bebeği ayakta sallamak

3 yaş ve 1,5 aylık iki kızım var. İlki ilk 3 ay memede uyudu, sonra birkaç ay sallanan anakucağında titreştirdik, öyle uyudu, bu esnada uyku müziklerini devreye soktuk. Bir süre sonra müziği duyduğu an esneyip, gözlerini kapamaya başlamıştı. 8-9. aylarda ergonomik kanguruyu keşfettik (keşke daha önce keşfetseydik), bir süre orada uykuya dalmaya başladı, sonra yatağına aldık. 9-10 ay civarıydı, uyku eğitimi vermeye başladım. Birkaç hafta sonra yatağında kendi kendine uyumaya başladı. Şimdi hala öyle. Akşamları uyku vakti diyorum, bize kitap getiriyor, okuyoruz, ben uyumaya gidiyorum deyip odasına çekiliyor sıpam. İkinci kız henüz memede uyuyor. Öyle katı kurallarım yok, beyin travması geçirtecek kadar kuvvetli sallamalar dışında, sallanmaya karşı da değilim ama asla yapmayacağım şey kucakta, ayakta sallamak gibi beni pestil edecek şeyler. Gerekirse evin ortasına hamak gererim ama benden ekmek çıkmaz. =)

kizlar bebeğim 3 aylık ayakta sallamak nedense hiç içime sinmiyo ama günde 2 ya da 3 kez sallayarak uyuttuğum oluyo.tabi sallarken gözlerinin kapali olduguna emin oluyorum sapkasiyla tülbentle vs kapatiyorum sabit bi noktaya bakip iyice sersemlemesin diye gene de icime pek sinmiyo.

bu konuda çok fazla görüş ayriligi var bir de size sorayim dedim.henüz sallanarak uyumaya alışmıs degil eger bi hata yapiyosam aliskanlik kazanmadan birakayim istiyorum.

birşey daha,siz bebeklerinizi uyutmak icin nasil bi yol izlediniz özellikle bu kadar minikken?
şimdiden yorumlar için teşekkürler.

benim bebeğim 2.5 aylık
hiç ayakta sallamadım
sallamak yerine yaylanmayı deniyorum. gündüzleri karnı doyduktan sonra oyun halısına koyuyorum. biraz oynuyor sonra uykusu geliyor hemen yatağına koyup pışpışlıyorum. bazen emdikten sonra yorulup başını göğsüme yaslıyor o zaman da yatağına yatırıyorum.
gece uykusuna geçişi bu aralar zor oluyor. kucağımda yüzüstü tutup hafif yaylanıyorum 10 dk içinde mayışıyor, yatağına kundağa koyuyorum dönencesini açıp pış pışlıyorum iyice dalana kadar

Bende ilk 3 ay öyle uyuttum taki köye gidinceye kadar oradakiler sağolsunlar sallamayı alıştırdılar Şuan unutmak üzereyiz

3 gun anneannem geldi bebeği öyle deli salladı ki çocuğumu salak edecekti bi kaç gün daha kalsaydı yav
salıncağı var kızımın, kadın bi tekme vuruyor salıncak devrilecek. yapma diyorum, 85 yaşında kadına söz geçmiyor ki. uyur öyle hep salla diyor :kızgın:

3 aylık minnoş beben 14 kiloluk bir dana yavrusuna dönüştüğünde çok pişman olursun (benim gibi). Azıcık kendini düşünüyorsan başka bir formül bul :)

Benim kızım 1 yaşında ilk aylar bizde salladık pusette. 2-3 aydan sonra bıraktık. Memede de uyutmadım. Emzirip yatağına koydum o şekilde uyudu. Şimdi de uyku saatinin uykusunun geldiği zamanı anlıyorum bir muhallebi yedirip yatağına koyuyorum uyanık haldeyken. Kendi kendine uyuyor. Hatta uykusu gelince kendi kendine eeee eeee yapıyor. Anlıyorum hemen hadi gel uyuyalım eee eee yapalım diyorum yatıyor hiç sesi çıkmıyor maşallah diyeyim :)

Ben 1 yasina kadar sallamadim. Emzirerek uyutuyordum. 1 yasindan sonra emerek uyumasi cok uzun surdugu icin sallamaya basladim. Eger bebek meme emmiyorsa mecbur sallayacaksin

3 gun anneannem geldi bebeği öyle deli salladı ki çocuğumu salak edecekti bi kaç gün daha kalsaydı yav
salıncağı var kızımın, kadın bi tekme vuruyor salıncak devrilecek. yapma diyorum, 85 yaşında kadına söz geçmiyor ki. uyur öyle hep salla diyor :kızgın:
:KK53: şu büyüklerin taktiklerine bakıyorum da Allah korumuş bizi gerçekten Türkiye nüfusu nasıl artmış şaşırıyorum 2 yaşına gelmeden hepimizin ölmemiş gerekirdi ek gıda döneminde filan

kizlar bebeğim 3 aylık ayakta sallamak nedense hiç içime sinmiyo ama günde 2 ya da 3 kez sallayarak uyuttuğum oluyo.tabi sallarken gözlerinin kapali olduguna emin oluyorum sapkasiyla tülbentle vs kapatiyorum sabit bi noktaya bakip iyice sersemlemesin diye gene de icime pek sinmiyo.

bu konuda çok fazla görüş ayriligi var bir de size sorayim dedim.henüz sallanarak uyumaya alışmıs degil eger bi hata yapiyosam aliskanlik kazanmadan birakayim istiyorum.

birşey daha,siz bebeklerinizi uyutmak icin nasil bi yol izlediniz özellikle bu kadar minikken?
sallanarak uyudu yaklaşık 2 yaşa kadar, sonra popoya pış pışa geçtik. kreşe başladığından beri 2,5 yaş sınırı diyeyim kendisi uyuyor... sadece yanına yatıyorum be uyuyana kadar o kadar.

Benim kızım 1 yaşında ilk aylar bizde salladık pusette. 2-3 aydan sonra bıraktık. Memede de uyutmadım. Emzirip yatağına koydum o şekilde uyudu. Şimdi de uyku saatinin uykusunun geldiği zamanı anlıyorum bir muhallebi yedirip yatağına koyuyorum uyanık haldeyken. Kendi kendine uyuyor. Hatta uykusu gelince kendi kendine eeee eeee yapıyor. Anlıyorum hemen hadi gel uyuyalım eee eee yapalım diyorum yatıyor hiç sesi çıkmıyor maşallah diyeyim :)
Maşallah kınayım başıma gelsin. Benim ki 1 yaşında gece boyu memede. Uyumak için meme ağzında üstümde tepinir güreşir. Kendi üstüme yatar yüzüstü emerken tek bacağını havaya diker filan öyle ancak kan ter içinde kalır yorulur da uyur

Üç çocuğum var hepsini dizimde sallayarak uyuttum hatta şu an 8 aylık oğlumu sallıyorum hiç bir zararını görmedim

Her çocuk aynı değil pış pış ,yatır kaldır,emzirerek uyutma hepsini denedim olmuyor sakin çocuk zaten kolay uyur ,sakin olmayan ise iki üç yaşına kadar müdahale istiyor yoksa gece gündüz deli gibi bağırıyor :))
Sakince hırpalamadan sallayın korkmayın sallandı diye sorunlu olan çocuk hiç duymadım

Bence ayakta sallayarak uyutmaya da alıştırın. Ben hep emzirerek memede uyuttum zorluğunu çok yasadım. Gecede 15 kez uyandıgı oldu. 15 kez emzirmek hem bebege hem anneye eziyet. Çünkü iyice gazlanıyor bebek hatta tok oldugu için emmek istemediği oluyor ama başka türlü uyumayı bilmediği için basıyor yaygarayı. Şimdiki aklım olsa keainlikle yapacağım şey yeterince emzirdikten sonra emzik verip uyuyunca da emziğini hemen çıkartmak. babasına da alıştırın. Ağladıgında eşinizden yardım isteyin benimki kıyamam koridorda elinde telefon piş piş açık az turlamamıştı.

Beni sallarmış annem hala ayağımı salladığımda daha rahat uyurum bide ellerimi pijamamın içine soktuğumda cok rahatlıyorum gecende sordum sen beni sallarken ellerimi pijamamamı sokardın diye (sallanmasın diye ) evet dedi :anne: bi zararı var mı yok mu bilmiyorum ben gayet sağlıklıyım :halay:
hahahayyt ayy cok güldüm benim kiziminda eli ayagi hic durmazdi uyumazdi inan ki eli kolunu oynatmaktan anacigimda ellerini pijamasina soksakta uyusa bari dedi garibim anammm bir bağrış bir kiyamet koptu asla kabullenmezdi simdi büyüdü dana olduda bakma sen yazinca böyle aklima geldi biz uslu cocuklardik ya simdikiler canavar :deli:

ayakta sallamak buyuk kolaylik.
benim kizim 14 aylik olduktan sonra ayaga alisti cok sukur oh ya dunya varmiş.

oncesinde gazli bi bebek oldugu için hamak besik almiştim onda yatiyordu.
sonra aliskanlik oldu hep onda yatmaya basladi.
ben gittigim her yere o hamak besigini goturdum mecburen tatile gezmeye
perisan oluyodum.
bide cir cir sesi cabasi.

ayakta sallamak candir bence

Bizim insanımız niye böyle anlamıyorum özellikle yaşlılar yapma dedikçe inadına yapıyorlar sanki marifet benimde rahmetli babam yeğenlerime verme dedikçe çay şekeri verirdi

Maşallah kınayım başıma gelsin. Benim ki 1 yaşında gece boyu memede. Uyumak için meme ağzında üstümde tepinir güreşir. Kendi üstüme yatar yüzüstü emerken tek bacağını havaya diker filan öyle ancak kan ter içinde kalır yorulur da uyur

Ben çok küçükken alıştırdım. Belki de hiç alakası yoktur huyudur bilemiyorum. Benden bağımsız bir bebek çok özgür. İlle tek yatacak kendi istediği olacak döne döne yatacak. O yüzden hep Yatağında yatar hiç beraber uyuyamayız. Benimle canı isterse oyun oynar :)

Ben çok küçükken alıştırdım. Belki de hiç alakası yoktur huyudur bilemiyorum. Benden bağımsız bir bebek çok özgür. İlle tek yatacak kendi istediği olacak döne döne yatacak. O yüzden hep Yatağında yatar hiç beraber uyuyamayız. Benimle canı isterse oyun oynar :)
Ne güzel maaşallah. Alışkanlık , maalesef memede uyumaya alıştığı için sürekli o şekilde. Bugünlerde yatağına yatırıp uyutmaya çalışıyorum uyku eğitimi sayfalarından öğrendiklerimi biraz daha disiplinli yapmaya çalışıyorum . Yalnız gece uyanınca meme için ağlama sorununu çözemedim henüz. Gece gece de bas bas bağırtmak istemiyorum su veriyorum susmazsa meme yine mecbur. Öyle bir ağlıyor ki dersin bu çocuğu kesiyorlar :kızgın: 6 aya kadar çok güzel bir düzen oturtmuştuk uyku konusunda. saatleri belliydi, memesiz uyutmaya 4 aydan sonra başlamıştım müzikle uyuyordu. Sonra aşılar hastalıklar cidden çocuğun huyu değişti. Gündüzleri çok sakin bir bebekti şimdi düz duvara tırmanıyor :mad:

Ben ilk 3 ay emerek de uyuttum ayakta da salladım tabiki çok yavaş. Geceleri sadece emerek uyurdu. Gündüz ayakta sallardım. 3 aydan sonra diş çıkarınca uyku düzenimiz bozuldu normalde gece bir kere uyanırdı. Hala diş çıkarmaya devam ediyor ve çok zor çıkarıyor biri bitiyor diğeri başlıyor o yüzden artık memede uyumuyor kesinlikle. Ayakta sallıyorum hatta gece ağrısı olduğunda ayagimda uyuduğu oluyor. Her bebek farklıdır. Kimi bebek uysal oluyor kimisi uykuyu sevmiyor . Ben istemem mi beşiğe koyayım kendı kendine uyusun ama olmadı iki defa denedim . Zor bir bebek olduğundan artık nasıl uyursa öyle uyutuyorum. Her yolu denedim başka türlü uyumuyor yavaşça sallamaktan bisey olmaz. Başka türlü uyutabilirsen öyle alıştır bence.

X