Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
200 ml ıhlamur deyince onun yerine süt daha iyi olur gibi gelmişti,ama dediğiniz doğru,emiyor defne sonuçta.
teknolog valla haklısın.trt2 de bir belgesel vardı az önce ninni adında.höllük gösterdi iki bezin arasına ısıtılmış toprak,anlatan kadın diyor eskiden böyle sobalı ev yoktu,bebeği höllük ısıtırdı,şimdi sobalı ev de kalmadı.bir de yörüklerin beşiğin ortasına delik açıp,içine bir parça köz koyup beşiği ısıtması ve kızlara ayrı erkeklere ayrı tahtadan bir alet varmış,malum yere doğru konuyor,ucu da altta ayarlanan hazneye,ilginçti.yaşlı kadın diyor şimdi böyle yapmazlar,serbest büyütüyorlar:KK70: beşiğin üstüne de kırkyama battaniyeyi kapadı,uyutmaya başladı.biz yok özgüveni olsun,yok şöyle olsun,yok dediğin gibi vitamin alsın :KK70: sonra da tepemize çıkıyorlar , okullarda laf geçiremiyoruz öğrencilere valla :KK70: fazla şımartmayalım :KK70:

sabah menemen yapmayayım peynirli omlet yesin dedim,yemedi,yumurta haşladım beyazından yedi biraz.
neye güveniyo anlamadım ki,emmiyor,biberon içmiyor...
neyse sonra içim meyveli yoğurt yedi,önce kaşıkla,sonra bir iki de direk kabıyla dayadım ağzına.
öğlen terbiyeli tavuk,yarısını yedi.
akşam sütlü makarna yaptım,fırın tavuk vardı,diliyle çıkardı bunları,çok küçük bebe ya,çorbasını ısıttı babası istemedi.neyse tekrar mutfaga girip şehriye çorbası pişrdim.lütfetti :)
anlaşılan bir süre daha çorbayla beslenecek.
en son portakal suyu içti azıcık,pipetle,nergiztunalı arkadaşımdan pipetli bardak fikrini alınca milupa org.meyve suyunu pipetle içirmeyi denedim ve oldu,pipeti atmadım şimdilik onla vereyim,silikon pipetli bardak sipariş edeyim netten,iyi olacak.

sabahmenemen yaptım yemedi peynir yemedi ekmek yemedi.
mecburen karıştırdım biberonla içti.
öğlen tavuk verdim bir iki çimdik yedi ıspanak yemeğini yemiycem dedi babası evdeydi eline kaşık verdi o attı babası verdi kaşık atmaca oynarken onlar yedi şükür.
akşam patates havup pırasa pirinç tavuk pişirip yoğurtla karıştırdım azıcık yedi
yatmadan önce muhallabi yaptım biberonda tabi biraz içti uyudu
çok şüküür hiç yememezlik yapmadı ama az az işte

alisana yulaflı domates çorbasını yapmak oldukça kolay,bir o kadar da faydalı
önce bir domates rendelenir bir tutam maydanoz ve zeytinyağı ile 1-2 dakika pişirilir ,2 bardak su ile edilir,su kaynadıktan sonra 3-4 yemek kaşığı yulaf konur ben etininkini kullanıyorum...asıl tarifte 2 yemek kaşığı yulaf deniyor ama sulu oluor o zaman çorba....1-2 dakika da yulaflarla pişiyor....işte çorba hazır...ben içine bazen tavuk,bazen balık ekliyorum....şimdiden bebişine afiyet olsun...inşallah severek yer canım...

valla annem de bize ne bulursa vermiş kadıncağız,benim ikizim var bir de....biberona kurufasulye ekmek doğrayıp koyuyormuş,hapur hapur yiyormuşuz...ne yemek yaparsa yiyormuşuz sofradan...biz şimdi ne kadar pimpirikleniyoruz onu da yesinler şunu da yesinler diye...biz üstlerine düştükçe daha da naza çekiyorlar kendilerini veletler...

çok teşekkür ederim canım. yarın deneyeceğim. ben sever diye dileyemiyorum bile sevdiği bişeye rastlamadım, pardon salatalık hariç. inşallah en azından tadına bakar da belki bir iki kaşık yer. bir iki kaşık yiyince bayram ediyoruz, tamam yedi işte zorlamayalım diyoruz zaten zorlatmıyor da.
mevsimi değil diye domates çorbasını denememiştim, bir deneyelim bakalım. tarif güzel en azından sırf domates suyu değil.

valla annem de bize ne bulursa vermiş kadıncağız,benim ikizim var bir de....biberona kurufasulye ekmek doğrayıp koyuyormuş,hapur hapur yiyormuşuz...ne yemek yaparsa yiyormuşuz sofradan...biz şimdi ne kadar pimpirikleniyoruz onu da yesinler şunu da yesinler diye...biz üstlerine düştükçe daha da naza çekiyorlar kendilerini veletler...

haklısın canım biz üstlerine düştükçe yemiyolar. annemde diyo bana ne bulduysak verdik size diye hem 3-4 aylıkken yedirmeye başladım dedi (bende ikizim) yetişemiyodum size diyo

Son düzenleme:
Selam Anneler..
Benimde 14 aylık oğlum var..Ben artık bize hazırladığım yemeklerden yediriyorum..
Tabii daha tuzsuz,acısız vs. En sevdiği öğün kahvaltı:) ve yoğurt çok sever..Kurtarıcımız diybilirim..:)

şule süt konusunda ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası
drada gitmedik bu ara
zaten verince içiyor alışma sorunu olmayacak
ama yoğurt da çok yiyo, emiyor da versem mi bilemiyorum
verirsem de yatarken vermek istiyorum zaten
ya bizim hafta sonu hep tek öğün yemek oluyor, niye ki:)

canım bebeğim emiyorsa sütten hiş gerek yok.Yoğurt ver ama süt yerine emse daha iyidir.dediğin gibi sütü içiyormuş alışmak probleminiz de olmaz.Arasıra ver istersen tadını unutmasın ama sadece tatmak için.

bizimki yoğurta çok bayılmıyor ama diğerlerine göre daha kolay yedirebiliyorum bir de açsa. ama başka bişeyler mesala pilav v.s karıştırınca yemiyor. eğer öyle yeseydi ne güzel bütün yemeklere yoğurt katar yedirirdim

kahvaltıda menemen yedi biraz,yedi çünkü gece sütü de içmedi,şu patlayasıca dişi patlasa artık,ucu görünüyor beyaz beyaz ama gelemedi.2 dişle duruyo yavrucum.
öğleye minicik köftelerle yayla çorbası yapmayı düşünüyorum.

Bu sabah yiğit kahvaltısını ettikten sonra,bizim kahvaltıya gözü dikti..eline ekmek verdim de azıcık oylandı:)şimdi uyuyor,öğlene bende köfte yaptım.yanınada yoğurt yediricem..henüz süt vermiyorum,hem yoğurdu seviyor,hem emiyor..doktorumuzda verme dedi..

kahvaltıda menemen yedi biraz,yedi çünkü gece sütü de içmedi,şu patlayasıca dişi patlasa artık,ucu görünüyor beyaz beyaz ama gelemedi.2 dişle duruyo yavrucum.
öğleye minicik köftelerle yayla çorbası yapmayı düşünüyorum.

çok geç çıkarmış kuzu...bizimkininde dişi varr ama geç çıkan diş sağlam olur şimdi çeker ama ilerdee sorunsuz dişleri olurr...bizimkilerde yandan üstten kabardı çıkacak sanırımm..

benım oglum hıc yemek yemeyen bırı sabah cok az peynır ve cok az yumurta yedı

13 aylık hıc sut ıcmez....yogurt hıc yemedı

defne de bir hoş ya
bir gün yediğini ertesi gün yemiyor
dün koca bir parça peynir yemiş bugün yemedi, yumurta da yemek istemedi
ben de kayısının zeytinin yanına yapıştırıp kandırdım, yuttu o da:)
peyniri de yumurtayı da yedirmeyi başardım
bu arada kayısıyı haşlamıyorum artık ben

bi de köfteye ne katıyorsunuz ve nasıl pişiriyorsunuz kızlar
ben köfte yapamıyorum pek, yemeklerine katıyorum kıymayı

bi de köfteye ne katıyorsunuz ve nasıl pişiriyorsunuz kızlar
ben köfte yapamıyorum pek, yemeklerine katıyorum kıymayı

Bende bazen yemeklerine katıyorum kıymayı..Ama çoğu zaman sebzeli sulu köfte yapıyorum..Hem severek yiyor..Hemde çok kolay oluyor..Köfteyi yalnız vereceğim zamada fırında pişiriyorum..İçerisine de öncelikle kıyma tabiki :KK66: az soğan, rondodan geçmiş az ekmek içi, az tuz,maydonoz, bir tatlı kaşığı da sıvı yağ..Bu kadardı sanırım..

ben de genellikle yemeklerine koyuyorum kıymayı...
bazen sulu köfte,bazen de kıymalı nohutlu,yoğurtlu,pirinçli yayla benzeri aslında daha çok yemeğe benzeyen bir çorba(lebeniye çorbası)yapıyorum...

Bizim bir işe yaramayan 9. ve 10. misafirlerimiz nihayet teşrif etti. Uçlarını gördüm sabah. Doktorumuz kilo alırsa kapanır diye onları dişten saymıyor ama ben Çınar'a verdiği eziyet azalır diye zevkle dişten sayıyorum. Komik olan yiyecek reklamlarında, yada biri yemek yerken feci halde mama mama diye yırtınıyor ama verdiğimde kusuyor. Bu nasıl bir çelişki anlayabilmiş değilim. Statüs Kaktüsüm hala aç

X