bebişlerinizin gelişi bulunduğunuz aya göre nasıl?

DOĞUM ÖNCESİ İZİN

Son zamanlarda gerek yaklaşan doğumun heyecanı gerekse dalgınlık nedeni ile çalışan anne adaylarından bazıları yasal hakları olan doğum öncesi iznine ayrılmak ile ilgili işlemleri yaptırmayı unutmakta ya da çok geç kalmaktadırlar. Bunun sonucunda ise yasal izin hakları yanmaktadır. Bazı kurumlarda ise durumdan haberi olmayan anne adayı personel birimi tarafından uyarılmamakta ve sonuçta yine anne adayı mağdur olmaktadır.

4857 sayılı iş kanunun 74. maddesine göre hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler.

Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmektedir.

Bu konu ile ilgli kanun maddesi şu şekildedir:

MADDE 74. Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.

İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Ancak yasal hakkınız olan bu izni kullanabilmek için yapmanız gereken işlemler vardır. Bunlardan en önemlisi hamileliğinizin 32. haftasında doktorunuzdan alacağınız rapor ile bağlı olduğunuz SSK hastane ya da polikliniğine başvurarak raporu onaylatmanız ve çalıştığınız kurumdaki personel bölümüne iletmenizdir. Daha sonrak işlemler ile ilgili olarak personel biriminizden bilgi alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:
Hamile bayanlar hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını genelde doğru hesaplayamıyorlar. Bu nedenle doğum öncesi iznine ayrılmaları gereken zamanı da yanlış planlıyorlar. Bu konu ile ilgili bir kullanıcı yukarıda yazılan ifadelerin yeterince açık olmadığını belirtiyor. Oysa kanun bu konuda son derece net ve açık. Doğumdan 8 hafta önce izine ayrılınabilir diyor. Gebelik 40 hafta olduğuna göre 8 hafta öncesi 32. haftaya geliyor. Yani 32. haftanın dolmuş olması gerekli. Son adet tarihine göre 31 hafta 5 günlük gebeliği olan bir kadın 32. haftalık hamile değildir, 31 hafta 5 günlük hamiledir. Tüm yaş hesaplamalarında bitirilen yaş dikkate alınır. 31 hafta 5 günlük hamile bir kadının gününün dolmasına daha 8 hafta 2 gün vardır. Bu nedenle izine ayrılma hakkını elde edeceğiniz günü hesaplarken son derece basit bir yöntem uygulayabilirsiniz. Son adet tarihinize göre beklenilen doğum gününe kaç gün kaldığını sayın. Bunun kaç hafta ve kaç güne denk geldiğini hesaplayın.

Son düzenleme:
Hazımsızlık ve şişkinlik ile nasıl başa çıkabilirim?

Hamilelikte sıkça rastlanılan hazımsızlık ve şişkinilik genellikle östrojen ve progesteron hormonlarındaki artışa bağlıdır. Bu hormonlar sindirim sistemi de dahil olmak üzere tüm düz kaslarınızda gevşemeye neden olur. Sindirim sistemini oluşturan kaslardaki gevşeme sindirim işlemini yavaşlatır. Sonuçta özellikle fazla yenen yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık ve karın bölgesinde rahatsızlığa neden olur.

Hamileliğiniz süresince hazımsızlık sorunu yaşamanız normaldir ancak bazı ufak önlemler ile rahatsızlığınızın şiddeti ve sıklığını azaltabilirsiniz. Öncelikle bol ve rahat kıyafetler giymelisiniz. Özellikle bel ve karın bölgesini gereğinden fazla sıkan giysiler şikayetlerinizin artmasına neden olabilir. Günde 3 defa büyük öğünler yemektense öğünlerinizi gün içerisine bölüp daha sık aralıklarla ama azar azar yemeniz, yemeğe yeteri kadar zaman ayırmanız ve iyice çiğnemeniz önemlidir.

Sindirim sistemini zorlayan besinleri mümkün olduğunca az tüketin. Soda, alkol (hamileliğinizin her döneminde uzak durmanız gerekir. şarküteri türü çiğ etler, fazla miktarda baharat, aşırı soslu yiyecekler ve kızartma türü yağlı yiyecekler sindirim sisteminizi zorlar.
Sindirim sistemiyakınmaları ile ilgili birkaç öneri daha:

Sigaradan uzak durun.
Dengeli ve doktorunuzun önerdiği şekilde beslenmeye gayret gösterin.
Yerden ya da alçaktan birşey alacağınız zaman belden değil dizlerinizden eğilin yani çömelin.
Yemelerden sonra uzanmak için en az 1 saat geçmesini bekleyin.
Yatarken başınızın altına birden fazla yastık koyun. Başınız ve gövdeniz yüksekte yatın.
Bu basit önlemler ile yakınmalarınız geçmez ise doktorunuzla görüşerek antasit ilaçlar kullanabilirsiniz.

Ridacım umarım herşey gönlünden geçirdiğin gibi olur eşin zamanında gelir ve sana en büyük desteği verir. Çok fazla kafana nasıl olucak doğum diye takma zamanı gelince zaten herşey biranda olup biticek işte o zaman sen ve eşin güzel bebeğinizi kucağınıza almış olacaksınız hep iyi tarafından düşün aynı dönemdeyiz benim bebeğimde ters ama benim doktorum doğuma kadar çok değişir diyo sakın kafanı takma canım..

Canım ya rica ederim :1hug: İnşallah hepimiz kolayca doğurur ve bebişlerimizi sağlıklı bir şekilde kucağımıza alırız..Allah hepimize hayırlı evlatlar nasip eder İnşallah..a.s.

arkadaşlar ben bugün bir tartıya çıktım ki ne göreyim? bir kilo daha almışım. 71 kg oldum. yani 29+5 haftada toplamda 13 kg almış oldum. Bebişim almıştır inş.yarısını

nagehanceylin şu an bence kilon alt limitte bile sayılır, gayet iyi yani..
27-28.haftada 8-11 kg arası
29-30.haftada 9-12 kg arası
31-32-33.haftada 9-13 kg arası
34-35-36-37.haftada 10-14 kg arası
38-39.haftada 11-15 kg arası
normal kabul ediliyor.
12 haftada en fazla 3-4 kilo daha alırsın hamilelikte 11-15 kilo almak gayet normal de ben ne yapayım. şu an üst limiti 1 kg geçmiş durumdayım. Doktorun tartısına göre şu an 74 kg.yani 14 kg almış görünüyorum.

Kelebek Hikayesi

Bir gün, kırlarda gezintiye çıkan bir adam, kenara oturduğu otlardan birinin dalında, küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı ha açılacak gibiydi.

Adam, bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin ediyordu. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü; ve bir kelebeğin dünya yüzü gördüğü ilk dakikalara şahit olmak istedi.

Dakikalar dakikaları kovaladı, saatler geçmeye başladı, ama henüz kelebeğin küçük bedeni o delikten çıkmadı. Sanki, kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü.

Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış da, artık yapabileceği bir şey kalmamış gibi geldi ona. Bu yüzden, kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi: cebindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği bir cerrah titizliğiyle büyütmeye başladı.

Böylece, bir-iki dakika içinde kelebek kolayca dışarı çıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve küçücük, kanatları buruş buruştu. Adam kelebeği izlemeye devam etti; çünkü kanatlarının her an açılıp genişleyeceğini ve narin bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu.

Ama bunlardan hiçbiri olmadı. Kelebek, hayatinin geri kalanını, kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de, asla uçamadı.

Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey, kozanın kısıtlayıcılığının ve buna karşılık kelebeğin daracık bir delikten dışarı çıkmak için gereken çabanın, Allah’ın kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede kozanın kısıtlayıcılığından kurtulduğu anda onun uçmasını sağlamak için seçtiği bir yol olduğuydu.

Bu gerçeği öğrendiğinde, hayat boyu unutamayacağı bir şey de öğrenmişti: Bazen, hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey, çabalardır. Eğer Allah, hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verseydi, o zaman, bir anlamda sakat kalırdık. Olabileceğimiz kadar güçlenemezdik o zaman. Ve asla uçamazdık...

29-30.haftada 9-12 kg arası ... Hımmmmmmm... 29+3 te 17 kilo almış olduğuma göre sanırım ben "sınırı fazlasıyla aşmış obezler" kategorisine giriyorum :roflol: Mayıs annelerinin kilo rekoru bende..Lütfen arkadaşlar kimseye kaptırmam yerimi ona göre..:hooray::dance:

( Birde güya başlarda bilmiş bilmiş beslenme listeleri falan gönderip annişlere akıl veriyodum..Ee tabi insan verdiği akılları kendisi uygulamazsa böyle tombalak bişi olup çıkar..Demek ki neymiş mesele bilmek değil uygulayaBİLMEK miş :)) Kıssadan hisse bir daha hamile kalırsam;
1- Tv de gördüğüm her hamurişini, evde coşmuş vaziyette yapıp "bozulmasın günahtır, hem ne güzel bilmediğim şeyleri yapmayı da öğreniyorum" diye hepsini bir günde yemeye çalışmamalıymışım,
2- Hadi bir gün hamurişi yaptım diyelim ama ertesi gün yine hamur işi yapıp bunu alışkanlık haline getirmemeliymişim,
3- Hadi onu da yaptım diyelim en azından bütün gün internetin yada tv'nin başında oturup yemek programlarını takip etmek ve tarif almak yerine azıcık popomu kaldırıp yürümeliymişim..Neyse biraz kötü bir tecrübe oldu ama zararın neresinden dönülse kardır dimi :))))

Son düzenleme:
bunu okuyunca birden çok mutlu oldum bende kendim kilo aldım die üzülüyordum geçenlerde eşime karnım ne kadar büyüdü dimi diye sorduğumda sen poponu görmüyorsun galiba dediğinde çok üzülmüştüm ama ebru moral verdin :))
Ama inanıyorum ki kilolarımızı vericez bi arkadaşım var bebeği 3 aylık oldu 85 kiloyla doğum yaptı şimdi 65 kilo olmuş demekki veriliyo biz genciz veririz bee :))

Valla Canancım tüm kıyafetlerim hep 36-38 beden..Vermekten başka alternatifim kalmadı. 54 kiloya en kısa zamanda geri dönmem lazım ki artık suratımdaki şişlikler gitsin birazcık kadına benziyim..Bu arada arkadaşın nasıl beslenmiş hiç sordunmu ?? Benimde bir arkadaşım 22 kilo almış ama bir senesi dolmadan nerdeyse sıfır beden şeklinde ortalarda geziyo..

ya ebrucum sen ne düşünüyosun bu kadar ben ne yapıyım daha 28+1 de 20 kilo almış bulunuyorum ama bu bir tek benim suçum deil klava:sen iki can besliyorsun diyerek ağzıma ne bulduysa tıkıştıran annemin eşimin arkadaşlarımın suçusenağlama ama artık ne kurtarsak kardır anlayışıyla dikkat etmeye başladım bakalım :icecream: bari 22 ile falan kapatsak hamişliği :hooray:

Ebrucum arkadaşım hamileyken şeydanurun dediği gibi iki canlı olduğundan hep iki kişilik yedi ama doğumdan sonra bebeğine ondan başka bakıcak kimse olmadığından bi koşuşturya girdi ama yediklerinede dikkat ediyo özel bi diyet uygulamıyo bence çok fazla dert etmemek lazım bu kiloları her yaşın güzelliği gibi her kilonunda ayrı bi güzelliği var Genciz güzeliz biz bu kiloları veririz dert etmeyin..
bu arada benimde kafama takılan bi soru var tesadüfmü bilmiyorum bu çok kilo alan arkadaşımın sütü bebeğine çok faydalı oldu maşallahı var bebişinin ama hamileliğinde kilo alamayan bi arkadaşım 3 aydan sonra ek mamalar vermeye başladı acaba hamilelikte alınan kilolara bağlı olabilirmi bu süt olayıda

yakın zamana kadar çok dikkat ediyordum 28.haftaya girdim ve 12 kilo aldım.ancak 3 gün önce bebeğimin erken doğum riski olduğunu öğrendim.çok çöok üzüldüm ve şu anda onun daha iyi beslenmesi için sanırım psikolojik olarak biraz fazla yemeye başladım. ne yapacağımı bilemedim. doktorum merak etme iyisin diyor ama. bilemiyorum Allah hepimize sağlık versin.

teşekkür ederim canancım. İnşallah eşime ve bebişime sağlıkla kavuşmak nasip eder Allah'ım. Tabi bunu hepiniz için çok istiyorum. Dualarımdasınız...:1hug:

canımmm beniimmmm,sen tombişşşş mi oldun olsun nasılsa hepimiz tombiş olduk. benim de bugün ayaklarım çok şişmiş durumda bir karton kutu buldum üzerine dergiler ve bir sürü gazeteyi koyup ayaklarımı biraz kaldırmış oldum. Mesainin bitmesini bekliyorum... ben de zamanında boğazıma dur demeyi bilmedim, şimdi doymayı bilmiyorum...bakalım kaç kg ile kapatacağız 9 haftayı

güzelresim rumuzlu arkadaşım;
İnşallah bebeğini tam vaktinde dünyaya getirirsin. Yemek konusunu aslında kafamıza dert etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü daha önce bu kadar kilo almamız imkansızdı. Bu bizim fıtratımızda var. Annelik hormonları salgılıyoruz. Bebeğimiz alacağı besinleri bize danışmadan ihtiyacı dahilinde zaten alıyor. Bunun için ekstra birşey yapmamıza gerek yok. Yalnız okuduğum bir yazıda şöyle diyordu. Bebeğiniz son üç aylık trimesterde kemiklerinizdeki kalsiyumu ihtiyacı kadar alır, bol süt için, yoğurt ve peynir yiyin, kalsiyum içeren besin maddeleri tüketin. Çünkü kemiklerinizin içindeki calsiumu yerine koymak bir annenin yıllarına mal oluyormuş.. .Sağlıkla kalın..

Son düzenleme:
«BENCE SEN DE ŞİMDİ HERKES GİBİSİN»

Gözlerim gözünde aşkı seçmiyor
Onlardan kalbime sevda geçmiyor
Ben yordum ruhumu biraz da sen yor
Çünkü bence şimdi herkes gibisin

Yolunu beklerken daha dün gece
Kaçıyorum bugün senden gizlice
Kalbime baktım da işte iyice
Anladım ki sen de herkes gibisin

Büsbütün unuttum seni eminim
Maziye karıştı şimdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
Bence sen de şimdi herkes gibisin
Nazım Hikmet

Az önce okudum, hoşuma gitti ve paylaşmak istedim...

merhabalar hepinize bende 28 haftalık hamileyim.Benim eşimde asker canım ben doğum 13 mayıs eşimin askerliği 17 mayısta bitiyo.yetişmesi biraz zor gibi gözüküyo ama inş.bebeğim babasını bekler.Hamilelikte eşin yeri başkaymış ona ihtiyaç duyuyorum.inş.bebeğime ve eşimi hayırlısıyla kavuşurum

ranacım, canım yaaa! demek ki sen de bendensin! aynı zamanlarda eşlerimiz izne gelmiş anlaşılan...yerimseniben. ağustosta geldi benim eşim izne ve biz bir bebişimiz olsun istedik.İlahi takvim öyle güzel işliyor ki..tam da eşim tezkeresini alınca kavuşacağız oğlumuza...
sen benden bir hafta sonra kavuşacaksın eşine ama hayırlısıyla bitirsinler ve gelsinler mühim olan bu..:teytey:eşin nerde asker canım..benim ki kıbrısta. biz çok ayrılıklar yaşadık izin dönüşleri çok kötü oluyor yahuu.kalakaldığını hissediyorsun.yeri dolmayacak birşey ve çok değerli.....çok özledimmm aşkımııı

benim kızımda 33 hafta 3 günlük baş aşagıda normal doğum pozisyonu girmiş. zaten hissedebiliyorum çünkü hep karnımın üstüne kaburgalarıma tekmeler atıyo.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…