana çok itici geldi açıkcası. Ha şu da var ben olsam yeni tanıdığım birinin hesabımı ödemesine izin vermem. Baştan söylerim ben kendi hesabımı ödetmem diye. Ama siz böyle bi şey demediğiniz halde çalışan ve iyi de geliri olan birisi olarak hesabı açıp nasıl yapalım demesi cimriliğinin belgesi ve ayıp bence.

Maaşı kendi konu arasında söyledi.
İyyy ilk buluşmada maaşını söyleyen, keko bir insan. Benim açımdan sırf bu bakımdan elenecek bir kişi olurdu. 30 yaşındayım, çok da flortoz biriyimdir,kimlerle kimlerle çıktım. Tek bir kişi bile maaşını soylemedi asla (yeni iş teklifi gelen sevgilim şartları şöyle şöyle, saatleri böyle böyle maaşı da şu kadar , ne yapsam,diye fikir danismisti. Böyle doğal şeyler hariç). Sana ne yani onun maaşından, ne çirkin . Heralde sizi parasıyla etkilemek istedi. Ama parasiyla etkilemeye niyet etmiş insan olarak neden hesabı ödemedi?adam da antika
Onun yediğinin ve içtiğinin tamamen aynısını yedim.
Adam parası var ki sipariş vermiş. Siz de cebinize göre sipariş verseydiniz keşke.
Ben bir de harcamayı seven biriyim.
Harcamayı Seven biriyseniz keşke arasıra da siz siz odeseydiniz . Ama anladığım kadarıyla ilk mesajda dediğiniz gibi kendinize harcamyi seviyorsunuz. Kozmetik, kıyafet,canta..
'Ben zaten öderdim bazı şeyleri' diyorsunuz ama kendinizle çelisiyorsunuz çünkü şuncacik topikte 36 defa 'erkek ödemeli, benim her şeyi babam oder, erkeğin ödemesi gücündendir, erkek sormadan ödemeli' falan demişsiniz.
Yani siz zaten asla hesap ödemeyecek bir insansiniz. Sizin kafa yapinizda bu yok. En fazla kahve alırken olduğu gibi hesap gelince cüzdanındaki paraları birbrine sürtme adımı atabilirsiniz.

(Dakika 4.35 sonrasi size gelsin)
Bi de bence burada şu da var. Siz teklif ediyorsunuz ben kendiminkini ödeyeyim diye. Baştan o nasıl yapalım demiyordur diye düşünüyorum.doğru muyum?
Bi de siz ödemez isteyince demiyor mu hayır sen benim sevgilimsin vs?
İş, adama söyletmeden bazi şeyleri o bazı şeyleri senin odemen zaten.
Ayrıca neden 'hayir sevgilimsin' desin ki???
Böyle şeyler beni çok irrite eder. Sen errrrrkek olduğun için mi benim hesabımı ödüyorsun? Ne münasebet? Bana böyle diyen olursa 'sponsorum musun?' diyorum.
Çok cirkin bir bakis acısi bence. Zaten böyle toplumsal cinsiyet normlarına sıkı sıkıya bağlanmış, asla kadına (!) Hesap odetmem modunda erkekler hayatının geri kalaninda da bu toplumsal cinsiyet normlarına sariliyorlar. Mesela bakış açıları her konu için 'erkek yapar,kadın yapamaz' oluyor (mesela gec vakitte arkadaş gezmesinden gelme) , aynı evin icinde yemeği, temizliği,çocuk bakimini kadından bekliyor oluyorlar. Kadın da en fazla şunu diyor; benim kocam çok yardimsever, sofrayı kurmaya yardım eder, perdeleri asar🤪
Hesabı hep ödemek isteyen erkeğin yaşadığı ev işte böyle oluyor. Kadın çalışsa da , çalışmasa da. Çünkü errrrrkek yani , hesabı kadına da odetmez, eline fırçayı alıp tuvalet de temizlemez, karnibahar da yapmaz.
Şahsen ben böyle ataerkillige hizmet eden şeylerden nefret ederim.
sevgilimle gittiğim tatillerin parasını öderim, alkollü sofraları öderim. Ki yani pintiligimle bilinen bir insanım:) işyerine evden yemek götürürüm öğle yemeğine param gitmesin diye, ama asla hesap ödenirken sağa sola bakmam. Ayni şekilde asla ilişkilerimde de kadınım diye erkekten bir adım geride durmam. Sonsuz bir eşitlik vardır hep aramızda.
Bence sen de bakış acini degistir. Asıl "sen kadınsın,ben öderim" diyen adamlardan uzak dur. Çünkü üç beş hesap öduyorlar ama evlenirsen uzun vadede sen zararlı çıkıyorsun, her şey senin sırtına biniyor.
Değer mi? Bence değmez :) ilişkilerinde piremses olmayı değil eşit olmayı istemelisin. Bence en kıymetlisi bu

Son düzenleme:
X