bebeği ayakta sallamak

annemiolcamben

Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2018
669
328
29
kizlar bebeğim 3 aylık ayakta sallamak nedense hiç içime sinmiyo ama günde 2 ya da 3 kez sallayarak uyuttuğum oluyo.tabi sallarken gözlerinin kapali olduguna emin oluyorum sapkasiyla tülbentle vs kapatiyorum sabit bi noktaya bakip iyice sersemlemesin diye gene de icime pek sinmiyo.

bu konuda çok fazla görüş ayriligi var bir de size sorayim dedim.henüz sallanarak uyumaya alışmıs degil eger bi hata yapiyosam aliskanlik kazanmadan birakayim istiyorum.

birşey daha,siz bebeklerinizi uyutmak icin nasil bi yol izlediniz özellikle bu kadar minikken?
şimdiden yorumlar için teşekkürler.

Her tipte uyuttum ben. Kucakta, sallayarak, ayakta, dans ederek, emerek, pış pışlayarak, göğsüme yatırarak... Maalesef çocukların bi kullanım klavuzu yok. Asla genellemelere indirgenemiyorlar. Sallama son seçenekler arasında olmalı bence. Ama başka yol kalmadıysa haldır huldur sallamadan çocuk sallanabilir.

ayakta sallamak anneye zorluk.
bebeğe zararı yok.
tabi insani bir sallama şeklinden bahsediyorum. yoksa bazıları çocugu karşı duvara fırlatır gibi sallıyor.

sallamanın faydalı olduğuna dair araştırmalar da var.
özellikle çingene salıncağı yada hamak.
vestibüler sistemin (denge sistemi) gelişimine katkısı oluyor.
bir de vücut algısını arttırıyor.
bu sistemlerin bozukluğu olan hastalıklarda tedavi olarak da kullanılıyor.

6 aylık kızım var her şekilde uyuttum. Sallayarak ,kolumda , memede, battaniyede sallayarak,hamak salıncakla ama hala net bi uyku şekli yok. En son bi haftadır kolumda uyuyodu şimdi onuda bıraktı tekrar elde sallanmaya döndü. Çok imreniyorum komşumun kızı var o da 6 aylık annesi pusete koyuyo pışpış yapıyo kız uyuyo bizimki ortalığı yıkıyo.

Ayakta sallamanin faydalı olduğuna dair araştırmalar da var , çocuğu normal hızda salladıgınız sürece ama anneye eziyet gerçekten, kızım uykuyu hiç sevmeyen bir bebekti ve sadece ayakta sallayarak uyutabildim, uzun süre devam etti bu ve benim günlük hayatımı olumsuz etkiledi.
Başka türlü uyutabiliyorsanız ayakta sallamaya alıstırmayın derim.

Çocuk ağırlaştıkça size zor olur, bir de gece boyu sallanmak isteyebilir.
Memede uyuttum ben, gece boyu emmek istedi.
En güzeli desteksiz uyutmak başarabilene.

Ayakta sallayarak uyutmayin. Bebeginiz sersemleyerek (Türkçesi böyle galiba) uyuyor. Sonradan uyansada ayni şekilde tekrar uyutmak zorunda kaliyorsunuz çünkü bebek alışıyor. Aynısı meme için gecerli. En iyisi bebegin kendisinin böyle seylere bas vurmadan uyumasini saglamak.. Yani yatirinca kendisinin uykuya dalmasini saglamak. Sinem. Gerger Akinal in "bebeginiz uykuyu cok sevecek" kitabi öneririm bu konuda

Bebegini ayakta uyutmayin ya bunun zarari var doktorlar söylüyor hic mi haberiniz yok? yaninda yatir bebekler icin musik var onu ac hafif tonds bi ses

Kızım 10 aylık oldu. Her türlü uyudu. Kolda kucakta ayakta hoplatarak kendi kendine her türlü uyudu. Tercih hep kızımın. Ben şöyle düşünüyorum. Bu günler bir daha geri gelmeyecek. Kızımı ayakta kucağımda uyutamayacağım. O bir gün bağımsız uyuyacak. Bu yüzden çokta zorluk problem gibi görmemek lazım.

Dönem dönem uyutma şekli değişebiliyor.Yeni doğduğu zamanlar memede,daha sonra kucakta yada beşiğinde pışpışlayıp,çok huzursuz olduğunda ayakta veya beşikte hafif hafif sallanarak uyutulabilir.Tamamen belli bir şekle bağlı kalınmamakla beraber hemen de ayakta sallamaya alıştırmamak gerektiğini ve sarsıcı şekilde hızlı sallanmaması gerektiğini söyleyebilirim.Sağlıkla büyüsün inşallah bebeğiniz.

Büyüdükçe senin için zor olabilir bence memede uyut hem sen dinlenmiş olursun hemde daha kısa sürer dalmasi

Şimdiye dek ayakta uyuttum yazmışsınız 3 aylık bebek için çok erken değil mi? Genelde o dönemde memede uyurdu zaten günde 3-4 kez 40 dakika kadar uyuyor olmalı. 3-5 aylıkken şöyle hafif sallanan salonsa duran bir beşiği vardı prego marka (tiny love gibi) memede mayışırdı orada hafif bir pışpışla uyurdu. 6 aylık olduktan sonra yanına yatıp şarkı söyleyerek göbeğini sırtını okşayarak uyuttum. Şimdi de o şekilde uyuyor. Yanına uzanıyorum yuvarlanıyoruz, meme ile oynuyor, peluşuna sarılıyor,kalkıyor oynuyor geri yatıyor, en son bayılıp kalıyor:) Yaklaşık 30-40 dakika sürüyor. Ayakta değil de zaman zaman artık uyumamaya 1 saatten fazla direndiyse battaniyede salladığımız oldu. Sanırım en hızlı yöntem sallamak. Ama ayakta sallamayı bir kez denedim çok zor birşey ya. Bence ilk seçeneğiniz olmasın.

Son düzenleme:
3 çocuğum var.ucude farklı şekilde uyumayı tercih etti.ilki yatirdigim gibi uyurken,
ortancasini sadece ayakta usul usul sallayarak uyutabildim.ayagimdan indirdiğim an uyaniyordu.iki yaşına kadar zor bir süreç oldu kendi adima.ancak herhangi bir zararını çocukta görmedim.suan 8 yaşında.baska yöntemle uyutabilirseniz deneyin.ama bazen olmayınca olmuyor.o zamanda fazla dert edinmeyin derim.
3.cocugumsa asla sallanmak istemedi.ne kucakta ne ayakta ne beşikte.oda emerken uyurdu.

Ben dis donemlerinde ozellikle sallayarak uyuturdum oglumu.
Ama gece kesinlikle sallamadim,iyi ki gece uykusunda sallamaya alistirmamisim.
Gunduz uykularini nasil istiyorsa oyle uyusun ama gece istikrarli olmani tavsiye ederim.

Beni sallarmış annem hala ayağımı salladığımda daha rahat uyurum bide ellerimi pijamamın içine soktuğumda cok rahatlıyorum gecende sordum sen beni sallarken ellerimi pijamamamı sokardın diye (sallanmasın diye ) evet dedi bi zararı var mı yok mu bilmiyorum ben gayet sağlıklıyım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…