Ben ablama düğününde bilezik takmayı düşünürken onlar arkamdan iş çeviriyormuş

Annemde suçlu bu konuda ama babamdan korkuyor bunu biliyorum en fazla sesini bu kadar çıkarabiliyor.Tabi bunun örnekleri çok fazla var annenin karşı çıkıp kapıyı çekip çıktığı falan ama benim annem o tiplerden değil çok bastırılmış ve ezilmiş sindirilmiş bir insan.Açıkçası bunu yapmasınıda istemem belkide böyle birşey yapsa kocası olacak adam düşüp üzerine dövecek onuda biliyorum.Ve annemi dövse bile annem asla polise gidip şikayet edebilecek birisi değil.Kendi ailemi tanıyorum bu konuda,susup yediği dayakla kalacak kaderine razı olacak

bu sitede seneler önce okuduğum bir yorum vardı hiç unutmam, aşağı yukarı şöyle bir şeydi:

"küçükken annemi çaresiz sanırdım, büyüyüp kendim anne olunca anladım ki sadece zalimmiş"

annen babandan falan korkmuyor. bu saatten sonra baban annene hiçbir şey yapamaz. annen sadece keyfi kaçmasın istiyor, uğraşmak istemiyor. çocuklarının arasına husumet girmesinden rahatsız olmayan ana, ana değildir. kendi çocuğun olunca anlarsın arkadaşım.

Son düzenleme:
Kızlar merhaba,
Daha öncede yakın zamanda “Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım”adlı bir konu açmıştım hatırlayanlarınız vardır belki.Ben ablama düğününde bilezik takmayı düşünürken onlar meğerse benim arkamdan iş çeviriyorlarmış.Bugün akrabalardan biri ile telefonda konuşurken “ablanda kirasını alıyor zaten”diye cümle geçti ve ben beynimden vurulmuşa döndüm.Ne kirası diye sorduğumda “Sakın bizden duyduğunu söyleme lütfen ama baban ablana ev vermiş tapusunu üzerine yapmış ablanın evinde kiracı var şuan her ay kirasınıda alıyor zaten”dediler.Hemen bu olay üzerine ablama yazdım böyle birşey duydum doğru mu diye sordum “Evet doğru ama bana ev alınmadı özellikle babam var olan kendi evinin tapusunu üzerime yaptı”dedi.Bende ona “neden bana söylemedin peki el alemden duyuyorum ben bunu insan kardeşine söylemez mi hiç”diye sorduğumda “Söyleyecek kadar değerli bir konu mu peki sence bu,ne deseydim ki babam bana ev verdi tapusunu üzerime yaptı deyip nispet yapar gibi söylese miydim”dedi.Ben çok üzüldüm ve kırıldım.Evliyim diye evlatlıktan mı silindim yani anlamadım.Benden neden saklandı bu durum ailem benden gizledi ama ben bunu el alemden öğrendim hayretler içindeyim resmen.Babama mesaj atacağımı evlat arasında neden ayrım yaptığını soracağımı söyledim ablama o da “Bence yazma boşver canını sıkacak boş yere,ne diyeceksin sanki”dedi.Ben yinede benim içime dert olacağına ona dert olsun diye güzel bir mesaj yazdım babama gönderdim.Mesajımj okudu ama cevap yazmadı.Ablama sordum evde size birşey dedi mi diye.Benim attığım mesajı evdekilerede okuyup “Bana şimdi neden böyle bir mesaj atmış ki”demiş.4 kardeşiz 3 kardeşe ev vermiş tapu yapmış üzerlerine ama ben evli olduğum için bana hiçbirşey yok.Kendimi dışlanmış hissediyorum içim soğumuyor bir türlü.Burdaki asıl konu babamın evlatları arasında ayrım yapması.Eğer ki evli olan kişiye biz ev vermeyiz düşüncesindeyse ablamda evlenecek mesela babamın ona verdiği eve geçip oturacak eşiyle o da.Orda oturmasa bile kirasını her ay alacak bir geliri olmuş olacak hiç yoktan.Ama bana hiçbirşey yok.Ailem tarafından kandırılırken bende salak gibi ablama düğünde bilezik takmak için eşimle tartıştım evimin huzuru kaçtı günlerce.Üzüntümün tarifi yok kelimelerde bugün gün boyu ağladım gözlerim şişti.Eşim teselli verdi sürekli boşver bizim ihtiyacımız yok onlardan gelecek paraya üzme kendini diye.Babama mesaj atma konusunda ablam boşver yazma demişti kuzenimde boşver yazma para kavgası yapıyormuşsun gibi olacak gerek yok falan dedi,ben yinede içimde kalmasını istemediğim için yazdım.Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız ?
Ne demek boşver para kavga yapıyormuşsun gibi olacak ? Aynen öyle para kavgası yapacaksın zaten.
4 çocuktan 3 üne ev verip size vermemek ne demek? Kardeşlerin nasıl kabul etmiş bunu ? Vallahi açıkçası ben olsam hepsiyle bağımı keserim kimse kusura bakmasın.
Aynısı olmasa bile benzer bir durum yaşadım. Ablam tüp bebek için para biriktiriyordu aynı zamanda kirada oturuyordu. Babam kendi evine geçirdi kira almadı.
Fark şu ki;Ama bana babam da ablam da söyledi. Ben de tabi ki destekledim. Hatta bu süreçte birikimle kendilerine ev aldılar. Arayıp bana da teşekkür ettiler desteğim için.
Babam bir ev kirası da bana vermek istedi ben kabul etmedim. Parayı kendine harcamasını bol bol gezmesini keyif yapmasını istediğimi söyledim. İhtiyacım yok çok şükür.
Ama bunların hepsi benim arkamdan iş çevirir gibi hele birde tüm çocuklara tapu verilecek şekilde olsaydı (ölmeden miras bölüşmüşler resmen kendi aralarında) kesinlikle asla tavrım bu olmazdı.

Konu sahibi, siz ailenizi herkesten daha iyi tanırsınız. Ben fevri davranmamaniz taraftarıyım.

Mesaj yazarak babanızın kulağına su kaçırmışsın zaten.. 2. Adım için bekleyin. Ben babanızın size kıyamayacağını düşünüyorum.

Kimseye, laf getirenlere uymayın Ben hiçbir babanın evlat ayıracağını düşünmüyorum. Size de mutlaka bir şeyler düşünmüştür.

Ablanızın düğününe de gidin. Eşinizin dediği gibi bir yarım altın takarsınız olur biter. Ablamızın yanında olun. Mutlaka onun bu evlilik telaşında size ihtiyacı vardır.

Sonuçta ne olursa olsun yasal haklarınız var zamanı gelince hakkınızı yine alırsınız. Ama şimdi kendinizi asla doldurmayın.

Biraz önce annemle konuştum bu konuyu bana sen haklısın sonuna kadar zaten ablanda benim üzerime ev falan yapma diye çok direndi istemedi ama baban zorla yaptı dedi.Annem “bende söyledim yapıyorsan hepsine yap yapmıyorsan hiçbirine yapma bu şekilde ayrım olmaz evlatlar arasında dedim” dedi.Babamda “ben yapmıyorum selene vermiyorum birşey ben onu gözden çıkardım evlat olarakta görmüyorum abisi burun estetiği ameliyatı olduğunda gelip abisine bir geçmiş olsun bile demedi bu sebeple onu gözden çıkardım ben,ayrıca onun kocasının durumu iyi müşkül durumda değil ona ev vermeye gerek görmüyorum”demiş.Bunları duydum iyice üzüldüm şoka girdim.Benim abimle aramda olan bir mevzuya babam nedem dahil oluyor beni gözden çıkaracak kadar.Abimden önce ben 2 kere burun estetiği ameliyatı oldum 1 defa göz ameliyatı oldum babam neden o zamanlar abime sen selene bir geçmiş olsun bile demedin yazmadın sormadın oğlum bu sebeple seni gözden çıkardım ben demedi.İşte bu konuda bile evlat ayrımı yapıyor adam oğlunu bizden herzaman üstün tuttu.Babama bir yanlış yap onu affeder gerekirse ama onun oğluna kim yanlış yaparsa ona düşman olur öyle bir insan.Zaten bu hayatta ben bir Allah’ı bilirim birde oğlumu bilirim herzaman derdi.Ne diyebilirim ki kelimeler kifayetsiz kalıyor işte yazıklar olsun başkada birşey diyemiyorum

Dilerim Allah tan o adam birgün senin kapına muhtaç olsun . Gerçekten sinir oldum. Bence bir avukata danış bu durumda ne yapılabilir diye. Sorun ev bark da değil yapılan muamele hiç hoş değil. Ama bunlar için sinirlen ama sakın sakın üzülme sadece çünkü o varlık onun için üzülmeyi haketmiyor

Bana bunu ileten kişi anneannem.Beni uyuttuklarını düşünüp bana acıdığı için söyledi muhtemelen gerçekleri.Kötü bir niyetinin asla olduğunu düşünmüyorum bana karşı.
Kötü niyetten demedim zaten. Belli ki kadının sizinkilerden ne korkusu ne eyvallahı var. Son bi iyilik daha yapsın size.

Miras olması için vefat hali gerekmiyor mu? Mal kaçırma desen o da değil, adam kendi isteğiyle vermiş. Babası ölmeden açamaz ama öldükten sonra kardeşlerine dava açabilir. Yanlış mı biliyorum?
Bilmiyorum ki, bir avukata danışması lazım mutlaka, miras davasi olarak değil de belki başka isimlerle benzer bir hak davasi şeklinde açılabiliniyordur. Kardeşleri onlara verilen evleri babaları öldükleri gibi elden çıkarsalar o zaman dava konusu fln da ortadan kalkar sanki. Öyle olunca da konu sahibi mağdur olduğuyla kalır.

Kızlar merhaba,
Daha öncede yakın zamanda “Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım”adlı bir konu açmıştım hatırlayanlarınız vardır belki.Ben ablama düğününde bilezik takmayı düşünürken onlar meğerse benim arkamdan iş çeviriyorlarmış.Bugün akrabalardan biri ile telefonda konuşurken “ablanda kirasını alıyor zaten”diye cümle geçti ve ben beynimden vurulmuşa döndüm.Ne kirası diye sorduğumda “Sakın bizden duyduğunu söyleme lütfen ama baban ablana ev vermiş tapusunu üzerine yapmış ablanın evinde kiracı var şuan her ay kirasınıda alıyor zaten”dediler.Hemen bu olay üzerine ablama yazdım böyle birşey duydum doğru mu diye sordum “Evet doğru ama bana ev alınmadı özellikle babam var olan kendi evinin tapusunu üzerime yaptı”dedi.Bende ona “neden bana söylemedin peki el alemden duyuyorum ben bunu insan kardeşine söylemez mi hiç”diye sorduğumda “Söyleyecek kadar değerli bir konu mu peki sence bu,ne deseydim ki babam bana ev verdi tapusunu üzerime yaptı deyip nispet yapar gibi söylese miydim”dedi.Ben çok üzüldüm ve kırıldım.Evliyim diye evlatlıktan mı silindim yani anlamadım.Benden neden saklandı bu durum ailem benden gizledi ama ben bunu el alemden öğrendim hayretler içindeyim resmen.Babama mesaj atacağımı evlat arasında neden ayrım yaptığını soracağımı söyledim ablama o da “Bence yazma boşver canını sıkacak boş yere,ne diyeceksin sanki”dedi.Ben yinede benim içime dert olacağına ona dert olsun diye güzel bir mesaj yazdım babama gönderdim.Mesajımj okudu ama cevap yazmadı.Ablama sordum evde size birşey dedi mi diye.Benim attığım mesajı evdekilerede okuyup “Bana şimdi neden böyle bir mesaj atmış ki”demiş.4 kardeşiz 3 kardeşe ev vermiş tapu yapmış üzerlerine ama ben evli olduğum için bana hiçbirşey yok.Kendimi dışlanmış hissediyorum içim soğumuyor bir türlü.Burdaki asıl konu babamın evlatları arasında ayrım yapması.Eğer ki evli olan kişiye biz ev vermeyiz düşüncesindeyse ablamda evlenecek mesela babamın ona verdiği eve geçip oturacak eşiyle o da.Orda oturmasa bile kirasını her ay alacak bir geliri olmuş olacak hiç yoktan.Ama bana hiçbirşey yok.Ailem tarafından kandırılırken bende salak gibi ablama düğünde bilezik takmak için eşimle tartıştım evimin huzuru kaçtı günlerce.Üzüntümün tarifi yok kelimelerde bugün gün boyu ağladım gözlerim şişti.Eşim teselli verdi sürekli boşver bizim ihtiyacımız yok onlardan gelecek paraya üzme kendini diye.Babama mesaj atma konusunda ablam boşver yazma demişti kuzenimde boşver yazma para kavgası yapıyormuşsun gibi olacak gerek yok falan dedi,ben yinede içimde kalmasını istemediğim için yazdım.Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız ?

Ailemin durumu hiç yok evlenirken bana birşey yapamadılar derken, bu kadar kısa sürede 3 ev verecek kadar nasıl durumu olmuş?
Ne msj yazması karşısına geçer herkesi toplar neden evlat ayırdığını sorardım. İstersen çok varlıklı ol bu ayrımcılık nedeni ne çok sorgulardım.
Ablanızın gayette maaşı evden gelen kirası olduğu halde bir güzel ev hediyesi bile almamış arkanızdan iş çevirmiş. Siz ablamda ablam ne laf edecek deyip durdunuz. Böyle bir şeyi insan kardeşine söylemez mi ya. Ne nispet yapması! Babamız kardeşlere böyle yapacak diye daha ilk anda söylemeliydi gerçek bir ablaysa size yapılan haksızlığa üzülmeliydi.

Yarım altın bile takmam düğününde böyle bir ablaya. Borç olan çeyreği takar geçerim. Bu ayrımcılığı evlat kayırmayı herkese de anlatır rezil ederim.

Konu paraya ihtiyacınız değil ama ne kadar değersiz olduğunuzu görün.

bu sitede seneler önce okuduğum bir yorum vardı hiç unutmam, aşağı yukarı şöyle bir şeydi:

"küçükken annemi çaresiz sanırdım, büyüyüp kendim anne olunca anladım ki sadece zalimmiş"

annen babandan falan korkmuyor. bu saatten sonra baban annene hiçbir şey yapamaz. annen sadece keyfi kaçmasın istiyor, uğraşmak istemiyor. çocuklarının arasına husumet girmesinden rahatsız olmayan ana, ana değildir. kendi çocuğun olunca anlarsın arkadaşım.
Çok acımasız bir yorum olduğunu düşünüyorum bunun. "Bu saatten sonra baban annene bir şey yapamaz" nerden biliyorsunuz? Kimsenin hayatını, aile yapısını bilmiyoruz. Sanki birebir tanıyormuşçasına yargıda bulunmamak gerek.

Önceki konumdada söylemiştim ticaretle uğraşıyorlar.Muhtemelen eşime pay düşmesin diye bu şekilde düşünmüş olabilir
Ee ablanın eşine pay düşmüyor mu? Kırılmak diyorsunda, bu ezilmek yok görülmek hiç sayılmanın kırılmak ötesi bir karşılığı olmalı. Kırılmak ne ki! Kardeşlerinin hepsi ikiyüzlü çıkarcı. Mutlaka verilmeden söylemeleri lazımdı size. Ona da hakkını vermeden biz almayız deselerdi. Bıçak mı dayamış alın diye boyunlara. Burda arkalarından değil gidin yüzlerine konuşun. Yorumlara baktım da evet çeyrek bile takmazdım 5 tl sallandırarak takardım herkesin içinde. rezil ederdim onları millete.

Tapu vermese bile bir kira bağlayabilirdi size madem damada gitmesin diyor bariz ayrimcilik var ben olsam gider gereken herseyi soyler hakkmi vermezlerse yuzlerine bakmazdim

Ben olsam bilezik takardim üstüme duseni yaparım kimsenin ağzına da laf vermezdim.ama düğünden sonra çok büyük bir tavır koyar onları uzerdim tavrimla.
Kendi yapım bu benim ben herzaman bana yakışmayan bsy yapmam miras derdine düştü dedirtmem de.tahmn ediyorum ki evlisiniz diye böyle yaptı eşiniz e bişey kalmasın diye.siz evlenmeden önce size verecek durumu yoksaydi eşinize bsy kalsın istemez şu an.kendi babam gbi olduğunu düşünüp sizin hakkınızı koruduğunu zannediyorum

Biraz önce annemle konuştum bu konuyu bana sen haklısın sonuna kadar zaten ablanda benim üzerime ev falan yapma diye çok direndi istemedi ama baban zorla yaptı dedi.Annem “bende söyledim yapıyorsan hepsine yap yapmıyorsan hiçbirine yapma bu şekilde ayrım olmaz evlatlar arasında dedim” dedi.Babamda “ben yapmıyorum selene vermiyorum birşey ben onu gözden çıkardım evlat olarakta görmüyorum abisi burun estetiği ameliyatı olduğunda gelip abisine bir geçmiş olsun bile demedi bu sebeple onu gözden çıkardım ben,ayrıca onun kocasının durumu iyi müşkül durumda değil ona ev vermeye gerek görmüyorum”demiş.Bunları duydum iyice üzüldüm şoka girdim.Benim abimle aramda olan bir mevzuya babam nedem dahil oluyor beni gözden çıkaracak kadar.Abimden önce ben 2 kere burun estetiği ameliyatı oldum 1 defa göz ameliyatı oldum babam neden o zamanlar abime sen selene bir geçmiş olsun bile demedin yazmadın sormadın oğlum bu sebeple seni gözden çıkardım ben demedi.İşte bu konuda bile evlat ayrımı yapıyor adam oğlunu bizden herzaman üstün tuttu.Babama bir yanlış yap onu affeder gerekirse ama onun oğluna kim yanlış yaparsa ona düşman olur öyle bir insan.Zaten bu hayatta ben bir Allah’ı bilirim birde oğlumu bilirim herzaman derdi.Ne diyebilirim ki kelimeler kifayetsiz kalıyor işte yazıklar olsun başkada birşey diyemiyorum
Ben sizin yerinizde olsam, beni evlat yerine koymayan o babayı da, sadece doğuran ancak evladına sahip çıkamayan o anneyi de, babasının size ayrımcılık yaptığını bile bile elinde olan takıyı size layık görmeyen, üstüne birde babasından ev aldıktan sonra sizden yüzsüz gibi birde bilezik takın diye talepte bulunan o ablayı da, sizi kardeş saymayan sadece kendi menfaatlerine bakan o kardeşleri de siler, o düğüne falan gitmez bir daha kapılarını açmazdım ve aramaz sormazdım. Madem sizi evlat ve kardeş olarak görmüyorlar ona göre davranırdım. Kusura bakmayın ama ablanız da söz konusu kendi menfaati olduğunda sizi bir güzel satıyor. Anneniz de siz düğüne gelmezsiniz ve millete rezil olurlar diye ablanızı güzelliyor. Ablanız iyi niyetli biri olsa bu ev olayını kendi anlatır sizi salak yerine koymazdı ya da düğünde elinde öyle bir set varken ve aileniz eşinizle size doğru dürüst birşey yapmamışken çeyrek takmak yerine hatıra olsun diye size takabilirdi. Ablanız iş kendi menfaati olunca nasıl sizi kardeş yerine koymuyor ise sizde öyle davranın. Düğüne gitmeyin, gitmeme nedeninizi bir güzel etrafa yayın ki millete rezil olsunlar.

Konu sahibi S Selen13 hala çok safsin, ben olsam düğüne gider sadece takı törenine katılır kimseyle konuşmaz 50 lira takar çıkardım, bunu da sırf tepkimi göstermek için, ablan hiç masum değil madem böyle birşey oldu annenizle size aciklasaydi hatta bir avukata sorardım dava acmayacaksam bile acacgm diye onlara mesaj atar tutustururdum...hem ablaniz da eş tarafına rezil olsun bakalım hak ediyorlar

Kızlar merhaba,
Size o zaman da yazmıştık ki hiç huzurunuzu kaçırmayın böyle bir şey için diye ben hatırlıyorum sizin konunuzu.kardeslerinden hiçbiri de dememiş mi bize veriyorsun ama selen13’e neden vermiyorsun diye ?

10 yıl zamanaşımı süresi var. devir işlemi üzerinden 10 yıl gecmeden dava açmanız gerekiyor. eğer açarsanız mallar tekrar babanızın üzerne gecer ve mirastan esit hak talep edebilirsiniz.
ama bu arada babanızın size de esit değerde mal bırakmaması gerekiyor.
eğer üzerinden 10 yıl gecerse artık dava edemezsiniz ve mallar üzerinde hak iddia edemezsiniz.

bizde de benzer bir olay olmustu amcam ve babam arasında. 4-5 yıl sürdü mahkeme ama su an tüm mallar dedemin üzerine gecti tekrardan. ek olarak amcam mirasta dolandırıcılıktan ceza da yedi. hakkınızı yedirmeyin. ama dediğim gibi bi babanızla konusun belki sizin için de ayırdığı bir sey vardır 🙄

Dilerim Allah tan o adam birgün senin kapına muhtaç olsun . Gerçekten sinir oldum. Bence bir avukata danış bu durumda ne yapılabilir diye. Sorun ev bark da değil yapılan muamele hiç hoş değil. Ama bunlar için sinirlen ama sakın sakın üzülme sadece çünkü o varlık onun için üzülmeyi haketmiyor
Bugün gün boyu ağladım neredeyse.Eşim mesaideydi biraz önce geldi destek oldu sarıldı yanımda olduğunu belirtti.Bana araba almıştı 2 yıl önce taşıt kredisi ile.Taşıt kredisini kendi üzerine çektiği için arabada onum üzerineydi.1 yıl sonra kredi bitecek arabayı senin üzerine yapacağım üzülme sen sakın canını sıkma ben varım arkanda senin dedi.İnanın gözüm mal mülk araba evde değil.Bir baba evladını nasıl tek kalemde silip atabilir gözden çıkarabilir bu bana asıl koyan şey.Ben ne ailemin istemediği bir evlilik yaptım ne kaçarak evlendim ne ailemi utandıracak bir hareketim oldu vs.. Ney benim suçum onu öğrenmek istiyorum ? Abimin burun estetiği ameliyatında hastaneye ziyarete gitmediğim için mi babam denecek kişi beni siliyor gözden çıkarabiliyor ? Nasıl olur bu aklım almıyor.4 gün oldu hergün bu konuya üzülüyodum gözümde yaş kalmadı ağlamaktan.4 günde 2 kiloya yakın verdim.Asla canım yemek yemek istemiyor su ile yaşıyorum resmen.Bugünde stresten,üzüntüden göğüs kafesim ağrıyordu gün boyu.Halada ağrısı devam ediyor uyuyamıyorum.Sürekli aklımda tek soru.Bir baba nasıl bu kadar zalim olabilir,beni gerçekten hiç mi sevmedi ?

Yerinizde olsam size bunu yetiştiren akrabaya “Bizim aramızda bunların lafı olmaz,babamın bir bildiği vardır” der ve o akrabayla bir daha görüşmezdim
Anneanne torununu düşünemez mi? Evladının evladı sonuçta, hakkı yensin istememiş. Kendi doğurduğu kızının evlat ayrımı yapmasına içerlemiştir. Diğerleri de torunu konu sahibi de torunu.

X