Beklenmeyen bir haber

lillyleon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2021
661
1.160
29
Kızlar merhaba. Size yine içimi dökmeye geldim zira kapkaranlık içim yine bu aralar. Konu 4 ay önce kaybettiğim babam. Daha önce konu açmıştım babamı kaybetmemle ilgili. Hissettiğim ne varsa yazacağım buraya. Belki yazacağınız bir şey içime su serper, çok ihtiyacım var buna.

Babam aslında hep var ama yok gibiydi hayatımda.
Annemin zaten hayatını zehir etti. Annem tek başına büyüttü çoluğunu çocuğunu. Maddi manevi hep annemin üzerine yüktük biz. Babamın hiç bir sorumluluğu olmadı üzerimizde . Annem işte güçte çalışılıp didinirken, evlatları için dişini tırnağına takarken, babam için adı var olan ama yanında olmayan , hiç bi sorumluluğumuzu üstlenmediği , sadece ona babalık duygusunu tattırmış olan evlatlarıydık biz.

Son 6-7 senedir yalnız yaşıyordu. Annemle tamamen ayrılmışlardı. Zaten hep kopuk bi ilişkileri vardı. Aile kavramı nedir tatmadım ben. Anneme haksız yere attığı bir kaç iftira, sinirimi bozan bi kaç hareketini, yanlış davranışlarını gördükten sonra babamla olan iletişimimi kopardım. Son 2 senedir görüşmüyordum. Ondan önce emin olun bi evlat olarak üzerime düşeni yaptım. Fakat son 2 sene iplerin koptuğu noktaydı benim için. Geçmişim babamla ilgili travmalarla dolu. Şimdi tek tek her birini anlatmak uzun olur ama anlayın diye söylüyorum. Bu yüzden çok kinliydim ona karşı.

Hastaydı. Bir çok hastalığı vardı. Buna rağmen akıl almaz şekilde sigara ve alkol içiyordu . Hayatını ele geçirmişti alkol zaten. Birgün eşimle tartıştık. (Babamın öldüğü günmüş) Ben ağlayıp zırladım ve herzamanki gibi ruh halimle alakalı babamı suçladım kendi kendime çünkü o hep kafamın içindeydi. Nerde, ne yapıyor, ne yiyor, ne içiyor, iyi mi, mutlu mu… Ona bir mektup yazdım. Ertesi gün yırtıp çöpe attım. O mektupla birlikte içimdeki kin, öfke, nefret yok oldu sanki. Anladım, affedersem hafifleyecektim. Bir kaç gün öncesinde zaten hastalığının kötüye gittiğini durumunun ağırlaştığını öğrenmiştim. Babamı görmeye karar verdim. Ama bunu yalnız yapacak cesaretim yoktu. Gidersem herşeyin daha kötü olmasından o kapıdan kovulmaktan korktum. Ki bu daha önce bi kaç kez yaşandı. Babamı kırmaktan, beni kırmasından yine paramparça etmesinden korktum çünkü ceviz kabuğu kırar gibi insan kalbi kırardı inanın. Çok çabuk pişman olurdu ama ben paramparça olmuşluğumla kalırdım.

Neyse, bir kaç gün sonra eşimle düzeldik. Yeni evliyiz zaten. Eşime “yarın babama gidelim” demeye hazırlandığım akşam, eşim benden önce davrandı. Bir telefon geldi, yatak odasında konuştu, sonra yanıma geldi. Elinden geldiğince beni bu konuşmaya hazırlamaya çalışarak, benim ne olup bittiğini kesinlikle anlamadığım bir an bana “baban vefat etmiş” dedi. Şu üç keline beni yaktı kavurdu kızlar. Hiç beklemiyordum. “Babamı özledim, babamı göreceğim” dediğim vakit tabiki böyle acı bir haber beklemiyordum. Bu haksızlık değil mi? Ben o an’da kaldım biliyor musunuz? Şuan o anı hatırlarken bile gözyaşlarıma engel olamıyorum. Sanki aynı şoku, aynı acıyı tekrar sil baştan yaşıyorum. Çıkamadım o an’dan ben, çıkamıyorum. Niye böyle oluyor? Babamın gittiğini kabulleniyorum da şu üç kelimeyi niye kabul edemiyorum? İçim acıyor.

Sessizce yok olup gitti.. Vedalaşamadım. Babam 2 gün o evde cansız halde durmuş. Hani ona mektup yazdığım akşam var ya , o akşam ölmüş işte babam. Bir insanın 2 gün boyunca öldüğünün farkına varılmayacak kadar yalnız olması… Ama bu hayatı o seçmişti. Çocuklarına tercih ettiği o pislik arkadaşları, çevresi nerdeydi ? Benim ne suçum vardı? Ömrü boyunca yalnız ve özgür olmayı babam seçti. Fakat öldükten sonra “seni çok bekledi, gelmedin” diye beni suçladı yeğeni ve bi kaç kişi daha.

Geçecek mi bu? Yürüdüğüm yollarda bile aklıma geliyor babam da buralardan geçmiştir diyorum. Hergün sosyal medya hesaplarına bakıyorum resimlerine, videolarına. Beni yine vicdanımla baş başa bıraktı. Zaten hep vicdanıma oynardı. 2 senedir evet yanına gitmedim ama o da bir kez olsun aramadı kızım gel demedi Dolaylı yollardan bana ulaşmaya çalıştı (arkadaşı aracılığıyla vs) . Böyle bi sonu tahmin etmeliydim ama babam yanımda ölür diye düşünmüştüm ben hep. Elime kalır ben bakarım ne olursa olsun asla şikayet etmem o benim babam derdim. Durumu daha kötüye gitmeden, yatalak olmadan, elime bakmadan, ansızın kalp krizinden kaybettim babamı. Sessizce yok olup gitti…Kötüyüm…

Son düzenleme:
Başınız sağolsun. Tüm acılar geçici. Kendinizi suçlamayın, önunüze bakın. Elinizden geleni yapmışsıniz. Vicdan yapacak bir durum kalmamış inanin. Babanız hakkında bir şey yazamadım hassas dönemde belki yanlış anlaşılır diye. Umarim bir an önce geçer üzüntünüz

Başınız sagolsun tabi ki geçecek kendinizi suclamayin dua edin babanız için şu an yapılabilecek tek şey onun adına sadaka vermek ve dua etmek kalbinizi ferah tutmaya çalışın ve şu an yastasiniz bunları hissetmeniz normal ama hayatta neler geçmiyor ki bu da geçer

Çok teşekkür ederim, sağolun umarım geçer. Bu yük çok ağır.

Çok teşekkür ederim, sağolun. Sanki hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor. Bir gün iyiyim, bir gün kötü . Çok yordu beni bu ruh hali. Keşke bir kez olsun karşıma alıp konuşabilseydim son kez. Hiç konuşamadım babamla. Hiç anlamadı beni, anlatamadım derdimi. Şimdi mezarında konuşuyorum. Cevap vermiyor. Saatlerce dinliyor beni fakat bu sessizlik çok can yakıyor

Belkide sen onu affettigin an can verebildi. Çünkü bazı anne babalar çocukların ahi olunca üstünde can çekişir can veremez. Allah senin içine bı ferahlık vermiş. Onu kalbinde affettmissin. Oda ruhunu teslim etmiş. Başın sağolsun. Ne kadar alkolik olsada inşallah müslüman dir. Biliyorsan kuran oku onun için. İhtiyaç sahiplerine hayır bağışta bulun baban için.

Baskalarin ne dediginin hicbir önemi yok. Asıl babaniz size adim atmak zorundaydi, bagi yakip yikan o cünkü. Yegeni bos konusmasin. Kimin ne cektigini nerden biliyor da konusuyor. Zaten kim ne yaparsa yapsin öldükten sonra herkes bir aklama pesinde. Kimsenin sizin vicdaninizla oynamaya hakki yok. Evet sizde gidebilirdiniz, ama asıl onun gelmesi gerekirdi. Anne olmak, baba olmak herseyi aklamiyor. Heleki senelerce cocugumuzun kalbini kirdiysak. Allah sabir versin size. Caninizin yanmasi normal, cünkü ölümüyle onun düzelip size babalik yapma ihtimali (ne kadar kücük olsada) bitti. Bunun acisini da yasiyorsunuz.

Durumu daha kötüye gitmeden, yatalak olmadan, elime bakmadan, ansızın kalp krizinden kaybettim babamı. Sessizce yok olup gitti…Kötüyüm

Başınız sagolsun.

Yasadiklariniza benzer bir durum yaşıyorum, esim babasini kaybettiğinde keşke yatalak olsaydi da ben baksaydim demisti , bu sözden 3 ay sonra benim babam beynine atan pihti sebebi ile felc oldu , esime demistim ki o kadar zor ki bu hali ile kabul etmek , keşke olseydi kendi kendini bu şekilde ele muhtac olduğunu gormektense.
Sizin babaniz ile benim babamin benzer yönleri var , yalniz babam annemi aldattığı kadin ile evlendi 17 sene önce ve babam felcli kaldığı 2 sene icinde bizimle görüşmesine neredeyse musade etmedi.

O kadar iyi anlıyorum ki sizi , kendinizi suclamalarinizi , babam adina af dilemedigim 1 namazim bile yok , tam 2 sene oldu 2 gün önce , gozyaslarimin akıslarini anlatamam size. Keşke babam da ansizin gitseydi , dev gibi adam ele muhtaç oldu , kendi hayatında hükmü kalmadi .... keske ansizin gitseydi

Evet aynı yorumu eşim de yapmıştı Emin ol sen onu affettiğin an can verdi baban diyor çok garip gerçekten… Tabi bazen cezalandırıldığımı düşündüğüm de oluyor. Babama gitmedim, gideceğim dediğim vakit babamı kaybettim. Allah cezamı verdi sanki
Her ne olursa olsun. Babamı affettim. Hakkımı helal ettim. Biliyorum o da beni seviyordu . O da beni affetti. Ben onun evladıydım… Gözümde günahsız bi melek gibi oldu bi anda.. Umarım bir gün babama kavuşabilirim.. Ben onu doya doya öpemedim, sarılamadım, sevemedim. Başka bi hayatta yeniden başlayalım istiyorum…

Allah rahmet eylesin.
Sizi varkende yokkende mutsuz etmiş.
Emin olun hayırlısı böyleymiş. Rabbim onun için böyle düzenlemiş.

İçine dogmus demekki.Mektup yazdigin gün babanla vedalasmissin içinde. Belki yanına gitsen yine kalbini kıracak ,tartışarak ayrılacaktın.
Evet içime doğuyordu kesinlikle. Son 1 hafta 10 gündür özellikle, saçma sapan anlarda, örneğin mutfak toplarken, ya babam ölürse gibi düşünceler beynime üşüşüyor , nerden çıktı bu durup dururken diye o düşünceleri kafamdan atmaya çalışıyordum sürekli. Babam ölmez, helalleşmeye elbet vaktimiz olur diye telkin ediyordum kendimi. Mektupta genel olarak hep kötü bi şekilde bahsetmiştim ondan. Yani asla yüzüne söyleyemeyeceğim şeyleri mektuba yazmıştım. Tüm öfkemi mektuba döktüm. Şimdi iyiki öyle yapmışım, iyiki yüzüne söylememişim diyorum.

İnanın cenaze günü başıma üşüştüler. Ben acıdan uyuşmuş bi haldeydim cevap dahi veremedim. Şuan bazen niye cevap vermedim diye öfkeden kudurduğum oluyor. Konuşmaya mecalim yoktu cenaze günü. Bomboştum. Donuktum. Bi biri geldi yanıma bir diğeri. Babamın akrabalarıydı. “Gelmedin, niye gelmedin, seni çok bekledi, gelseydin ne olurdu, senin yüzünden çok ağladı” vs. Sadece tekrarlayarak “Gitmedim, beni çok bekledi, gitmedim” diyerek ağladığımı hatırlıyorum. Yani bana yapılan suçlamaları kabul edip, aynı sözleri tekrarlayıp, ağlıyordum sürekli. Hiç kendimde değildim. Eşim geldi bi ara ağızlarının payını verdi beni biraz uzaklaştırdı falan . Çok kötüydü gerçekten.. insanlar o kadar acımasız ki. Dediğiniz gibi kimse kimsenin ne yaşadığını bilmez oysa.

Bi gün benimde buraya böyle Bi başlık açma ihtimalim o kadar yüksek ki... Şuan yaşıyor, gitsem yüzüme bakmaz, gitmesem Bi gün ölünce bana da seni çok bekledi diyecekler. Ama ben onu özlemiyorum. Sadece arkamda babam var hissi nasıl bir şey onu hissetmek istiyorum. Bende bunu tadamadan ölüp gideceğim. Ama kendimi, her şey mümkün olduğunca iyi olsun diye yaptıklarımı, tamamen onun yüzünden yaşadığım zorluklara rağmen hep adım attığım zamanları biliyorum. Kendimi azlettim artık. Kabul ettim babamda benim çıkmaz sokaklarımdan biri. Sizde kabul edin. Yapabiliyorsanız affedin. Ben edemedim siz edin. İnançlı biriyseniz dua edin, onun şuan ihtiyacı vardır. Bi nebze rahatlarsınız hem. Yarım kalan ilişkiler ruhu çok yorar. Beyin biz farkında değilken bile yarım bıraktığımız her işi arka planda sürdürür. İçinizde bu yarım kalan baba kız ilişkinizi Bi şekilde sonuçlandırın. Eğer kendinizde o gücü bulamıyorsanız mutlaka psikolojik destek alın.

Canım konu sahibesi kendini hiç suçlama. O sana laf eden dangalaklara da hiç kulak asma.

Üzülmeni istemem ama kendin de demişsin hiç iuyi bir insan değilmiş zaten adam gibi babalık da yapmamış. adam gibi babalık yapan insanlar evlatları, torunları, sevdikleri yanıbaşlarında hzuurla göçüp gidiyor. Baba olmayı beceremeyenler de bu şekilde ölüyor. Herkes ektiğini biçiyor, bu tip adamlar kendi eylemlerinin sonuçlarını yalıyor. Senin 1 mg suçun günahın yok sakın üzülme.Dilersen Kuran oku, sadaka dağıt ama kendini suçlama.

Ben anlayamıyorum bu baba tarafı hep mi 5 para etmez oluyor? bir kere de kendi oğlunda/kardeşinde/amcanda suçu ara. Bunların oğlu,akrabası hep şahanedir 4/4lüktür, elkızı hep kötüdür. Sanki baban çok şahane bir babaydı da sen yalnız bıraktın?? Çok ahım şahım bir adamdı madem neden boşanıp kapı önüne kondu demezler mi? madem kzıım kızım diye ağlamış )ki burası yalan seni suçlu hissettirmek için) o zaman niye babalık yapmamış çekip gitmiş?

Daha fazla yazmak istemiyorum. bence hepsini her yerden engelleyin, sakın görüşmeyin, topluca 5 para etmez tipler bunlar.

O insanlar babanizin nasil bir insan oldugunu gayet biliyor. Madem adam o kadar pırlantaydi neden onlar yaninda degildi? Neden adami orda iki gün bulmadi kimse? Hepsi kendi vicdanin sesini bastirmak icin sizi kullaniyor. Buna izin vermeyin. Cenaze günü cevaplarini veremezdiniz, bundan sonra verirsiniz. Ama inanin ki size o gün laf edenler iki gün sonra birsey olmamis gibi hayatlarina devam edenler. Sizde böyle kendinizi sorgularsiniz. Onlar babanizi yinede sizden cok sevmiyor. Emin olun

Çok teşekkür ederim sizin de başınız sağolsun. İnsan demek ki beterini görmeden bilemiyor. Mevcut durumun zorluğundan, keşke aksi olsaydı diye düşünüyor Gerçekten hislerime tercüman olmuşsunuz. Sürekli bu düşüncelerdeyim. Yaşasaydı da yatalak olsaydı. Keşke ömrümü verseydim onun için, ona bakmaya, onunla ilgilenmeye adayabilseydim kendimi. Öldüğünde ben evlatlık görevimi yaptım diyebilirdim en azından diye düşünüyorum . Fakat sizi de çok iyi anlıyorum. Sevdiğiniz birinin, canınızdan, kanınızdan olan birinin gün gün eriyip bittiğini görmek, acı çektiğini görmek belki keşke ölse de bu halini görmesem dedirtebilir insana Benim babamda koah, kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği vardı. Fakat elden ayaktan düşmüş durumda değildi. Son 1 aydır kötüymüş öyle söylüyor komşuları Belki sizin yerinizde olsam
bende keşke ansızın gitseydi diyecektim… Çok zor Allah size de sabır versin. İnsan hem yaşadıklarına, hem yaşayamadıklarıma üzülüyor. Babamın mezarında sürekli aynı şeyi söylerken buluyorum kendimi. “Keşke böyle olmasaydı, keşke herşey daha farklı olsaydı” . Çok acı..

Benim babam geçtiğimiz ocak kanserden vefat etti. Biz ölmeden önce son 2-2.5 yıldır görüşmüyorduk. Ölmeden önce telefonla aradım, bizi görmek istemedi. Sonra da vefat etti. Ben hiçbir şey hissetmedim. Herkes görmeye git dedi ama içimden zerresi gelmedi. Şu an bir pişmanlığım da yok açıkçası. Çünkü ben böyle bir insan değilim, bunu seçen kendisiydi. O yüzden birileri kalkıp bana babamla ilgili vicdan yaptırmaya kalksa ciddi derecede bozarım. Kendinizi suçlamayın. Sizin çocukluğunuz babanızın yalnızlığından daha masum. Yaşadıklarınızı siz seçmiyorsunuz ama onlar yaşattıkları şeyleri kendileri seçiyorlar. Yetişkin aklıyla bile isteye.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…