Bana hep eğitimi benden düşük birileriyle tanıştırmaya çalışıyolar

ha bu arada yanlış anlaşılmasın maddi yönden zengin olmalı demiyorum.hele erkeğe yyıkan kadınlardan değilim maddi sorumluluğu. ben herkesin kendi dişiyle tırnağıyla bişiler elde etmesi taraftarıyım.

artı bu isteyenlerin hepsi de zengin maddi sıkıntısı yok. parayla alakası yok bu yazdığımın . bi mühendisin maddi durumundan daha iyi

burda lise mezunu arkadaşlar ısrarla yanlış anlıyolar ben ünv mezunu olmayan biri kötüdür ünv mezunu olan herkes muhteşemdir demedim.
neden ısrar ediyosunuz ki bu şekilde anlamakta. ünv mezunlarının da ünv mezunu olmayanlarında arasında iyisi de kötüsü de vardır. ama erkeklerin fıtratı kadından üstün görmek ister kendini bu sorun çıkarabilir.Aramızda evli ve mutlu olanların mutlulukları daim olsun.
bi de erkek hırs yapacak bence işin kolayına kaçmıycak hayatta mücadele edecek bi yerlere gelmek için. Artı mühendisliği kazanmak bitirmek güzel bi yerde iş bulmak hiç kolay değil. bunu aşalgılamadan önce düşünsün arkadaşlar. bi kız çalışıp mücadele ediyosa bi erkek bu mücadelenin kat kat fazlasını yapması lazım tabi kendi hangi alanda istiyosa o alanda başarılı olmalı

Her erkek böyle diye birsey yok...hatta bazi erkekler esleri ile gurur duyar...burda genelleme yapiyorsun...ayrica kendini karisindan üstün görmek isteyen bir erkekle zaten isim olmaz....sen sevdikten ve anlastiktan sonra neden olmazsin....

Bence isin asli aslinda cok daha farkli....karsindaki erkek kendini ezik hisedecek diye degil...sen kendini topluma ve cevrene ezik hissedeceksin diye istemiyorsun...yani bir nebze utanirsin öyle bir insanla beraber olmaya......öyle degilmi??:nazar:

ben de yukarda yazdım tanıştıktan sonra aşık olurum diye korkuyorum. ve ilerde bu yüzden sorunlar çıkar diye korkuyorum. o kişi peşinen kötü diye değil.

Ben evlencegim insani belirli bir yastan sonra kendim secmek isterdim...secimime güvenemiyorsam....daha bir müddet evlenmezdim arkadasimbenneyaptımki

valla 25 sene önce annem babam bile birbirlerini denk bulup evlendiğine göre ikisi de 25 sene önce bile üni mezunu olduuna göre kalkıpta bu devirde kendimden aşağı birini bununla evlenicem diye getiremem.evet ne proflar var eşini döven söven görgüsüz ama insan bir ortama giriyor ve ben mesela üni okumamış çok yakın arkdşlarım var benim başka ünilerden tanıştıım insanlar mesela soruyor ne okuyorsun diye onlarada ve ezilip büzülü okumadıklarını söylüyorlar.halbuki kız kendini geliştirmiş ama ilk intiba o şekilde olmuor.ben sorun etmesem de yarn öbürgün eşim böyle bir yargıyla karşı karşıya geldiinde kompleks yapmayacağının garantisi yok...
arkadaş bence gayet normal bir istekte bulunmuş.kendi dengi birini istiyorum dio.her anne baba kızı iyi biriyle iyi iş sahibi maddi sıkıntısı olmayan biriyl evlenmesini ister.kimse istemez yavrusu sıkıntı çeksin..kaldı ki benim ailem hatta çevremdeki bisürü kişi dünürlerinin eğitimine bile dikkat ediyor.annem kalkıp babası ne mezunu diye soruyor...insan olması öenmli ama bunların önemi de yadsınamaz..kendimizi kandırmayalım mühim olan insanlık diye..önce insanlık ama bunlarda önemli bir bütün olarak...aşk bitiyor ve geriye konuşulcak bişeyler saygı ve sevgi kalmalı...

Anlattiklarina bakilirsa zaten senin bu Semadan cikman imkansizdi güzelim...aldigin aile egitimi seni zaten sartlandirmis...(kötü anlamda söylemiyorum)...
Annen evlencegin adamin babasinin bile ne mezunu oldugnu ögrenmek istedigne göre...kati kurallari ve prensipleri vardi...sende bunlarla büyüdügne göre, mutlak ve mutlak bu tarzda bir secim yapmaliydin...bunun disina cikman ailenden kopman demekti..:nazar:

Ben kendimi kandirmiyorum...evet mühim olan her zaman insanliktir...:nazar:

bence bir insanı eş olarak seçerken onu tamamlayan bütün parçaları görmek lazım.
%70 denk birini bulursanız ,bırakmayın.

kuracağınız aileye bence siz karar verin.
birde unutmadan çok fazla şununa bununa takılmadan adam adammı diye bakın.

Benim bir yakınım var bu örneği hiç unutmadım. Erkek yani benim akrabam lise mezunu, eşi avukat ve işinde başarılı epey yol almış bir kadın, bu yakınım evliliğinden öncede hep ünv. mezunu bi kaç insanla birlikte olduğunu bilirim. Ama adam kendini yetiştirmiş okuduğu romanları kitapları görseniz bir oda tamamen kitaplık...tamam bunuda gecelim herşeyden önce insanlığı güzel...önemli olanda bu.. en baştan kendimizi şartlandırmakla ilgili illa öyle olsun illa böyle olsun.. diyip şartlanmamak lazım buna, arkadaşıma gelecek olursam canım kendi secimini kendin yap kısmet bakarsın hiç umadığın anda beğendiğin biri çıkar karşına. Arkadaşlarınada kızma bazen işgüzarlıkta yapabiliyor arkadaşlar.şakkıdı

Arkadaşım bu işler kısmet işi..bir de bakmışsın hiç ummadığın bir anda biri çıkmış karşına aşık olmuşsun..adamın mesleği,diploması gözünde olmaz..
Ama..
aşk bitip de gerçekleri görmeye başladığında oturuşu,kalkışı,bi ortamda konuştuğu konular,ettiği laflar birden önem kazanır..sonuçta o senin eşindir ve seni temsil edecektir kimi zaman..
O yüzden benim görüşüme göre; şartlar eşit olmalı..sonuçta evlilik bi sanat ve gerçekten zor bi sanat..koşulları fazla zorlarsak bu yolda başarılı olunamaz bence..

Cnm tereddütünde çok da haksız sayılmazsın bence...
Erkekler statü yönünden kendilerinden daha üstün bayanların yanında aşağılık kompleksine girebiliyo,bunun çok örneğini gördüm...
Ama senin tanışmadan reddettiğin bu kişilerin eğitim seviyesi çok mu düşük ki???
Yani sen üni.mezunusun bence üni .mezunu birini istemen çok doğal...Tutup bir lise mezunu veya ortaokul mezunu ile evlenirsen sorun yaşayabilirsin...Bu bahsettiğin kişiler bu şekilde mi? İlla mühendis olması gerekmez ama dediğim gibi üni.mezunu istemekte haklısın bence. Kendisini çok geliştirmiş,hatta ve hatta senden daha bilgili,kültürlü bile olsa bu durum aşağılık kompleksi yaşamayacağı anlamına gelmez
Ama şunu da gözardı etmemek lazım ,üni.mezunuyla evlendin diyelim,mutluluğunun garantisi var mı:1no2:
Evlilik biraz şans işi cnm ya bu işler hiç belli olmaz , ama yine de sen kullanabildiğin kadar aklını kullan derimyerimseniben

Anlattiklarina bakilirsa zaten senin bu Semadan cikman imkansizdi güzelim...aldigin aile egitimi seni zaten sartlandirmis...(kötü anlamda söylemiyorum)...
Annen evlencegin adamin babasinin bile ne mezunu oldugnu ögrenmek istedigne göre...kati kurallari ve prensipleri vardi...sende bunlarla büyüdügne göre, mutlak ve mutlak bu tarzda bir secim yapmaliydin...bunun disina cikman ailenden kopman demekti..:nazar:

Ben kendimi kandirmiyorum...evet mühim olan her zaman insanliktir...:nazar:

tebrik ederim seni arkadaşım tamamen katılıyorum budur..

valla kitap okumayla kendini gelştirme yeterli olsaydı kimse masraf yapıp okumayıp kitap okusaydı..oturup kalkma okula gitmeden öğrenilir ama okula gidipde öğrenilmesi gereken şeyler daha fazla...bu konuda iddialaşmayacağım çünkü herkesin kendine göre bir düşüncesi var ve herkes kendine göre haklı.
evet ben o semadan çıkamam.çünkü ben üniversite mezunu insanların olduğu bir ortamda büyüdüm.aksine okumuşlar ama kendini geliştirememiş insanlar değillerdi.onlar hakkında kimse okumuş ama eşekliği kalmış diye düşünmezdi...ben de üniversitenin birşeyleri öğretemediğini biliyorum ama bana kalırsa kenidne denk olmayanlar arasından iyi birini aramaksa çünkü iyi olduğunu görsende acaba denk olmamamız sorun olacakmı diye kendini yiyip btirmektense denkler arasında iyi birini bulmaya çalışmak daha kolaydır.
kimseyi aşağılamıyrum ben insanlara insan olarak bakıyorum ama genelde benim düşünceme karşıt düşünceler her nedense üni mezunu olmayan inanlar çoğunlukta...
simavi hanım açıkçası benim üstümde nasıl bir ego tatmini yapmak istediğinizi anlamadım.katılıyorum ibaresini kullanarakda gülsüm hanıma katıldığınızı belirtebilirdiniz.
velhasıl ben düşüncemin sonuna kadar arkasındayım.kendini geliştirmek diye birşey var ama o halde herkes kitap okumayla kendini geliştirsin madem aynı şey...ve yine söylüyorum evet her okumuş adam değil ama aralarında adam olanlar yadsınamayacak çoğunlukta..daha fazla cevap yazmıycam çünkü burada hekes haklı..haksız diye birşey yok..sevgiler

valla kitap okumayla kendini gelştirme yeterli olsaydı kimse masraf yapıp okumayıp kitap okusaydı..oturup kalkma okula gitmeden öğrenilir ama okula gidipde öğrenilmesi gereken şeyler daha fazla...bu konuda iddialaşmayacağım çünkü herkesin kendine göre bir düşüncesi var ve herkes kendine göre haklı.
evet ben o semadan çıkamam.çünkü ben üniversite mezunu insanların olduğu bir ortamda büyüdüm.aksine okumuşlar ama kendini geliştirememiş insanlar değillerdi.onlar hakkında kimse okumuş ama eşekliği kalmış diye düşünmezdi...ben de üniversitenin birşeyleri öğretemediğini biliyorum ama bana kalırsa kenidne denk olmayanlar arasından iyi birini aramaksa çünkü iyi olduğunu görsende acaba denk olmamamız sorun olacakmı diye kendini yiyip btirmektense denkler arasında iyi birini bulmaya çalışmak daha kolaydır.
kimseyi aşağılamıyrum ben insanlara insan olarak bakıyorum ama genelde benim düşünceme karşıt düşünceler her nedense üni mezunu olmayan inanlar çoğunlukta...
simavi hanım açıkçası benim üstümde nasıl bir ego tatmini yapmak istediğinizi anlamadım.katılıyorum ibaresini kullanarakda gülsüm hanıma katıldığınızı belirtebilirdiniz.
velhasıl ben düşüncemin sonuna kadar arkasındayım.kendini geliştirmek diye birşey var ama o halde herkes kitap okumayla kendini geliştirsin madem aynı şey...ve yine söylüyorum evet her okumuş adam değil ama aralarında adam olanlar yadsınamayacak çoğunlukta..daha fazla cevap yazmıycam çünkü burada hekes haklı..haksız diye birşey yok..sevgiler

Burda cok dogru konustun iste...hakli ...haksiz diye birsey yok....görüslerimizi fikirlerimizi yaziyoruz...katilanda kaitlir buda fikrini belirtmenin bir yolu....
Kendine iyi bak...sevgilerimle...:nazar:

Son düzenleme:
Ben üniversite mezunuyum ama eşim lise.Aramızda hiç bir zaman sorun olmadı;uçurumlar açmadı bu durum.Bende ne mezunu olursa olsun kendini yetiştirmiş olsun diyenlerdenim;çok gördük okumuş olup ta hiçbir şeyden haberi olmayanları.Bence yanlış düşünüyorsun.Ya birgün karşına lise mezunu olupta aşık olduğun biri çıkarsa o zaman ne yapıcaksın.sırf bu nedenle aşkını yaşamayacak mısın?bu kadar katı görüşlü olma derim ben ya da bir arkadaşımın da dediği gibi standartlarını herkese açık açık ifade et.

şimdi eğitimin var işin var ..sosyal olman lazım..niye birilerinin tanıştırdıklarına ihtiyaç bulasın ki...kendin arasan:uhm:

bu yoruma aynen katılıyorum ve ekliyorum
sizden düşük eğitim almış kişileri tanışmaya bile değer görmemeniz
direk reddetmeniz ve insanları diplomalarına göre sınıflara ayırmanız çok acı....
ne diyim allah gönlünüze göre yüksek tahsilli bir koca versin size
başkalarına bırakmayın bu işi bakın size sizden az eğitim almış kişileri getiriyorlar
siz ayrı dünyaların insanısınız ne de olsa aynı dili konuşamazsınız
kendi kocanızı kendiniz bulun arayıca ihtiyacınız yok ne de olsa üniversite mezunusunuz değil mi :nazar::nazar:

Her erkek böyle diye birsey yok...hatta bazi erkekler esleri ile gurur duyar...burda genelleme yapiyorsun...ayrica kendini karisindan üstün görmek isteyen bir erkekle zaten isim olmaz....sen sevdikten ve anlastiktan sonra neden olmazsin....

Bence isin asli aslinda cok daha farkli....karsindaki erkek kendini ezik hisedecek diye degil...sen kendini topluma ve cevrene ezik hissedeceksin diye istemiyorsun...yani bir nebze utanirsin öyle bir insanla beraber olmaya......öyle degilmi??:nazar:

Ben evlencegim insani belirli bir yastan sonra kendim secmek isterdim...secimime güvenemiyorsam....daha bir müddet evlenmezdim arkadasimbenneyaptımki

gülsüm eğer sen öyle bi erkekler evliysen çok şanslısın yani karısının başarısından gurur duyan .olması gereken de bu ama benim erkeklerden duyduğum genelde eşlerinin onlardan fazla maaş almamasını istiyolar. türk erkekleri %90 böyle kaç kişiden duydum bunu. hatta konuştuğumbir benim daha iyi bi yere geçmemi istememişti.
benim utanacağımı söylemişsin sen söyleyene kadar aklıma bile gelmemişti böyle bişey ben ikimizin arasında sorun olacağını düşünmüştüm. böyle şeyler aklına geldiğine geldiğine göre yaşamış olabilirsin böyle duygular.
ben eğer biriyle evliliğe karar verecek kadar güvendiysem kimseye laf söyletmem. laf söyleyenle de ilişkimi keserim.

bu yoruma aynen katılıyorum ve ekliyorum
sizden düşük eğitim almış kişileri tanışmaya bile değer görmemeniz
direk reddetmeniz ve insanları diplomalarına göre sınıflara ayırmanız çok acı....
ne diyim allah gönlünüze göre yüksek tahsilli bir koca versin size
başkalarına bırakmayın bu işi bakın size sizden az eğitim almış kişileri getiriyorlar
siz ayrı dünyaların insanısınız ne de olsa aynı dili konuşamazsınız
kendi kocanızı kendiniz bulun arayıca ihtiyacınız yok ne de olsa üniversite mezunusunuz değil mi :nazar::nazar:

yukarda yazmıştım değersiz gördüğümden olmadığını. aksine çok değer vereceğim bi insan çıkar diye korktuğumdan

kızlar profiiimde de gördüğünüz gibi mühendisim . hayatımda kimse yok ve bana arkadaş çevrem vs nin tanıştırmak istedikleri kişiler hep eğitimi benden düşük kişiler. ben de hiç görmeden reddediyorum. iyice sinir oluyorum kendime uygun birini bulamıycam galiba. neden bana eğitimli güzel mesleği olan biri denk gelmiyo ben mi saf duruyorum beni benden az eğitimli kişilere lazyık görüyolar anlamadım:çok üzgünüm:

canım arkadasların hep sana senın sevıyende olmayan bırılerını bulduguna gore demekkı sende kusurlu bır ınsansın
bence dengıne gore bırını arayacagına once kendı kusurlarına bır bak bu dusunceyle devam edersen kendını rezıl edersınkaydirigubbakcemile

canım arkadasların hep sana senın sevıyende olmayan bırılerını bulduguna gore demekkı sende kusurlu bır ınsansın
bence dengıne gore bırını arayacagına once kendı kusurlarına bır bak bu dusunceyle devam edersen kendını rezıl edersınkaydirigubbakcemile

bu kişiler zengin diye düşünüyolar genelde.mühendislerde para yok o eskidenmiş ama para o kadar önemli değil bence anlaşmak önemli.
canım eğitimi az olmak kusurlu insan olmak demek değildir o kişilere kusurlu diyemem ben öyle bişey dersem çarpılırım. saadece uyumlu olmaz diye düşünüyorum.

.

yukarda yazmıştım değersiz gördüğümden olmadığını. aksine çok değer vereceğim bi insan çıkar diye korktuğumdan

bu korkuyla yaşanmaz ki
ona olmaz buna olmaz nereye kadar
sen bulamıyorsun sana senden düşük eğitimli birilerini buluyorlar
bide eğitimsiz birine aşık olcam diye korkuyorsun
sana bişey diyeyim mi
bekarlık sultanlık o zaman senin için çıkar yol görünmüyor
herşeye bir bahenen bir olmazın bir kriterin olduğu sürece
hayat sana hep 4 3'lük davranacak ve sen o kalan 1 kafana takıp mutsuz edeceksin kendini
bırak hayatı akışına yanlış yapmaktan korkma geldiğin yol verdiğin karar senin kararın olsun
yanlış yapsanda bundan büyük ders bundan büyük ödül olmaz sanırım a.sa.s

ben etrafımda 2 kişide gözlemledim. gördüğüm şuydu,
erkek kadından eğitim olarak düşük olduğu için ,bir onu yenme,onun söylediklerini hatalı bulmaya çalışma çabası halindeydi...bunlardan birinde ,kadın kimya mühendisiydi, eşi lise mezunu. diğerinde kadın lise mezunuydu erkek ilkokul.
sonuç,her ikiside boşandı. olmadı..ne kadar çabalasa bu 2 kadın ,olmadı maalesef. aşk,sevgi tamam.. ama madalyonun bu yönünü de unutmamalıyız...

buna benzer bir konu ilişkilerde de vardı. onada yazdım. üniversite bir yaşam biçimidir. o havayı teneffüs etmek çok farklıdır. birebir yaşamak gerekir.derslerde hocalarla fikir teatisinde bulunmak,bilimsel konularda konuşmak, vs vs...insana farklı bir kültür verir.ufkunu genişletir..
bende sanat arkadaşımız gibi düşünüyorum. elbette anlaşanlar olabilir.. ama bu işi şansa bırakılacağına ,seçimini üniversite mezunu erkekler arasında yapması bence daha doğru.bu benim şahsi fikrim,elbetteki farklı düşünenlere saygım sonsuz.. ..

kişiliklerine ve gelirlerine güvendikleri için bu kişileri çıkarıyolar karşıma kötü olduklarını düşünseler zaten tanıştırmak istemezler veya talip çıkmazlar. beni sevdiklerinden yani kusurlu gördüklerinden değil. ama uyum diye bişey var

X