Ayakta bebek sallamak

Etrafınızdakilarin ayakta salla diye ısrar etmesi ne kadar yalnissa, ayakta sallamak zorunda kalan annelerin kolaya kaçtığını söylemeniz de o kadar yanlış. Uyumayan bir bebeği ayakta sallamak kolaylık falan değil. Cocuk büyütürken yaşamadığınız şeylerin ahkamını kesmeyin derim, yolunuz uzun daha.

Merhaba hanımlar, bebeğim 4 ay3 günlük ve bir bebeğin ayakta sallanarak uyutulmasına karşıyım. (Bana göre bebek için kötü bir alışkanlık ve anne için kolaya kaçmak gibi geliyor.) Bebeğimi 3. ayından itibaren nasıl alışırsa öyle gider diye uyku aşamasında ya yanına uzanıp onunla sakin sakin konuşarak, (onun yanında olduğumu,güvende olduğunu, rahatlıkla uyuyabileceğini söyleyip) uyutuyorum, yada beşiğine koyup ninni söyleyip uyutuyorum. Eğer uyumaz ise göğsüme alıp emerken kokumu alsın da uyusun diye uyutuyorum. Ama çevremden gelen eleştiriler aklımı karıştırıyor, bebeğim daha çok küçük olduğu için ona uyku eğitimini şimdiden vermemem gerektiğini, ya ayağımda ya da kucağımda sallayarak uyutmam gerektiğini söylüyorlar. Ben bence doğrusunu yapıyorum ama ilk çocuğum olduğu için de fikirlerinizi almak istedim. Sizce bebeğimi uyku aşamasında yanlızmı bırakıyorum?
Siz bundan memnunsanız ve başarabiliyorsanız kime ne?
Benim kızım asla yatmadığı için sadece emzirerek uyutabiliyordum. Oğlumu ayakta sallıyoruz, ben çok mutluyum. Ben, babası, anneannesi, dedesi, halası, herkes uyutabiliyor. Yanlış yapıyorsun diyene de sana ne derim.
Siz de öyle deyin. Yanına yatıyormuşsunuz zaten, konuşuyormuşsunuz, neden yalnız hissetsin?

Etrafınızdakilarin ayakta salla diye ısrar etmesi ne kadar yalnissa, ayakta sallamak zorunda kalan annelerin kolaya kaçtığını söylemeniz de o kadar yanlış. Uyumayan bir bebeği ayakta sallamak kolaylık falan değil. Cocuk büyütürken yaşamadığınız şeylerin ahkamını kesmeyin derim, yolunuz uzun. daha.
Yazımı lütfen tekrar okuyun ben bana öyle geliyor diyorum kendi düşüncemi belirtiyorum. Bu böyledir diye bir kesinlik belirtmiyorum. Nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlarsınız ama kimsenin anneliğine laf edecek bir kelimem ve öyle bir haddim de yok, ne ahkam kesmesinden bahsediyorsunuz yani?

Merhaba hanımlar, bebeğim 4 ay3 günlük ve bir bebeğin ayakta sallanarak uyutulmasına karşıyım. (Bana göre bebek için kötü bir alışkanlık ve anne için kolaya kaçmak gibi geliyor.) Bebeğimi 3. ayından itibaren nasıl alışırsa öyle gider diye uyku aşamasında ya yanına uzanıp onunla sakin sakin konuşarak, (onun yanında olduğumu,güvende olduğunu, rahatlıkla uyuyabileceğini söyleyip) uyutuyorum, yada beşiğine koyup ninni söyleyip uyutuyorum. Eğer uyumaz ise göğsüme alıp emerken kokumu alsın da uyusun diye uyutuyorum. Ama çevremden gelen eleştiriler aklımı karıştırıyor, bebeğim daha çok küçük olduğu için ona uyku eğitimini şimdiden vermemem gerektiğini, ya ayağımda ya da kucağımda sallayarak uyutmam gerektiğini söylüyorlar. Ben bence doğrusunu yapıyorum ama ilk çocuğum olduğu için de fikirlerinizi almak istedim. Sizce bebeğimi uyku aşamasında yanlızmı bırakıyorum?
Anne olmak her şeyin zorunu seçmek mi ki sizin gibi yapmayana kolaya kaçmak diyorsunuz? Siz nasıl istiyorsanız öyle uyutabilirsiniz, çevreye neden kulak asıyorsunuz? Her çocuk farklıdır ve her anne kendi çocuğu için en faydalısı neyse onu yapsın ve kimse kimseye bi şey demesin.

Kendi başına hiç destek vermeden uyuyan bi bebek yoktur heralde ya. Zaman geçtikçe minimum destek vererek devam ettirmeye calsiiyorum ben. Ama uykum geldi yatıp uyuyayım raddesine gelmedi. Ona me zaman ulasir onu da bilmiyorum.
Benim kızımda prematüre ama kuveze girmedi. Acaba kuvezde iken bebekler nasıl uyur ki? Uyku için destek yapiyolar mi
Erken doğdukları için zaten çok uyuyorlar. Oksijen de verilince dalıyorlar bence. Ama huysuzlanıyorsa da pek müdahale etmiyorlar gibi gördüm ben genelde kendileri susuyor bir süre sonra.

Ben yanında yatıp, temas edip ninni söyleyerek başladım, ilk hafta çok zordu, çok ağlarsa yatarak emziriyordum öyle uyuyordu, ne beşikte ne kucakta sallamadım. Şimdi kendisi karnı tok altı temizse koyduğum yerde uyuyor 2 aya yakındır, umarım değişmez
Eli kolu durmuyor kundak yapınca da ağlıyor ben de o yüzden kucakta pışpış yapıyorum ama deneyeceğim bir şeyler :)

Erken doğdukları için zaten çok uyuyorlar. Oksijen de verilince dalıyorlar bence. Ama huysuzlanıyorsa da pek müdahale etmiyorlar gibi gördüm ben genelde kendileri susuyor bir süre sonra.
Oyy kıyamam ya ☹️ ben 2 ay göğsümden indirmedim. Doğru düzgün yatak yüzü görmedi. Hala yatirinca yatağına içim bi hoş oluyo. Kuveze girecek demişlerdi doğuma alınırken. Eger kuvez durumu olsaydı heralde hiç birakamazdjm. Cok hasretle bekledik yıllarca. Cok zor gebelik geçirdim. Kuvez durumu hala yaşamamış olsam da içimi acıtır. Mevlam bi ömür size bağışlasın. Vatana millete ailesine hayırlı evlat olsun inşallah 🤲💐

Bende hiç istemezdim ama tam da sizin bebeğinizin şu an olduğu aylarda bir anda saatlerce uyumamaya ve yirtinircasina ağlamaya başladığı bir zamanda son çare olarak salladım ve o günden beri de sallıyorum çünkü kendini parçalıyor ve ağlatmak istemiyorum. Bayadir ayakta sallamiyorum ama. Sıcaklarda o iş büyük eziyet. Eve salıncak aldık onda uyutuyoruz. Gece de beşiğinde sallıyorum. Umarım bir anda yine değişmez huyları.
Bu arada kolaya kactigimi düşünmüyorum zira ayakta sallamak, sallayan kişiyi çok fena kilitliyor. Ağırlığı vs onları saymıyorum bile.

Ben canim istedi 9 aylik olana kadar sallayarak uyuttum. Zaten hic emmedi, oyle bizle sarmas dolas uyuma istegi de yoktu. 9 aydan sonra besigine biraktim kendi uyudu. Egitim verdim diyemeyecegim belki iki gece on dakika agladi. Simdi 18 aylik hastayken bile yanima alamiyorum kendi odasinda yatmak istiyor. Bunu su yuzden yazdim ben sallamanin hicbir olumsuzlugunu yasamadim. Size kimsenin karisma hakki yok ama boyle seylerde o yanlis bu dogru diye bir durum yok bence. Burada herhangi bir dusunceye (olurum de sallamam vs) fanatik seviyede bagli anneleri gordukce hayret ediyorum acikcasi. Issizlik gucsuzluk boyle yapiyor insani herhalde.

Etrafınızdakilarin ayakta salla diye ısrar etmesi ne kadar yalnissa, ayakta sallamak zorunda kalan annelerin kolaya kaçtığını söylemeniz de o kadar yanlış. Uyumayan bir bebeği ayakta sallamak kolaylık falan değil. Cocuk büyütürken yaşamadığınız şeylerin ahkamını kesmeyin derim, yolunuz uzun daha.
tam olarak bunları yazacaktım 🙈♥️

Ben canim istedi 9 aylik olana kadar sallayarak uyuttum. Zaten hic emmedi, oyle bizle sarmas dolas uyuma istegi de yoktu. 9 aydan sonra besigine biraktim kendi uyudu. Egitim verdim diyemeyecegim belki iki gece on dakika agladi. Simdi 18 aylik hastayken bile yanima alamiyorum kendi odasinda yatmak istiyor. Bunu su yuzden yazdim ben sallamanin hicbir olumsuzlugunu yasamadim. Size kimsenin karisma hakki yok ama boyle seylerde o yanlis bu dogru diye bir durum yok bence. Burada herhangi bir dusunceye (olurum de sallamam vs) fanatik seviyede bagli anneleri gordukce hayret ediyorum acikcasi. Issizlik gucsuzluk boyle yapiyor insani herhalde.
🧿 masallah imrendim. İnşallah bizim kızda sizinki gibi kolay uykuya geçer. Ben deneyimliydim yegenlerimden kendi tercihim ile sallama yapmiycam dedim mesela. Bunuda şu yüzden istemedim bi yeğenim 3 buçuk yaşlarında iken bile ayakta sallanarak uykuya geçmek isterdi biraz da tombik bi bebekti zaten. İnsanın gece boyu saaatlerrceeee sallamaktan topukları ezilirdi. Uyudu diye birakinca gözünü açar yeniden sallattirirdi. Bi yerden sonra keyfii isterdi sallamayı. Onun o zorluğunu yaşayan biri olarak gebeligimde bebekle temas edebilecek yakın çevreme bu konuda uyardım. Herkese çok garip geldi ama şuan neden direttigimi gözleriyle görüp iyiki alistirmadjn diyolar. Hic bi durum da asla denilmemesi gerekli. Yani o fanatiklik savunmasına katılıyorum. Sallamak kolay gibi görünse de uzun vadede zorlayıcı bi olay.

Şu an ayağımda sallarken mesajları okuyorum 😁
Her bebek çok farklı. Benim yavrumu öyle temasla yanına yatırarak ninni ile kandıran olursa her gün işini yaparım 😄 yeter ki güzelce uyusun 🤕

💞💖

Sizin yaptığınız da uyku eğitimi değil ki yine destekli uyutuyorsunuz neticede ki bence doğrusu da bu. Her bebek de ayakta sallanmıyor zaten. Bir de bebekler ileri aylarında da farklı uyku alışkanlıkları kazanabiliyorlar. Mesela benim kızım ilk 8 ay emerek uyumamışken birden memede uyumaya başladı. 1,5 yaşındayken bir gün salla beni dedi bir akşam öyle uyudu ertesi akşam istemedi. İlk zamanlar kucak dışında asla uyumuyordu sonra onu da reddetti vs. Hani şimdi böyle alıştırıyorum hep böyle gider sanmayın diye dedim, atak dönemlerinde insanın nevri dönüyor ne yapacağını şaşırıyor uyutmak için. 😅

Yavrum derdin.mi yok. Bu ayda en büyük derdinin bebeğin bir şekilde uyuması olması lazım nasıl uyuduğundan bağımsız 😂😂
Ayakta uyutmak kolaya kaçmak değildir berbat bir şeydir hiç bulaşmanı tavsiye etmem.
Ben ilk 3 ay ayakta salladım kolikti bir tek öyle susuyordu. Sonrasında hep emerek uyuttum öylesi hoşumuza gitti ikimizin de. Büyüdükçe de yanında yatmaya evrildi.
Bunun doğrusu yanlışı yok sen nasıl istersen öylesi doğrudur ☘️

Ben yanında yatıp, temas edip ninni söyleyerek başladım, ilk hafta çok zordu, çok ağlarsa yatarak emziriyordum öyle uyuyordu, ne beşikte ne kucakta sallamadım. Şimdi kendisi karnı tok altı temizse koyduğum yerde uyuyor 2 aya yakındır, umarım değişmez
doğru yoldasın böyle devam et.
kimi çocukta sallanmayı hiç sevmez, benim kızım sevmiyordu istemiyordu bacaklarını kollarını havaya kaldırıyordu ağlıyordu, emerekte uyumadığı için ben uyku eğitimi aldım, kucağımda mayıştırıp yatağına koyuyordum gibi gibi hiç odada yalnız bırakıp ağlatarak uyutmadım.. verdiğim en doğru karardı, şimdi kızım 39 aylık, kendisi uyuyor hala yanında oturuyorum uyuyunca çıkıyorum..

X