Bana güvenip geliyorlar, bıktım artık

Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum
Çok ince düşünüp agirlamissin. O yüzden duyan gelmiş. Seni ozledikleri de büyük yalan maksat bedavadan gezmek. Hadi çok yakinin olur yanına gelmiş elini cebine attirmazsin. Ama biletine varana kadar da odemezsin. Bahaneler bulup kabul etme. Sınav dönemi dersin. Yoğun çalışıyorum vs..

Bence o gün orada değiliim deyin. Çalışıyorum yoğunum iş arkadaşım evinde sorun oluştu bende kalıyor yatacak yerim yok deyin. Ya da direkt çok yoğunum sizlerle ilgilenemem deyin geçin. Ben olsam kabul etmem net. Gerçi söylemde başarılıyım uygulamada ben de hayır diyemeyenlerdenim. İnsanlar ilginç bana da geçen davet etmeme rağmen yazın sizin yazlığa geleceğim dedi biri. Canım ev küçük ablamlarla bize anca dedim. Bir şekilde kabul etmeyin

Kuzeniniz ve eşi size sormadan vize alıp emrivaki ile gelmişler. Kuzenim ve yakın arkadaşım bir şey diyemedim dediniz ama gayette keşke bana daha önceden söyleseydiniz planlarım var ben burda olamayacağım deseydiniz.

Ya da insanlar size gelmekten bahsettiği zaman " Zamanı gelince konuşuruz eğer ben de müsait olursam o sırada o zaman bakarız " cumlelerini soyleye söyleye kararı tek başlarına kendilerinin alamayacağını onlara fark ettirmelisiniz.

3 senede iki misafiriniz geldiyse sadece biraz da tanıdık sima görme isteğiyle daha samimi davrandığınızı düşünüyorum. Ancak dersinizi almalı ve bundan sonra ona göre davranmalisiniz.

Benim de köpeğimi de alıp gelicem sana uygun olunca diyen yakın arkadaşım vardı, ikinci diyisinde maalesef eşim köpek istemiyor o nedenle onu kabul edemem senin için de zamanı gelince biz de uygun olursak o tarihlerde o zaman olabilir tabii, yoksa maalesef önden belirlenmiş program çerçevesinde hareket halindeyiz diyip geçtim mesela.

Bu dersi ben de bazı deneyimlerden sonra edindim tabii, ancak siz de buna baslamalisiniz. Ortak plan yapilmadiysa bundan sonra kimseyi kabul etmeyin mesela. Aa keşke daha önceden konussaydik ancak müsait değilim diyin. Tanimadiklariniza ise zaten oturup daha önce bir kahve dahi içmediğim kisileri maalesef misafir olarak kabul edemiyorum. Yani Türkiye'de siz de böyle yapmıyorsunuz neticede, ayki şey öyle düşünün. Gibi cevaplar verin. Bir yerden başlamak lazım kişilere sinir çizebilmek için.
Aynen dediğiniz gibi, uzun süre sonra ilk misafirim gelicek olunca, aşırı sevinmiştim geliyoruz dediklerine, heyecandan onlar gelene kadar uyuyamadım bile. Ama 3 gün kaldılar ve bende baya sarsıldım açıkçası, böyle olmasını beklemiyordum. Bide tek kişi de değil iki kişilerdi, herşeyi üç üç ödemek zorunda kaldım.
Ama artık bundan sonrakilere ben yoğum diyeceğim 😬😅

Çok ince düşünüp agirlamissin. O yüzden duyan gelmiş. Seni ozledikleri de büyük yalan maksat bedavadan gezmek. Hadi çok yakinin olur yanına gelmiş elini cebine attirmazsin. Ama biletine varana kadar da odemezsin. Bahaneler bulup kabul etme. Sınav dönemi dersin. Yoğun çalışıyorum vs..
Ya bilet yanlış anlaşılmış bi kaç üye de yazmışta, toplu cevap olsun. Kimsenin uçak biletini almadım tabii. Sadece bir yerden biyere giderken kullandığımız otobüslerden bahsediyordum. Bide arkadaşım son gece hala rahat rahat oturuyordu, dedimki 'havaalanına giden otobüs biletini önden online almak gerekiyor burada öyle, yoksa yer bulamayabilirsin, riskli' falan dedim. o da 'ben bilmiyorum nasıl alınır edilir' falan dedi. Bende açtım kendi telefonumdan, hiç atılmayınca 'ödeyim ben istersen buradan şimdi' dedim 'olur çok teşekkürler dedi. İnsan bi kendi kartını martını çıkarır ortaya, yok canım olur mu ver sen ben ödüyüm der yada nakit bana geri verir falan. En çok buna sinir olmuştum zaten. Hadi yedin içtinde gelişini gidişini organize et otobüsünü bi zahmet sen öde

Aynen dediğiniz gibi, uzun süre sonra ilk misafirim gelicek olunca, aşırı sevinmiştim geliyoruz dediklerine, heyecandan onlar gelene kadar uyuyamadım bile. Ama 3 gün kaldılar ve bende baya sarsıldım açıkçası, böyle olmasını beklemiyordum. Bide tek kişi de değil iki kişilerdi, herşeyi üç üç ödemek zorunda kaldım.
Ama artık bundan sonrakilere ben yoğum diyeceğim 😬😅
O didisinin didisi isini cozdunuz mu size gelmicekler di mi?

Böyle konuştuğunuza göre en yakın arkadaşınız değilmiş.
Sınırınızı baştan çizin ki sonradan insanların arkasından konuşmayın
Siz elalem ne dercisiniz galiba. Aman ayıp olmasın diye diye kendinizi saf yerine koydurmayın
en yakın arkadaşım değil zaten. Bir arkadaşım.

Ya bilet yanlış anlaşılmış bi kaç üye de yazmışta, toplu cevap olsun. Kimsenin uçak biletini almadım tabii. Sadece bir yerden biyere giderken kullandığımız otobüslerden bahsediyordum. Bide arkadaşım son gece hala rahat rahat oturuyordu, dedimki 'havaalanına giden otobüs biletini önden online almak gerekiyor burada öyle, yoksa yer bulamayabilirsin, riskli' falan dedim. o da 'ben bilmiyorum nasıl alınır edilir' falan dedi. Bende açtım kendi telefonumdan, hiç atılmayınca 'ödeyim ben istersen buradan şimdi' dedim 'olur çok teşekkürler dedi. İnsan bi kendi kartını martını çıkarır ortaya, yok canım olur mu ver sen ben ödüyüm der yada nakit bana geri verir falan. En çok buna sinir olmuştum zaten. Hadi yedin içtinde gelişini gidişini organize et otobüsünü bi zahmet sen öde
TL değersiz olunca yumuşak bir yüzde bulunca böyle oluyor. Bu devir öyle bir hal aldı ki tr den erkekler bile yazmaya başlar sana artık.

Nooooo nooooo!!! Su butun topikte beni en cok bu mesaj etkiledi :) yapmayn yavruum yapmayn guzuummm! 3 eyro 5 eyro bi makyaj temizleyici, al nivea garnier bisi ama litfen sici sabun yuze suyulmez. Cildimdeki tum yararli herseyi sokup aliyorsun o sivi sabunla yapma kuzum.
heheh, ya cidden o ürünlerden hiç kullanmadım. Annem hep beni 'yüzünü sadece sabunla temizle ve sonra nemlendirici krem sür, o ürünler cildini bozar' diye diye alıştırdı. Psikolojik belkide bilmiyorum ama ara sıra öyle ürünlerden aldığımda oldu ama cildimi bozuyor hemen, çoğu hiç bitmeden çöpe gitti o yüzden:)

Hiç ses yok 👀. İlgili davranmadım, farkedildi bence. Geliş günlerine yakın bana yazarlarsada, evde yokum ben diyeceğim. Ama yazmazlar gibi hissediyorum, çünkü çok ilgiliz davrandım
Yuzsuz bunlar kesin yazarlar hatta babandan adresini bile isteyebilirler babanla konus bence oncelikle.

Senin hatan. Belli ki yumusak yüzlüsün. Izin verme. Ne demek euro olmus kac lira falan filan. Euro isterse 100 lira olsun, o parayi odemeye guvenen ciksin yurtdisi tatiline, sana niye guveniyorlar allah allah. Ben simdi cuzdanin dibini gormeye cesaret etsem 3 senelik tatol parami 1 tatile vermeye niyetlensem ben de yurtdisi tatili yaparim, ama yapmiyorum. Biz mi keriziz bunlar mi cok akilli ya . Ne guzel dünya. Kullandirma kendini. Ben cok sert suratliyim sanirim. Tatil beldesine tasindim ilk geldigimiz sene herkes bi gelmek istedi. Basta kimseye hayir demedim, ama hic cok verici de olmadim. Arabamla gezdirmedim vs. Kayinvalide gorumce bile birer kez geldi. Bir daha lafini bile edemediler. Cunku yalandan bile buyrun demedim, istemedigimin farkindalar

Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum
Size yazılması gereken herşeyi yazmışlar ondan aynı konulara girmeyeceğim.Ben başka bir konudan sizi ve ailenizi ikaz edeceğim.
Siz genç bir insansınız.Babanız kuzenin (tanıdığıda olsa ) kuzenini size nasıl yollayabiliyor.Benim kızım yurt dışında olacak böyle birini ona yollayacağım.Asla...Çocuğum hırlısı hırsızı sapığı vb neler neler var.Sakın kimseyi alma evine ilk derece akrabalar hariç.Ailenize bunu mutlaka söyleyin siz nasıl bana gönderiyorsunuz ya başıma bir şey gelse diyeceksiniz.Onlara bunu düşündürün.
Sonra merak ettim siz çalışan bir insansınız neden onlarla geziyorsunuz bu güvenceyi neden verdiniz onlara ..Oraya vize alıp gelmeyi bilen insan gezmeyide bilecek...
Siz bu işin önünü kesmez iseniz daha çok başınız ağrır...

Yuzsuz bunlar kesin yazarlar hatta babandan adresini bile isteyebilirler babanla konus bence oncelikle.
Ben olsam hem evim müsait değil hem de uygun değilim derdim.Burada kiralık evler var onlardan kiralarsanız daha rahat edersiniz demek çok mu zor...Gelen yüzsüz ve geliyor da siz mi kıracağım diye korkacaksınız.Bırakın dik durun yoksa çok çekersiniz bu asalaklardan...

vize başvurusu yapmayı bilen ve almayı başaran akrabalarınız var ama vah tüh gezmeyi, yer yön bulmayı bilmiyorlar galiba çıktıkları ülkede. bir de paraları vizeye ve uçak biletine yetiyor ama bir otel ayarlamaya gelince ceplerine akrep giriyor 😂

kusura bakmayın ama sizin iyi niyetinizi çok fena suistimal etmişler. bundan sonra evim müsait değil çok ufak ve yoğun çalışıyorum misafir ağırlayamam deyin. bunu da son ana bırakmayın ki size demesinler “biz sana güvenmiştik, bu saatte otel bulmak zor veya pahalı” diye. buluşmak isterlerse de kırmamak adına birlikte bir kahve içmeye gidersiniz. yine siz misafirperverlik yapmak isterseniz ve hesabı öderseniz en azından ucuz yırtmış olursunuz.

Size yazılması gereken herşeyi yazmışlar ondan aynı konulara girmeyeceğim.Ben başka bir konudan sizi ve ailenizi ikaz edeceğim.
Siz genç bir insansınız.Babanız kuzenin (tanıdığıda olsa ) kuzenini size nasıl yollayabiliyor.Benim kızım yurt dışında olacak böyle birini ona yollayacağım.Asla...Çocuğum hırlısı hırsızı sapığı vb neler neler var.Sakın kimseyi alma evine ilk derece akrabalar hariç.Ailenize bunu mutlaka söyleyin siz nasıl bana gönderiyorsunuz ya başıma bir şey gelse diyeceksiniz.Onlara bunu düşündürün.
Sonra merak ettim siz çalışan bir insansınız neden onlarla geziyorsunuz bu güvenceyi neden verdiniz onlara ..Oraya vize alıp gelmeyi bilen insan gezmeyide bilecek...
Siz bu işin önünü kesmez iseniz daha çok başınız ağrır...
Ya açıkçası, sanırım babam bundan haberdar değildi çünkü beni 'kızım işte şunlar oraya gezmeye gelecekmişte, bir iki birşey sormak istiyorlarmış, numaranı verebilir miyim?' diye aradı. Bende ver dedim. Meğer sormak istedikleri 'otel bulamadık sende kalabilir miyiz miş'.. Yoksa babamda öyle hem habersiz numaramı kimseye vermez hemde ayıp olur bu misafiri ağırla diye bişey asla demez helede.

vize başvurusu yapmayı bilen ve almayı başaran akrabalarınız var ama vah tüh gezmeyi, yer yön bulmayı bilmiyorlar galiba çıktıkları ülkede. bir de paraları vizeye ve uçak biletine yetiyor ama bir otel ayarlamaya gelince ceplerine akrep giriyor 😂

kusura bakmayın ama sizin iyi niyetinizi çok fena suistimal etmişler. bundan sonra evim müsait değil çok ufak ve yoğun çalışıyorum misafir ağırlayamam deyin. bunu da son ana bırakmayın ki size demesinler “biz sana güvenmiştik, bu saatte otel bulmak zor veya pahalı” diye. buluşmak isterlerse de kırmamak adına birlikte bir kahve içmeye gidersiniz. yine siz misafirperverlik yapmak isterseniz ve hesabı öderseniz en azından ucuz yırtmış olursunuz.
Ya açıkçası, kuzenim ve arkadaşım geldiğine çok seviniyordum. Misafiri severim:) Heleki zaten 1 yıldır tr ye gelemedim, o yüzden ordan bir iki insanı görmek iyi gelir diye düşündüm. Ama öyle eli cebi atmama durumu olacağını tahmin etmemiştim. O yüzden sonrasında misafirden soğudum.
Bu dıdısının dıdısını zaten kabul etmeyeceğim, biraz soğuk yapınca ve otel tavsiyeleri yapınca, bozuldular bence, konuşma biryerde tık kesildi. Tam geliş tarihlerinide bilmiyorum o yüzden eğer olurda 1-2 gün önce bana söylerlerse evde yokumki ben deme fırsatım konay olur diye düşünüyorum.
Başka bir durum daha oldu geçenlerde, şimdi bir arkadaşımın ablası gelecekmiş yine buraya öncesinde 2 ülke gezdikten sonra, bana çok yazdı, 'sen hangi tarihlerde evdeysen ve çalışmıyorsan ona göre ayarlayacağım kendimi' falan dedi. Hani o tarihte müsait değilim kapımı tamamen kapatıyor 😅. Bende 'emin değilim şuan o zaman yaklaştığında tekrar görüşürüz, ani iş görüşmelerim çıkabiliyor' falan dedim. Kız en son 'ben 2 gün sonra oradayım, hangi şehirdeysen oraya gelirim' yazdı. Sonra akşamına, o ülkelerden birinde pasaportunun çalındığını ve acil tr ye döneceğini gelemeyeceğini söyledi 😅. Valla billa beddua etmedim, üzüldümde durumuna ama zaten istemiyordum. Neyse bide böyle insanlarda var, kıstırıyor köşeye

hayır biraz sürpriz ayağına emrivaki yaptılarda ondan.. bir söz hakkım kalmadı pek. Herşeyi halletmişler vize uçak bileti bana misafirliğe geliyorlar, herşeyden sonra söylüyorlar geleceklerini. Gelincede bişey bilmedikleri ve hiç araştırmadıkları için, bir otobüs biletini bile kendileri alamıyorlar, herşey bana kalıyor. Bide istekler bitmiyor 'ben şurayı merak ediyordum gidelimmii 'ben bu yemeği burda yemek istiyordum, nerede en iyisi' gibi. Gidiyoruz, hesap geliyor, garson başımızda, hiç o el cebe gitmiyor öyle malak malak bakıyorlar. ben ödüyorum sonunda. Çünkü, onlar -türk usulü- misafiryaaa ben ödemeliyim.
valla iki aydır bu misafirlerden öyle bıktım bunaldımki. Bana güvenip geliyorlar en basit açıklaması
sende garsona kendi yediklerimi ödeyecegim lütfen hesabim ne kadar diye sor

Ya açıkçası, sanırım babam bundan haberdar değildi çünkü beni 'kızım işte şunlar oraya gezmeye gelecekmişte, bir iki birşey sormak istiyorlarmış, numaranı verebilir miyim?' diye aradı. Bende ver dedim. Meğer sormak istedikleri 'otel bulamadık sende kalabilir miyiz miş'.. Yoksa babamda öyle hem habersiz numaramı kimseye vermez hemde ayıp olur bu misafiri ağırla diye bişey asla demez helede.
Peki gelip sizde kalmak istediklerini öğrenince tepkileri ne oldu.Bunu esas kuzene söylemeli babanız.Kızım hiç görmediği bir insanı evine alamaz kusura bakmasın kimse diyecek.Onların zaten bu talepte bulunması yanlış benden de telf isterken ben sorusu var diye sormuştum kandırılmışım diyecek.
Babanız telf için sizden izin istemiş.Bu güzel bir davranış.Ama tüm bunlardan haberi olsun aynı dili konuşun.Yarın oradan da sizin evi ayarlamak isteyen çıkacaktır.Babanız evi müsait değil gibi söyler orada keser .Büyükler daha rahat yapar

Evim müsait değil fakat şu linkten kalabileceğiniz yerlere bakabilirsiniz diyip booking linki atın gitsin. Bu dolaylı olarak ne halt edersen et demek 😄, ki ülke değiştirmeyi bilen insan kalacak yerini karnına girecek yiyecek ekmeğini de ayarlamayı bilsin bi zahmet. Kimseyi de ağırlayıp evime almam. Hesap desen onu da üstlenmem, bi yere gittik oturduk baktım üzerime kaldı sonraki planları kendi başlarına yaparlar. Ben müsait değilim işim var, o gitmek istediğiniz yer şurası ve oraya şu şekil gidebilirsiniz (eşlik etmeyin)
E zaten gider yapışmaz daha. Sen niye başkası için zorluk çekeceksin ki?
Eğer yakın arkadaşsa başımın üstüne zaten gereği şekilde davranır şark kurnazlığı için gelmez.

Ev arkadaşım var yalanlarına sığınmayın. Sizin davet ettiğiniz bir yakınınız değilse ve reddemediyseniz yanlarında yeteri kadar parayla gelmelerini rica edin. Bir iki haftadan fazla kalacaklarsa da ev masrafına ortaklık teklif edin. Gelmek için ısrar ederler mi?

X