Bebilerinin yolunu gzleyen umutlu Hami ve Anne adaylar

ders veriyorum hayatım, okuldan da öğrencimdi benim, bu sene ayrıldım okuldan bu yüzden seneye hazırlık olsun diye yetiştirmemi istedi annesi, biz de çalışıyoruz...

doktorun sana nasıl takip etmen gerektiğini ve nasıl sayman gerektiğini anlattı mı?
aaa negüzel ablacım....sende cok slmlarımızı ılet .....
iletirim canım :)

Bebek hareketlerinin sayılması
(Ona kadar sayma yöntemi(Count to ten method))

Bebek hareketleri fetal iyilik halinin belirlenmesinde kullanılan en eski yöntemdir. Bebek hareketlerinin oluşması ve koordine edilmesi kompleks bir sinir sistemi olayı olduğundan fetusun iyilik halini hassas bir şekilde ortaya koyabilir.

Her bebeğin kendine özgü bir hareket etme alışkanlığı vardır ve bu hareket etme alışkanlıklarındaki bir değişiklik anne adayı tarafından kolaylıkla farkedilir. Her anne adayının bebek hareketleri konusunda duyarlı olması ve bebeğinin oynaması azaldığında bunu doktoruna bildirmesi gerekir. Anne adayının bebek hareketlerinin belirgin şekilde azaldığını ifade etmesi her kadın doğum uzmanı tarafından ciddiye alınan bir durumdur.

Tanım

Ona kadar sayma yöntemi bebek hareketleri temel alınarak geliştirilen ve anne adayının kendisinin uygulayabileceği basit bir testtir.

Hangi durumlarda uygulanır?

Bu test genellikle fetal distres gelişme olasılığı yüksek olan fetuslarda uygulanır.

Bebek hareketleri günün değişik saatlerinde önemli değişiklikler gösterir ve iş yaşamı yoğun olan anne adayları bebek hareketlerine tam olarak konsantre olamadıklarından normal oynamakta olan bebeği hissedemeyebilirler. Bu da anne adayının endişelenmesine neden olabillir. Önerimiz bebek hareketlerinin genel olarak her anne adayı tarafından izlenmesi ve azaldığını hissettiğinde anne adayının durumu doktoruna bildirmesidir. Ona kadar sayma yöntemi bebek hareketlerinin azaldığını düşünen ancak bundan tam emin olmayan anne adayları için sakin bir köşeye çekilip gerçek bir azalma olup olmadığının belirlenmesi için kullanılabilir.

Uygulanması

Testte anne adayının günde bir kez günün her hangi bir saatinde tercihan akşam saatlerinde bebek hareketlerine konsantre olması istenir. Bebeğin on kez hareket etmesine kadar geçen süre kaydedilir. Bebeğin hıçkırık hareketleri değerlendirme dışı bırakılır. 10 kez hareket etmesi bir saatten daha uzun sürerse doktora haber vermesi istenir.

Yorumlanması

Bebek hareketlerinin azalması gebeliğin ilerlemesiyle birlikte meydana gelen selim bir hadise olabileceği gibi fetal disres belirtisi de olabilir. Ancak gebeliğin hiç bir döneminde bebek hareketlerindeki azalma belli bir sınırın altına düşmez. Bu yüzden ona kadar sayma yönteminde on hareket için geçen sürenin bir saatin üzerinde olması durumunda mutlaka NST ile ileri inceleme yapılmalıdır. Tüm antenatal iyilik hali testlerinde olduğu gibi ona kadar sayma metodunda da bebek hareketlerinin iyi çıkması kordon sarkması ya da ablatio (plasentanın erken ayrılması) gibi ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen olayları ve doğum sonrası gelişmesi muhtemel problemleri tahmin edemez. Ayrıca polihidramnios (bebeğin sıvısının fazla olması) durumunda bebek hareketleri normal olmasına karşın anne adayı tarafından hissedilemeyebilir.

ınternet sayfasından alıntı yaptım Halecim

yok aplam benım kz cok hareketlı zaten hıc saymama gerek yoktuda hani bugun hareket etsın dıye sırtustu yattım ozaman cok dönuyodu onda bıle cok agır hareket etmeye basladı netten okudum saatte b kac kez hareket etmesı lazımms o varda agır hareketler var bıde gece wc ye kalktıgımda 2 kere kasıklarıma agrı gırdı hani böle pimpiriklenmem ama ne bilim bugun bı garipp:kedi:

valla bu konuda bir yorum yapamayacağım güzelim, dediğim gibi istersen bir konuş doktorunla

Rüzgarım denizim, kızlar nasılsınız? ıçinizde "secret" isimli kitabı okuyan var mı? Ben bu kitaba inanmaya başaldım, biri beni yavaşlatsın...

slm ksılar,ben geldim drdan,bugün heycandan kendi druma değil de bana yakın olan bi özel hastane vardı oraya gittim,ben dr alttan bakıcak diye beklerken üstten ölesine baktı ve dediki,evet şüpheli bişi var ben de bu şüpheli bişi de ne demek bebek var mı yok mu diye sordm,hem neden alttan bakmıyosunuz ki dedim,kurcalamak istemiyorum dedi ama ben ilk 2 ay çok normal olduğunu bşldiğim halde sölemedim alttan baksın diye,zaten Allah izin verirse yarın kendi druma gidicem,sonra bebk var mı dedim evet hamilesin dedi,sonra da bana ne yemeliyim,nasıl beslenmeliyim nelere dikkat etmeliyim onları söledi,haftaya bi daha gel dedi,böle yani ben de eve gelirken bi idrar testi daha aldım iş olsun diye,yaptım ilk yaptığımdan da net çıktı iki çizgi,artık yarın druma gidince bakalım hayırlısı

biri nilsuya hamile oldugunu anlatsın pılissssskaydirigubbakcemile kuzucum inanamıyosun belli ama daha kac kere test yaptırcan hadi bakalım yarında gitde doktorunda desınde ozaman tebrık edıyım barii yoksa sen bu supheyle 9 ay yasarsın delikafadulden

Rüzgarım denizim, kızlar nasılsınız? İçinizde "secret" isimli kitabı okuyan var mı? Ben bu kitaba inanmaya başaldım, biri beni yavaşlatsın...

yok cicim ben öyle kişiliğimi geliştiren kitaplar okumayı sefmiyorum :roflol::roflol:

oh oh maşallah bebiş hareketlerini mi ölçüyorsunuz? darısı başımıza...

teyzesi bugun benım kzım braz agır cekim yapıyoda tırsmstım ascık ondan sengözlerimebaksanab aminnnnnn en ksa zamanda darısı basınzaaaopuyorumnanaktan

İşte ierror'un kızı, Cemre'miz kızlaaaaaaaaaaaarrrrrrr... Allah analı babalı büyütsün inşallah, Allah nazarlardan saklasın, maşallaaaaaaaaaahhhhh

Maşallah canım ya, ay çok mutlu birşey herkesin bebişleri oldu, inşalalh hayırlısıyla en kısa zamanda biz de bebişlerimize kavuşacağız inşalalh dimi kumsalım????

Rüzgarım denizim, kızlar nasılsınız? İçinizde "secret" isimli kitabı okuyan var mı? Ben bu kitaba inanmaya başaldım, biri beni yavaşlatsın...
Canııııııııım hoşgeldin :) yok ben okumadım, ne tür bir kitap ki?
ah be güzelim, daha dün seninle konuşmadık mı? doktorun perşembeye çağırdığına göre vardır bir bildiği, boşu boşuna sinirini bozdurmuşsun... daha dur, yolun çok başındasın, valla sen doğuma kadar kafayı yersin böyle davranırsan... çünkü ohoooo neler vaaaar neler hamilelik süresince... herşeyi kafayı takman bebeğini huzursuz eder canım, çocuğuna böyle bir ortam sunmak istemezsin diye düşünüyorum ama bu şekilde ona çok huzursuz bir ortam yaratıyorsun ve rahatsız ediyorsun... heyecan duymak çok güzel ama bunu abartıp bebeğine zarar verme lütfen... 1 gün daha bekleyeceksin güzelim, bugünlerinin tadını çıkarsana, yarın zaten kendi doktorun sana yapman ve yapmaman gerekenleri söyleyecektir... ilk üç ay zaten ne istersen ye, bebeğe bir faydası yok, çünkü bebek zaten sende mevcut olanla besleniyor, önemli olan 4. aydan itibaren ne yediğin ve ne içtiğin... lütfen bebeğini huzursuz etme güzelim

Amiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnn canım benim. Hiç tasalanma herşey yolunda seninde inşalalh, rahat ol güzel annecik...

oh oh maşallah bebiş hareketlerini mi ölçüyorsunuz? darısı başımıza...
bugün hale bebişinin hareketlerinde azalma olduğunu söyledi de ben de o alıntıyı kopyaladım netten :) amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnnnn :Saruboceq:
Maşallah canım ya, ay çok mutlu birşey herkesin bebişleri oldu, inşalalh hayırlısıyla en kısa zamanda biz de bebişlerimize kavuşacağız inşalalh dimi kumsalım????

inşallah sizlerle de biz mutlu olacağız hayatım, dualarımız sizinle güzelim :Saruboceq:

Rüzgarım denizim kardeşim anlattı ben de daha okumadım. Hayatımıza yön verebileceğimizle ilgili. Kendimiz kuruyoruz geleceğimizi gibi bişi. Dün çok istediğim bir konuda kardeşimle deneme yaptık ve tuttu, nasıl oldu bilmiyorum ama bu bir mucize gibi geldi bana. Şimdi deneme yapacağım konu ne bil? kaydirigubbakcemile3 ipucu vereyim mi???

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…