Bana hep eğitimi benden düşük birileriyle tanıştırmaya çalışıyolar

arkadaşım ruh ikizi diye bişey var senin bundan haberin yok galiba karşımdaki insan bana bi elektrik bi samimiyet veremiyorsa isterse profesör olsun ben onla aynı yastığa baş koymam.. böyle insanları görmeden direk meslegiyle yargılaman eğitimli ama kültür ve hoşgörüden uzak biri oldugunu hissettirdi bana kusura bakma işte ben böyle eğitimi napıyım dedirtiliyor insana gerçekten üzülüyorum..

Mantik aramaya calistim bu yazdiklarinda ama bulamadim...Üni mezunu...Mühendis..genc ve güzel bir bayansin....egitim durumu senden düsük insanlarla zaten bir araya bile gelmek istemiyorsun...ama kendin arasan en olmadik kisiyi bulursun?CADIARZU

Ayrica görücü üsülü gibi cogunlukla ilk okul mezunu zihniyetinde olan insanlarin düsüncesini makbul ve dogru buluyorsun...??:uhm:

Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu...:nazar:

Al bendende o kadarfisfisfis

Bak aklıma bir fikir geldi...

Doktormu istiyorsun, arada bir hastanelere uğra ama tabi özel hastanelere genç yakşıklı bir doktorla karşılaşma olasılığın çok yüksek :nazar:

Avukatmı, barolara git bişey sorma bahanesiyle biyerden sohbeti açarsan geri gelir kanımca :nazar: mesela elinde kitapların başın önde yürüyorsun dalmış gitmişsin bir çarpışma ve kitaplar yerde genç avukat kitaplarını toplamana yardım ediyor naniknanik

Örneklemeler böyle çoğaltılabilür.... kaydirigubbakcemile3

seninle aynı fikirdeki insanlar benim çevremdede var ne gariptir ki önce kafalarında bi meslek seçiyolar sonra o meslekten birini arıyolar yani önce insanlık arayan yokkkk

arkadaşım ruh ikizi diye bişey var senin bundan haberin yok galiba karşımdaki insan bana bi elektrik bi samimiyet veremiyorsa isterse profesör olsun ben onla aynı yastığa baş koymam.. böyle insanları görmeden direk meslegiyle yargılaman eğitimli ama kültür ve hoşgörüden uzak biri oldugunu hissettirdi bana kusura bakma işte ben böyle eğitimi napıyım dedirtiliyor insana gerçekten üzülüyorum..

ben tanıştıkta sonra aşık olursam diye korktuğumdan tanışmıyorum . sonra bi sürü sorunla karşılaşırım diye aşk acısı çekerim bi de diye korkuyorum anladın mı kültür ve hoşgörüden uzak olan sensin beni anlamadan konuşuyosun

lkokul ögretmenım ortaokul mezunu işsiz bır adamla evlendi.. ben cocuktum.. ama emel sayın gıbı kadındı.. gencecık fıstık gıbıydı..

cok degıl yaklasık on yıl sonra artık esıde bır ögretmendi.

su an eşi il turzm muduru.. ögretmenım hala ögretmen..

aklıma gelmısken yazimm dedim

ben tanıştıkta sonra aşık olursam diye korktuğumdan tanışmıyorum . sonra bi sürü sorunla karşılaşırım diye aşk acısı çekerim bi de diye korkuyorum anladın mı kültür ve hoşgörüden uzak olan sensin beni anlamadan konuşuyosun

anladım gerçekten mantıksız..demekki sen iş diyorsun aşk demiyorsun nasıl mutlu olmayı düşünüyorsun

BI SOZ VARDIR OKUMAKLA ADAM OLMUYOR aynen oyle ınsanları meslegı yada dıs gorunusuyle degerlendırmek yanlıs hıc ıcındekı hazıneye bakmazmısınız belkı cok ıyı bı ınsan tabıkı ıssız gucsuz ılkokul mezunu bırıyle evlen demıyoruz ama ılla muhendıs dokor olması mı lazım belkı lıse mezunu orta hallı bırı sızı cok memnun edecek ne parasızlıktan bırbırını yıyecegınız bı evlılıgınız olsun nede para ıcınde yuzup mutsuz olacagınız evlılıgınız

doğru söze ne denir sonuna kadar katılıyorum..:dilcikar:

Aynen katiliyorum...Esime göre benimde Egitim durumum daha yüksek...Profilimde Lise yazdim cünkü Almanyada Fachabitur denilen Statünün türkcesini bilmiyordum...neyse...:nazar:

Tabiki insanlarin tercihi diye birsey var...saygi duymak lazim....ama suda varki ben cok öyle üniverste mezunu cahil gördüm....bu demek degildirki...okumamis bir insan daha iyi..hayir...egitim sart...ammennah...ama bana göre bir insanin egitim durumu, nasil bir insan oldugu hakkinda kesinlikle dogru bir kani veremez...:nazar:

Bir insani insan yapan karekteridir, yüregidir sevgisi ve saygisidir...üniyi okumus bir erkekde karektersiz olabilir....cebinde diplomasi olacagina sol yaninda mangal gibi yüregi olsun....yeter....:nazar:

Hem tanismadan bilemezsinki belki o egitim durumunu kücük gördügün insan senden cok daha aydin cok daha bilgili ve cok daha kültürlüdür...:nazar:

ayakta alkisliyoruma.s
gülsüme kesinlikle katiliyorum..cok afedersiniz sözüm meclisten disari ama nice insanlar taniyorum ki ´esege altin semer tak yine esek yine esek´ misali...
nice insanlarda taniyorum ki bazi talihsizliklerden,yada imkansizliklardan onuda gectim basaramadigindan okuyamamis ama adam gibi adam olan...
elbette seninde kendine göre hakli sebeplerin vardir..ona bisey diyemem...saygimda sonsuz...
ama canim acikcasi sunu yadirgadim...arkadslarin neden sana birini bulmayi,tanistirmayi istiyorlar??!!
okudum,kariyer sahibiyim diyorsun,girdigin ortamlarda ona göredir kanimca...yani kendin,kendi seviyende birini,cöpcatan gerektirmeden rahat bulabilirsin bence...

gönlünce olsun hersey...

valla mühendisle mühendis iyi anlaşır bence..mesela ben ekonomi sevgilim işletme okuyor ve biz kendi alanımızla ilgili kitaplar okuyoruz bunlar üzerine konuşuyoruz yani dilimiz ortak ve çok güzel anlaşıyoruz.tabiki lise mezunu olsaydı ve ben üni de okuyor olsaydım dünya iyisi olabilir ama ilişki yaşayabilirim gözüyle bakmazdım bile ona...
herkes dengi dengine..aynı şekilde ben bir mühendisle oturup ne konuşabilirim ne ben mühendislkten anlarım ne de o benim bakış açımdan bakabilir..onlar fazla sayısal bizler ise fazla sosyaliz yani ben çok sayısal ders görsem bile mekanik düşünemyorum sosyolojiyide katıyorum ekonomiyide katıyorum işin içine..
tabiki insan olması önemli ama ne biliim bu diplomasına bakacağına iyiliğine bak diyen arkadaşlar acaba kızları doktor olunca yarın öbür gün lise mezunu bir çocuğu getirseler evlencem diye memnun olurlarmı?artık erkek anneleri bile gelinleri oğullarından düşük olsun istemiyor aynı olsn istiyor..

mühendisle mühendis doktorla doktor diye bisey yok bana göre..insanla insan anlasabilir sadece...
konusmak icin ortak konu araniyorsa bir evlilikte,o kadar cok konu bulunuyor ki...farkli meslek,yada kültürlerden olmak bile yeri geliyor ufku genisletmek icin avantaj yaratiyor bana göre...
son yazdigin seyede kendimden örnek vermek istiyorum..esimi tanidigimda ögrenciydi,mechuldü okulun bitip bitmeyecegi..bende harika bir bölüm kazanmistim..ailem yüzümdeki mutlulugu gördügünde konu bile etmediler bunu..evlendim,ülkemi bile degistirdim..bi sekilde esimin okulu bitti,ben ye´rimde saydim,konu bile etmedim..simdi esim dahada yükseldi,yakinda bambaska mevkilerde olucak..bense hayatimi yeni yeni toparliyorum..ama yarin bir gün kaldigim yerden devam edicem ve esimin meslegindende güzel bir meslegim olacak insallah...
yani oluyormus demekki...bir hata yaparsin diploman yanar,kariyerin biter...
önemli olan hatayi icinde yapmamak bana göre..yoksa mevki,egitim....bos bunlar...
önemsiz demiyorum...herkes yapabildigi kadar yapmali ama evlilik icin ana sartlarda olmamali...

ne istediğine önce sen karar ver bu bir....
adamlık okumakla olmuyo bu iki..
üçüncüsü de madem eğitim seviyen o kadar yüksek konu başlığındaki anlatım bozukluğuna bi çözümün var mı???

insanları diplomalarıyla değerlendirmeyi bırakın bir kenara...şimdi aranan özellikler
1-anlaşabilmek
2-işinin olması (düzenli)
3-gelirinin olması (bu da düzenli)

saygılar....

arkadaşım alnına ne yazıldıysa allah sana onu eninde sonunda yaşatacaktır.

bende yüksek mühendisim. nişanlıydım nişanlımda mühendisti. ama afedersiniz yanımda taşımaktan ortama girmekten utanır olmuştum. bir kahkaha atardı bütün ortamdakiler bize bakardı!!( bu sadece bir örnek) tabi ayrıldım dayanamadım

şimdi eşim evlendiğim insan lise mezunu ama inan bir profesörden daha kaliteli ,insancıl ,düşünceli ,insaflı,,daha akıllı, daha mantıklı, ortam bilir edep saygı bilir ,boşyere beni kıskanmaz. her ortamda beni yüceltir vs vs..

yani uygun bir insansa mühendis olsun lise mezunu olsun faketmez.. ama önemli olan kendini yetiştirmiş olsun...

ve ailemde bana çok karşı çıkmıştı sen yüksek mühendis o lise mezunu fala filan diye.. ama suan babamın ve annemim bir numaralı damadı.. şükürler olsun...ve tabiki gelir düzeyi ve işi gücüde seni taşıyabilecek kapasitede olmalı...

ne istediğine önce sen karar ver bu bir....
adamlık okumakla olmuyo bu iki..
üçüncüsü de madem eğitim seviyen o kadar yüksek konu başlığındaki anlatım bozukluğuna bi çözümün var mı???

insanları diplomalarıyla değerlendirmeyi bırakın bir kenara...şimdi aranan özellikler
1-anlaşabilmek
2-işinin olması (düzenli)
3-gelirinin olması (bu da düzenli)

saygılar....

ben eğitim seviyem çok yüksek yazmadım ben sayısalcıyım mühendisim türkçe öğretmeni değilim. herkes yazarken hata yapabilir nolmuş

anladım gerçekten mantıksız..demekki sen iş diyorsun aşk demiyorsun nasıl mutlu olmayı düşünüyorsun

ben hem iş hem aşk hem mantık hem allahtan korksun diyorum aşk bitince elinde hiç bişey kalmaz dımdızlak kalısın ortada aşk duyguları sonsuza kadar sürmüyo maalesef.
ama insan aşıkken gözü hiç bişey görmeden mantıksız şeyler yapabilyo. sonradan pişman olmak daha kötü

ben hem iş hem aşk hem mantık hem allahtan korksun diyorum aşk bitince elinde hiç bişey kalmaz dımdızlak kalısın ortada aşk duyguları sonsuza kadar sürmüyo maalesef.
ama insan aşıkken gözü hiç bişey görmeden mantıksız şeyler yapabilyo. sonradan pişman olmak daha kötü

sen 4 4lük biri istiyorsun böyle bitane bulursan banada haber ver eşimi boşayıp ben alayım sen bu düşünceyle kırılma ama çok yalnız kalırsın.:1no2:

tabiki öncelik insan olması ama ben insanlığı da iyiliğide insanın kendi dengi olan kişilerde aramasının daha iyi olacağını düşünüyorum.mesela ben önce eğitim kültür ve aile yönünden bana ve benim aileme denk mi diye baktım..denk olduğunu gördüm ve sonra bu insan iyimi huyları nasıl uyuşabilecekmiyiz diye bir birlikteliğe başladım aşk ise iyi olduğuna karar verdikten sonra geldi...demek istediğim benden düşük seviyede olsa o türde bir tanımaya gitmezdim.kaldıki istediği kadar iyi olsun ailemle çok sorun yaşardım bana bize denk olmasa ve ailemi de asla karşıma almam hiçbir konuda..

Görüsüne saygi duyuyorum sahracim...dedim ya tercihtir bu...allah mutlulugunu daim etsin...hem gönlüne hem ruhuna hemde beynine hitap eden birini bulmussun...fakat ben yinede bunun tamamiyle esinin egitim durumunla alakali oldugnu düsünmüyorum...icindeki insanligi ve yüregidir onu o yapan...:nazar:

Hayat arkadasimizi secerken hepimizin belli kriterleri vardir mutlaka...biri sevgiye bakar...biri mantiga...bir maddi durumuna...biride egtimine ve kültürüne....fakat hangisine bakarsan bak, hicbiri sana ilerde sonsuza denk mutlu olabileceginin garantisini vermez...

Es ve evilik secimini bir kenara birakalim...bir insanla sadece egitim durumu düsük diye tanismak istememek bana ve insanligma ters...

Konu sahibi arkadasimza sunu demek istiyorum...belki böyle düsünerek, hayatinin, hayalinin erkegini kaciriyorsun, tanismadan pesin hüküm vererek bir insanla anlasacagini yada anlasamayacagni bilemezsin...aynen bir yemegin tadina bakmak gibidir bu...görüntüsü kokusu veya yapilisi seni iter...ama bir defa tadina baktiktan sonra en sevdigin yemek olabilir:nazar:

Hakkinda hayirlisi olsun

burda lise mezunu arkadaşlar ısrarla yanlış anlıyolar ben ünv mezunu olmayan biri kötüdür ünv mezunu olan herkes muhteşemdir demedim.
neden ısrar ediyosunuz ki bu şekilde anlamakta. ünv mezunlarının da ünv mezunu olmayanlarında arasında iyisi de kötüsü de vardır. ama erkeklerin fıtratı kadından üstün görmek ister kendini bu sorun çıkarabilir.Aramızda evli ve mutlu olanların mutlulukları daim olsun.
bi de erkek hırs yapacak bence işin kolayına kaçmıycak hayatta mücadele edecek bi yerlere gelmek için. Artı mühendisliği kazanmak bitirmek güzel bi yerde iş bulmak hiç kolay değil. bunu aşalgılamadan önce düşünsün arkadaşlar. bi kız çalışıp mücadele ediyosa bi erkek bu mücadelenin kat kat fazlasını yapması lazım tabi kendi hangi alanda istiyosa o alanda başarılı olmalı

Görüsüne saygi duyuyorum sahracim...dedim ya tercihtir bu...allah mutlulugunu daim etsin...hem gönlüne hem ruhuna hemde beynine hitap eden birini bulmussun...fakat ben yinede bunun tamamiyle esinin egitim durumunla alakali oldugnu düsünmüyorum...icindeki insanligi ve yüregidir onu o yapan...:nazar:

Hayat arkadasimizi secerken hepimizin belli kriterleri vardir mutlaka...biri sevgiye bakar...biri mantiga...bir maddi durumuna...biride egtimine ve kültürüne....fakat hangisine bakarsan bak, hicbiri sana ilerde sonsuza denk mutlu olabileceginin garantisini vermez...

Es ve evilik secimini bir kenara birakalim...bir insanla sadece egitim durumu düsük diye tanismak istememek bana ve insanligma ters...

Konu sahibi arkadasimza sunu demek istiyorum...belki böyle düsünerek, hayatinin, hayalinin erkegini kaciriyorsun, tanismadan pesin hüküm vererek bir insanla anlasacagini yada anlasamayacagni bilemezsin...aynen bir yemegin tadina bakmak gibidir bu...görüntüsü kokusu veya yapilisi seni iter...ama bir defa tadina baktiktan sonra en sevdigin yemek olabilir:nazar:

Hakkinda hayirlisi olsun

ben de yukarda yazdım tanıştıktan sonra aşık olurum diye korkuyorum. ve ilerde bu yüzden sorunlar çıkar diye korkuyorum. o kişi peşinen kötü diye değil.

valla 25 sene önce annem babam bile birbirlerini denk bulup evlendiğine göre ikisi de 25 sene önce bile üni mezunu olduuna göre kalkıpta bu devirde kendimden aşağı birini bununla evlenicem diye getiremem.evet ne proflar var eşini döven söven görgüsüz ama insan bir ortama giriyor ve ben mesela üni okumamış çok yakın arkdşlarım var benim başka ünilerden tanıştıım insanlar mesela soruyor ne okuyorsun diye onlarada ve ezilip büzülü okumadıklarını söylüyorlar.halbuki kız kendini geliştirmiş ama ilk intiba o şekilde olmuor.ben sorun etmesem de yarn öbürgün eşim böyle bir yargıyla karşı karşıya geldiinde kompleks yapmayacağının garantisi yok...
arkadaş bence gayet normal bir istekte bulunmuş.kendi dengi birini istiyorum dio.her anne baba kızı iyi biriyle iyi iş sahibi maddi sıkıntısı olmayan biriyl evlenmesini ister.kimse istemez yavrusu sıkıntı çeksin..kaldı ki benim ailem hatta çevremdeki bisürü kişi dünürlerinin eğitimine bile dikkat ediyor.annem kalkıp babası ne mezunu diye soruyor...insan olması öenmli ama bunların önemi de yadsınamaz..kendimizi kandırmayalım mühim olan insanlık diye..önce insanlık ama bunlarda önemli bir bütün olarak...aşk bitiyor ve geriye konuşulcak bişeyler saygı ve sevgi kalmalı...

X