Ben ablama düğününde bilezik takmayı düşünürken onlar arkamdan iş çeviriyormuş

Yüzde yüz doğru biliyorum demiyorum ama eşimin babasının 18 yaşındayken eşimin üstüne yaptığı bi arsa var. Daha önce babası oranın tapusunun sahibi olmamış. Ablası ihtar çektiğinde gelen evrakta bu arsanın mal kaçırma olduğunu incelenmesini istedikleri yazıyordu. Ama avukatı böyle bişey iddia edemeyeceklerini, satış direk eşimin üstüne göründüğünden kanıtlanamayacağını ama daha önce babası tapu sahibi olsaydı ya da direk babasından eşimin üstüne geçirilseydi o zaman sorun olacağını söylemişti.
Eşiniz kardeşine payını verdi mi peki?

Esnaflar milleti fena kazıklıyor. Vergi de vermiyorlar. Çalışan maaşlı kesim onların vermediği vergiyi veriyor.

Konudan bağımsız ama buna ben de sinirleniyorum. Ben devlet memuruyum. Bugün maaşım yattı. Vergi dilimine girmişim geçen aya göre 7 bin eksik yattı maaşım. Her ay maaşım cebime girmeden vereceğin vergi hesaplanıyor, hesabıma yatmadan vergim kesiliyor. Hizmet sektöründe yeni açıldık, pos cihazımız yok , fiş kesemiyoruz, nakit verin ya da iban atın ibana da bana değil de kardeşime atın yeğenime atın vs vs diyen çakal esnaflar var. Hakkım kimseye helal değil. Lafım meclisten dışarı. Konu sahibin babasını tenzih ederim, tanımam etmem, malı mülkü hakkında yorum yapamam. Ama çok gücüme gidiyor. Aldığım eğitimi bir kenara koyayım, yıllardır it gibi çalışıyorum, gecem ayrı gündüzüm ayrı. 24 saatlik vardiyamda 1 saat kesintisiz oturmadığımı bilirim. Millet hala nakit ödeme yapsın sağa sola, ibana para atsın, vergisinin peşine sadece doktora hemşireye koşsun. Ay oturup ağlayacağım şimdi

Eşiniz kardeşine payını verdi mi peki?
İhtarın asıl amacı ortaklığın giderilmesi içindi. Hani şu kadar sürede bölüşme için anlaşmazsan mahkemeye vereceğim şeklinde. Eşimin avukatı karşı taraf avukatla görüşüyor bu sırada da eşimle ablası anlaşıyor bölüşme olmadı bu arada hala aynı tas aynı hamam 2 sene öncesiydi bu. Öylece iş davaya dönmeden ihtarla kaldı. Ama avukat miras kaçırma olmadığı konusunda çok emindi. Para bile eşimin banka hesabından satıcıya gönderilmiş.

Kızlar merhaba,
Daha öncede yakın zamanda “Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım”adlı bir konu açmıştım hatırlayanlarınız vardır belki.Ben ablama düğününde bilezik takmayı düşünürken onlar meğerse benim arkamdan iş çeviriyorlarmış.Bugün akrabalardan biri ile telefonda konuşurken “ablanda kirasını alıyor zaten”diye cümle geçti ve ben beynimden vurulmuşa döndüm.Ne kirası diye sorduğumda “Sakın bizden duyduğunu söyleme lütfen ama baban ablana ev vermiş tapusunu üzerine yapmış ablanın evinde kiracı var şuan her ay kirasınıda alıyor zaten”dediler.Hemen bu olay üzerine ablama yazdım böyle birşey duydum doğru mu diye sordum “Evet doğru ama bana ev alınmadı özellikle babam var olan kendi evinin tapusunu üzerime yaptı”dedi.Bende ona “neden bana söylemedin peki el alemden duyuyorum ben bunu insan kardeşine söylemez mi hiç”diye sorduğumda “Söyleyecek kadar değerli bir konu mu peki sence bu,ne deseydim ki babam bana ev verdi tapusunu üzerime yaptı deyip nispet yapar gibi söylese miydim”dedi.Ben çok üzüldüm ve kırıldım.Evliyim diye evlatlıktan mı silindim yani anlamadım.Benden neden saklandı bu durum ailem benden gizledi ama ben bunu el alemden öğrendim hayretler içindeyim resmen.Babama mesaj atacağımı evlat arasında neden ayrım yaptığını soracağımı söyledim ablama o da “Bence yazma boşver canını sıkacak boş yere,ne diyeceksin sanki”dedi.Ben yinede benim içime dert olacağına ona dert olsun diye güzel bir mesaj yazdım babama gönderdim.Mesajımj okudu ama cevap yazmadı.Ablama sordum evde size birşey dedi mi diye.Benim attığım mesajı evdekilerede okuyup “Bana şimdi neden böyle bir mesaj atmış ki”demiş.4 kardeşiz 3 kardeşe ev vermiş tapu yapmış üzerlerine ama ben evli olduğum için bana hiçbirşey yok.Kendimi dışlanmış hissediyorum içim soğumuyor bir türlü.Burdaki asıl konu babamın evlatları arasında ayrım yapması.Eğer ki evli olan kişiye biz ev vermeyiz düşüncesindeyse ablamda evlenecek mesela babamın ona verdiği eve geçip oturacak eşiyle o da.Orda oturmasa bile kirasını her ay alacak bir geliri olmuş olacak hiç yoktan.Ama bana hiçbirşey yok.Ailem tarafından kandırılırken bende salak gibi ablama düğünde bilezik takmak için eşimle tartıştım evimin huzuru kaçtı günlerce.Üzüntümün tarifi yok kelimelerde bugün gün boyu ağladım gözlerim şişti.Eşim teselli verdi sürekli boşver bizim ihtiyacımız yok onlardan gelecek paraya üzme kendini diye.Babama mesaj atma konusunda ablam boşver yazma demişti kuzenimde boşver yazma para kavgası yapıyormuşsun gibi olacak gerek yok falan dedi,ben yinede içimde kalmasını istemediğim için yazdım.Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız ?

Babam zamanında bize çok çektirdi.Şiddet,hakaret küfür annemi aldatma vs.. herşeyi vardı.Ablamda bende ona karşı soğuktuk.Özellikle ben bize çektirdiklerinden ötürü onu aramaz sormazdım.Ama ablam onlarla beraber yaşadığı için çok çabum unutmuş babamın yaptıklarını,ya da (paranın gücü) diyelim buna.O sebeple ben ailede sevilmeyen çocuk oldum herzaman babam tarafından.Dayak yediğimde “Beni neden dövüyorsun ne yaptım ben sana”demem bile onun için kendisine yapılan bir baş kaldırma olduğu için benden nefret etti muhtemelen
Miras davası açabilirsiniz. "Ne deseydim, ne yapsaydım" ağzı yapan ablanız da tam bir içten pazarlıklı, çıkarcı, fırsatçı, tilki kurnazı... Babanızın bu adaletsizliği tüm kardeşlerinizin işine gelmiş. Anneniz hayattaysa eğer inşallah bu olaylardan haberi yoktur. Varsa ve o da bu işin içindeyse çok daha acı.

İhtarın asıl amacı ortaklığın giderilmesi içindi. Hani şu kadar sürede bölüşme için anlaşmazsan mahkemeye vereceğim şeklinde. Eşimin avukatı karşı taraf avukatla görüşüyor bu sırada da eşimle ablası anlaşıyor bölüşme olmadı bu arada hala aynı tas aynı hamam 2 sene öncesiydi bu. Öylece iş davaya dönmeden ihtarla kaldı. Ama avukat miras kaçırma olmadığı konusunda çok emindi. Para bile eşimin banka hesabından satıcıya gönderilmiş.
Yöntem olarak miras kaçırma olmayabilir ama sonuçta miras kaçırma var. Eşiniz 18 yaşında kendi parasıyla almadığına göre babası kılıfına uydurup oğlunun üstüne yapmış. Böyle biri başka zaman size de kazık atar dikkat edin.

Miras davası açabilirsiniz. "Ne deseydim, ne yapsaydım" ağzı yapan ablanız da tam bir içten pazarlıklı, çıkarcı, fırsatçı, tilki kurnazı... Babanızın bu adaletsizliği tüm kardeşlerinizin işine gelmiş. Anneniz hayattaysa eğer inşallah bu olaylardan haberi yoktur. Varsa ve o da bu işin içindeyse çok daha acı.
Miras olması için vefat hali gerekmiyor mu? Mal kaçırma desen o da değil, adam kendi isteğiyle vermiş. Babası ölmeden açamaz ama öldükten sonra kardeşlerine dava açabilir. Yanlış mı biliyorum?

3 bekar kardeşiniz var ve onların üzerine ev vermiş babanız değil mi?
Doğru anladıysam evlenmeden önce alınan mallar evlendikten sonra boşanma durumu olsa da bölünemiyor.
Babanız bunu düşünmüş olabilir bence.
Ama 3 kardeşe mülk verip sizi ayırması bence haksızlık.
Ben olsam kizardim kavga ederdim susmazdim.
Ama ölüm durumunda miras hukuku devreye giriyor. Evin %25’i eş’e kalır.

Yöntem olarak miras kaçırma olmayabilir ama sonuçta miras kaçırma var. Eşiniz 18 yaşında kendi parasıyla almadığına göre babası kılıfına uydurup oğlunun üstüne yapmış. Böyle biri başka zaman size de kazık atar dikkat edin.
Eşimi 18 yaşındayken tanımıyordum, babasıyla hiç tanışmadım biz tanışmadan vefat etmiş. Bu yüzden babasının niyetini ve düşüncelerini hiç bilme fırsatım olmadı. Sadece eşimin çok toy olduğunu ve neye alet olduğunun farkında olmadığını düşünüyorum çünkü bu ihtardan önce bölüşme ayarlanıp imzadan döndükleri Bi dönem oldu o bölüştürmede eşim bu arsa mevzusundan rahatsız olup hakkından sanırım 2 fazla arsaydı vazgeçip ablasına devrediyordu. Tabi ablası imzaya gitmek için eşim aradığında gelmiyicem vazgeçtim diyip nişan yapacağımız hafta cebindeki son parasını harç ödeyerek yakmasına sebep oldu. Nişanımıza bile gelmedi. Bi bakınca bu söylediğinizin neden olduğunu çok iyi anlıyorum da bilmediğiniz çok fazla detay var. Eşimin şu an bana kazık atabileceği bi durum yok, olursa da elim armut toplamıyor haklarımın bilincindeyim. Yine de endişeniz için teşekkür ederim kimseye tam anlamıyla güvenilemez

Ben olaylara malesef her zaman duygusal bakmış bir insanım.Eşim daha mantığını ön planda tutar duygularındansa.O sebeple bunun kararını ona bırakmak istedim.Bu demek değildir ki benim bir fikrim yok.Ben zaten bu olaylar olmadan önce eşim yarım altın takmayı düşünürken ben bilezik takmayı düşünüyordum.Bunuda ablam bana bilezik tak dediği için değil kendi duygularım bu şekildeydi.O sebeple duygusal bakmak istemiyorum artık hiçbir konuya eşime bırakacağım bunun kararınıda

Hayır siz bilezik takmayı düşünmüyordunuz. O da ablanızın isteği idi. Ablanız size bir bilezik takarsın artık demişti. Siz de ablanızın bu beklentisini geri çevirmemek için eşinizle aranızı bozmuştunız.

Ne düğüne giderim ne yüzlerine bakarım.Bu kadar mi yoksunuz onlar için?Hakkınızı da arayın sonuna kadar.Piskinlik resmen
Biraz önce annemle konuştum bu konuyu bana sen haklısın sonuna kadar zaten ablanda benim üzerime ev falan yapma diye çok direndi istemedi ama baban zorla yaptı dedi.Annem “bende söyledim yapıyorsan hepsine yap yapmıyorsan hiçbirine yapma bu şekilde ayrım olmaz evlatlar arasında dedim” dedi.Babamda “ben yapmıyorum selene vermiyorum birşey ben onu gözden çıkardım evlat olarakta görmüyorum abisi burun estetiği ameliyatı olduğunda gelip abisine bir geçmiş olsun bile demedi bu sebeple onu gözden çıkardım ben,ayrıca onun kocasının durumu iyi müşkül durumda değil ona ev vermeye gerek görmüyorum”demiş.Bunları duydum iyice üzüldüm şoka girdim.Benim abimle aramda olan bir mevzuya babam nedem dahil oluyor beni gözden çıkaracak kadar.Abimden önce ben 2 kere burun estetiği ameliyatı oldum 1 defa göz ameliyatı oldum babam neden o zamanlar abime sen selene bir geçmiş olsun bile demedin yazmadın sormadın oğlum bu sebeple seni gözden çıkardım ben demedi.İşte bu konuda bile evlat ayrımı yapıyor adam oğlunu bizden herzaman üstün tuttu.Babama bir yanlış yap onu affeder gerekirse ama onun oğluna kim yanlış yaparsa ona düşman olur öyle bir insan.Zaten bu hayatta ben bir Allah’ı bilirim birde oğlumu bilirim herzaman derdi.Ne diyebilirim ki kelimeler kifayetsiz kalıyor işte yazıklar olsun başkada birşey diyemiyorum

Biraz önce annemle konuştum bu konuyu bana sen haklısın sonuna kadar zaten ablanda benim üzerime ev falan yapma diye çok direndi istemedi ama baban zorla yaptı dedi.Annem “bende söyledim yapıyorsan hepsine yap yapmıyorsan hiçbirine yapma bu şekilde ayrım olmaz evlatlar arasında dedim” dedi.Babamda “ben yapmıyorum selene vermiyorum birşey ben onu gözden çıkardım evlat olarakta görmüyorum abisi burun estetiği ameliyatı olduğunda gelip abisine bir geçmiş olsun bile demedi bu sebeple onu gözden çıkardım ben,ayrıca onun kocasının durumu iyi müşkül durumda değil ona ev vermeye gerek görmüyorum”demiş.Bunları duydum iyice üzüldüm şoka girdim.Benim abimle aramda olan bir mevzuya babam nedem dahil oluyor beni gözden çıkaracak kadar.Abimden önce ben 2 kere burun estetiği ameliyatı oldum 1 defa göz ameliyatı oldum babam neden o zamanlar abime sen selene bir geçmiş olsun bile demedin yazmadın sormadın oğlum bu sebeple seni gözden çıkardım ben demedi.İşte bu konuda bile evlat ayrımı yapıyor adam oğlunu bizden herzaman üstün tuttu.Babama bir yanlış yap onu affeder gerekirse ama onun oğluna kim yanlış yaparsa ona düşman olur öyle bir insan.Zaten bu hayatta ben bir Allah’ı bilirim birde oğlumu bilirim herzaman derdi.Ne diyebilirim ki kelimeler kifayetsiz kalıyor işte yazıklar olsun başkada birşey diyemiyorum
Babanla konuşsana . Madem seni gözden çıkarmış sana söylesin bunu . Sende bundan sonra yanında bir baban olup olmayacağını bil.

Bir de böyle insanlar genel de yaşlanınca malı mülkü verdiği çocukları değil de daha az ilgilendiği çocuğunun eline düşüyor

Babanla konuşsana . Madem seni gözden çıkarmış sana söylesin bunu . Sende bundan sonra yanında bir baban olup olmayacağını bil.

Bir de böyle insanlar genel de yaşlanınca malı mülkü verdiği çocukları değil de daha az ilgilendiği çocuğunun eline düşüyor
Konuşacak birşey göremiyorum artık bu kadarda yüzsüz değilim adam attığım mesajıma bile cevap vermedi.Daha hangi yüzle arayayım onu sorayım beni gözden mi çıkardın diye.Annem söyledi bunu bana bu şekilde söylediğini babamın.Daha fazla konuşmaya gerek olacak birşey görmüyorum ben.Benim şu saatten sonra öyle bir babam yok

kırk yıllık feministim ben burada anneni de haksız görüyorum. şu lafın üstüne baban olacak adama ağzını açıp bir şey dememiş. annen de oğlunu tutuyor o zaman. hakkaniyet gözeten bir kadın olsa o evi babanın başına yıkar, evlatlarımı ayıramazsın diyip çeker çıkardı o evden. ben bunu yapan gördüm. bu yaştan sonra baban anneni kapının önüne koyacak değil ya.

bu olay sadece sen ve baban arasında değil. seninle ailenin diğer bireylerinin arası açılsın diye yapılmış, onlar da ses çıkarmamış. sen bir daha nasıl güveneceksin kardeşlerine, nasıl yüzüne bakacaksın? ayrıca bir insanın nasıl üstüne zorla ev yapılıyormuş merak ettim. koluna kelepçe takıp tapu kadastroya götürmedi ya ablanı.

babanı sileceksen hepsini silmen gerek, ki hepsi seni silmiş zaten haberin olsun

Ablanla annen yalan söylüyor. Madem öyle ablana de ki babamın sana verdiği daire tapusunun yarisini bama ver. Babanın haberi de olmaz tapudan. Ablan eminim ki karşı çıkacak, biraz kafanı çalıştır artık

O size laf getiren akraba belli ki ailenizle sıkıntısı olan bir tip, düğüne gitmeyin onunla zarf gönderin içinde not olan, bi şekilde erkek tarafının kulağına gitsin bu iş, hikayede kimse masum değil, o yüzden acıyacağınız kimse de yok. Çakmağı çakın seyrine bakın.

O size laf getiren akraba belli ki ailenizle sıkıntısı olan bir tip, düğüne gitmeyin onunla zarf gönderin içinde not olan, bi şekilde erkek tarafının kulağına gitsin bu iş, hikayede kimse masum değil, o yüzden acıyacağınız kimse de yok. Çakmağı çakın seyrine bakın.
Bana bunu ileten kişi anneannem.Beni uyuttuklarını düşünüp bana acıdığı için söyledi muhtemelen gerçekleri.Kötü bir niyetinin asla olduğunu düşünmüyorum bana karşı.

kırk yıllık feministim ben burada anneni de haksız görüyorum. şu lafın üstüne baban olacak adama ağzını açıp bir şey dememiş. annen de oğlunu tutuyor o zaman. hakkaniyet gözeten bir kadın olsa o evi babanın başına yıkar, evlatlarımı ayıramazsın diyip çeker çıkardı o evden. ben bunu yapan gördüm. bu yaştan sonra baban anneni kapının önüne koyacak değil ya.

bu olay sadece sen ve baban arasında değil. seninle ailenin diğer bireylerinin arası açılsın diye yapılmış, onlar da ses çıkarmamış. sen bir daha nasıl güveneceksin kardeşlerine, nasıl yüzüne bakacaksın? ayrıca bir insanın nasıl üstüne zorla ev yapılıyormuş merak ettim. koluna kelepçe takıp tapu kadastroya götürmedi ya ablanı.

babanı sileceksen hepsini silmen gerek, ki hepsi seni silmiş zaten haberin olsun
Annemde suçlu bu konuda ama babamdan korkuyor bunu biliyorum en fazla sesini bu kadar çıkarabiliyor.Tabi bunun örnekleri çok fazla var annenin karşı çıkıp kapıyı çekip çıktığı falan ama benim annem o tiplerden değil çok bastırılmış ve ezilmiş sindirilmiş bir insan.Açıkçası bunu yapmasınıda istemem belkide böyle birşey yapsa kocası olacak adam düşüp üzerine dövecek onuda biliyorum.Ve annemi dövse bile annem asla polise gidip şikayet edebilecek birisi değil.Kendi ailemi tanıyorum bu konuda,susup yediği dayakla kalacak kaderine razı olacak

X