Bebekle umreye gidilir mi,?

8 yıl önce oğlum 2 yaşındayken gittik. Bezli bebekle gitmek daha ideal çünkü WC olayı Kabe’de zor.bezli olunca çok rahat oldu o yüzden o yaşta gittik. Eşimle hayalimizde bebek olmadan önce gitmek ama ev sürecimiz sebebiyle erteledik ve oğlum doğdu biz de hayalimize kavuşmak için bezden kurtulmadan gittik.Hatta herkesten gizledik bu kararı gitmeye yakın söyledik.çünkü bu ibadete bizim gözümüzle bakmayan çoğu insan el kadar bebek ne gerek var diyecekti. Oğlum yemek seçen asla uyumayan bir bebekti ama umre de hayalimizdi göze aldık öncesinde zor bir hastalık süreci de oldu.Ama oraya adım atar atmaz geriye mucizevi şekilde kolaylaştı Rabbim yardım etti.Uyumayan oğlum bolca uyudu,yemek seçmeyi bıraktı aşırı keyifli hareket etti.Yanımıza bolca sağlıklı atıştırmalık aldık ve namazda mecburen güvenlik kemeriyle bağladık çünkü o kalabalık riske atılmaz.Çoğu zaman kucakta ya da tekerlekli sandalyede uyudu o şekilde umre yaptık çevrede de herkes yardımcı olmak için sıraya girdi.İmkanlarınız el veriyorsa güzel bir deneyim olur.(biz şubat ayında 10 günlüğüne gittik hava oraya göre epey serindi)

Ben de aynısını yazacaktım tüm birikimi ne olursa olsun harcamak akıl karı değil, kenarda para olmalı.
Evet bu konularda duygusal değil de reelist yaklaşmak lazım bence. Yarın öbür gün zor zamanda illa lazım olur. Hac kurban gibi ibadetler de zaten durumu olmayana farz değil umre yapmak durumun yokken hiç mantıklı gelmiyor.

Onu diyecektim ben de. Çok kalabalık olur muhtemelen çok dikkatli olun yanınızdan gözunuzden ayrimayin hatta size baglayacak biseyler olsun cocugu. Cocukla zaten heryere gitmek zor , Kabe tatil aile ziyareti farki yok

Bebeğinizin huyuna suyuna göre değişir durum.
Birde eşiniz görevli oldugu için bebeğinize dönüşümlü bakıp ibadet etme kısmı sıkıntılı olabilir çünkü çocuklu aileler genelde öyle yapıyorlar benim gördüğüm. Bu açıdan da sizin için ekstra zor olabilir.
Birde ne zaman gideceğiniz önemli, Ocak,Şubat ayları daha iyi oluyor hava açısından.
Hepsini düşünüp karar vermek lazım.

Bana mantıksız geldi maalesef ki . Ben 1.5 yaşındaki çocukla bi kafeye gidip oturabilmiş insan olmadığım için gitmezdim şahsen . Birde hava değişiminden çocuk hasta olsa veya mikrop kapsa ne olacak

Mantıklı değil. Bebek çok küçük. Her şeyi düşünüp öyle gitmek lazım. En basitinden bir sağlık problemi ya da hukuki bir sorun yaşasanız küçücük çocukla perişan olursunuz.

Para konusu düşündürdü bir tek beni.
1.5 yaşla kendinize güveniyorsanız gidersiniz. Emiyorsa daha kolay geçebilir.

Biz geçtiğimiz sömestr tatilinde gittik kızım tam iki yaşındaydi. Çok çok güzel geçti. Ama bizimle beraber annem kayınvalidem vs de vardı yani destek olmak açısından iyi oldu. Birde eşiniz görevli olarak giderse onun ekstra mesguliyeti olacaktır haliyle size ve bebeğe çok destek olamayacaktır. AmaNe kadar büyük olursa o kadar zor oluyor bence mesela 1.5 yaşında çocuğu kucakta taşımakla 3 4 yaşında çocuğu taşımak bir değil. Tavafta sayda vs kucağınızda ya da kanguruda taşımak zorunda kalacaksınız. Gidecekseniz herkesin yaptığı kadar ibadet yapmamayi çocuğa göre hareket etmeyi göze almanız gerekiyor. Çünkü bazen katilamama durumunuz da olacaktır. Gitmeden önce herkes hastalık, yorgunluk vs hep olumsuz şeylerden bahsediyor gitmeye karar verirseniz bunlara kulaklarınızı tikayin. Daha çok çok detay var. Ama yine de çok güzel her şeye rağmen yine olsa yine giderim.

Tabiki de herşeyi düşünüyorum.Cunku o daha bir bebek ve ihtiyaclari olacak .Ben bebeğime göre hareket ediyorum o da bana Allah'ın emaneti .Kızım için daha çok heyecanlıyım.Elimden geleni yapmak en azından içime sindigi kadar ibadetimi yerine getirmek isterim oranın huzurunu hissetmek vs . Büyüdükce de zorlaşır gibime geliyor çünkü yorulacak dediğiniz gibi kucağıma almam bile imkansız olabilir .Eşimin arkadasida görevli onun hanimininda kızı var 2 buçuk yaşında ama henüz yuruyemiyo.Kanguruda taşırız filan dedi .Bilmem belki onun için daha zor olur ama o beni cesaretlendirdi birlikte hallederiz gibisinden

Herşeyi düşünüyorum inanın .Umarım kış donemlerine denk gelir . Dönüşümlü ibadet yapamayız çünkü görevli olacak .Sadece bebeğime göre hareket etmeyi düşünüyorum.İllaki zorluğu olacak en azından az çok ibadetimi yerine getirebileyim istiyorum.o atmosferi hissedeyim.cunku bı daha gelmemiz zor olur para bakımindan

Dediğim gibi ufak tefek aksilikler huysuzluklar yorgunluklar vs oluyor ama çok çok güzel. Bugün imkan olsa tekrar giderim. Gidip geldikten sonra tekrar gitmek için can atacaksınız emin olun. Sıcaklık için de şunu söyleyeyim somestrda hava gayet güzeldi. Hatta akşamlari serin bile oldu sadece öğlen sıcak hissediliyordu. Kıs mevsiminde giderseniz ondan yana da sıkıntı yaşamazsınız

Normal bı tatil olsa tabiki gidilir derdim ama orası ibadet yeri.surekli ibadet halinde olmak isteyeceksiniz o atmosferi çocuk varken çok yakalayacaginizi sanmiyorum.

Bence bebekten ziyade takılarınızı bozdurmanız saçma.

Böyle yorumlar beni umutlandiriyo tecrübelerinizi aktardiginz için teşekkür ederim.Kizim zor değil sadece yemek konusunda biraz zorlanıyorum ama şükür huysuzluk yapmaz yeterki kafasına uyan bı yer olsun.Suan hala emiyor .Biraz da emme bağımlısı.Belki aklına gelmez değişik bı yer olduğu için .Sadece sıcaklık konusunda endişeliyim işte .Umarım kış donemlerine denk geliriz . Herşeyi düşünmek lazım . Bebeğe göre hareket edersem zorlanmam gibime geliyor . İnşallah nasip olur

Görmüşsünüzdür belki haberlerde Bu sene bir bebek vefat etti sıcaktan umrede Şakası yok kaldıramazlar o sıcağı mahvolur çocukcağız sıcak bi yandan sıvı kaybı bi yandan bence gidilmemeli

Normal bı tatil olsa tabiki gidilir derdim ama orası ibadet yeri.surekli ibadet halinde olmak isteyeceksiniz o atmosferi çocuk varken çok yakalayacaginizi sanmiyorum.
Elbette sürekli ibadet edemem bunun farkındayım .Ben kızım içinde heyecanlıyım .Ona göre hareket etmeyi düşünüyorum.Herseyi düşünüyorum Allah kolaylığinı verir o da bana Allah'ın emaneti.Dinde zorlama yok zaten elimizden geldiği kadar

Cahilliğime verin akşamlari umre yapılıyor mu? .Yani serin olur mu geceleri ? Kışın olmazsa gidemem sanırım ona pek cesaretim yok

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…