Nişan Bayramlarda Geline Ne Alınır?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
valla kızlar bende hiçbirşey görmedim herşeyi eşim yapmaya çalıştı. ama hanımfendi ben yaptım yapacağımı diyor. aslında hiçbişey yapmadı. bu kaynanalar adam olmaz.

Banada kaynanam para vermisti kendin biseyler al diye,sonra dayanayip beni magazaya goturdu istedigimi aldim tam kasaya gecip odicektimki verdigi parayla '''onu harclik yap,bunlarda benden hediye bitanecik gelinime''demisti.
sagolsun!

Banada kaynanam para vermisti kendin biseyler al diye,sonra dayanayip beni magazaya goturdu istedigimi aldim tam kasaya gecip odicektimki verdigi parayla '''onu harclik yap,bunlarda benden hediye bitanecik gelinime''demisti.
sagolsun!

alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis
helal olsun kaynanana opuyorumnanaktan

Maşallah ne kaynanalar varmış dedirten mesajlar var. Benimkine giderken gümüş tepsi içinde özel baklava yaptırıp gitmiştim, görünce ne dese beğenirsiniz " Ben çiçek severim, tatlıdan nefret ederim, parktan toplanan çiçek bile tatlıdan daha kıymetlidir". "Toplayayım bir buket de yiyiver " diyecektim ama ah şu ağırbaşlılık, seviye koruma çabaları ve saygı..Ah ah..

bende 3 bayram oldu görüyorum nişanlı olarak her bayram tek bildiği kıyafet oysaki o son 2 gün kala söyler ben o güne kadar çoktan alırım kıyafetimi.istemem dedikçede suratı asılır.kurban bayrmlarında da bizim buranın adetlerine göre koç gelir boynuzunda bilezik ama işlerine gelmediği için bilmezler adetleri.kurban bayramında da yine kıyafet istemem diye tutturunca bayramda elime küçük altın tutturdular.allah kimseyi birbirine muhtaç etmesin.

:1rolleyes:
bende 3 bayram oldu görüyorum nişanlı olarak her bayram tek bildiği kıyafet oysaki o son 2 gün kala söyler ben o güne kadar çoktan alırım kıyafetimi.istemem dedikçede suratı asılır.kurban bayrmlarında da bizim buranın adetlerine göre koç gelir boynuzunda bilezik ama işlerine gelmediği için bilmezler adetleri.kurban bayramında da yine kıyafet istemem diye tutturunca bayramda elime küçük altın tutturdular.allah kimseyi birbirine muhtaç etmesin.
AMINNNN

Maşallah ne kaynanalar varmış dedirten mesajlar var. Benimkine giderken gümüş tepsi içinde özel baklava yaptırıp gitmiştim, görünce ne dese beğenirsiniz " Ben çiçek severim, tatlıdan nefret ederim, parktan toplanan çiçek bile tatlıdan daha kıymetlidir". "Toplayayım bir buket de yiyiver " diyecektim ama ah şu ağırbaşlılık, seviye koruma çabaları ve saygı..Ah ah..
:roflol::roflol:Seninki tamm bi cinsmiss

ahhhhhhhhhhh ahhhhhhh nişanlıyken 3 bayram geçirdik bir tek toplu iğne bile almadılar bana yaaaa:KK43:((((

bizde qelin baştan aşağı qiydirilir
ayakkabısından çantasına başörtüsünden kıyafetine kadar..

ne giysisi ne bileziği ne kurbanı arkadaşlar siz şaka mı yapıyorsunuz.düğünü nüşanı kendimiz yaptığımız tek kuruş eşya parası istemediğimiz halde ben ne doğru dürüst nişan alışverişi ne de hediye gördüm
bayramlarda bir toplu iğne bile görmedim bende görmeyince hiçbiyerde yapılmıyor sanıyordum burayı okuyunca şaşırdım zaten bizimkiler her türlü görgüyü kuralı bildiklerini iddia ederler ama iş maddiyata gelince tık yok varlık içinde yokluk onlarınki paraları olmasa gam yemiycem
bizde şans yok napalım değerimiz bu kadarmış
neyse ben eşimle mutluyum ya gerisi olmasada olur

ne giysisi ne bileziği ne kurbanı arkadaşlar siz şaka mı yapıyorsunuz.düğünü nüşanı kendimiz yaptığımız tek kuruş eşya parası istemediğimiz halde ben ne doğru dürüst nişan alışverişi ne de hediye gördüm
bayramlarda bir toplu iğne bile görmedim bende görmeyince hiçbiyerde yapılmıyor sanıyordum burayı okuyunca şaşırdım zaten bizimkiler her türlü görgüyü kuralı bildiklerini iddia ederler ama iş maddiyata gelince tık yok varlık içinde yokluk onlarınki paraları olmasa gam yemiycem
bizde şans yok napalım değerimiz bu kadarmış
neyse ben eşimle mutluyum ya gerisi olmasada olur

Nişanlımın erkek kardeşi olsa aynı aileye gelin gittiğimize kesin inanacaktım.kaydirigubbakcemile2 Evlenmemize 25 gün var bırak bayramı seyranı nerede evleneceğimizle bile ilgilenen yok. Allaha çok şükür kendi imkanlarımızla herşeyi yaptık ve inşallah yapacağız da. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin ne diyeyim.

evt arkadaşım aynen bizde salonu tuttuk tutana kadar hiç sormadılar bile.biz de tırnaklarımızla kazıyarak yaptık herşeyi ben kayınvalideyi gelin gibi giydiriyordum her sene artık onu da bıraktım gözüm açıldı

Walla baştan sona okudum tüm yazılanları... Ne kaynanalar var dedirttiriyo bazıları gerçekten... Bende cimri bi kaynanaya sahibim... Bi iki kere bize oturmaya geldi eli boş kendini anca getirmiş... Sanki komşu oturmasına geliyor. Annemde damadını düşünüp damadım da yesin diye kadının elini boş göndermiyor evdeki tatlıdan tuzludan koyuyor... Düşüncesiz işte onun alacağı getireceği tabiiki beni kurtaracak değil ama düşünüp almayınca insan kırılıyor... Benim daha başımdan bayram seyran geçmedi ama o zamanda yapacaklarını zannetmiyorum... Sözüm olacağı sıra hadi elbise bakmaya gidelim diyorum (kii kendi paramla alacağım) ne gereği var evdeki giy diyorlar herkesin görgüsü farklı...
Bize de görgüsüzü düştü demekki nese napalım bakalım...:)

ahh kardeşlerim benim derdimde aynı. bizim kaynanada hiç bişey yapmadı. herseyi eşim yaptı ama söyleyincede dil papuç gibi oluyor. hiç altta kalmıyor. eşimde ona karşı bişey diyemiyor. kadın sanki benim herseyimi yapmış gibi bekar kaynımın çeyizini düzüyor. bide bana gelip demez mi senin çeyizinde boncuk oyalı tülbent var benim oğlumun çeyizinede yap diye. sanki o yapmış gibi. hepsini kendim yaptım.ama sıkıştırıp duruyor oğluma bişeyler yap diye artık dayanamıyorum birde 3 aylık evliyim

merhaba,
bu başlığı görünce hemen üye olup içimi dökmek istedim...6 yıllık arkadaşlıktan sonra 11 temmuzda nişanımız oldu.Yani 10 haftalık nişanlıyım.Bayramda hiçbirşey alınmayacağına adım gibi eminim,nereden biliyorsun derseniz arkadaşlar çok sevgili kayınvalidem damat nişan bohçasını götürmemizi istemedi daha ailem 1 kez bile evlerine gitmedi,nişanlım ameliyat oldu ailem geçmiş olsuna gidelim insanlık bizde kalsın dediler onuda kabul etmedi.Bunları yapmayan insan şimdi gelin kızını büyütüp insanlara karşı bayramlık birşeyler almaz.Ancak dün akşam annem,babam bana hadi nişanlına bayram için birşeyler alalım dediler.Çıktık gömlek,kravat,çorap vb. aldık.Bizimkiler hala kendi çaplarında adetlerini yapmaya çalışıyorlar ama bu nereye kadar böyle sürecek inanın bilemiyorum :KK43:

tam 4 ay once bu yaziyi yazmisim degisen hicbir sey yok,ustune ustluk daha beter oldular.Ne ariyor ne soruyorlar hicbir sey umurlarinda degil.Tlf. bile acip aileme dunur nasilsiniz demiyorlar.Hediye alma isine gelince arada kayinvalideye sey dedim anne su tabagi bana versene dedim bana bir aslaaaaaaa deyisi vardi cigeri cikacakmis gibi bunu yapan insan birsey alir mi sorarim size

bu kaynanalar gerçektende içbişeye değmezler. oğullarıda annelerini ve babalarını koruyorlar. ben almayacaklarını bildiğinm için hiç bişay istemedim. ama gelipde bana isteseydin kabahat senin dyorlar sevgili kaynanamlar

hmm.. bende cok merak ediyorum bayrama kaynanam ne alcak ne getircek gerci daha 2 gün sonra nisanim ama olsun..

benim annem gelinimize her bayram kiyafet aldi (bastan asagi herseyini) arti bide burma bilezik takti her seferinde.. nerde öyle kaynana :KK70:

bizde öle bi adet yok.. :eek:lmaz: Ki aldırmam da... Ama Kayın valdem ısrar ederse hayır demem canıma minnet kaydirigubbakcemile3

X